#WstydźSię!

Wydawnictwo: Insignis
So You've Been Publicly Shamed
literatura faktu
L_Settembrini

Nowa książka obecnego od wielu lat na listach bestsellerów Jona Ronsona – wciągająca i błyskotliwa opowieść o jednej z najbardziej niedocenianych sił rządzących światem: o wstydzie. Przez ostatnie trzy lata Jon Ronson przemierzył cały świat, spotykając się z ludźmi, którzy zostali publicznie napiętnowani. To ludzie tacy jak my. Ludzie, którzy opublikowali w mediach społecznościowych kiepski...

Przez ostatnie trzy lata Jon Ronson przemierzył cały świat, spotykając się z ludźmi, którzy zostali publicznie napiętnowani. To ludzie tacy jak my. Ludzie, którzy opublikowali w mediach społecznościowych kiepski żart albo popełnili jakiś błąd, wykonując swoją pracę. Kiedy ich wykroczenie zostało ujawnione, wściekły tłum rzucił im się do gardeł – byli wyszydzani, odsądzani od czci i wiary, czasem nawet zwalniani z pracy.

Dzięki internetowi publiczne zawstydzanie przeżywa dziś renesans. Jesteśmy świadkami demokratyzacji sprawiedliwości. Milcząca większość w końcu doszła do głosu. Jak go wykorzystujemy? Jesteśmy bezlitośni w wytykaniu innym błędów. Tworzymy definicje normalności, rujnując życie tych, którzy nie spełniają naszych kryteriów. Używamy wstydu jako formy społecznej kontroli.

#WstydźSię! to książka przejmująca, ale jednocześnie przesiąknięta typowym dla Jona Ronsona poczuciem humoru. Szczerze i wprost opowiada o naszym współczesnym życiu; uświadamia nam też, jak przerażającą rolę odgrywamy w zbierającej coraz większe żniwo wojnie wypowiedzianej ludzkim słabościom.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 417

Wstydu nie masz!?

Każdy z nas choć raz w życiu miał do czynienia z poczuciem wstydu. Położeniem, które sprawia, że stajemy się bezbronni i wyrzuceni poza nawias. Postawienie nas w takiej sytuacji ma ogromną moc. Nie działa wyłącznie w danym momencie. Często pozostaje w zbiorowej pamięci, a co za tym idzie, nie daje o sobie zapomnieć.

Jon Ronson postanowił przyjrzeć się wstydowi bliżej. Sprawdzić, co takiego tkwi w tym pojęciu, że tak bardzo nas dotyka. Skąd bierze się jego siła i dlaczego w tak bolesny sposób się z nami obchodzi. Szczególnie w dzisiejszych czasach mediów społecznościowych, gdzie stajemy się arbitrami postaw innych, przekraczając znacząco linię należytej kary.

Muszę przyznać, że nie pamiętam książki, od której absolutnie nie potrafiłem się oderwać. W przypadku kolejne strony „#WstydźSię!” pochłaniałem łapczywie, jakby ktoś miał mi zabrać lekturę, gdy tylko na chwilę ją odłożę. Ogromna w tym zasługa lekkiego pióra autora, który potrafi opowiadać w sposób przystępny i fascynujący. Czyta się to jak najlepszej maści dokument, któremu brawurowej realizacji idzie w sukurs istota tematu.

No właśnie, zatrzymajmy się na chwilę na treści. Niezwykle doceniam, jak dobrze się daną pozycję czyta, ale jeszcze bardziej imponuje mi, co Ronson ma do przekazania. Pod wieloma względami to książka uświadamiająca. Pokazująca jak wielką siłą jest jednostka w sieci i jak bardzo nie zdaje sobie z tego sprawy. Żyjemy w świecie, gdzie hejterstwo nie jest nikomu obce, ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z jego konsekwencji?

Szok to słowo, które najlepiej oddaje moją reakcję na poszczególne przykłady ludzkiej chłosty. Jedno zdjęcie czy wypowiedź potrafiły zmienić życie bohaterów w diametralny sposób. Mogli być dobrymi ludźmi, którzy popełnili błąd. Zdarza się to każdemu, nikt z nas nie jest bez winy. Tymczasem dla wielu ten bodziec okazał się na tyle silny, by zastosować srogą karę. Użyć wstydu jako broni, która nie dość, że dotkliwie rani, to jeszcze pozostawia długotrwałe napiętnowanie.

Mowa tu zarówno o ludziach ze świecznika, jak i przeciętnych obywatelach. W sieci nie ma miejsca na lepszych czy gorszych. Bezlitosna nagonka może dosięgnąć każdego, nawet jeśli wynika ze zwykłego nieporozumienia. Czy zastanawiamy się, gdy wypisujemy komentarze pod danymi postami? Działamy rozważnie, a może impulsywnie i bez głowy? Analizujemy z pełną świadomością czy brniemy ramię w ramię z rozwścieczonym tłumem?

„#WstydźSię!“ – to bardzo, ale to bardzo ważna pozycja, z którą zapoznać się po prostu trzeba. Raz, że znakomicie się ją czyta i wprowadza nie tylko w meandry konsekwencji wstydu, ale i bada to zjawisko od środka. Przede wszystkim powinniśmy sięgnąć po nią dlatego, by zastanowić się nad naszym zachowaniem. Zadać sobie jedno ważne pytanie – co gdyby to spotkało mnie? – a potem zmierzyć się z odpowiedzią.

Patryk Rzemyszkiewicz

Piotr | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Jon Ronson tym razem napisał książkę, po którą powinny sięgnąć w pierwszej kolejności użytkownicy portalów społecznościowych, ale także pozostali użytkownicy sieci.. Autor wnikliwe opisuje historie, które z pozoru niewinne, przeradzają się w ludzkie dramaty. Czasami jedno kłamstwo, zdjęcie, czy tez niewinny z pozoru tekst powoduje falę hejtu, a przecież w internecie nic nie ginie. Często wynikiem są zwolnienia z pracy itd.

Autor w niezwykle wnikliwy sposób przekazuje czytelnikowi ostrzeżenie, aby najpierw myśleć, a potem działać - nigdy na odwrót. Opisane historie dają do myślenia, naprowadzają czytelnika na tory, które z reguły omija. We "# Wstydź się" podoba mi się dociekliwość i pracowitość autora, zabiegającego o kolejne rozmowy, wymieniającego setki e-maili z osobami pokrzywdzonymi. Ta książka wstrząsa, ale także stawia ważne pytania - o nasze granice wolności słowa, prawo do osądzania. Ronson dotknął rdzenia problemu, o którym nikt inny nie napisał w ten sposób.
Autor...

Northman | 2017-05-13
Przeczytana: 08 maja 2017

Wstyd - towarzysz życia chyba wszystkich z nas. Nie znam jednak książki, która byłaby napisana o nim w taki sposób.

Jon Ronson dotknął problemu niezwykle istotnego i na czasie. Problemu, który dotykając swoje ofiary ma naprawdę niszczycielską moc, mogącą nawet złamać komuś życie. Przerażające, fascynujące, prawdziwe... Po lekturze pozostaje zaduma i nie sposób nie pokiwać głową w geście przyznania autorowi racji - jeśli nie we wszystkim o czym napisał, to w przytłaczającej większości tego, o czym pisał.

Wstyd ma wiele źródeł, jednak jego przyczyną najczęściej jesteśmy my sami i nasze czyny. W tej książce Ronson pokazał przykłady ludzi, którzy doświadczyli wstydu na wstrząsającą skalę, zostając w efekcie publicznie napiętnowani, osądzeni, nawet zwolnieni z pracy. Słowem, przykłady z życia ludzi, których życie po doświadczeniu wstydu dosłownie legło w gruzach. Wstrząsające, naprawdę... Nie wiem czy ktoś dotykał tego problemu w taki sposób w innych publikacjach, ta jednak jest...

Radosław Gabinek | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

Jon Ronson to autor, którego sobie upodobałem po lekturze książki "Czy jesteś psychopatą", gdzie tropił on psychopatyczne osobowości w przestrzeni publicznej. Znany jest również z tytułu "Człowiek, który gapił się na kozy", w ekranizacji którego wziął udział George Clooney.

Ronson nie tylko jest dobry jako powieściopisarz, ale wykazuje się przede wszystkim zmysłem reporterskim, a do tego wszystkiego ma specyficzne poczucie humoru, co w rezultacie tworzy mieszankę idealną. W książce "#WstydźSię!" bierze on na tapetę jedno z najbardziej nieprzyjemnych uczuć z którymi człowiekowi przychodzi się stykać. Swoje "dochodzenie" prowadzi wśród osób, które z różnych powodów stały się ofiarami publicznego zawstydzenia. W dobie internetu proces napiętnowania to często kwestia jednej nieprzemyślanej wypowiedzi, czy też wyjęcia z kontekstu jednego czy dwóch zdań. Czasami wręcz mamy do czynienia z paradoksami, gdzie ironia czy sarkazm, nawet inteligentny żart może...

Adrianna | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Książka #WstydźSię! naprawdę mnie poruszyła. Autor dotyka tematu wstydu i hejtu w Internecie. Przytacza prawdziwe historie ludzi, których życie zostało zniszczone przez lincz społeczny. Autor spotkał się z ofiarami linczu, jak i osobami, które rozpoczęły falę hejtu. Często te role się odwracały.

Podczas czytania zastanawiałam się, czy ja sama mogłam się przyczynić do czyjegoś upadku. Czy moje komentarze w Internecie miały wpływ na czyjeś życie. Staram się nie hejtować, nie podążać za falą ludzi, którzy w ułamku sekundy oceniają obcą osobę. Ale czy na pewno mi się to udaje??

Polecam tę książkę, bo skłania do autorefleksji. Na podanych, autentycznych przykładach można wyciągnąć wiele wniosków. W Internecie nic nie ginie. Trzeba o tym pamiętać.

leppakaklifoth | 2017-07-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2017

W poszukiwaniu dobrej książki trafiłem na #WstydźSię! Jona Ronsona, który porusza temat zawstydzania, oraz piętnowania ludzi. Przeprowadzając niejednokrotnie rozmowy z osobami, które zostały naznaczone piętnem przez użytkowników mediów społecznościowych próbuje odgadnąć zagadkę wstydu. Dociera do kilku osób, z którymi jako dziennikarz porusza temat publicznego linczu, którego ofiarami padli ludzie często poprzez głupi dowcip, źle dobrane i opacznie zrozumiane słowa. Odkrywa przed nami całkiem inny świat, w którym ludzie jak "zombie" rzucają się na swoje ofiary, aby ich zażreć nie zastanawiając się przy tym jakie będą tego konsekwencje. Nie trzeba przytaczać słów autora, który opisuje przypadki ofiar piętnowania, które nie wytrzymując stresu popełniały samobójstwa. Wszystko co dzieje się w sieci, dzieje się w realu wraz z konsekwencjami czynów. Jon Ronson dochodzi do wniosku, że współczesne media społecznościowe takie jak facebook, czy Tweeter są morzem nienawiści, które zalewają...

Dzisiaj już niemal każdy posiada jedno bądź kilka kont na przeróżnych portalach społecznościowych. Facebook, Twitter, Instagram - to tylko przykłady takich serwisów internetowych. To właśnie tutaj wybuchają największe afery, skandale i konflikty, w których może wziąć udział dosłownie każdy użytkownik. Każdy z nas może zalogować się na daną stronę, odnaleźć jakiś głośny temat i napisać pochlebny, bądź wręcz przeciwnie - bardzo negatywny komentarz. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ mamy możliwość wyrażania własnej opinii, jednak niestety ludzie często wykorzystują postęp technologii w złych celach. Właśnie to rodzi wszelkie okropne sytuacje - fale hejtu, które zalewają internet. Jedno nieprzemyślane zdjęcie, nieudany żart czy niemądry komentarz - to wszystko może sprawić, że zostaniemy wyśmiani przez ogromną grupę osób, a nasze lekkomyślne zachowanie zostanie zapamiętane na bardzo długi okres czasu. Właśnie to jest tematem najnowszej książki Jona Ronsona, czyli...

Rikki-Tikki-Tavi | 2017-04-13

Jon Ronson sprawnie łączy humor, refleksję i relacjonowanie faktów. Ma znakomity styl, uwodzi czytelnika, widać, że do dziennikarskiego fachu się urodził. Trudno mi było się od książki odessać i potraktowałam ją jak zdobycie kolejnego poziomu wtajemniczenia w rzeczywistość.
Nie miałam pojęcia o skali zjawiska publicznego napiętnowania w Internecie. Nie wiedziałam, do jakiego stopnia jeden niefortunny post może zniszczyć życie - kojarzyło mi się to raczej z nastolatkami przesyłającymi sobie rozbierane zdjęcia. Obca mi była również świadomość tego, że internauci, jak niegdyś bezrefleksyjna wiejska gawiedź szykująca stos dla czarownicy, w jednej chwili jednoczą się, by zaspokoić swoją żądzę upokorzenia ofiary - wytypowanej niemal na chybił trafił. Momentami wyobrażałam ich sobie jak hordy zombie z filmów klasy B. To ważna wiedza - by samemu nie stać się ofiarą albo internetowym żywym trupem, który dołączył do zabawy w zrujnowanie człowieka. A nawet jeśli już jest po fakcie i przeżywa...

wasilka | 2017-07-11
Przeczytana: 08 lipca 2017

Przyznajcie się, na której stronie w wyszukiwarce Google kończycie swoje wyszukiwanie, gdy interesuje Was dany problem lub życie mniej czy bardziej znanej osoby? "Jak wykazały badania "ruchów gałek ocznych" przeprowadzone przez Google'a, pięćdziesiąt trzy procent z nas zwraca uwagę jedynie na dwa pierwsze wyniki wyszukiwania, a osiemdziesiąt dziewięć procent nigdy nie zagląda na drugą stronę". To jedna z konkluzji jaka pojawia się w książce "Wstydź się!" Jona Ronsona - autora znanych bestsellerów: "Człowiek, który gapił się na kozy" i "Czy jesteś psychopatą?". To dzięki tym i innym internetowym przyzwyczajeniom udaje się zniwelować doznaną wcześniej niesławę osób, które zostały dotknięte współczesną formą piętnowania za pośrednictwem mediów społecznościowych. W książce o wstydzie i obywatelskiej sprawiedliwości Jon Ronson obnaża nasze słabości.
Niedoskonałości mamy wiele. W dobie ekspansji internetu nadal dotykają nas te same problemy, z którymi mieli do czynienia ludzie pozbawieni...

Angelika Musiał | 2017-04-26

John Ronson wstydowi przygląda się nieco bliżej. Swoje badania rozpoczyna od tego, skąd ten wstyd się bierze, gdzie ma swoje źródło, dlaczego tak mocno na niego reagujemy. Autor posługuje się językiem prostym, całkowicie zrozumiałym dla czytelnika. Stara się nie używać pouczającego tonu. Ronson tylko nakreśla nam to, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Twórca książki #WstydźSię! niejako ostrzega nas przed działaniem pod wpływem chwili. Zawsze warto się zastanowić, bo późniejsze skutki głupiego zachowania, mogą mieć tragiczne konsekwencje. Obrazem tego, niech będą przedstawione w dziele rozmowy autora z pokrzywdzonymi. To wszystko jest wstrząsające, poruszające do głębi, ale jakże prawdziwe i na czasie.

Książkę czyta się szybko, a lekkie pióro autora ma tutaj ogromne znaczenie. Pozycję polecam szczególnie tym, którzy są aktywni w internecie, prowadzą blogi, nagrywają filmiki. Obecnie w sieci ludzie czują się bezkarni. Na szczęście są już sposoby na trolli, którzy czekają...

brasilka2 | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Dałam radę przeczytać 63%, po czym z prawdziwą ulgą zdecydowałam nie kontynuować lektury. Miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś o mechanizmach hejtowania i upokarzania ludzi w internecie, może jakieś ciekawe przypadki. I owszem, przypadki są, ale strasznie przegadane i mało interesujące. Ta książka ciągnie się jak flaki z olejem. Każdy rozdział zaczyna się z kopyta, po czym po krótkim fragmencie grzęźnie w piachu i zaczynają się jakieś rozwlekłe wywody. Lekkie pióro nie jest w stanie przykryć, że ta książka jest zwyczajnie nudna.

Czytamy w weekend

Tym razem część redakcji wybiera się w podróż do Holandii, śladami dawców spermy, inni zawędrują do Hiszpani i przejdą Camino de Santiago, na Islandię, aby posłuchać szeptów kamieni i na południe Stanów Zjednoczonych, aby zgłębić temat rasizmu, nierówności płciowych i siły solidarności w latach 60 ubiegłego wieku. A Was dokąd zabiorą w ten weekend książki?

Literacki Horoskop LC – Książkowy Byk

Baran rzadko ustępuje, ale Bykowi musi, ponieważ nastał jego czas. Planetą Byka jest Wenus, sprzyjającym kolorem – ciemno-niebieski, a szczęśliwym dniem – piątek. Czy Byki predysponowane są do bycia pisarzami, czy raczej do cichego wzdychania do nich z pozycji czytelników? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Czy odkryjemy prawdę, czy tylko jej cień? Sprawdźcie!