Pokolenie Ja

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Generation Beziehungsunfähig
Like_a_Storm

Dlaczego pokolenie dzisiejszych 30-40 latków, ale też już ludzi młodszych, z takim trudem buduje trwałe związki? Statystyki mówią o lawinowym wzroście jednoosobowych gospodarstw domowych w Europie Zachodniej, a więc zapewne wkrótce także i w Polsce. Naukowcy różnych dziedzin od dawna głowią się, jak wytłumaczyć ten fenomen, a Michael Nast robi to lekko, zwięźle i przekonująco. Autor kreśli...

Naukowcy różnych dziedzin od dawna głowią się, jak wytłumaczyć ten fenomen, a Michael Nast robi to lekko, zwięźle i przekonująco. Autor kreśli szerszą perspektywę – nie ogranicza się do samych relacji romantycznych, wspomina też o wpływie pracy, środowiska, mediów na nasze oczekiwania.
Michael Nast analizuje różne aspekty współżycia. Rozprawia się z pewnymi mitami popkultury, tak mocno zakorzenionymi w naszej świadomości, że przyjmujemy je za coś oczywistego. Nie daje recepty na związek – ale takich książek było już dużo – służy jedynie diagnozą, dlaczego sytuacja obecnych 30-40 latków wygląda tak, a nie inaczej.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Ahsan | 2017-05-29
Przeczytana: maj 2017

Ciekawe spojrzenie na obecne pokolenie 30-sto i 40-sto latków, którzy nie chcą się wiązać w poważne, wieloletnie związki. Sporo ciekawych spostrzeżeń, trochę banałów, mnóstwo anegdot, ktęre przytrafiły się przyjacielowi/znajomemu/ koleżance (nadmiar anegdot bywa irytującym ale taki sposób obrazowania tezy). Nie zwala z nóg, "nie otwiera oczu", nie budzi, jak uderzenie mokrą rybą w twarz o świtaniu, ale warto się zapoznać. Jeżeli ktoś nie wie, czemu mu związki nie wychodzą.

GZal | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

[...]
O! Wreszcie może dowiem się czegoś o tym pokoleniu z lat 80, które coraz mniej rozumiem. Dzieli nas zaledwie dekada, ale jeśli chodzi o doświadczenia i poglądy na świat, czasami wydaje mi się, że przynajmniej stulecie.
[...]
Mój stereotyp dostał poważną fangę w nos. Książka wyśmienita. Bawiłem się przy niej doskonale przez cały weekend, co nie omieszkała zauważyć moja rodzina spoglądając na mnie co jakiś czas, gdy pozwalałem sobie na wybuchy śmiechu. Przede wszystkim nie jest to żadna analiza. Raczej zestaw felietonów zebranych w kilka głównych tematów. Michael Nast opisuje samego siebie jako obserwatora rzeczywistości i takim stara się być. Robi to zgrabnie z humorem, dystansem do siebie i otaczającego świata. Świata singli, wiecznych stażystów, hipsterów przesiadujących w modnych knajpach na placu Zbawici… wróć! w knajpach berlińskich. To zadziwiające jak wiele obserwacji dotyczących Berlina zbieżne jest z tym co dzieje się w...

kretek | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Autor opisuje swoje własne doświadczenia oraz obserwacje, dzieli się przemyśleniami i skłania do refleksji na temat współczesnej kondycji człowieka i jego możliwości/chęci wchodzenia w relacje z innymi - tworzenia przyjaźni i związków, podejścia do pracy, dominacji świata wirtualnego - mediów społecznościowych oraz ogarniającego z wszech stron konsumpcjonizmu.
Pada wiele trafnych spostrzeżeń i wniosków, z którymi trudno się nie zgodzić.

Renata | 2017-05-31
Przeczytana: 30 maja 2017

Trochę psychologii, trochę socjologii i dobry humor to jest w tej książce. „Pokolenia ja” może być książką na urlop, na nudę, na deszczowy dzień. Małe literki ale lecą szybko. Kilka bardzo trafnych obserwacji, sformułowań, które mamy z tyłu głowy ale jakoś nigdy ich nie wyartykułowaliśmy. Jest też kilka prawd, kilka mądrych myśli, które warto zapamiętać. Trudno określić gatunek bo oni to popularno – naukowe ani to poradnik ale zapewne czyta się przemiło. Zasadniczo nie dowiedziałam się wiele o tak zwanym pokoleniu Ja, ta książka dużo szerzej przedstawia kondycję obecnego społeczeństwa. Jest tam i o dwudziestolatkach i o czterdziestolatka. Na koniec czytelnik zostaje jednak z dość smutną refleksją co do kondycji człowieka dzisiaj a autor rozwiązań nie daje.

tattwa | 2017-05-29
Przeczytana: 28 maja 2017

Zbiór lekkich i dowcipnych felietonów podzielony na cztery większe części dotyczące miłości, pracy, wieku/upływającego czasu oraz samodoskonalenia się. Autor pisze zajmująco, jest dobrym obserwatorem, swoje wnioski wyciąga głównie opierając się na doświadczeniach znajomych. Im dłużej czytałam tym bardziej mi się podobało - dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, czasem treść felietonu powodowała zadumę, ale przede wszystkim ubawiłam się i wspaniale spędziłam czas przy lekturze.

hcrzeznik | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Skłania do refleksji, zabawne. Książka w typie "Pokolenie Ikea" ale w moim odczuciu lepsza, mniej ordynarna.

Magdalena Szczerbaciuk | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2017