Dziewczyna z pociągu

Okładka książki Dziewczyna z pociągu Paula Hawkins
Okładka książki Dziewczyna z pociągu
Paula Hawkins Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Dziewczyna z pociągu (2016) kryminał, sensacja, thriller
The Girl on the Train
Świat Książki
2016-09-14
2015-01-01
2015-01-13
Jan Kraśko
Ekranizacje:
Dziewczyna z pociągu (2016)
alkoholizm debiut literacki dziewczyna groza literatura angielska niebezpieczeństwo oszustwo poszukiwanie prawdy prawda strach tajemnica thriller
Inne

Książka w porządku, ale nie jakaś super, nie sięgnęłabym po nią ponownie. Sama fabuła miejscami ciekawa, ale w większości dość rozwlekła. Jak na thriller trochę zbyt mało w niej dreszczyku emocji i wartkiej akcji, dopiero pod koniec zaczęło się robić ciekawiej. Zakończenie niestety dość przewidywalne. Książka jest krótka, czyta się ją lekko i szybko, w fabułę wchodzi się od razu, co jest na plus. Aczkolwiek w tym gatunku jest tak wiele dobrych książek, że bez problemu można znaleźć coś znacznie lepszego, co zostanie w pamięci na dłużej.

Super książka. Polecam

Super książka. Polecam

5,5 ⭐️
Patrzę na tą historię podwójnie…

Z jednej strony, mamy naprawdę ciekawe przemyślenia bohaterów, fajnie naszkicowane portrety psychologiczne, zwroty akcji, zbudowane napięcie.

Z drugiej strony, mamy dziury w fabule, plot twisty takie, że chciałoby się zapytać „a w tej bajce były smoki?” i poczucie absurdalności sytuacji.

Szkoda, bo gdyby trochę przystopować z plot twistami, lub od początku niektórych bohaterów zbudować nieco inaczej, byłoby to dużo lepsze, a tak to moim zdaniem lekko zmarnowany potencjał.

5,5 ⭐️
Patrzę na tą historię podwójnie…

Szkoda, bo gdyby trochę przystopować z plot...

Z początku może być ciężko się odnaleźć w opisywanej przez autorkę historii, ale gdy się już wciągnęłam to książkę czytało mi się przyjemnie i całkiem sprawnie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moja pierwsza lub drugą książka z działu "kryminał, sensacja, thriller". Bardzo mi się ją dobrze czytało, chętnie do niej wrócę, może na dniach, bo czytałam ją dawno.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nieczęsto mi się zdarza bym do żadnego z bohaterów powieści nie pałała choćby odrobiną sympatii. A główna bohaterka - Rachel - tutaj wręcz korciło mnie by omijać rozdziały z jej narracją. A po prawdzie - każda z bohaterek płci żeńskiej wzbudzała we mnie ogrom irytacji. Mężczyźni - silni, agresywni neandertalczycy, kobiety - słabe, zależne od mężczyzn, pokrzywdzone przez los, nieporadne. Za dużo tu tego było jak dla mnie. Jestem na nie.

Nie moja bajka. Historia mnie nie porwała ale ciekawsza od filmu.

Nie moja bajka. Historia mnie nie porwała ale ciekawsza od filmu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa, dobrze się czytało.

Ciekawa, dobrze się czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fabuła ciekawa i sama historia jest nie najgorsza, problem mam z sposobem opisania poszczególnych rzeczy i tego jak przerysowane postacie były. Świetnym przykładem tutaj jest jak 80% postaci w książce nabija się z jednej z głównych bohaterek bo jest gruba. Może jeszcze jakby tak było raz czy dwa to nie był by to problem ale jak raz na rozdział dostaje przypomnienie że jedna z głównych bohaterek jest gruba to przestaje tą książkę brać na poważnie. A to tylko jeden z przykładów „odrealnienia”.

Fabuła wciągnęła mnie, zainteresował mechanizm funkcjonowania alkoholiczki, rysy charakterologiczne bohaterów. Dałam się wkręcić w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie "Kto zabił?, bo przecież o to chodzi w powieści sensacyjnej, kryminalnej, thrillerze :) Odpowiedź znalazłam dość szybko zadając sobie pytanie: "Co może czytelnika zaskoczyć w tego gatunku literaturze?" Możliwe, że ocena byłaby wyższa, gdybym nie odkryła przejawów naiwności :) W kulminacyjnym punkcie akcji, w niedzielę 18 sierpnia 2013 r. po południu. Tom rozbawia dziecko łaskocząc po brzuszku, rozśmiesza robiąc miny, a po chwili (bo wciąż ta sama rozmowa) Anna odsuwa krzesło, które "przewraca się z trzaskiem, budząc ich córeczkę". Zastanawiające kiedy rozbawiona Evie zasnęła.

• Kryminał
  • 2016