Fuzja 
czytajzfantazja.blogspot.com, , zespolyweselne.pl, , duzeka.pl, , grabarz.net, , kostnica.com.pl, , paradoks.net.pl
kobieta, Łódź, status: Czytelniczka, dodała: 10 książek i 176 cytatów, ostatnio widziana 1 tydzień temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-06-14 12:00:18
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Grabarz
 
2018-06-03 15:14:44
Ma nowego znajomego: Mecha_Kulturacja
 
2018-06-02 15:35:25
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Paradoks
 
2018-05-24 12:33:54
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Monstressa (tom 2)
 
2018-05-24 12:32:35
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Czekają, DużeKa/Secretum
 
2018-05-24 12:31:48
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Grabarz
 
2018-04-25 10:44:58
Ma nowego znajomego: opowiemci
 
2018-04-25 10:44:06
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-04-21 21:58:05
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Wielkie Płaszcze (tom 2)

Sebastien de Castell swoim cyklem Wielkie Płaszcze postanowił przypomnieć, a przede wszystkim rozkochać w literaturze tzw. płaszcza i szpady młode pokolenie, którego, prawdopodobnie, jedynym skojarzeniem są dziś legendarni Muszkieterowie. Debiutancki pierwszy tom serii okazał się wielkim hitem i podbił serca wszystkich – starszych i młodszych czytelników. Niedawno pojawił się drugi tom tej... Sebastien de Castell swoim cyklem Wielkie Płaszcze postanowił przypomnieć, a przede wszystkim rozkochać w literaturze tzw. płaszcza i szpady młode pokolenie, którego, prawdopodobnie, jedynym skojarzeniem są dziś legendarni Muszkieterowie. Debiutancki pierwszy tom serii okazał się wielkim hitem i podbił serca wszystkich – starszych i młodszych czytelników. Niedawno pojawił się drugi tom tej wspaniałej historii i, na całe szczęście, możemy odetchnąć z ulgą, gdyż Cień rycerza trzyma poziom swojej poprzedniczki, choć wprowadza trochę nowości. Nie wszystkie muszą się spodobać, ale wszystkie sprawiają, że świat Wielkich Płaszczy się poszerza.

Przede wszystkim autor duży nacisk położył na rozwój politycznych wątków, które od samego początku miały spory wpływ na rozwój fabuły. Działalność skłóconych ze sobą książąt jest jeszcze bardziej krwiożercza, a ich intrygi jeszcze bardziej niebezpieczne. O czym oczywiście będą mogli przekonać się nasi ulubieni bohaterowie Falcio, Brast i Kest…

Pierwszy Kantor Wielkich Płaszczy został otruty i choć zdaje się powoli zwalczać działanie zabójczego środka, to jednak dzień w dzień budzi się sparaliżowany, a to nie pomaga, gdy w grę wchodzi ochranianie cennego życia jedynej dziedziczki tronu po ukochanym Królu. Tym bardziej że Krawcowa zdaje się mieć własny plan, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Król takowego nie miał i nawet jego najbardziej oddany człowiek Falcio zaczyna powątpiewać w dalszy sens swoich działań.

Powieść zawiera w sobie wszystko to, co najlepsze i co składa się na lekturę wprost stworzoną dla młodego czytelnika. Jest humor, akcja i odrobina pieprzu, a do tego wspaniali bohaterowie znani z poprzedniego tomu, jak i nowi. Autor kontynuuje wątki i w zasadzie już od pierwszych stron wrzuca czytelnika w wir walk, a opisy potyczek wychodzą mu wyśmienicie. Niekiedy naiwność działań bohaterów, podejmowane przez nich decyzje albo też po prostu ich tok myślenia zastanawia, jednak nie wpływa to na odbiór książki, ponieważ pisarzowi doskonale udaje się to maskować poprzez intrygujący i skupiający uwagę czytelnika rozwój akcji (grunt to znać swoje słabsze strony i umieć je przekuć na sukces). Starszy czytelnik odnajdzie w tej powieści przygodę i rozrywkę, a także wartości, o których w tych czasach wielu zapomniało - honor, szczerość (niestety czasem przesadna), wiara w wyznaczone cele oraz odpowiedzialność za innych.

Cień rycerza to nie jest głęboka lektura, choć cudownie przemyca wspomniane powyżej bogactwo cnót. Zapewnia wspaniałe chwile, daje zapomnienie i przenosi w bajeczny świat. Na kartach tej książki ożywają bohaterowie, których łatwo jest polubić, więc jeśli martwiliście się, jak wypada kontynuacja cyklu, to nie musicie – sięgajcie po nią śmiało. Jeśli mieliście wątpliwości co do rozpoczęcia swojej przygody z twórczością de Castella, to również możecie je rozwiać, gdyż rzadko zdarzają się powieści cechujące się w równym stopniu watką akcją, ciekawymi bohaterami i tak doskonale wyważoną dawką humoru.

pokaż więcej

 
2018-04-21 21:52:03
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Z skraju na skraj (tom 1) | Seria: Uniwersum Metro 2033

Uniwersum Metro 2033 składa się z ogromnej liczby powieści tworzonych w różnych zakątkach Europy. Moskiewskie metro rozrosło się, jednak nie wszystkie historie są godne uwagi, nie wszystkie też nawiązują do pierwotnej opowieści zawartej w książce Metro 2033.

Powieść Wędrowiec Surena Cormudiana jest jedną z tych którym fabułą i wydźwiękiem najbliżej do pierwowzoru, a że mnie Metro 2033...
Uniwersum Metro 2033 składa się z ogromnej liczby powieści tworzonych w różnych zakątkach Europy. Moskiewskie metro rozrosło się, jednak nie wszystkie historie są godne uwagi, nie wszystkie też nawiązują do pierwotnej opowieści zawartej w książce Metro 2033.

Powieść Wędrowiec Surena Cormudiana jest jedną z tych którym fabułą i wydźwiękiem najbliżej do pierwowzoru, a że mnie Metro 2033 urzekło, to i Wędrowca czytało mi się wspaniale. Autor wykreował ciekawą historię, która swoim przesłaniem oddaje hołd opowieści o Artemie i Hunterze.

Po wojnie atomowej garstka nielicznych przetrwała w moskiewskim metrze. Niektórzy z ich po czasie zdążyli wyspecjalizować się w różnych dziedzinach. Siergiej Minimalny został stalkerem i to całkiem niezłym. Nazywany przez wszystkich Papem ma poważanie, no i nadal żyje. Właśnie wrócił na „swoją” stację z wyprawy na powierzchnię. Jednak nie dane jest mu odpocząć bowiem w tym samym czasie zaczynają się tam dziać dziwne rzeczy, które zmuszają Minimalnego do podjęcia kolejnej wyprawy, tym razem nie w pojedynkę. Ceną niepowodzenia tej misji będzie życie wszystkich zamieszkujących moskiewskie metro.

Minimalny to świetny bohater – rzeczowy, dowcipny i doświadczony przez życie. Cechuje go taki specyficzny sentymentalizm, który ładnie prezentuje się na papierze i sprawia, że czytelnikom łatwo jest się z nim utożsamić, a tym bardziej go polubić. Jeszcze ciekawszy, przynajmniej początkowo, jest tytułowy Wędrowiec. To właśnie dzięki tej postaci książka nabiera lekkości.

Fabuła jest naszpikowana akcją (ta z „naziolami” to może nawet lekkie przegięcie, ale dobrze się to czyta, nawet jeśli autor ostro pojechał z pomysłami). Rozbudowana fauna i flora, która tylko czyha by dopaść bohaterów, świat na powierzchni pełen niebezpieczeństw, ale i skarbów oraz tajemnica, która pcha Papa i Wędrowca przed siebie – to elementy, które sprawiają, że powieść Cormudiana to jedna z ciekawszych propozycji należących do uniwersum Metro. Polityka jest tutaj jedynie wątkiem pobocznym, natomiast ciężar całej historii został przerzucony na bohaterów i tajemnicze niebezpieczeństwo, z którym będą musieli się zmierzyć. I choć powieść ta jest dość prosta i oparta na znanych schematach, to została napisana w tak przyjemny sposób, że nie sposób się od niej oderwać. Dla miłośników postapokaliptycznej wizji Glukhowskiego Wędrowiec to pozycja obowiązkowa.

pokaż więcej

 
2018-04-14 21:14:33
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, DużeKa/Secretum

Powieści osadzone w realiach XIX i początku XX wieku zawsze były dla mnie fascynujące. Dlatego chętnie sięgam po lektury obyczajowe opisujące tamten okres, a w twórczości Jane Austen zaczytuje się odkąd tylko pamiętam. Jakiś czas temu wpadł mi w oko zwiastun jakiegoś filmu z Samem Claflinem i Rachel Weisz, choć jeszcze go nie widziałam dowiedziałam się, że jest to adaptacja powieści i tak... Powieści osadzone w realiach XIX i początku XX wieku zawsze były dla mnie fascynujące. Dlatego chętnie sięgam po lektury obyczajowe opisujące tamten okres, a w twórczości Jane Austen zaczytuje się odkąd tylko pamiętam. Jakiś czas temu wpadł mi w oko zwiastun jakiegoś filmu z Samem Claflinem i Rachel Weisz, choć jeszcze go nie widziałam dowiedziałam się, że jest to adaptacja powieści i tak trafiłam na stronę wydawnictwa Albatros, gdzie moją uwagę przykuła okładka prezentująca tę dwójkę aktorów. Powieść napisała Daphne du Maurier, a jej tytuł to Moja kuzynka Rachela i muszę przyznać, że po jej lekturze żałuję, że dopiero teraz poznałam twórczość tej autorki.

Ambroży Ashley jest właścicielem ziemskim z Kornwalii. Ze względu na delikatny stan zdrowia często wyjeżdża do ciepłych Włoch, gdzie w końcu poznaję jedną ze swoich kuzynek Rachelę. Stroniący od towarzystwa kobiet Ambroży nie może oprzeć się jej urokowi i ostatecznie poślubia ją. Kilka miesięcy później umiera, a jego wychowanek Filip nie może zrozumieć tej nagłej śmierci. Mężczyzna jest przekonany, że Rachela w jakimś stopniu jest za to odpowiedzialna i poprzysięga zemstę. Jednak sprawy komplikują się kiedy kuzynka Rachela pojawia się u progu posiadłości swojego zmarłego męża...

To pozornie zwyczajna powieść. Zwyczajna bowiem teoretycznie jest to typowa obyczajowa historia, w której głównym wątkiem jest romans... a jednak dwuznaczność tej opowieści jest intrygująca, a może nawet hipnotyzująca. I w zasadzie właśnie ta dwuznaczność sprawia, że ze zwykłego romansu obyczajowego ta pozycja przeradza się w obyczajowy dramat podszyty nutą kryminału. A to wszystko dzieje się stopniowo wraz z zapoznawaniem się z kolejnymi rozdziałami książki.

Autorka wspaniale oddaje klimat epoki, dodatkowo naprawdę umiejętnie buduje charaktery swoich postaci. Okazuje się, że ten pełen konwenansów świat skrywa naprawdę wiele tajemnic i emocji. I całą ta otoczka jest główną dźwignią tej powieści. Być może, gdyby nie umiejętność prowadzenia historii w tak intrygujący sposób, ta powieść nie była by tak dobra. A w przypadku Mojej kuzynki Racheli okazuje się, że nawet fragmenty opisujące dyskusje między dwójką głównych bohaterów potrafią być emocjonujące.

Powieść Daphne du Maurier to fascynująca lektura, która na długo pozostaje w pamięci. Jeśli ma być to Wasze pierwsze spotkanie z twórczością autorki, to na pewno będzie udane. Tego jestem pewna. Jestem również pewna, że jeśli sięgniecie po tę lekturę, to zapragniecie poznać więcej książek spod pióra du Maurier.

pokaż więcej

 
2018-04-11 14:55:03
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Czekam/Będę mieć
Autor:
 
2018-04-11 14:53:49
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Czekam/Będę mieć
 
2018-04-11 14:53:12
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Czekam/Będę mieć
Autor:
 
2018-04-11 14:52:52
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Czekam/Będę mieć
 
Moja biblioteczka
647 396 3245
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (53)

Ulubieni autorzy (9)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (325)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd