Czy jesteś psychopatą? Fascynująca podróż po świecie obłędu

Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Wydawnictwo: Insignis
The Psychopath Test: A Journey Through the Madness Industry
AMisz

Autor "Człowieka, który gapił się na kozy" powraca z nową książką! To opowieść o obłędzie. Wszystko zaczęło się spotkania Jona Ronsona z akademicką specjalistką z zakresu neurologii. Podobnie jaki wielu innych kolegów z branży, otrzymała ona pocztą od anonimowego nadawcy dziwną, zaszyfrowaną książkę. O pomoc w odkryciu jej tajemnicy poprosiła Jona. Ten zaś zupełnie niespodziewanie odkrył, że...

Autor "Człowieka, który gapił się na kozy" powraca z nową książką!
To opowieść o obłędzie.

Wszystko zaczęło się spotkania Jona Ronsona z akademicką specjalistką z zakresu neurologii. Podobnie jaki wielu innych kolegów z branży, otrzymała ona pocztą od anonimowego nadawcy dziwną, zaszyfrowaną książkę. O pomoc w odkryciu jej tajemnicy poprosiła Jona. Ten zaś zupełnie niespodziewanie odkrył, że w poszukiwaniu rozwiązania zagadki zawędrował do fascynującego świata obłędu.

Jon spotyka pensjonariusza zakładu zamkniętego Broadmoor, który zaklina się, że symulował chorobę psychiczną w celu złagodzenia wyroku, a teraz utknął tu, bo nikt nie chce uwierzyć, że jest normalny; rozmawia z osobami zajmującymi się katalogowaniem schorzeń psychicznych i tymi, którzy zaciekle się im sprzeciwiają; kontaktuje się z wpływowym psychologiem, twórcą stosowanego powszechnie testu na psychopatę, przekonanego, że wielu prezesów i polityków to w rzeczywistości psychopaci.

To właśnie od niego Jon uczy się rozpoznawać osoby o skłonnościach psychopatycznych. Wyposażony w tę wiedzę zmierza ku domenie wpływów i władzy. Przeprowadza wywiad z niesławnym dowódcą szwadronów śmierci i rozmawia ze znanym prezesem, którego domniemana psychopatia doprowadziła do sporych fluktuacji na giełdzie. Ale Jon nie spotyka się wyłącznie z psychopatami; kontaktuje się też z tymi, których działalność zawodowa w jakiś sposób związana jest z szaleństwem i którzy dzięki niemu zarabiają na życie. Odkrywa przy tym niepokojącą prawdę, że wielu ludzi ze szczytów tej branży jest na swój sposób tak samo szalonych jak ci, którzy są przedmiotem ich badań.

Charakterystyczne poczucie humoru, urok osobisty Jona i jego wrodzona dociekliwość sprawiają, że książka Czy jesteś psychopatą? wciąga od pierwszych stron. Ta pozornie rozrywkowa lektura wydobywa na światło dzienne niewygodne prawdy i zachęca do stawiania pytań o to, jak definiować normalność w świecie, w którym coraz częściej ocenia się nas po naszych najbardziej skrajnych zachowaniach.

źródło opisu: Insignis, 2014

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/97/Czy-jestes-psychopata-.html

Oficjalna recenzja
electric_cat książek: 2556

Herbatka z Szalonym Kapelusznikiem i jego ferajną

Wielkie historie nie muszą zaczynać się od wielkich wybuchów jak u Hitchcocka. W przypadku niektórych wystarczy, że przebiegnie pewien biały królik. Ewentualnie biały kruk, który nawet nie musi biegać, niech tylko się pojawi, o czym za chwilę.

Zaczęło się bowiem niepozornie, od londyńskiego spotkania Jona Ronsona z dwójką przedstawicieli Instytutu Neurologii Uniwersytetu Londyńskiego. Deborah Talmi pojawiła się w towarzystwie Jamesa. On jednak nie będzie odgrywał istotnej roli dla tej historii. O wiele ważniejsze okaże się unikalne wydanie książki, które przyniosła ze sobą kobieta.

Jest to biały kruk przysłany ze Szwecji, autorstwa kogoś, kto ukrywa się pod pseudonimem Joe K. Oczywiście wszelkie detale umożliwiające identyfikację książki zostały pieczołowicie wycięte. Zachwyca kunszt wykonania, intryguje co druga pusta strona, a pikanterii dodaje fakt, że tą nietypową książką obdarowano także innych naukowców - wybranych według nieznanych bohaterom kryteriów.

Klucz ten ma odnaleźć właśnie Jon Ronson, dziennikarz i autor (w tekście wspomniana jest książka „Człowiek, który gapił się na kozy”), niekryjący się przy okazji ze swoimi stanami lękowymi. Gdzie jednak znaleźć dziennikarza subtelnego, a zarazem wytrwałego w dążeniu do celu? Wyrusza on do Göteborga, skąd rozsyłane były dziwne przesyłki. Nie wie jeszcze, że w pogoni za tą tajemnicą, niczym za białym królikiem, wpadnie w „otchłań” - spotka się z wieloma osobami będącymi psychopatami lub mającymi z nimi bezpośrednią styczność.

W „Czy jesteś psychopatą? Fascynującej Podróży po Świecie Obłędu” Jon Ronson przedstawia galerię zapadających w pamięć postaci: psychiatry Pettera Nordlunda, przedstawicieli kościoła scjentologicznego, niesłusznie osadzonego w szpitalu psychiatrycznym Broadmoor pacjenta, psychopatycznego szefa... Zresztą podobno wśród osób na kierowniczych stanowiskach występuje znacznie większe prawdopodobieństwo spotkania psychopaty, wystarczy zadać mu pewne pytanie. Lub po prostu przeegzaminować każdego, nawet siebie, w myśl dwudziestopunktowej Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych opracowanej przez Boba Hare'a. Kryteria te zostały przytoczone nie tylko po to, by zaintrygowany tytułem czytelnik (również wersji anglojęzycznej – „The Psychopath Test. A Journey Through the Madness Industry”) wykonał ten test na sobie, gdyż kusi i legendy mówią, że ktoś się powstrzymał. Punkty z tego testu będą powracały regularnie, przy każdej postaci, której będzie przyglądał się autor, a zarazem narrator (bardzo ciekawy zabieg).

Czy warto sięgnąć po tę książkę? Zdecydowanie tak. Zawarte w niej ciekawostki dotyczące psychiatrii podane są w naprawdę przystępny sposób, zarysowana intryga wciąga i sprawia, że od książki nie sposób się oderwać. Istnieje jednak jedno niebezpieczeństwo związane z zabieraniem tej książki w miejsca publiczne - czytanie jej na przykład w komunikacji miejskiej może wywołać konsternację pasażerów, szczególnie przy niekontrolowanych wybuchach śmiechu.

Małgorzata Gwara

joaśka | 2014-11-06
Przeczytana: 05 października 2014

I znowu mam niemiłe uczucie dyskomfortu z tytułu róznicy między moją oceną a innych :( Wiele obiecywałam sobie po tej książce a dostałam niewiele. Jestem zła na siebie, gdyż znowu uwierzyłam w jakiś dopisek na tylnej okładce faceta, co niby zaśmiewał się do łez podczas lektury. Chyba tylko ta obietnica spowodowała, że dobrnęłam do końca ;) Oczywiście śmiechu ani słychu, za to było narastające poczucie irytacji. Nie wiem, czy Jon Ronson jest psychopatą. Z pewnością jednak cierpi na gonitwę myśli. Może jest taki współczesny sposób pisania. Nie wiem.
Wiem, że wolę klasyczne książki Antoniego Kępińskiego, gdzie wprawdzie nikt nie obiecuje śmiechu (bo właściwie chyba nie ma z czego), ale za to jest pięknym językiem wyłożona treść.

Radosław Gabinek | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 13 września 2014

Trudno opisać tą książkę. W każdym razie czytając ją, nie mogłem się oderwać i bardzo mi się podobał styl autora. Wciąga nas rewelacyjnie w atmosferę dziennikarskiego śledztwa i zmusza cały czas do refleksji nad istotą szaleństwa i normalności. Robi to z dużą dozą humoru i momentami "puszcza do nas oko". Przyznam, że główną przyczyną sięgnięcia po tą pozycję był fakt, iż została ona wydana przez wydawnictwo Insignis, a na nich jeszcze się nie zawiodłem. Wydają mało, ale są to zawsze ciekawe, oryginalne pozycje. Wracając do odczuć, które towarzyszą mi po przeczytaniu książki, to już od dłuższego czasu mam wrażenie, że świat zbytnio poszedł w stronę klasyfikowania i naznaczania wszystkiego co inne, a ta książka mnie w tym myśleniu utwierdziła. Tymczasem odrobina szaleństwa, odmienności i swego rodzaju kolorytu osobowościowego wiele wnosi w nasz świat, więc z diagnozą i nadawaniem etykiet ludziom warto się jednak wstrzymać. Zdecydowanie trzeba przeczytać!

Kotkad | 2014-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 grudnia 2014

1. Łatwość wysławiania się i powierzchowny urok.

2. Przesadne poczucie własnej wartości

9. Pasożytniczy tryb życia

10. Słabe kontrolowanie zachowania

11. Rozwiązłość seksualna

12. Wczesne problemy wychowawcze

13. Brak realistycznych długoterminowych celów

14. Impulsywność

15. Nieodpowiedzialność

16. Brak poczucia odpowiedzialności za własne czyny

17. Wiele krótkotrwałych związków małżeńskich

18. Przestępstwa popełniane przed osiągnięciem pełnoletniości

19. Naruszenie warunków zwolnienia z zakładu karnego

20. Przestępcza wszechstronność

Ile z tych punktów Was opisuje, które brzmią znajomo? Większość, a może wcale? Zastanawiacie się co to za punktacja zwłaszcza patrząc na punkt 19. To dwudziestopunktowa Skala Obserwacyjna Skłonności...

miete | 2015-06-08

Przez cały czas czytania tej książki nie mogłam do końca zrozumieć dlaczego tak na prawdę powstała.Nie czytałam poprzedniej książki tego autora która została okrzyknięta bestselerem może jej lektura coś by wyjaśniła - a może i nie ? Książkę czyta się dość szybko autor jak każdy dobry dziennikarz ma dużą swobodę posługiwania się słowami no i to chyba wszystko co można na temat tej książki powiedzieć.Jedynym przesłaniem jaki zdołałam z tej lektury wcisnąć to to że psychiatria nie jest nauką ścisłą i że tak naprawdę nikt do końca nie wie jak to działa. Czy warto dla takich truizmów czytać tę książkę ? Nie potrafię powiedzieć- na pewno przeczytanie jej nikomu raczej nie zaszkodzi ale też jej lektura niczego nie wnosi

paratexterka | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 24 lutego 2015

"Czy jesteś psychopatą?" - Sam sprytny tytuł zwraca się dokładnie do nas. Jedni po książkę Ronsona sięgną, inni zignorują, kto ją jednak przeczyta, na pewno będzie bogatszy i (nie)spokojniejszy. Nie dość, że Ronson prezentuje świetną dziennikarską robotę, to stara się o obiektywizm, rewiduje własne poglądy i kluczy po psychopatycznych psychikach jak po zatłoczonym centrum handlowym, które przypomina sama psychiatria. Wszędzie głosy, tezy, badania i eksperymenty, zwolennicy, przeciwnicy i ignoranci, podążanie głównym pasażem, zamknięte zakątki, mnogość bodźców obok znieczulicy.

Jon Ronson zupełnie nieplanowanie trafia do świata obłędu. Pytanie tylko, kto tak naprawdę jest obłąkany…? Człowiek, który udawał psychopatę i nie może się wydostać z psychiatryka; amerykański rekin biznesu, który zwolnił w życiu więcej tysięcy ludzi niż ktokolwiek inny; zagubiony w sobie były agent MI5; profiler, który spadł z piedestału; kąśliwy dziennikarz, lękliwy autor, czy może ja albo Ty? Mając za...

Kamil | 2014-06-06
Przeczytana: 04 maja 2014

Świetnie się to czyta. Wciągające śledztwo dziennikarskie przeciągające przez zestaw ekscentrycznych osób, dobrze napisane. Książka ociera się o naukę, więc warto zaznaczyć, że jest rzetelna pod tym względem, a autor jest uczciwy w swoich poglądach.
Przeczytałem "Test" w dwa dni, proszę uznać to za reklamę.

Tuż po niej przeczytałem równie wartą polecenia książkę "Psychopath Inside" - która jest spojrzeniem na psychopatów u źródła, ponieważ jej autorem jest... neurobiolog psychopata. Gorzej pisze, ale za to dał kilka rozdziałów o genetyce i biologii, czego zabrakło u Ronsona.

Piotr | 2014-10-02

BookBasset | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Na pewno każdy z nas spotkał się z takim terminem jak psychopatia. Ale czym ona właściwie jest ? Jak można ją rozpoznać ? Czy człowiek nią dotknięty jest niebezpieczny dla otoczenia ? Na to i na wiele innych pytań autor szuka odpowiedzi w niniejszej książce.

Szczerze mówiąc myślałem, że będzie to pozycja popularnonaukowa, ale tak naprawdę mamy tu do czynienia ze śledztwem dziennikarskim, które ociera się o podstawy naukowe jedynie w momencie wywiadów ze specjalistami. Czy sprawia to, że książka staje się mniej ciekawa i przekazuje mniej informacji ? Wręcz przeciwnie - czyta się ją świetnie, a duża liczba osób, z którymi autor rozmawiał sprawia, że poznajemy omawiane problemy z każdej strony. Moim zdaniem jest to duża zaleta tej książki. Kiedy przeprowadza rozmowę z tytułowanym psychiatrą, zaraz potem kontrastuje ją z wywiadem z chorym albo członkiem ruchu przeciwko psychiatrii. Tym sposobem zachowuje względną obiektywność w swoich osądach i nigdy (nawet jeśli sprawa jest...

Eliza | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Pierwszy raz od dawna mam bardzo mieszane odczucia co napisać w komentarzu do przeczytanej książki. Zwykle refleksje nasuwają mi się same, od razu lub po dłuższym zastanowieniu. Ale nie tym razem. Zostawiam to na później, może coś mi wpadnie do głowy.

joly_fh | 2017-06-12
Przeczytana: 10 czerwca 2017

No cóż, książka napisana w lekkim stylu, czyta się doskonale, ale wielokrotnie podczas jej czytania zadawałam sobie pytanie: "o czym to jest?". Niby autor "tropi psychopatów" ale tak skacze z tematu na temat, że jest to jeden chaos i gonitwa myśli. Z jednej stronie w tytule są psychopaci, ale od nich autor swobodnie skacze do szaleństwa, a przecież to nie jedno i to samo. Nie znajdziecie tu jednak naukowych danych, czy statystyk, wszystko to jest takie luźne pisanie o tym, czego autor się dowiedział w temacie, rozmawiając przeważnie z różnymi ludźmi (bo na pewno nie sięgając po bibliografię). Trudno by mi było nawet sklasyfikować jakoś tę pozycję - jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale do wnoszących cokolwiek bym jej nie zaliczyła.