#WstydźSię!

Wydawnictwo: Insignis
So You've Been Publicly Shamed
literatura faktu
L_Settembrini

Nowa książka obecnego od wielu lat na listach bestsellerów Jona Ronsona – wciągająca i błyskotliwa opowieść o jednej z najbardziej niedocenianych sił rządzących światem: o wstydzie. Przez ostatnie trzy lata Jon Ronson przemierzył cały świat, spotykając się z ludźmi, którzy zostali publicznie napiętnowani. To ludzie tacy jak my. Ludzie, którzy opublikowali w mediach społecznościowych kiepski...

Przez ostatnie trzy lata Jon Ronson przemierzył cały świat, spotykając się z ludźmi, którzy zostali publicznie napiętnowani. To ludzie tacy jak my. Ludzie, którzy opublikowali w mediach społecznościowych kiepski żart albo popełnili jakiś błąd, wykonując swoją pracę. Kiedy ich wykroczenie zostało ujawnione, wściekły tłum rzucił im się do gardeł – byli wyszydzani, odsądzani od czci i wiary, czasem nawet zwalniani z pracy.

Dzięki internetowi publiczne zawstydzanie przeżywa dziś renesans. Jesteśmy świadkami demokratyzacji sprawiedliwości. Milcząca większość w końcu doszła do głosu. Jak go wykorzystujemy? Jesteśmy bezlitośni w wytykaniu innym błędów. Tworzymy definicje normalności, rujnując życie tych, którzy nie spełniają naszych kryteriów. Używamy wstydu jako formy społecznej kontroli.

#WstydźSię! to książka przejmująca, ale jednocześnie przesiąknięta typowym dla Jona Ronsona poczuciem humoru. Szczerze i wprost opowiada o naszym współczesnym życiu; uświadamia nam też, jak przerażającą rolę odgrywamy w zbierającej coraz większe żniwo wojnie wypowiedzianej ludzkim słabościom.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 417

Wstydu nie masz!?

Każdy z nas choć raz w życiu miał do czynienia z poczuciem wstydu. Położeniem, które sprawia, że stajemy się bezbronni i wyrzuceni poza nawias. Postawienie nas w takiej sytuacji ma ogromną moc. Nie działa wyłącznie w danym momencie. Często pozostaje w zbiorowej pamięci, a co za tym idzie, nie daje o sobie zapomnieć.

Jon Ronson postanowił przyjrzeć się wstydowi bliżej. Sprawdzić, co takiego tkwi w tym pojęciu, że tak bardzo nas dotyka. Skąd bierze się jego siła i dlaczego w tak bolesny sposób się z nami obchodzi. Szczególnie w dzisiejszych czasach mediów społecznościowych, gdzie stajemy się arbitrami postaw innych, przekraczając znacząco linię należytej kary.

Muszę przyznać, że nie pamiętam książki, od której absolutnie nie potrafiłem się oderwać. W przypadku kolejne strony „#WstydźSię!” pochłaniałem łapczywie, jakby ktoś miał mi zabrać lekturę, gdy tylko na chwilę ją odłożę. Ogromna w tym zasługa lekkiego pióra autora, który potrafi opowiadać w sposób przystępny i fascynujący. Czyta się to jak najlepszej maści dokument, któremu brawurowej realizacji idzie w sukurs istota tematu.

No właśnie, zatrzymajmy się na chwilę na treści. Niezwykle doceniam, jak dobrze się daną pozycję czyta, ale jeszcze bardziej imponuje mi, co Ronson ma do przekazania. Pod wieloma względami to książka uświadamiająca. Pokazująca jak wielką siłą jest jednostka w sieci i jak bardzo nie zdaje sobie z tego sprawy. Żyjemy w świecie, gdzie hejterstwo nie jest nikomu obce, ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z jego konsekwencji?

Szok to słowo, które najlepiej oddaje moją reakcję na poszczególne przykłady ludzkiej chłosty. Jedno zdjęcie czy wypowiedź potrafiły zmienić życie bohaterów w diametralny sposób. Mogli być dobrymi ludźmi, którzy popełnili błąd. Zdarza się to każdemu, nikt z nas nie jest bez winy. Tymczasem dla wielu ten bodziec okazał się na tyle silny, by zastosować srogą karę. Użyć wstydu jako broni, która nie dość, że dotkliwie rani, to jeszcze pozostawia długotrwałe napiętnowanie.

Mowa tu zarówno o ludziach ze świecznika, jak i przeciętnych obywatelach. W sieci nie ma miejsca na lepszych czy gorszych. Bezlitosna nagonka może dosięgnąć każdego, nawet jeśli wynika ze zwykłego nieporozumienia. Czy zastanawiamy się, gdy wypisujemy komentarze pod danymi postami? Działamy rozważnie, a może impulsywnie i bez głowy? Analizujemy z pełną świadomością czy brniemy ramię w ramię z rozwścieczonym tłumem?

„#WstydźSię!“ – to bardzo, ale to bardzo ważna pozycja, z którą zapoznać się po prostu trzeba. Raz, że znakomicie się ją czyta i wprowadza nie tylko w meandry konsekwencji wstydu, ale i bada to zjawisko od środka. Przede wszystkim powinniśmy sięgnąć po nią dlatego, by zastanowić się nad naszym zachowaniem. Zadać sobie jedno ważne pytanie – co gdyby to spotkało mnie? – a potem zmierzyć się z odpowiedzią.

Patryk Rzemyszkiewicz

Piotr | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Jon Ronson tym razem napisał książkę, po którą powinny sięgnąć w pierwszej kolejności użytkownicy portalów społecznościowych, ale także pozostali użytkownicy sieci.. Autor wnikliwe opisuje historie, które z pozoru niewinne, przeradzają się w ludzkie dramaty. Czasami jedno kłamstwo, zdjęcie, czy tez niewinny z pozoru tekst powoduje falę hejtu, a przecież w internecie nic nie ginie. Często wynikiem są zwolnienia z pracy itd.

Autor w niezwykle wnikliwy sposób przekazuje czytelnikowi ostrzeżenie, aby najpierw myśleć, a potem działać - nigdy na odwrót. Opisane historie dają do myślenia, naprowadzają czytelnika na tory, które z reguły omija. We "# Wstydź się" podoba mi się dociekliwość i pracowitość autora, zabiegającego o kolejne rozmowy, wymieniającego setki e-maili z osobami pokrzywdzonymi. Ta książka wstrząsa, ale także stawia ważne pytania - o nasze granice wolności słowa, prawo do osądzania. Ronson dotknął rdzenia problemu, o którym nikt inny nie napisał w ten sposób.
Autor...

Northman | 2017-05-13
Przeczytana: 08 maja 2017

Wstyd - towarzysz życia chyba wszystkich z nas. Nie znam jednak książki, która byłaby napisana o nim w taki sposób.

Jon Ronson dotknął problemu niezwykle istotnego i na czasie. Problemu, który dotykając swoje ofiary ma naprawdę niszczycielską moc, mogącą nawet złamać komuś życie. Przerażające, fascynujące, prawdziwe... Po lekturze pozostaje zaduma i nie sposób nie pokiwać głową w geście przyznania autorowi racji - jeśli nie we wszystkim o czym napisał, to w przytłaczającej większości tego, o czym pisał.

Wstyd ma wiele źródeł, jednak jego przyczyną najczęściej jesteśmy my sami i nasze czyny. W tej książce Ronson pokazał przykłady ludzi, którzy doświadczyli wstydu na wstrząsającą skalę, zostając w efekcie publicznie napiętnowani, osądzeni, nawet zwolnieni z pracy. Słowem, przykłady z życia ludzi, których życie po doświadczeniu wstydu dosłownie legło w gruzach. Wstrząsające, naprawdę... Nie wiem czy ktoś dotykał tego problemu w taki sposób w innych publikacjach, ta jednak jest...

Dzisiaj już niemal każdy posiada jedno bądź kilka kont na przeróżnych portalach społecznościowych. Facebook, Twitter, Instagram - to tylko przykłady takich serwisów internetowych. To właśnie tutaj wybuchają największe afery, skandale i konflikty, w których może wziąć udział dosłownie każdy użytkownik. Każdy z nas może zalogować się na daną stronę, odnaleźć jakiś głośny temat i napisać pochlebny, bądź wręcz przeciwnie - bardzo negatywny komentarz. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ mamy możliwość wyrażania własnej opinii, jednak niestety ludzie często wykorzystują postęp technologii w złych celach. Właśnie to rodzi wszelkie okropne sytuacje - fale hejtu, które zalewają internet. Jedno nieprzemyślane zdjęcie, nieudany żart czy niemądry komentarz - to wszystko może sprawić, że zostaniemy wyśmiani przez ogromną grupę osób, a nasze lekkomyślne zachowanie zostanie zapamiętane na bardzo długi okres czasu. Właśnie to jest tematem najnowszej książki Jona Ronsona, czyli...

Rikki-Tikki-Tavi | 2017-04-13

Jon Ronson sprawnie łączy humor, refleksję i relacjonowanie faktów. Ma znakomity styl, uwodzi czytelnika, widać, że do dziennikarskiego fachu się urodził. Trudno mi było się od książki odessać i potraktowałam ją jak zdobycie kolejnego poziomu wtajemniczenia w rzeczywistość.
Nie miałam pojęcia o skali zjawiska publicznego napiętnowania w Internecie. Nie wiedziałam, do jakiego stopnia jeden niefortunny post może zniszczyć życie - kojarzyło mi się to raczej z nastolatkami przesyłającymi sobie rozbierane zdjęcia. Obca mi była również świadomość tego, że internauci, jak niegdyś bezrefleksyjna wiejska gawiedź szykująca stos dla czarownicy, w jednej chwili jednoczą się, by zaspokoić swoją żądzę upokorzenia ofiary - wytypowanej niemal na chybił trafił. Momentami wyobrażałam ich sobie jak hordy zombie z filmów klasy B. To ważna wiedza - by samemu nie stać się ofiarą albo internetowym żywym trupem, który dołączył do zabawy w zrujnowanie człowieka. A nawet jeśli już jest po fakcie i przeżywa...

Angelika Musiał | 2017-04-26

John Ronson wstydowi przygląda się nieco bliżej. Swoje badania rozpoczyna od tego, skąd ten wstyd się bierze, gdzie ma swoje źródło, dlaczego tak mocno na niego reagujemy. Autor posługuje się językiem prostym, całkowicie zrozumiałym dla czytelnika. Stara się nie używać pouczającego tonu. Ronson tylko nakreśla nam to, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Twórca książki #WstydźSię! niejako ostrzega nas przed działaniem pod wpływem chwili. Zawsze warto się zastanowić, bo późniejsze skutki głupiego zachowania, mogą mieć tragiczne konsekwencje. Obrazem tego, niech będą przedstawione w dziele rozmowy autora z pokrzywdzonymi. To wszystko jest wstrząsające, poruszające do głębi, ale jakże prawdziwe i na czasie.

Książkę czyta się szybko, a lekkie pióro autora ma tutaj ogromne znaczenie. Pozycję polecam szczególnie tym, którzy są aktywni w internecie, prowadzą blogi, nagrywają filmiki. Obecnie w sieci ludzie czują się bezkarni. Na szczęście są już sposoby na trolli, którzy czekają...

brasilka2 | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Dałam radę przeczytać 63%, po czym z prawdziwą ulgą zdecydowałam nie kontynuować lektury. Miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś o mechanizmach hejtowania i upokarzania ludzi w internecie, może jakieś ciekawe przypadki. I owszem, przypadki są, ale strasznie przegadane i mało interesujące. Ta książka ciągnie się jak flaki z olejem. Każdy rozdział zaczyna się z kopyta, po czym po krótkim fragmencie grzęźnie w piachu i zaczynają się jakieś rozwlekłe wywody. Lekkie pióro nie jest w stanie przykryć, że ta książka jest zwyczajnie nudna.

noodle | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Zachęcona opisem, rekomendacjami i dość silną reklamą, kupiłam i jestem rozczarowana. Zapowiadała się genialna książka o hejcie. Wyszła nuda. Spodziewałam się fajnych przykładów, mocnych historii. Wyszła ciągnąca się nieprzyjemnie książka. Jestem na nie...

aleksandraczyta | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Popularnonaukowa książka na temat społecznego zawstydzenia napisana przez Jona Ronsona stała się światowym bestsellerem ale moim zdaniem jest dość przeciętna. Cieszy mnie jednak to jakie wnioski wyciągnął autor.

Wilkksiazkowy | 2017-04-22

#Wstydź się! to książka o napiętnowaniu w internecie. Autor spotkał się z grupą osób, które po opublikowaniu w internecie niepoprawnego komentarza czy zdjęcia, doświadczyli publicznego linczu ze strony społeczności internetowej. Jak sobie poradzili z publicznym poniżeniem i czy udało im się wrócić do życie sprzed feralnego wydarzenia? O tym dowiecie się właśnie z książki. Więcj na wilkksiazkowy.blogspot.com

Oczarowana Książkami | 2017-05-19
Przeczytana: 17 maja 2017

Książka „#WstydźSię! O jednej z najbardziej niedocenianych sił rządzących światem” to pozycja, obok której nie można przejść obojętnie. Już sama okładka przyciąga wzrok i wręcz krzyczy, żeby zwrócić na nią uwagę. Temat, który porusza wzbudza burzliwe dyskusje, ponieważ mowa tu o publicznym napiętnowaniu w mediach społecznościowych i wiążącym się z nim wstydzie. Jon Ronson w książce wspomina również o korzeniach publicznego upokarzania i jego skutkach, a wszystko o czym pisze obrazuje przykładami z życia. W książce pojawia się kilka historii osób będącymi ofiarami swoich czynów, jednak czy zawsze kara za błędy była adekwatna do winy?

Jon Ronson postanowił wziąć na swoje barki temat, który jest bardzo aktualny, ale też niesamowicie ciężki. Pomysł pojawił się w myślach autora w momencie, kiedy spambot na Twitterze ukradł jego tożsamość. Piętnowanie w mediach społecznościowych to temat rzeka, a skutki takiego postępowania bywają przerażająco brutalne i to na skalę globalną. Tak...

Literacki Horoskop LC – Książkowy Byk

Baran rzadko ustępuje, ale Bykowi musi, ponieważ nastał jego czas. Planetą Byka jest Wenus, sprzyjającym kolorem – ciemno-niebieski, a szczęśliwym dniem – piątek. Czy Byki predysponowane są do bycia pisarzami, czy raczej do cichego wzdychania do nich z pozycji czytelników? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Czy odkryjemy prawdę, czy tylko jej cień? Sprawdźcie!

#WstydźSię! Nowa książka Jona Ronsona

Tematem najnowszej książki Jona Ronsona, autora obecnego od wielu lat na listach bestsellerów, jest wstyd. „#WstydźSię!” to wciągająca i błyskotliwa opowieść o jednej z najbardziej niedocenianych sił rządzących światem: o wstydzie.