Ma być czysto

Anna Cieplak Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura piękna
Krytyka Polityczna
2016-10-10
2016-10-10
Cieszyn polska prowincja państwo opiekun dzieci
Inne

Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 813 (02/2023) Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Emilia Dłużewska, Joanna Erbel, Olga Gitkiewicz, Ewa Habrat-Pragłowska, Urszula Kozioł, Dominika Kozłowska, Katarzyna Łoza, Marek Maraszek, Piotr Oczko, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Błażej Popławski, Karolina Rychter, Filip Springer, Ewa Woydyłło, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Znak nr 813 (0... Wojciech Bonowicz, ...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

"Czasy szybkie jak sraczka" – jak żyć?

Szybko się czyta!

Szybko się czyta!

Zupełnie mi nie podeszła.

Zupełnie mi nie podeszła.

Niewielka książka na ważny temat, na przeciętnym poziomie.
Pokazała mi dobitnie, jaka jestem stara - nie rozumiałam połowy słów ze słownika młodzieży z "gimbazy", którą suto okraszony jest tekst.
I przypomniała mi, jak bardzo sama byłam nieszczęśliwa mając 16 lat, pamiętam to doskonale. Ogrom oczekiwań i marzeń, w konfrontacji z siermiężną rzeczywistością lat osiemdziesiątych, staranne i wytrwałe budowanie piramidy własnych kompleksów w porównaniu z rówieśnikami - można to porównać z problemami i ograniczeniami bohaterów tej powieści, dziejącej się tu i teraz.
Nie żyłam co prawda w świecie Instagrama, Snapchata i fejsa, ale i też nie miałam świata podanego na talerzu, choćby w formie hollywoodzkich filmów, GoogleEarth czy Pinteresta. Więc coś tam jednak rozumiem.

Ale to tyle, jeśli chodzi o przekaz. Cała reszta, czyli patchworkowa rodzina, emigracja zarobkowa, nieskuteczna opieka społeczna, wychowanie seksualne, dopalacze, pierwsze imprezy, narodowcy - to wszystko jednak było płaskie i powierzchowne. Nie rozumiem procesu przyczynowego dla podstawowego wątku - odosobnienia jednej z bohaterek w ośrodku dla trudnej młodzieży.

Jak to ktoś napisał: zmarnowany potencjał na dobrą powieść o problemach współczesnej polskiej młodzieży i ich opiekunów.

Niewielka książka na ważny temat, na przeciętnym poziomie.

Historia przyjaźni dwóch piętnastolatek oraz ich rodzin. Autorka dotknęła wielu wątków m.in. wyjazdów zarobkowych za granicę, nadodpowiedzialnosci dzieci, potrzebę akceptacji, problemów szkolnych, ambicji rodziców. Krótkie rozdziały, przyjemny język.

tak, tak wyglądało dorastanie 15 lat temu, bez dziubków na insta i statusów na fejsie, w nieco większym mieście, ale tak. Cieplak pisze językiem prostym, a jednocześnie kolorowym i nie masz ochoty odkładać książki, mimo że w zasadzie jest o niczym

Wciągnęła mnie tak samo jak póżniejsze "Lata powyżej zera", co tu dużo mówić, autorka ma talent do poruszania się po tematach związanych z dorastaniem, pato-otoczeniem i wszelkimi trudami życia. Poza tym pisze z poczuciem humoru i doskonałym zmysłem obserwacyjnym. Nie wspominając o liniach nostalgii, na których świetnie gra a muzykę tę mogą odnaleźć też w swojej duszy ludzie z pokolenia autorki, nie wiem jak inni, ale roczniki lat 80-90 na pewno.

"Ma być czysto" zadziałało na mnie bardziej jako katalizator wspomnień niż kolejna młodzieżowa lektura. Klimat żywcem wyjęty z czasów, gdy sama chodziłam do gimnazjum. Minus technologia, bo wtedy nie było jeszcze smartfonów, instagrama i snapchata, za to triumfy święciły grono.net i "blutacz". Ale cała reszta się zgadza: typy bohaterów, ich problemy, nawiązania do emo, podział na lepszych i gorszych, miejskie festyny, mniejsza i większa patologia w domu. Oto polskie gimnazjum - szkolny czyściec pomiędzy "dziecinną" podstawówką a "dorosłym" liceum.

Czy polecam? Trudno powiedzieć. Niby czyta się szybko i lekko dzięki krótkim rozdziałom, ale miałam poczucie pewnych zgrzytów, bo fabuła ogółem nie powala i czasem mieszały mi się bohaterki. Jeśli chcecie pozostać w kategorii książek o młodzieży, ale z polską mentalnością i przypomnieć sobie, jak naprawdę wygląda dorastanie, to warto przeczytać.

Wiarygodna, szczera do bólu.

Wiarygodna, szczera do bólu.

Wszystkie postaci występujące w tej krótkiej, ale jakże treściwej powieści, mają niełatwo, choć z różnych powodów, ich życie to permanentny, chaotyczny i okraszony instagramowo-snapchatowym sosem bałagan, generowany często przez osoby, które powinny być im najbliższe. Autorka, jako osoba na co dzień pracująca z młodzieżą w świetlicy środowiskowej, w sposób przejrzysty dla czytelnika oddała jakiś kawałek rzeczywistości dzisiejszej młodzieży.

Książka godna polecenia.

"Ma być czysto" Anny Cieplak była bardzo dziwną lekturą dla mnie. Czułam się, jakbym czytała o kimś z innej planety, ponieważ nawet z osobie Magdy, bardziej zbliżonej do mnie wiekowo niż dwie młode bohaterki, nie potrafiłam odnaleźć własnych doświadczeń ani przekonań. Jest to więc książka zdecydowanie uświadamiająca, zmuszająca do wyjścia poza własną strefę komfortu....

Bardzo chciałabym dać jej więcej, ale, niestety, jako że sama wychowałam się na polskim osiedlu, bywała dla mnie miejscami okrutnie żenująca. Ogromny plus za pokazanie niedziałających służb społecznych, wątpliwych pedagogów i piękny pokaz demoralizacji jednostki. mimo, może niezbyt wysokiej noty, bardzo polecam, bo czyta się ją przyjemnie, szybko a swoje można z niej wyciągnąć.