#WstydźSię!

2017-04-11
2017-04-11
2015-05-31
Olga Siara, Katarzyna Dudzik
internet literatura faktu manipulacja media społecznościowe obsesja przemoc psychiczna psychika reportaż rywalizacja strach szantaż wstyd
Inne

Wstydu nie masz!?

1937

Dość nierówna książka - pierwsza połowa jest fascynująca i wciągająca, druga (głównie dopowiadająca dalsze losy poznanych już bohaterów) wydaje się zbytnio i niepotrzebnie rozciągnięta. Ronson ma także tendencję do gadulstwa, co sprawia, że niektóre wątki są przeciągnięte czy niespodziewanie pojawiają się długie anegdotki. Sporo miejsca poświęca swojej własnej osobie, co szczególnie pod koniec zaczyna być irytujące. Jednocześnie nie można odmówić Ronsonowi fascynacji i czystego zainteresowania tematem, co sprawia, że książka przesiąknięta jest różnorodnymi ciekawostkami, szeroko zakrojoną analizą, a co najważniejsze, sprawia, że "#WstydźSię!" potrafi, mimo swoich mankamentów, przekonać do siebie czytelnika.

Z nazwiskiem autora spotkałam się po raz pierwszy, ale myślę, że nie ostatni. Książka o wstydzie, a właściwie o tym jak destrukcyjny wpływ może mieć na osobę nim naznaczoną. Cóż dostajemy w środku? Rozmowy z osobami, które przez błąd, brak zastanowienia czy liczące, że pewne fakty nie wyjdą na światło dzienne zostały publicznie zawstydzone. W poszczególnych rozdziałach możemy spotkać także różne ciekawostki na temat wstydu. Nie jest to typowy wywiad, lecz rozmowy i przemyślenia autora, przedstawione w sposób przystępny i sprawiający, że książkę czyta się lekko. Na plus czcionka, która nie męczy oraz sam pomysł na tematykę tej pozycji. Dodatkowo, lekkie pióro i szczegółowe przypisy dot. tego skąd pochodzi dany cytat. Podsumowując, polecam przeczytać każdemu. Myślę, że większość z nas nie zastanawia się jaką moc ma zawstydzenie kogoś i jak łatwo można tego dokonać w dobie popularności mediów społecznościowych i dostępu do Internetu. A może czasem warto zatrzymać jakiś komentarz dla siebie lub sformułować go w sposób mniej osądzający?

Książka porusza ważny temat jakim jest linczowanie / prześladowanie ludzi przez społeczności internetowe.
Książka przedstawia problem i możliwe konsekwencje / powody / sposoby radzenia sobie z reakcją użytkowników na postrzegane zachowania / wypowiedzi różnych ludzi.
Poruszone problemy i przedstawione przykłady są ciekawe.
Jakkolwiek, zgłębienie tematu wydaje się bardzo płytkie. Autor rzuca propozycje wyjaśnień, ale nie są one wystarczająco rozwinięte i dopracowane.
Książka nadaje się na wprowadzenie do tematu, ale myślę, że stąd jeszcze daleka droga do zrozumienia, wyjaśnienia i poradzenia sobie z problemem.

Poruszone problemy i przedstawione przykłady są ciekawe.
Jakkolwiek, zgłębienie tematu wydaje się bardzo...

Publiczna kara chłosty, wystawienie w dybach na widok publiczny, czy inne zniewagi były niegdyś popularne. Mieszkańcy (wraz z dziećmi) zbierający się wokół pręgierza, miejsca kaźni, czy kary śmierci traktowali to wydarzenie w kategoriach rozrywki. Ale to było w wiekach ciemnoty i przemocy. Dziś coś takiego jest nie do pomyślenia. No chyba, że mówimy o internecie.

Głupawy żart, nieprzemyślane słowa, durna fotka może stać się celem ataku MORALISTÓW internetu, którzy najpierw się oburzą, później wezwą posiłki, a na koniec skompromitują nie znaną sobie osobę, tylko dlatego, że POCZULI się urażeni, albo w ich opinii, ktoś MÓGŁBY poczuć się urażony.
[...]
całość:

Głupawy...

Dla mnie arcydzieło reportażu. Autor przekopuje się przed badania, spotyka się z opisywanymi osobami, prowadzi własne śledztwo, to wszystko podane w niesamowicie inteligentny i zabawny sposób. Plus ciekawostki o klasykach psychologii, których nie znajdziecie nigdzie indziej.

1. Bardzo ciekawe studium zawstydzanie, osadzania, ostracyzmu społecznego w sieci.
2. O okrucieństwie ludzi gdy mają poczucie anonimowości. O bezkrytycznym przekonaniu że ma się racje bez wsłuchania się w drugą stronę.
3. Na koniec zbyt wiele odniesień do rasizmu - ma się wrażenie że to taki amerykanizm, w każdej książce wypada o tym napisać.
4. Warta uwagi choć skłania do refleksji aby wypisać się ze wszelkich mediów społecznościowych.

4. Warta uwagi choć skłania...

Zacznę od tego, iż nie jest to żaden poradnik typu „jak radzić sobie ze wstydem”, gdyż autor nie pokazuje w nim jakichkolwiek sposobów radzenia sobie ze wstydem ( poza instytucją która jest raczej zarezerwowana dla ludzi znaczniej bardziej zamożniejszych od zwykłego Kowalskiego ). Można jedynie wyciągnąć z tej książki informacje co może spotkać Ciebie po opublikowaniu niewinnego w Twoim mniemaniu żartu. Poza tym czytając książkę ani razu nie znalazłem niczego co może sugerować, ze książka jest do „bólu zabawna” jak podaje okładka, ale mimo wszystko warto ją jednak przeczytać ku przestrodze. W obecnej dobie serwisów społecznościowych może to spotkać każdego z nas, a tak choć w drobnym stopniu będziemy mogli się tego ustrzec ;)

Pozytywne zaskoczenie! Będąc po lekturze kilku podobnych popularnonaukowych książek, nie miałem wielkich oczekiwań, co do tej pozycji. Jest ona jednak poprowadzona w naprawdę interesujący i angażujący sposób. John Ronson w pewien sposób sam jest jej bohaterem, opowiada bowiem o swoich poszukiwaniach ludzi, którzy zostali upokorzeni w Internecie, ponieważ popełnili jakiś błąd. Autor dosyć wnikliwie bada problem "upokorzenia w sieci" i tego, jakie realne konsekwencje może przynieść, chociażby niepoprawny politycznie żart. Do czego prowadzi wykluczenie z internetowej społeczności? Jaka jest zależność między upokorzeniem w sieci, a władzą? Co sprawia, że w tak łatwy sposób przychodzi nam ocenianie kogoś? Jak to jest, przeżyć nagonkę w sieci, która przenosi się do realu? Czy można żyć bez wstydu? John Ronson stara się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań, jednak sam w pewnym momencie dochodzi do ściany i zdaje sobie sprawę, że wszystkich rzeczy dowiedzieć mu się nie uda. I dobrze. Dzięki temu zyskujemy książkę, która prowadzi czytelnika przez okres przygotowywań autora do jej opublikowania, wzbogaconą o prywatne odniesienia, które zdawały mi się być wyjątkowo zabawne i inaczej niż to bywa w niektórych amerykańskich książkach popularnonaukowych, w tym przypadku, żarty te, nie były wadą, a wręcz sprawiły, że zaliczam tę lekturę do lekkich, przyjemnych, ale też pożytecznych.

Dobra przestroga dla młodzieży, żeby uważać na to, co się zamieszcza. Czyta się lekko. Brakuje głębszej analizy. Takie troszkę pitu-pitu, ale można się przejechać, ojej. I tak, problem gróźb wobec kobiet i kobiet w ogóle liźnięty, wzmiankowany, odniosłam wrażenie, zwłaszcza przeczytawszy zakończenie, że autor nie zrozumiał. I ten nieszczęsny "Cape Town", którym autor tak podstępnie zmylił tłumaczy i korektę!!!!!

Wnikliwa i lekka. Temat wstydu jest rozległy i ciężki, niekomfortowy dla wielu ludzi. Autor jednak nie tworzy studium samego wstydu, lecz kolaż historii publicznego zawstydzania, które częściej niż rzadziej rozpoczynają się na Twitterze. Z ciekawością i empatią przeprowadza wywiady z osobami zawstydzonymi publicznie, a następnie powraca do tych historii po kilku miesiącach, by przekonać się, jak tym osobom potoczyło się życie. Ta struktura rozwijających się na przemian historii podtrzymuje w czytelniku ciekawość i zręcznie rozładowuje ciężar wstydu zakumulowany w każdym rozdziale.

• 2017
  • Literatura faktu