Pomysł na dobre życie

Okładka książki Pomysł na dobre życie Mallika Chopra
Okładka książki Pomysł na dobre życie
Mallika Chopra Wydawnictwo: Studio Emka biografia, autobiografia, pamiętnik
Living With Intent: My Somewhat Messy Journey to Purpose, Peace, and Joy
Studio Emka
2017-03-17
2017-03-17
Jacek Środa, Adam Bukowski

#333 - Pomysł na dobre życie - Mallika Chopra​ - Wydawnictwo Studio EMKA​

#86/52/2020

Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie i ma 240 stron. Jest to autobiografia w formie pamiętnika, gdzie autorka - Mallika opowiada o swojej drodze prowadzącej do radości i równowagi w życiu.

Bardzo podoba mi się ściągawka na końcu ksiażki, nawiązująca do rozdziałów, jako podsumowanie w pigułce, do którego fajnie będzie wracać.

A oto kilka kroków do dobrego życia:
1. Zasiej
2. Obserwuj
3. Ufaj
4. Wyraź
5. Pielęgnuj
6. Działaj
Sprawdźcie co się kryje pod każdym z nich :)

"Jeśli twoim zamiarem jest uczynić świat lepszym miejscem, musisz się upewnić, że twoje słowa i działania będą to odzwierciedlać."

Jak to w poradnikach bywa, tutaj też znajdziecie praktyczne ćwiczenia, dotyczące intencji.

Coś co biorę dla siebie:
"Miłość motywuje nas do tego, by stać się jak najlepszym człowiekiem i jak najwięcej z siebie oddawać światu, a to właśnie jest sednem intencji."

Dziękuję bardzo Wydawnictwo Studio Emka za tą książkę do recenzji <3

#333 - Pomysł na dobre życie - Mallika Chopra​ - Wydawnictwo Studio EMKA​

#86/52/2020

Zawsze pokładałam głęboką wiarę w siłę ludzkiego umysłu oraz woli, choć sama jestem raczej typem człowieka niespokojnego i niepoukładanego, któremu trudno jest osiągnąć wewnętrzny spokój. Duchowość jest więc ważnym ale (jak dotąd) nieosiągalnym elementem mojego życia. Nie sądzę nawet żeby cokolwiek zmieniło się w moich umiejętnościach osiągania równowagi duchowej po lekturze Pomysłu na dobre życie wydanego przez Studio Emka, nie mniej jednak utrwalanie pewnych pomysłów oraz zachowań, może pomóc w lepszym rozumieniu siebie i oraz otoczenia. Mallika Chopra, córka uznanego indyjskiego filozofa Deepaka Chopry postanowiła podzielić się z czytelnikami swoimi doświadczeniami dotyczącymi sile intencji. Wiara z jaką opisuje swoje zmagania z codziennością pomaga zrozumieć, że człowiek nie jest osamotniony w trudnościach, które napotyka w swoim życiu, i choć po poradniki sięgam rzadko i raczej z czystej ciekawości, to lektura Pomysłu na dobre życie wespół z przepiękną pogodą za oknem wprawiły mnie w bardzo dobry nastrój.

Mallika Chopra stworzyła plan o nazwie INTENT, który należy zrealizować by odczuwać życie pełniej, mocniej i radośniej. Jego etapy to: Zasiej, Obserwuj, Ufaj, Wyraź, Pielęgnuj i Działaj, a każdy z nich skupia się na sile intencji. Intencją jest z kolei potrzeba np. miłości, zrozumienia, spokoju, równowagi. Są to zatem potrzeby głębokie, duchowe, często przyćmiewane przez potrzebę pieniędzy, nowych sprzętów i innych rzeczy materialnych. Chopra prowadzi czytelników przez drogę zaczynającą się od samego odszukiwania intencji, poprzez ich wyrażanie, aż do ich wzmacniania i uczenia się odnajdywania ich w nie do końca jednoznacznych sytuacjach.

Chopra jest wspaniałą, ale dość chaotyczną przewodniczką po świecie intencji. Z jej słów przebija kobieta przebojowa, ale przytłoczona codziennymi obowiązkami, pewna siebie ale jednak zagubiona i szukająca w życiu czegoś nienamacalnego. Wspaniale opowiada o poszukiwaniach i o odnajdywaniu najważniejszego tuż obok siebie. Pokazuje jak można nauczyć się spokoju, choć nie moralizuje i niczego nie narzuca. Jej książka jest próbą uporządkowania rad i przemyśleń dotyczących tematu, choć trudno byłoby nazwać autorkę oazą spokoju (ale jest to fajne, bo sprawia, że Mallika stawia siebie w pozycji nie tylko mistrza ale i ucznia, a myślę, że to przybliża ją do czytelniczek).

Pomysł na dobre życie jest książką, która nie zmieni niczyjego życia. Nie wierzę bowiem w to żeby ktoś totalnie niepoukładany tak jak ja, był w stanie zmienić swoje życie jedynie po przeczytaniu książki. Z kolei osoby, które mają w sobie wewnętrzny spokój, nie potrzebują zmiany, a jedynie odpowiedniego kierunku, i właśnie tego jak najbardziej można się po lekturze spodziewać! Wszystkim czytelnikom najnowszej książki Malliki Chopry życzę właśnie tego by odnaleźli odpowiedni kierunek zmian w swoim życiu oraz duszy.

Książka ta to po trosze dziennik, a po trosze zapis (bardzo szczegółowy) kroków, które podjęła autorka, żeby odnaleźć sens życia, radość, spokój i równowagę.
Jak sama pisze (...) Usilnie wierzę, że jest dla nas nadzieja, abyśmy mogli wieść bardziej znaczące, inspirujące i radośniejsze życie.
Przyznam się, że mnie książka nie przekonała do siebie, chociaż nie ukrywam, wielu osobom przypadnie do gustu.
Nie lubię poradników z samego założenia. Ot tak po prostu mam.
Nie znoszę cioć dobra rada, osób dających wskazówki etc. Nie lubię także wielkiej euforii bijącej z tego typu lektur, euforii świadczącej o tym, że autor wszystko wie, znalazł receptę na idealne szczęście/dom/życie/pranie (wybierz co chcesz) i to jest jego jedyna prawda objawiona. Irytuje mnie to maksymalnie.
Pomijając jednak to wszystko, książka ta ma jedną podstawową wadę, jest napisana zbyt napuszonym, odrobinę zbyt filozoficznym jak na mój gust językiem. Taki język bardziej pasuje do jakiś luźnych rozważań z zakresu filozofii, życia, psychologii, a nie książki, która ma ludzi zmotywować.
Autorka jest przekonana, że po lekturze jej książki będziemy wszystko przeżywać lepiej i pełniej. W moim przypadku tak się nie stało. jednak może z wami będzie inaczej.
Nie chce więcej pisać o Pomyśle na dobre życie, nie chcę wam odradzać lektury. Ja na 100% nie była odpowiednim czytelnikiem docelowym. Was jednak zachęcam do sięgnięcia po tę książkę i sprawdzenia jak odbierzecie rady Malliki Chopra.

Czy jest to pozycja odkrywcza? Nie, nie jest. Ale porządkuje nieco myśli i… miło się ją czyta. Podstawą całej filozofii Malliki Chopry jest „intencja” rozumiana jako wyraz ludzkich aspiracji, pragnień na różnych płaszczyznach życia – fizycznej, duchowej i emocjonalnej. Autorka przekonuje nas do pozytywnego myślenia i zdefiniowania swoich potrzeb, które stanowić mają wyznaczniki naszej drogi do spełnienia. Koncepcja może nieoryginalna, ale jak wspomniałam stanowi bardzo przyjemną lekturę. Pani Chopra przedstawia swój szlak poszukiwań więcej radości, sensu i równowagi w życiu. Przywołuje liczne przykłady ze swoich doświadczeń, jak i osób z jej otoczenia, którym udało się być szczęśliwym, a także osiągnąć konkretne cele dzięki intencjom i… pomocy innych ludzi oraz wszechświata (!),któremu wiele zawdzięczamy.
Mocną stroną książki jest proponowany zestaw ćwiczeń na zakończenie każdego rozdziału – czyli po kolejnym etapie autorskiego programu INTEN, którego celem jest osiągnięcie porozumienia i totalnego spokoju z samym sobą, jak i życie w zgodzie z otaczającym nas światem. Zaletą jest również język sprzyjający rozluźnieniu ( ;) ),czyli trudne sprawy opisano prosto, lecz treściwie i pięknie, a styl sam w sobie wywołuje pozytywne myśli. Widać pasję i szczere przekonanie autorki w to co pisze, a to chyba równie ważne co sama treść książki.
Nie przedłużając – parafrazując Mallikę: moją intencją jest, aby Państwo to przeczytali :D A tak na serio, to polecam zapoznać się z „Pomysłem na dobre życie” wszystkim, którym brakuje w życiu energii, pozytywu, optymizmu itp. oraz wszelkim couchom, pasjonatom, ciekawskim i innym - może na kolana nie rzuci, świata do góry nogami nie wywróci, ale bez wpływu nie pozostanie, a mam nadzieje, że chociaż zainspiruje lub zaciekawi tematyką uważności, zdrowia i psychologii.

„Pomysł na dobre życie” Malliki Chory to przede wszystkim opowieść autorki o sobie i swoim życiu. W ten sposób przekonuje nas ona, że zmiany w życiu są elementem rozwoju, zmiana pracy szansą na podniesienie kwalifikacji, lepszy zarobek, elastyczniejsze godziny pracy i wyjście naprzeciw własnym potrzebom. Pomaga też dostrzec, że świat nie kończy się na wymarzonym etacie w korporacji oraz szykownych, ale bardzo drogich strojach, na które trzeba wiele godzin pracować. Można w swoje życie wprowadzić troszkę ładu, wytchnienia, możliwości rozwoju.
Cała lektura oddzielona jest na osiem części: od próby przemyślenia własnego miejsca w świecie, marzeń, weryfikacji celów, odkrywania możliwości w otoczeniu, szukania sposobów na wprowadzenie zmian przez radę ufnego podchodzenia do otoczenia, wyrażania swoich pragnień, umiejętności korzystania z pomocy, wyrozumiałości wobec siebie oraz innych po działanie mające na celu realizację marzeń.
Wszystkie rady można, by zawrzeć na jednej stronie, ale przykłady z życia na pewno o wiele lepiej przemawiają do ludzi, pozwalają im na analizowanie własnej sytuacji i unikanie usprawiedliwień „ale ja mam wyjątkowo trudną sytuację”. Porady i opowieści mogą wydawać się banalne, ale są bardzo potrzebne w świecie pełnym przymusu dorównywania wzorcom z kolorowych czasopism. Dla osób zagubionych w treściach na końcu książki znajduje się „ściąga” ze wskazówek.
Lektura wpisuje się w nurt duchownego poszukiwania własnej drogi. Czasami różne wskazówki są niejasne, ale historie z życia autorki nieco je przybliżają i pozwalają zrozumieć. Jedną ważną rzecz, jakiej dowiadujemy się od Malliki Chopry to to, że każdy z nas musi sam indywidualnie przepracować i spróbować poszukać swojej drogi spełnienia. Autorka otwarcie mówi, że bycie córką guru new age Deepaka Chopry wcale nie ułatwiło jej poszukiwania, ponieważ sztuka medytacji oraz uczenia się relaksu jest bardzo osobistym doświadczeniem, które musimy sami odkryć oraz rozwijać każdego dnia, ponieważ życie jest pełne wyzwań, niespodzianek, obowiązków, które mogą nas przytłaczać.
Na początku każdego rozdziału czytelnik znajdzie listę ćwiczeń mentalnych, rad jak godzić się z sobą, jak pozwalać sobie na więcej, rozpieszczać się oraz uczyć wewnętrznej dyscypliny.
Ponad to znajdziemy wiele przemyśleń w szarych ramkach. Poruszają one kwestie ważne w życiu każdego człowieka: od umiejętności proszenia o pomoc, mówienia o swoich pragnieniach, przez wyzbycie się negatywnych emocji po wyrażanie miłości, dbanie o własne ciało i traktowanie siebie oraz wszechświata jako jedność, która może mieć na nas pozytywny wpływ jeśli pozwolimy sobie na harmonię. Nie zabraknie tu także spojrzenia na macierzyństwo, proces uczenia dzieci, akceptacji i otwartości ich prób robienia czegoś nowego.
Całość czyta się bardzo przyjemnie. Poradnik bardziej przypomina pamiętnik z wędrówki ku odkrywaniu lepszej siebie i pozwalania sobie na cieszenie się światem.

Książka ma formułę "nieporadnika", który opisuje wpływ dobrych intencji na życie człowieka. Oczywiście mówię to z przymrużeniem oka. Nie jest to poradnik, który da Wam odpowiedź jak żyć. To opis walki Malliki Chopry, córki guru new age Deepaka Chopry, z własnym życiem i poszukiwanie satysfakcji. Autorka jest jednoczęśnie twórczynią start-upu Intent, który wspiera postanowienia i pomaga je skutecznie zrealizować. Wydawałoby się, że córka guru jogę ma w jednym palcu, medytuje i zna sens życia, a dodatkowo żyje w harmonii i jest oazą spokoju. Nic podobnego! Mallika codziennie zmaga się ze swoimi słabościami, stara się wypełnić obowiązki rodzicielskie i znaleźć czas dla siebie. Na nic nie starcza jej czasu, co niezmiernie ją frustruje. Dlatego postanawia zmienić swoje życie i krok po kroku opisuje jak doszła do równowagi i odnalazła sens swoich działań. Być może Was to zainspiruje, a być może sami będzie musieli przejść drogę do szczęścia.
Książka ma kilka kluczowych rozdziałów, po każdym jest lista ćwiczeń mentalnych oraz kwestii do przemyślenia. Medytacja i joga może pomóc, ale nie jest konieczna. Ciekawe studium kobiety, która odniosła sukces, ale chyba nadal nie jest tego pewna :)

Poradniki to nie jest coś po co sięgam często i co zwraca jakoś szczególnie moją uwagę. Może dlatego, że ile razy bym nie sięgała po coś w tym gatunku to okazuje się, że trafiam na jakieś nieporozumienie. Książka zamiast mnie do czegoś zachęcać odrzuca mnie jeszcze bardziej, a ja zamiast pozytywnych zmian w życiu lub porad jak je zmienić, siadam i myślę kto i po co to wydał?

Mallika Chopra i jej rodzeństwo już jako dzieci byli przepytywani przez ojca czego w życiu pragną. Jako maluchy marzyli o rzeczach materialny takich jak nowa gra komputerowa, bilet na mecz czy wycieczka do ciepłych krajów. Tata cierpliwie słuchał, a potem zadawał pytanie: "A co z miłością? Współczuciem? Sensem życia?"

"Pomysł na dobre życie" to zapiski o poszukiwaniach jakich podjęła się Mallika, by w swoim życiu odnaleźć to o co zawsze pytał ją tato. Szukała sensu, radość i równowagi. Do napisania tej książki zbierała się przez kilka lat, chciała opanować emocje, dopracowywała szkice. Poprawiała, pisała od nowa. Niepewna tego co tak na prawdę chciała przekazać walczyła długo by uzyskać to co zostało wydane.

"Warto się zastanowić, czy dobrym tanom swojego życia poświęcamy tyle samo energii, ile temu wszystkiemu, co nas stresuje, martwi lub przeraża..." *

Chopra stworzyła INTENT - zasiej, obserwuj, ufaj, wyraź, pielęgnuj i działaj. Każdy etap został opisany w osobnym rozdziale dając nam wskazówki i rady jak wprowadzić je we własne życie.

Żeby coś zasiać musimy wiedzieć co. No bo po co nam coś czego nie potrzebujemy? By wydobyć swoje intencje warto poznać siebie samego - czego się boimy, jakie są nasze słabości, a jakie mocne strony. Obserwujmy siebie - nie tylko na zewnątrz, ale też swoje wnętrze. Zaufajmy swoim możliwościom, chęciom, dopingujmy się. Wyraźmy to co chcemy uzyskać. Cel ujęty w słowa zyskuje na sile. Pielęgnuj to co uzyskasz. Jeśli coś zrobisz w jeden dzień nie utrzymasz tego jeśli nie zechcesz o to dbać, powtarzać, kontynuować. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia - podziel się z innymi tym co chcesz osiągnąć, bo wiele celów wymaga pomocy innych. I pamiętaj:

"Droga do życia zgodnego z intencją obfituje z przeszkody, dziury, złapane gumy i objazdy; na liście przystanków nie ma doskonałości. Nie mniej zdarzają się także wstęgi równego asfaltu - i dlatego póki podążam tą drogą, póty zmierzam, we właściwym kierunku." **

Książka brzmi ciekawie i na to liczyłam. Jednak ciężko było mi się w niej odnaleźć. Odniosłam wrażenie, że język i styl jest zbyt inteligentny dla mnie i mojego życia. Autorka wspomina, że po przeczytaniu tej publikacji powinniśmy wszystko przeżywać lepiej i pełniej. Niestety nie było tak ani na początku czytania ani w połowie ani tym bardziej po ostatniej stronie. Czułam się zdezorientowana i nie do końca czułam czego autorka ode mnie oczekuje. Nie zmienia to jednak faktu, że kilka rzeczy przypadło mi do gustu i zamierzam się na nich skupić. No i pewne jest jedno - to i tak najlepszy poradnik jaki w życiu czytałam, więc jeśli lubisz takie pozycje to raczej się nie zawiedziesz!

* - Cytat z "Pomysł na dobre życie" Mallika Chopra, str. 200
** - Cytat z "Pomysł na dobre życie" Mallika Chopra, str. 174

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

2032

Każdy z nas powinien najlepiej wiedzieć na jakim etapie swojej drogi się znajduje. I żadne książki, choćby nie wiem jak reklamowane tego nie zmienią.
Pani Chopra w swojej książce bardzo wiele mówi o zmianach które wprowadziła do swojego życia, albo zamierza wprowadzić. Ciągle pisze, że po tej publikacji poznamy jakiś sposób na pełniejsze przeżywanie wszystkiego, a gdy dochodzisz do ostatniej strony jesteś tak samo zdezorientowany jak byłeś na początku. Zapewne pisarka(choć to za duże słowo) planuje wydać jeszcze z 15 tomów. Także nie oczekujcie zbyt wiele.

Wtórność nad wtórnościami i wszystko wtórność.

Wtórność nad wtórnościami i wszystko wtórność.

• Posiadam, Wydawnictwo Studio Emka
  • 52 książki w 2016 roku
  • STOP.1 samorozwoj- propozycje do przeczytania
  • Rozwojowe
  • Z polecenia do kupienia ...