Paw królowej

Lampa i Iskra Boża
Nagroda literacka Nike
typ
papier
5,69 (1216 ocen i 88 opinii)

Opis książki

Paw Królowej to opowieść dziejąca się współcześnie w Polsce, w odróżnieniu od bestsellerowej Wojny polsko-ruskiej... nie na prowincji lecz w Warszawie. Dorota Masłowska wykreowała nową galerię pełnych humoru postaci, z których zabawnymi przygodami z pewnością zaprzyjaźnią się czytelnicy. Autorem okładki oraz licznych ilustracji jest tym razem Maciej Sieńczyk, artysta znany z komiksów drukowanych w miesięczniku Lampa .

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marlena | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

"Paw królowej" to z pewnością pozycja oryginalna. Historia napisana w konwencji piosenki hiphopowej, zdaniami wielokrotnie złożonymi i "zinwersowanymi" do granic możliwości, nie do końca poprawna pod względem gramatycznym, stylistycznym (co jest, rzecz jasna, zabiegiem celowym, mającym na celu oddanie potoku słów mowy potocznej). Czyta się dość dziwnie, niemniej jednak po kilku-kilkunastu stronach taka forma przestaje przeszkadzać, ba, mi się nawet spodobała. Dobrym pomysłem wydawało mi się też wypisanie nawiązań muzycznych i literackich, jakie zostały użyte na końcu utworu. Plus też za okładkę, która przypominała mi nieco okładki książek dla dzieci, jakie kiedyś były w moim posiadaniu.
Dla mnie jednak całość była zbyt wulgarna (może i jestem staroświecka, ale jakoś mi te dupocyckopenisy w tekście przeszkadzały, sama nie przeklinam i raczej nie lubię tego w książkach). Nawet dobrze mi się czytało, ale jednak Masłowska w mój gust literacki nie do końca trafia.

Podziwiam tych czytelników, którzy nie tylko przeczytali 'Paw królowej' w całości, ale i też zrozumieli treść całej książki.
Niby powinnam ucieszyć się z samej formy powieści, ponieważ mam słabość do zabaw z językiem, narracją i tymi podobnymi kwestiami, ale w tym przypadku mój entuzjazm osłabł całkowicie. Podziwiam autorkę za jej wytrwałość w napisaniu historii w stylu piosenki hip-hopowej - mi nawet trudno odpowiednie rymy znaleźć podczas nieskończonej liczby prób napisania wiersza, a co dopiero mamy tu, w powieści 'Paw królowej'. Jednak czasem można odnieść wrażenie, że niektóre pozycje są tworzone na zasadzie 'sztuka dla sztuki'. Inaczej nie określę swojego odczucia odnośnie nagrodzonej NIKE książki Masłowskiej. Krytycy mogą piać z zachwytu, ale większość czytelników - nie.
Nagroda NIKE to już coś, ale nie dla wszystkich.

Wojciech | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

GOMBROWICZ W SPÓDNICY!! FORMA!!FORMA!! To nie jednorazowe objawienie; to już 5 książek, jedna lepszej od drugiej. Z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że wreszcie po wielkiej trójce Gombrowicz, Witkacy, Schulz /zachowując oczywiście pamięć o Parandowskim i Lemie/ pojawił się talent, który wreszcie zaspokoi nasze polskie ambicyjki i rozsławi polską prozę na świecie, bo przecież żadnego prozaika rangi światowej do dziś nie mamy. /Sprawdż w światowych rankingach/

Nie będę pisał peanów na cześć tej książki, bo zrobiła to m.in xkairix na naszym portalu, ktorej opinię polecam. Uzupełnię ją tylko fragmentem wywiadu z autorką /Tyg.Powsz. 42/2002/, w którym mówi:
„...Wydaje mi się, że u nas patriotyzm kojarzy sie głównie z umieraniem na barykadach, w ogóle nie mamy pomysłu na bezkrwawy patriotyzm w czasie pokoju. Czyli niewynoszenie spinaczy z biura, sprzątanie po psie, ...

jjon | 2010-02-27
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane

Gdyby było można ocenić tę książkę jeszcze niżej, to ja chętnie.

Gabriela | 2010-07-06

Jeśli ktoś był w stanie przeczytać ten bełkot, to szczerze współczuję straconego czasu. Grafomania na najwyższym poziomie!

chiara | 2013-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Masłowska przenikliwie ocenia polski show-biznes używając z talentem hip-hopowej frazy. Polecam świetne przedstawienie w reżyserii Pawła Świątka w Starym Teatrze ze znakomitą Pauliną Puślednik w roli Patrycji Pitz i Anny Przesik.

Barbara | 2011-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2011

Opinia z 2010 roku:
Choć jeszcze nie przeczytałam do końca (kilkanaście stron zostało i jakoś "zmęczyć" nie mogę), to już mogę parę słów powiedzieć na ten temat.

Jeśli ten styl pisania pojawia się tylko w tej powieści Masłowskiej, to jestem na TAK. Chociażby jako ciekawostkę obyczajowo-literacką. Ale jeśli pani Dorota wszystkie swoje książki tak pisze, to... szacunek dla tych, którzy przeczytali wszystkie i... nie rozumiem tego zachwytu Masłowską. Bo równie dobrze byle "spuściportek" z blokowiska mógłby coś takiego napisać.

Opinia po przeczytaniu całości:
Mam mieszane uczucia, co do książki. Sama fabuła nie powala. Mnie do samego końca ciężko było się skupić na tym, co Masłowska chciała nam opowiedzieć. Wszystko przez niekonwencjonalny styl pisania. Im bliżej końca, tym przyjemniej mi się czytało. Mimo tej "przyjemności", z ulgą zamknęłam książkę, gdy dobrnęłam do końca.

Nie potrafię jednoznacznie ustosunkować się do literatury Masłowskiej. Jak wspomniałam - fabuła nie wnosi...

Marta | 2010-07-28

Podchodziłam do tej książki z pewną nieufnością, jako do pewnej ciekawostki, którą warto przeczytać, żeby być "na czasie", zresztą pozycja była reklamowana jako powieść w rytmie hip-hopu, co dla osoby "wychowanej" na punk rocku nie było zachęcające.

A tu bardzo pozytywne zaskoczenie. Gratulacje dla autorki! Bawiłam się przy tej książce znakomicie.

Muszę jednak przyznać, że jest to pozycja specyficzna - fani rozbudowanej fabuły zdecydowanie się rozczarują. To, co w książce Masłowskiej jest ciekawe, to operowanie językiem, zabawa składnią, znaczeniami, no i ciągłe cytaty z kultury popularnej, np. tekstów piosenek (tu też trzeba się jako tako orientować, żeby coś zrozumieć i wychwycić te elementy). Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego - stąd tak skrajne opinie.

Deton | 2010-09-11
Przeczytana: sierpień 2010

Książka bardzo średnia. Byłem przekonany, że to jedna z pierwszych książek Masłowskiej, jednak jak się okazało woda sodowa po sukcesie Wojny uderzyła jej do głowy. Sądziła, że może napisać książkę jak chce, wmówić ludziom idiotyzm i udowadniać im, że dali się złapać w jej "pułapkę" skoro dostrzegają wady tej książki. Nie wiem za co dostała Nike ale wiem już dlaczego wystawienie sztuki na podstawie tej książki nie wyszło. Podczas czytania zasypiałem wiele razy, oprócz wyrywkowych momentów i zakończenia w książce nie było nic ciekawego. Byłbym wdzięczny za zwrócenie zmarnowanego czasu.

www.deton.blox.pl

Karolina | 2012-02-15

Nie znoszę "twórczości" Doroty Masłowskiej całym sercem. I bardzo mi przykro, że takie książki uznawane są za fenomenalne. No cóż, jakie czasy, tacy pisarze...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica