Fuzja 
grabarz.net, zespolyweselne.pl, duzeka.pl, paradoks.net.pl, naszerecenzje.wordpress.com
kobieta, Poznań, status: Czytelniczka, dodała: 10 książek i 176 cytatów, ostatnio widziana 10 godzin temu
Teraz czytam
 • Dziki kwiat. Niezwykłe życie w Afryce i zagadkowa śmierć
  Dziki kwiat. Niezwykłe życie w Afryce i zagadkowa śmierć
  Autor:
  „Dziki kwiat” to poruszający dokument, w którym wątek szokującej śmierci oddanej sprawie ekolog Joan Root jest punktem wyjścia do ukazania szerszej historii oszałamiająco pięknego, lecz jednocześnie z...
  czytelników: 137 | opinie: 7 | ocena: 6,74 (27 głosów)
 • Ginekolodzy
  Ginekolodzy
  Autor:
  Pierwsze światowe wydanie najbardziej kontrowersyjnej książki Jürgena Thorwalda. Właściwy rozwój ginekologii przypada na wiek XIX i XX, gdy wprowadzono nowoczesne, jak na ówczesne czasy, metody diagn...
  czytelników: 4591 | opinie: 241 | ocena: 7,61 (1568 głosów)
 • Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe
  Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe
  Autor:
  Topór i skała — oto skarby Północy. Wiedzą o tym nieustraszeni żołnierze Szóstej Kompanii, górskiego oddziału, strzegącego północnych granic Imperium Meekhańskiego. A jeśli istnieją starcia nie do wyg...
  czytelników: 6129 | opinie: 306 | ocena: 8,1 (2780 głosów) | inne wydania: 2
 • Piter. Wojna
  Piter. Wojna
  Autor:
  Piter. Wojna Szymuna Wroczka to pierwsza książka nowego cyklu Uniwersum Metro 2035, gałęzi Uniwersum Metro 2033; oba wywodzą się z kultowej postapokaliptycznej powieści Dmitrija Glukhovsky’ego – Metro...
  czytelników: 296 | opinie: 28 | ocena: 7,06 (109 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-13 16:53:48
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Seria: X-Varia
 
2019-01-13 13:04:57
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Mam/Do przeczytania
 
2019-01-13 13:03:17
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Mam/Do przeczytania
Cykl: Isabel Fielding (tom 1) | Seria: Mroczna strona
 
2019-01-11 09:01:53
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Stracone dusze (tom 2)
 
2019-01-08 08:26:52
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-12-29 15:36:48
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chcę mieć
 
2018-12-29 15:31:33
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chcę mieć
 
2018-12-29 15:30:00
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chcę mieć
 
2018-12-29 15:25:24
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chcę mieć
 
2018-12-29 13:32:38
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chcę mieć
 
2018-12-29 11:53:36
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Bardzo lubię nietypowe książki, które w niekonwencjonalny sposób łączą ze sobą elementy kilku gatunków. Jest to trudna sztuka, nie łatwo bowiem zachować umiar i umiejętnie wyważyć stosunek jednych elementów do drugich. Złamane dusze są dobrym przykładem powyższego. To przyzwoita lektura, którą czyta się z zainteresowaniem, choć nie jest pozbawiona wad - można jednak spokojnie przymknąć na nie... Bardzo lubię nietypowe książki, które w niekonwencjonalny sposób łączą ze sobą elementy kilku gatunków. Jest to trudna sztuka, nie łatwo bowiem zachować umiar i umiejętnie wyważyć stosunek jednych elementów do drugich. Złamane dusze są dobrym przykładem powyższego. To przyzwoita lektura, którą czyta się z zainteresowaniem, choć nie jest pozbawiona wad - można jednak spokojnie przymknąć na nie oko, gdyż rzadko zdarzają się naprawdę dobre powieści tego typu, a nieznanej dotychczas w Polsce autorce (Simone St. James) warto dać szansę, tym bardziej, że w swoim rodzimym kraju (Kanadzie) jest znana, lubiana i ceniona.

Jest w Vermont takie miejsce, w którym schronienie mogą znaleźć niechciane i kłopotliwe dziewczęta. Szkoła Idlewild Hall nie jest jednak bezpieczną przystanią, a jej uczennice od lat przekazują sobie legendę, która cieniem kładzie się na murach ponurego domostwa. Cztery nastoletnie współlokatorki zawiązują przyjaźń, jednak pewnego dnia jedna z nich znika. Dziewczyny są pewne, że ich przyjaciółka nie uciekła, ale kto zechce słuchać dziewcząt powszechnie uważanych za krnąbrne i problematyczne?

64 lata późnej, w roku 2014, szkoła już nie istnieje, jednak jej budynek wciąż góruje i straszy mieszkańców Vermont, a na jej terenie wciąż giną ludzie. Dziennikarka Fiona Sheridan od 20 lat nie może przestać myśleć o okolicznościach śmierci swojej starszej siostry, choć mężczyzna odpowiedzialny za tę zbrodnię siedzi w więzieniu. Ciało Deb zostało znalezione na zarośniętym boisku należącym do terenu nieczynnej szkoły, a coś w tej śmierci nie daje dziennikarce spokoju. Kiedy kobieta dowiaduje się, że ktoś kupił ruiny Idlewild Hall i zamierza ją odrestaurować, postanawia napisać artykuł... Dziennikarskie śledztwo połączy dwie epoki i różne pokolenia, ale czy przyniesie ukojenie złamanym duszom?

Mam kłopot z bohaterami tej powieści, są oni bowiem przedstawieni na tyle pobieżnie, że trudno z nimi sympatyzować. Nie ma się jednak co dziwić. Autorka prowadzi historie dwutorowo, a każda z nich rozgrywa się w innym czasie. Trudno więc wymagać od niej by zaprezentowała całe wachlarze psychologiczne bohaterów na, raptem, 369 stronach. Jest to jeden z tych mankamentów, na które warto przymknąć oko.

Sama fabuła jest interesująca, a wątki paranormalne nie przysłaniają tych kryminalnych - choć moim zdaniem te pierwsze są zaprezentowane mniej ciekawie, niż te drugie. Moje zainteresowanie zostało całkowicie zaabsorbowane przez sprawę śmierci siostry dziennikarki, natomiast elementy grozy, nie straszyły tak bardzo jak powinny, dlatego nie były dla mnie aż tak ważnym wątkiem. Natomiast na pewno spodobają się tym czytelnikom, którzy nie przepadają za powieściami paranormalnymi, i nie lubią się aż tak mocno bać. Ja na literaturze grozy zjadłam zęby, więc trudno mnie zaskoczyć, jednak doceniam klimat, jaki udało się stworzyć autorce.

Złamane dusze to lektura interesująca, klimatyczna i nietypowa. Jestem pewna, że nie zawiedzie czytelników, którzy szukają emocji i ciekawych rozwiązań fabularnych. Zobaczymy, czy wydawca zdecyduje się opublikować w Polsce inne książki autorki. Na pewno warto jest czekać, by zobaczyć co pisarka ma jeszcze do zaoferowania.

pokaż więcej

 
2018-12-29 11:52:02
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-12-20 09:39:35
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Mam/Do przeczytania
 
2018-12-17 12:18:43
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Jeszcze siedem lat temu zupełnie nie zwracałam uwagi na to co trafia na mój talerz. Wydawało mi się, że produkty, które są dostępne w sklepach, są dostępne właśnie dlatego, że są dobre i zdrowe dla mnie. Nie przyszło mi do głowy, że w składach może znajdować się szereg substancji, które mogą mi zaszkodzić w dużych, a często nawet małych, ilościach. Z drugiej strony zdawałam sobie sprawę z... Jeszcze siedem lat temu zupełnie nie zwracałam uwagi na to co trafia na mój talerz. Wydawało mi się, że produkty, które są dostępne w sklepach, są dostępne właśnie dlatego, że są dobre i zdrowe dla mnie. Nie przyszło mi do głowy, że w składach może znajdować się szereg substancji, które mogą mi zaszkodzić w dużych, a często nawet małych, ilościach. Z drugiej strony zdawałam sobie sprawę z tego, że reklamy nie zawsze mówią prawdę, a to co tak szumnie nazywa się "zdrową żywnością" to niekoniecznie żywność zdrowsza od innych... etc. Powoli zaczęłam wkraczać na ścieżkę konsumenckiej świadomości, przede wszystkim dlatego, że uwielbiam jeść, gotować i karmić najbliższych, a gdzieś tam usłyszałam, że karagen jest be, aspartam nie jest zdrowszy od cukru, a wiele dodawanych do żywności składników z E na początku to po prostu sama chemia - a przecież jedzenie to powinna być czysta i pozbawiona stresu przyjemność, tak samo jak zakupy!

Ostatnie lata to dla mnie codzienność, w której króluje czytanie etykiet, sprawdzanie składów, porównywanie i zdobywanie nowej wiedzy, na temat tego co może, a czego nie powinno być w żywności, którą chcę spożywać. Od kilku lat planuję też posiłki w systemie tygodniowym, dzięki czemu udaje mi się unikać kupowania wielu zbędnych produktów, które później (niewykorzystane) ulegają przeterminowaniu i muszę je wyrzucać. Kupuję też rozsądniej, bo wiem co jest mi potrzebne, a kilka lat praktyki sprawiło, że znam już niektóre sprawdzone produkty, choć (uwaga!) czasem podobne produkty od jednego producenta potrafią mieć zupełnie inne składy, więc od czasu do czasu warto rzucić okiem na etykietkę, tak dla pewności.

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje dotyczące zdrowego odżywiania. Nie mam tutaj na myśli bycia fit, vegan, glutenfree itp. Chodzi raczej o świadomość oraz umiar i rozsądek, stosowany tak w zakupach, jak i w odżywianiu. Jedną z ambasadorek tych wartości jest Anna Makowska, znana jako Doktor Ania. Jej profil na Instagramie obserwuję od niedawna, ale już wiem, że jest wart tego by na niego zaglądać. A jeszcze lepiej jest sięgnąć po książkę Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej! To właśnie w niej doktor farmaceutyki oraz dietetyczka zawarła część swojej wiedzy dotyczącej mądrego i zdrowego odżywiania. Niech Was nie zraża bezpośredniość i konkretność (szczególnie na Insta) tej dziarskiej kobitki, ona musi być tak kategoryczna, po to żebyście Wy nie odpuszczały sobie tak łatwo.

Książka składa się z rozdziałów poświęconych poszczególnym kategoriom produktów. Mamy więc nabiały, kasze, makarony, owoce etc. Autorka wyjaśnia po co spożywamy dane produkty, jak powinniśmy stosować je w swojej codziennej diecie, przypomina że związki chemiczne nie są złe (chyba, że są) ale pokazuje, których powinniśmy unikać, no i przede wszystkim straszy cukrem, który jest dodawany praktycznie do wszystkiego. Mi samej otworzyła oczy na spożywane nieświadomie ilości cukru. Dzięki tej książce wiem, kiedy może go być trochę w danym produkcie, a kiedy moja radość ze znalezienia smacznego i zdrowego smakołyka jest przedwczesna, bo taka ilość cukru na tyle gram produktu to ściema.

Doktor Ania przemyca w swojej pracy wiele wiedzy fachowej, która nie jest nam aż tak bardzo potrzebna szczególnie kiedy chcemy dopiero rozpocząć walkę o własne dobre samopoczucie i zdrowe. Jednak treści zawarte w książce można odbierać tylko na plus. Wreszcie na naszym rynku dostępna jest pozycja, która w prosty, przystępny i klarowny sposób tłumaczy, czemu dajemy się oszukiwać, i czemu te oszustwa to nasza wina. Autorka zwraca też uwagę na ciekawy problem socjologiczno-marketingowy, czyli właśnie przyczyny tego, czemu producenci żywności kłamią nam w żywe oczy - po prostu dlatego, że ich do tego zmuszamy (i tu posłużę się cytatem z książki): Klient nie chce produktu, który się warzy lub zachowuje się w sposób nieprzewidywalny. Kupujemy książki kucharskie i denerwujemy się, że nasze dania nie zawsze wyglądają tak jak na zdjęciach; obserwujemy konta na Instagramie, na których produkty wyglądają dużo bardziej apetycznie niż w naszej kuchni... a często potrawy te swój ładny wygląd zawdzięczają chociażby dekoracji ze świeżych warzyw, które nadal są jędrne, choć w przepisie wyraźnie jest napisane, że wszystko jest duszone.

Anna Makowska pisze też o tym, że nie warto wpędzać się w kompleksy z tytułu dotychczasowej niewiedzy, uświadamia, że zawsze jest dobry moment by zacząć. I ja temu przyklaskuje, bo sama czasem skuszę się na batonika albo z braku laku kupię coś, co nie do końca odpowiada idei zdrowego składu. Grunt to świadomość i umiejętność dokonywania dobrych wyborów - tak na co dzień.

pokaż więcej

 
2018-12-14 18:15:23
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Czekają, Grabarz
Cykl: Tom Douglas (tom 7) | Seria: Mroczna Seria
 
Moja biblioteczka
728 423 3562
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (55)

Ulubieni autorzy (9)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (325)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd