Najmroczniejszy sekret

Albatros
2017-05-10
2017-05-10
Rafał Lisowski
kłamstwo literatura angielska manipulacja nienawiść poszukiwanie prawdy relacje rodzinne samotność tajemnica thriller zaginięcie zemsta
Inne

Córki, żony i kochanki

Kurcze mam mieszane uczucia. Fajnie zapowiadająca się książka. Do połowy ciągnąca się monologami wspomnieniami przemyśleniami. Trochę nudnawo. W drugiej połowie robi się ciekawie, naprawdę mnie wciągnęła. Zakończenie w pewnych momentach do przewidzenia więc się nie zdziwiłam. Ale pozostało sporo wg mnie nie rozwiązanych spraw które nie ujrzały światła dziennego... Także niby fajna książka, ale zawiodłam się, czuję niedosyt, bo lubię jak wszystkie sprawy wychodzą na jaw.

Po " Dziewczynach, ktore zabiły Chloe" ta książka mnie rozczarowała. Raczej niewiele ma wspólnego z thillerem. Zostawiłam bym przy niej określenie "psychologiczna nuda". Ocena 4 za ciekawe zakończenie.

Powiedzieli, że Coco zaginęła w nocy. Kłamali"

Jak jedno kłamstwo może zmienić czyjeś życie. A co jeśli każdy kłamie w jednej sprawie myśląc, że chroni siebie. A prawda jest taka, że tylko dodaje swoją kroplę kłamstewka do tego co już wcześniej zostało zaplanowane przez kogoś innego.
Każdy z nas ma jakiś sekret, w tej książce taki właśnie sekret wiążę na zawsze grupę ludzi uważających się za przyjaciół.
Kochamy dzieci do momentu, kiedy nie stoją nam na przeszkodzie do realizacji własnych planów do spędzania czasu w doborowym towarzystwie przy lampce wina.
A może tak dosypać trochę proszku na sen aby te niewinne stworzenia sobie w spokoju pospały, a my bez zmartwień spędzili świetnie czas?
Co takiego może się im stać? Przecież będą w bezpiecznym miejscu ?
Bohaterowie tej książki tak samo myśleli, a jednak zło nie śpi i są osoby, które zrobią wszystko dosłownie wszystko by zrealizować swoje plany. By dostać to albo kogoś kogo pragną od długiego czasu. A przeszkody są tylko dwie, małe bezbronne.
Przecież nikt nie będzie podejrzewał tego co tak naprawdę się stało...
I tak było w tej historii czytelnik dopiero na samym końcu poznaje prawdę, mroczną prawdę.
Prawdę która nie pozwoliła mi długo po przeczytaniu tej książki o niej zapomnieć.
Nie umiałam zrozumieć jakie zło może czaić się w jednej osobie, która mogła zrobić coś tak potwornego by odebrać coś tak cennego jak życie, życie małego bezbronnego dziecka.

Powiedzieli, że Coco zaginęła w nocy. Kłamali"

"Najmroczniejszy sekret" to całkiem udany thriller, który jednak czasami potrafił mnie zdezorientować zarówno w zakręconych wątkach, jak i liczebności bohaterów. Mimo tego, historia wciągająca, jednak sam finał, czyli rozwikłanie tajemnicy porwania Coco, mogło być nieco bardziej zaskakujące. Nie do końca spełniło moje oczekiwania....

Niestety ksiazka bardzo mnie zawiodla. Ciezko polubic ktoregokolwiek z bohaterow, nie poznajemy ich tez zbyt dobrze. Widzimy jednynie to co na zewnatrz, puste skorupy, widze grupe zepsutych, pustych ludzi, a mimo wszystko rzadko ludzie sa tacy zero jedynkowi, brak im czegos co czynilo by ich bardziej realnymi i ludzkimi, wyglada to jedynie jakby opowiadal o nich przechodzien czy sasiad, ktory ich nie zna. Brak glebszych motywacji, pokazania co uksztaltowalo bohaterow (mozemy poznac troche Mile, Claire, Seana, ale tez nie az tak bardzo, o reszcie w zasadzie brak informacji),jak radzili sobie z wydarzeniami, ich rozterek, dlaczego tacy sa.

Wiekszosc ksiazki to raczej obyczajowka niz kryminal, bardzo przegadana, a dialogi tez nie wnosza zbyt wiele. Spodziewalam sie, ze glowne bohaterki beda odkrywac po kolei ukryte sekrety, ale nic takiego sie nie stalo, sledztwa policji rowniez brak.

Gdy po jakis 2/3 zaczela wciagac, to sie skonczyla z jednym, dosyc przewidywalnym twistem, inne choc sugerowane twisty nie zostaly wyjasnione (mamy 4 smierci w tle fabuly, niektore z potencjalem na morderstwa, a jedynie jedna definitywnie jest wyjasniona, brak pokazania az tak duzej przemiany Claire- widzimy ja w zasadzie w dwoch roznych obliczach, brak pokazania lepiej motywu szantazu czy tez Ruby i Joaquina wyciagajacych jakies wnioski z tych wspomnien, ktore mieli).

Glowna bohaterka uwielbia psychologie, analizowanie innych, obserwacje ich, a zupelnie brak jej przemyslen i teorii o tym kto co ukrywa pomimo iz slyszy dziwne awantury, to cale jej zainteresowanie rowniez znika na poczatku fabuly, mimo iz tak bardzo podkreslane jak to Mila diagnozuje nawet przypadkowe osoby w barze i to uwielbia.

Antagonista/ka nie pokazuje zadnych przemyslen o zbrodni, brak pokazania co w zyciu jego/ja tak uksztaltowalo, co mysli, jaki ma charakter poza tym co na zewnatrz.

Rzadko oceniam ksiazki tak nisko, bo zazwyczaj nawet jak fabula ma luki, to chociaz ciekawie sie czyta, a tu czytalo sie dosyc topornie, a gdy w koncu bylo lepiej, to sie skonczylo. Ksiazka wydaje sie pisana z perspektywy kogos kto ma szczatkowe informacje o bohaterach i bardzo generalizuje, bohaterowie wydaja sie niezbyt realni. Zli bohaterowie sa zli, bo sa bogaci, imprezuja i sa bez sumienia, nikogo nie kochaja, nic ich nie uksztaltowalo w przeszlosci na takich jakimi sa, wydaje sie jakby autorka zupelnie nie znala sie na ludzkiej psychice i generalizowala cala grupe spoleczna lub to wszystko pominela w ksiazce.

Wybitna, pełna intryg, a koniec powala!!! Gorąco polecam tak jak inne dzieła autorki.

Mroczne strony ludzkiej duszy. Zagadka bardziej ponura, bardziej niespodziewana niż czytelnik mógłby tego oczekiwać. Książka pochłania.

Kilkuletnia Coco zastaje uznana za zaginioną w noc po imprezie z okazji 50 urodzin jej ojca Seana. Bogaty mężczyzna wraz z gronem popularnych znajomych organizują poszukiwania dziewczynki, jednak nie przynoszą one skutku. Kiedy po kilkunastu latach Sean umiera do jego domu powracają jego znajomi oraz dwie z jego pięciu córek. Jedna z nich to Rubi- siostra bliźniaczka zaginionej Coco. W książce przeplatają się rozdziały opisujące dni poprzedzające zaginięcie dziewczynki oraz takie , które opisują wydarzenia po śmierci Seana. Dowiadujemy się, że elitarne towarzystwo w przeszłości podawało narkotyki swoim dzieciom, aby te spały całą noc i nie przeszkadzały w trakcie imprez rodziców. W noc imprezy urodzinowej Seana Coco umiera po podaniu jej usypiającego leku. Uczestnicy zabawy postanawiają ukryć ciało dziewczynki i upozorować jej zaginięcie, aby uniknąć konsekwencji swojego postępowania. Okazuje się, że sprawczynią śmierci dziewczynki jest Simone, piętnastolatka, która jest zakochana w Seanie.
Prawda o zdarzeniu nie wychodzi jednak na światło dzienne.

Mam mieszane uczucia co do tej książki, z jednej strony bardzo ciekawy pomysł na fabułę, ale z drugiej nie mogłam jej czytać bez robienia sobie przerw. Może to z powodu cynicznych i egoistycznych bohaterów, którym nawet własne dzieci przeszkadzają? Nie darzyłam sympatią żadnej z postaci, każda była dla mnie w jakiś sposób odrażająca. Zakończenie mnie zmroziło, i mimo że zdaję sobie sprawę, że to fikcja literacka, jeszcze długo pozostawało w myślach.

Pierwsza i moim zdaniem najlepsza z czterech książek Marwood, które przeczytałem. Historia z przewrotnym,by nie powiedzieć z ponurym zakończeniem.

• 2017