So You've Been Publicly Shamed

Wydawnictwo: Riverhead Books
So You've Been Publicly Shamed
angielski
Monika

For the past three years, Jon Ronson has travelled the world meeting recipients of high-profile public shamings. The shamed are people like us – people who, say, made a joke on social media that came out badly, or made a mistake at work. Once their transgression is revealed, collective outrage circles with the force of a hurricane and the next thing they know they’re being torn apart by an angry mob, jeered at, demonized, sometimes even fired from their job.

A great renaissance of public shaming is sweeping our land. Justice has been democratized. The silent majority are getting a voice. But what are we doing with our voice? We are mercilessly finding people’s faults. We are defining the boundaries of normality by ruining the lives of those outside it. We are using shame as a form of social control.

Simultaneously powerful and hilarious in the way only Jon Ronson can be, So You’ve Been Publicly Shamed is a deeply honest book about modern life, full of eye-opening truths about the escalating war on human flaws – and the very scary part we all play in it.

źródło opisu: http://www.penguin.com/book/so-youve-been-publicly...(?)

źródło okładki: http://www.penguin.com/book/so-youve-been-publicly...»

Piotr | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Jon Ronson tym razem napisał książkę, po którą powinny sięgnąć w pierwszej kolejności użytkownicy portalów społecznościowych, ale także pozostali użytkownicy sieci.. Autor wnikliwe opisuje historie, które z pozoru niewinne, przeradzają się w ludzkie dramaty. Czasami jedno kłamstwo, zdjęcie, czy tez niewinny z pozoru tekst powoduje falę hejtu, a przecież w internecie nic nie ginie. Często wynikiem są zwolnienia z pracy itd.

Autor w niezwykle wnikliwy sposób przekazuje czytelnikowi ostrzeżenie, aby najpierw myśleć, a potem działać - nigdy na odwrót. Opisane historie dają do myślenia, naprowadzają czytelnika na tory, które z reguły omija. We "# Wstydź się" podoba mi się dociekliwość i pracowitość autora, zabiegającego o kolejne rozmowy, wymieniającego setki e-maili z osobami pokrzywdzonymi. Ta książka wstrząsa, ale także stawia ważne pytania - o nasze granice wolności słowa, prawo do osądzania. Ronson dotknął rdzenia problemu, o którym nikt inny nie napisał w ten sposób.
Autor...

Northman | 2017-05-13
Przeczytana: 08 maja 2017

Wstyd - towarzysz życia chyba wszystkich z nas. Nie znam jednak książki, która byłaby napisana o nim w taki sposób.

Jon Ronson dotknął problemu niezwykle istotnego i na czasie. Problemu, który dotykając swoje ofiary ma naprawdę niszczycielską moc, mogącą nawet złamać komuś życie. Przerażające, fascynujące, prawdziwe... Po lekturze pozostaje zaduma i nie sposób nie pokiwać głową w geście przyznania autorowi racji - jeśli nie we wszystkim o czym napisał, to w przytłaczającej większości tego, o czym pisał.

Wstyd ma wiele źródeł, jednak jego przyczyną najczęściej jesteśmy my sami i nasze czyny. W tej książce Ronson pokazał przykłady ludzi, którzy doświadczyli wstydu na wstrząsającą skalę, zostając w efekcie publicznie napiętnowani, osądzeni, nawet zwolnieni z pracy. Słowem, przykłady z życia ludzi, których życie po doświadczeniu wstydu dosłownie legło w gruzach. Wstrząsające, naprawdę... Nie wiem czy ktoś dotykał tego problemu w taki sposób w innych publikacjach, ta jednak jest...

Adrianna | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Książka #WstydźSię! naprawdę mnie poruszyła. Autor dotyka tematu wstydu i hejtu w Internecie. Przytacza prawdziwe historie ludzi, których życie zostało zniszczone przez lincz społeczny. Autor spotkał się z ofiarami linczu, jak i osobami, które rozpoczęły falę hejtu. Często te role się odwracały.

Podczas czytania zastanawiałam się, czy ja sama mogłam się przyczynić do czyjegoś upadku. Czy moje komentarze w Internecie miały wpływ na czyjeś życie. Staram się nie hejtować, nie podążać za falą ludzi, którzy w ułamku sekundy oceniają obcą osobę. Ale czy na pewno mi się to udaje??

Polecam tę książkę, bo skłania do autorefleksji. Na podanych, autentycznych przykładach można wyciągnąć wiele wniosków. W Internecie nic nie ginie. Trzeba o tym pamiętać.

Kurebayashi | 2017-10-30
Na półkach: Jon Ronson, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2017

Historie opisane przez Jona Ronsona byłyby przezabawne, gdyby nie były prawdziwe. Jak łatwo stać po jednej stronie, krytykować, poniżać, wyśmiewać - świadomie lub podświadomie podbijając sobie samoocenę i wmawiając sobie, że jest się lepszym.
Nie mogę przestać myśleć o Justine, która przez swój głupi, nieprzemyślany dowcip straciła pracę, reputację, anonimowość jeszcze zanim zdążyła wylądować. Kilkanaście godzin lotu, poza siecią, Internetem, twitterem itp., a w międzyczasie ludzie których nie znała i nigdy nie poznała pastwili się nad jej osobą.
Przerażające co Internet robi z ludźmi. A może ludzie zawsze tacy byli, zmieniły się jedynie środki, tak aby kogoś zawstydzić, poniżyć szybciej, sprawniej, ku uciesze tłumu?

Podoba mi się dociekliwość autora i ciekawość z jaką badał zjawisko zawstydzania. Próbował podejść do problemu z różnych stron, rozmawiając z wieloma osobami, ekspertami, z otwartym umysłem na każdą ewentualność włącznie z tą, że on sam może się mylić i on sam nie...

Radosław Gabinek | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

Jon Ronson to autor, którego sobie upodobałem po lekturze książki "Czy jesteś psychopatą", gdzie tropił on psychopatyczne osobowości w przestrzeni publicznej. Znany jest również z tytułu "Człowiek, który gapił się na kozy", w ekranizacji którego wziął udział George Clooney.

Ronson nie tylko jest dobry jako powieściopisarz, ale wykazuje się przede wszystkim zmysłem reporterskim, a do tego wszystkiego ma specyficzne poczucie humoru, co w rezultacie tworzy mieszankę idealną. W książce "#WstydźSię!" bierze on na tapetę jedno z najbardziej nieprzyjemnych uczuć z którymi człowiekowi przychodzi się stykać. Swoje "dochodzenie" prowadzi wśród osób, które z różnych powodów stały się ofiarami publicznego zawstydzenia. W dobie internetu proces napiętnowania to często kwestia jednej nieprzemyślanej wypowiedzi, czy też wyjęcia z kontekstu jednego czy dwóch zdań. Czasami wręcz mamy do czynienia z paradoksami, gdzie ironia czy sarkazm, nawet inteligentny żart może...

BetiFiore | 2017-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2017

Jon Ronson postanowił zbadać zjawisko publicznego zawstydzania tak powszechne w czasach Twittera i innych mediów społecznościowych. Przeprowadził rozmowy z osobami, których życie stanęło do góry nogami czy to po opowiedzeniu głupiego żartu czy też zamieszczeniu mało poprawnego politycznie wpisu na Twitterze. Książka bardzo amerykańska w swoim stylu. Wiele ciekawych spostrzeżeń.

Przeczytałam korzystając z akcji Czytaj.pl.

leppakaklifoth | 2017-07-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2017

W poszukiwaniu dobrej książki trafiłem na #WstydźSię! Jona Ronsona, który porusza temat zawstydzania, oraz piętnowania ludzi. Przeprowadzając niejednokrotnie rozmowy z osobami, które zostały naznaczone piętnem przez użytkowników mediów społecznościowych próbuje odgadnąć zagadkę wstydu. Dociera do kilku osób, z którymi jako dziennikarz porusza temat publicznego linczu, którego ofiarami padli ludzie często poprzez głupi dowcip, źle dobrane i opacznie zrozumiane słowa. Odkrywa przed nami całkiem inny świat, w którym ludzie jak "zombie" rzucają się na swoje ofiary, aby ich zażreć nie zastanawiając się przy tym jakie będą tego konsekwencje. Nie trzeba przytaczać słów autora, który opisuje przypadki ofiar piętnowania, które nie wytrzymując stresu popełniały samobójstwa. Wszystko co dzieje się w sieci, dzieje się w realu wraz z konsekwencjami czynów. Jon Ronson dochodzi do wniosku, że współczesne media społecznościowe takie jak facebook, czy Tweeter są morzem nienawiści, które zalewają...

Białowłosa Żmija | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Książka Jona Ronsona pod tytułem "#WstydźSię!" to forma przestrogi dla użytkowników sieci, szczególnie portali społecznościowych, nie tyle przed wrzucaniem czego popadnie na Twittera czy Facebooka, ale głównie przed napiętnowaniem społecznym, którego w większym lub mniejszym stopniu się dopuszczamy. Przez ostatnie lata autor jeździł po świecie i spotykał się z przeróżnymi ludźmi, których forma prześladowania w internecie dotknęła bezpośrednio. Przerażające jest właśnie to, że są oni tacy jak my. Justine Socco - miała tylko 170 obserwatorów, a jeden głupi żart zaprzepaścił jej karierę i naraził ją na groźby oraz pośmiewisko. Kolejną sprawą jest to, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zwykły, naszym zdaniem, niewinny żarcik czy zdjęcie, gdzie się wygłupiamy, może wywołać prawdziwą lawinę hejtu, która może doprowadzić do zrujnowania naszego życia. To, o czym pisze Ronson w swojej książce to przejaw powrotu publicznych egzekucji, na które przychodziło całe miasto. Choć nie...

To pierwsza książka tego autora, jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce oraz tematyka związana z zamieszczaniem treści w internecie.
Większość osób posiada blog, portal albo stronę na portalu społecznościowym. Publikują zdjęcia, filmy, komentarze oraz wiele innych.
Dzieło to jest o osobach, które opublikowały coś z pozoru niewinnego. Jednak przyczyniło się to do negatywnych wydarzeń w ich życiu osobistym i nie tylko.

Opisanych jest kilka sytuacji. Warto się z nimi zapoznać. Oceniam jako dobrą lekturę.

InezStanley | 2017-11-20

„#Wstydź się!” Jon Ronson - O jednej z najbardziej niedocenionych sił rządzących światem.

Jon Ronson to ten, od „Człowiek, który gapił się na kozy”. Napisał też książkę „Czy jesteś psychopatą”, a teraz jest na ustach wszystkich, z powodu „Wstydź się”.

Przestrzegam przed zrzucaniem odpowiedzialności za lincze w sieci na garść trolli, czyli społecznych dziwadeł. To my, tzw. zwykli ludzie, bierzemy udział w publicznym zawstydzaniu w sieci.

Wstydź się!

To uczucie bycia zawstydzonym (i stojący za nim wstyd). Potrafi ono być tak silne, że publicznie zawstydzona osoba popełnia samobójstwo, nie mogąc znieść krytyki. A w najlepszym przypadku reaguje wycofaniem i depresją – to zdarzyło się opisywanym przez Jona Ronsona bohaterom. Znajdziemy wśród nich i nierzetelnego dziennikarza, który zmyślał cytowane przez siebie fragmenty wywiadów. I pracownicę PR, która wrzuciła na swojego Twittera w swoim mniemaniu niefrasobliwy żart o podróży do Afryki – żart odebrany na poważnie przez...