Zawsze ktoś patrzy

Okładka książki Zawsze ktoś patrzy Joy Fielding
Okładka książki Zawsze ktoś patrzy
Joy Fielding Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Someone is watching
Świat Książki
2017-07-27
2016-09-14
Maciejka Mazan

Na początku książka mnie strasznie męczyła. Dlugo mi się ją czytało i nie mogłam jej skończyć. Ostatnie 4 rozdziały mega mnie wciągnęły i nie mogłam się oderwać a ta końcówka rewelacja. Nigdy bym nie wpadła na to kto jest gwałcicielem. I ta postać siostry świetnie opisana.

Jestem zdanian, że sześć gwiazdek określa absolutne minimum dla przyzwoitej lektury i ta książka w zasadzie na nie zasługuje. Jest to ocena za warsztat pisarski, dzięki któremu czytanie okazało się łatwe i szybkie, ale opowieść nie była jakoś szczególnie emocjonująca, a bohaterka zbyt często zachowywała się irytująco.

Monotonna i mdła książka o niczym, przebrnęłam przez 1/3 w nadziei że, w końcu rozwinie się jakakolwiek akcja, stracony czas.

Mam wrażenie, że słowa "Widzę niezbyt przystojnego mężczyznę średniego wzrostu i średniej budowie ciała, o brązowych włosach." będą mi się śniły po nocach... - książka spoko, ale liczyłam na coś więcej.

O książkach tej autorki słyszałam wiele różnorodnych opinii, raz zachwalające, a innym razem wręcz przeciwnie. Więc sama musiałam się przekonać. Przy tym tytule się nie zawiodłam. Co prawda akcja rozkręcała się dosyć długo, ale przez ten czas mogłam bliżej zapoznać się z postaciami. Fabuła bardzo przemyślana, każdy szczegół miał swoje zadanie. Jestem zachwycona wykreowaniem głównej bohaterki, ukazaniem jej uczuć po tym jak została zgwałcona, jej strachu przed każdym mężczyzną. Jest to istotny problem we współczesnym świecie. Nie spodziewałam się rozwiązania całej akcji, ale przynajmniej autorka udowodniła do czego są zdolni ludzie, co potrafią zrobić dla pieniędzy. Nie spodziewałąm się również samego zakończenia i ujawnienia sprawcy, mój umysł typował ciągle kogoś innego.

Mam z tą książką problem. Z jednej strony bardzo mnie wciągnęła, była interesująca, bohaterowie ciekawie zbudowani, z drugiej strony.. na rozwiązanie kluczowego wątku całej powieści poświęcone zostały dwie strony i okazało się, że to, co dla czytelnika było najistotniejszym elementem całej fabuły, okazało się wyłącznie dodatkiem, bo podstawą były relacje rodzinne. Jestem tym nieco zawiedziona, bo na pewno dało się jakoś te wątki połączyć.

Czy polecam? Raczej tak, przynajmniej tak do 29 rozdziału. Ostatnie dwa, będące rozwiązaniem, kompletnie zepsuły mi obraz całej powieści, stąd też taka ocena.

Nudna, przewidywalna. Sprawca faktycznie był trudny do odgadnięcia, ale też jego odkrycie nie zrobiło efektu łał. Jakoś przebrnęłam, ale nie polecam.

Moim zdaniem, świetnie napisana, doskonale podany portret psychilogiczny głównej bohaterki. Nie straciłam czasu.

Z książkami tej autorki jest różnie. Raz mają cudowną fabułę i zaskakującą końcówkę. Innym razem mają ciągnącą się w nieskończoność powieść oraz są przewidywalne.
Ta książka jest czymś pomiędzy. Jest napisana w zaskakujący sposób i strasznie mi się podobała. Zakończenie tej książki mnie zaskoczyło, nie spodziewałam się, ze właśnie ta osoba będzie gwałcicielem Bailey. Jedynym minusem w zasadzie każdej książki Fielding jest to, że akcja się długo rozkręca, autorka daje nam czas na zapoznanie się z bohaterami i sytuacją. Lecz gdy już się rozkręci, jesteśmy zadowolenie i zafascynowani. Pomimo tak długiego zapoznania się z wszystkim, jej książki moim zdaniem są cudowne i myśle o nich długo po przeczytaniu ( o jednej z nich myśle już od jakoś roku. Nie chce mi wyjść z pamięci, a to oznacza, że książka była dobra ).

Mówiąc o książce, to uważam, że cała ta wymyślona przez Fielding historia była wiele razy przemyśliwana. To w jaki sposób akcja się toczy i to w jaki sposób poznajemy coraz to nowsze fakty jest zaskakująca.
Przewrażliwiona po gwałcie Bailey boi się każdego mężczyzny, który opisem przypomina jej gwałciciela. Kobieta stara się dać sobie z tym wszystkim radę.
Pewnego dnia jej siostra lub jej siostrzenica przez lornetkę dojrzała przez konto w sąsiadującym mieszkaniu przystojnego mężczyznę. Bailey przez następne tygodnie obserwuje mężczyznę. Mężczyzna również ją obserwuje? Może jej się to zdawać. A jeśli to właśnie on, jest jej gwałcicielem?
( Nie ma w tej recenzji żadnego spojlera. Wykorzystałam to co było w opisie książki )
4,5

Książkę czyta się szybko. Fabuła wciąga, a pojawiające się postacie sprawiają, że po raz kolejny analizujemy czy dana osoba ma coś wspólnego z gwałtem, a później także z tajemniczymi telefonami. A może tak naprawdę nikt nie dzwoni po nocach... może to jednak wytwór wyobraźni i objaw szaleństwa... podobnie jak głosy w głowie, które wciąż wypowiadają te straszne słowa...

• 2017
  • Joy Fielding