Paw królowej

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
Nagroda literacka Nike

Paw Królowej to opowieść dziejąca się współcześnie w Polsce, w odróżnieniu od bestsellerowej Wojny polsko-ruskiej... nie na prowincji lecz w Warszawie. Dorota Masłowska wykreowała nową galerię pełnych humoru postaci, z których zabawnymi przygodami z pewnością zaprzyjaźnią się czytelnicy. Autorem okładki oraz licznych ilustracji jest tym razem Maciej Sieńczyk, artysta znany z komiksów drukowanych w miesięczniku Lampa .

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marlena | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

"Paw królowej" to z pewnością pozycja oryginalna. Historia napisana w konwencji piosenki hiphopowej, zdaniami wielokrotnie złożonymi i "zinwersowanymi" do granic możliwości, nie do końca poprawna pod względem gramatycznym, stylistycznym (co jest, rzecz jasna, zabiegiem celowym, mającym na celu oddanie potoku słów mowy potocznej). Czyta się dość dziwnie, niemniej jednak po kilku-kilkunastu stronach taka forma przestaje przeszkadzać, ba, mi się nawet spodobała. Dobrym pomysłem wydawało mi się też wypisanie nawiązań muzycznych i literackich, jakie zostały użyte na końcu utworu. Plus też za okładkę, która przypominała mi nieco okładki książek dla dzieci, jakie kiedyś były w moim posiadaniu.
Dla mnie jednak całość była zbyt wulgarna (może i jestem staroświecka, ale jakoś mi te wszystkie przekleństwa w tekście przeszkadzały, sama nie przeklinam i raczej nie lubię tego w książkach). Nawet dobrze mi się czytało, ale jednak Masłowska w mój gust literacki nie do końca trafia.

książek: 1962

Podziwiam tych czytelników, którzy nie tylko przeczytali 'Paw królowej' w całości, ale i też zrozumieli treść całej książki.
Niby powinnam ucieszyć się z samej formy powieści, ponieważ mam słabość do zabaw z językiem, narracją i tymi podobnymi kwestiami, ale w tym przypadku mój entuzjazm osłabł całkowicie. Podziwiam autorkę za jej wytrwałość w napisaniu historii w stylu piosenki hip-hopowej - mi nawet trudno odpowiednie rymy znaleźć podczas nieskończonej liczby prób napisania wiersza, a co dopiero mamy tu, w powieści 'Paw królowej'. Jednak czasem można odnieść wrażenie, że niektóre pozycje są tworzone na zasadzie 'sztuka dla sztuki'. Inaczej nie określę swojego odczucia odnośnie nagrodzonej NIKE książki Masłowskiej. Krytycy mogą piać z zachwytu, ale większość czytelników - nie.
Nagroda NIKE to już coś, ale nie dla wszystkich.

Wojciech Gołębiewski | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

GOMBROWICZ W SPÓDNICY!! FORMA!!FORMA!! To nie jednorazowe objawienie; to już 5 książek, jedna lepszej od drugiej. Z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że wreszcie po wielkiej trójce Gombrowicz, Witkacy, Schulz /zachowując oczywiście pamięć o Parandowskim i Lemie/ pojawił się talent, który wreszcie zaspokoi nasze polskie ambicyjki i rozsławi polską prozę na świecie, bo przecież żadnego prozaika rangi światowej do dziś nie mamy. /Sprawdż w światowych rankingach/

Nie będę pisał peanów na cześć tej książki, bo zrobiła to m.in xkairix na naszym portalu, ktorej opinię polecam. Uzupełnię ją tylko fragmentem wywiadu z autorką /Tyg.Powsz. 42/2002/, w którym mówi:
„...Wydaje mi się, że u nas patriotyzm kojarzy sie głównie z umieraniem na barykadach, w ogóle nie mamy pomysłu na bezkrwawy patriotyzm w czasie pokoju. Czyli niewynoszenie spinaczy z biura, sprzątanie po psie, ...

jjon | 2010-02-27
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane

Gdyby było można ocenić tę książkę jeszcze niżej, to ja chętnie.

zuszka | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Długo, długo nie dochodziło do mojego spotkania z panią Masłowską. Tyle nieprzychylnych opinii słyszałam ze wszystkich stron i chyba tylko to hamowało mnie przed sięgnięciem po jej książki. I gdyby nie trochę przypadkowe trafienie na „Pawia królowej”, czekałabym dalej.....
Pierwsze strony nie były łatwe - nie na codzień bowiem ma się do czynienia z tak specyficznym językiem i formą. Styl, gramatyka - wszystko przewrócone do góry nogami!!! Im dalej jednak wczytywałam się, tym większe miałam przekonanie, że jest to doskonały sposób na oddanie rzeczywistości, którą autorka chciała czytelnikowi przekazać.
Dla mnie książka jest fenomenalna!!!!! Językowe wygibasy zaskakują błyskotliwością Masłowskiej!!! Ja się doskonale bawiłam przy czytaniu, ale nachodziły również momenty refleksji.... Podziwiam dojrzałość autorki, jej umiejętność dostrzegania i przekazywania specyfiki otaczającego nas świata.
Polecam tym czytelnikom, którzy nie boją się nowych form ani ciętego, często wulgarnego...

Gabriela Ozon | 2010-07-06

Jeśli ktoś był w stanie przeczytać ten bełkot, to szczerze współczuję straconego czasu. Grafomania na najwyższym poziomie!

Maciek | 2015-10-16
Na półkach: Ebook, Przeczytane

Całe zamieszanie wynika z pewnego nowatorstwa tej książki, tyle że sam fakt, iż nikt wcześniej nie zrobił takiej powieści, nie oznacza, że jest ona dobra i na poziomie. Mam wrażenie, że część współczesnej krytyki piałaby z zachwytu nad książką, która została napisana przez szympansa, który naciskał przypadkowe klawisze komputera albo byłaby stylizowaniem na Wietnamczyka, który zna raptem sto słów i kaleczy naszą mowę ojczystą niemiłosiernie, więc taka powieść byłaby jakże eksperymentalna, achy i ochy, przecież nikt czegoś takiego wcześniej nie napisał.

Natomiast propozycja pani Masłowskiej to po prostu banalna rymowanka rodem z hiphopowych piosenek. Owszem, nikt do tej pory czegoś takiego nie napisał, ale nic z samego tego faktu nie wynika. No właśnie, wyobraźcie sobie jakby teksty przeciętnego rapera spisać na papier i się tym zachwycać jako wielką literaturą godną najwyższych laurów – to właśnie jest dokładnie ten przypadek. Najsmutniejsze jest to, że naprawdę inteligentni...

Deton | 2010-09-11
Przeczytana: sierpień 2010

Książka bardzo średnia. Byłem przekonany, że to jedna z pierwszych książek Masłowskiej, jednak jak się okazało woda sodowa po sukcesie Wojny uderzyła jej do głowy. Sądziła, że może napisać książkę jak chce, wmówić ludziom idiotyzm i udowadniać im, że dali się złapać w jej "pułapkę" skoro dostrzegają wady tej książki. Nie wiem za co dostała Nike ale wiem już dlaczego wystawienie sztuki na podstawie tej książki nie wyszło. Podczas czytania zasypiałem wiele razy, oprócz wyrywkowych momentów i zakończenia w książce nie było nic ciekawego. Byłbym wdzięczny za zwrócenie zmarnowanego czasu.

www.deton.blox.pl

chiara | 2013-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Masłowska przenikliwie ocenia polski show-biznes używając z talentem hip-hopowej frazy. Polecam świetne przedstawienie w reżyserii Pawła Świątka w Starym Teatrze ze znakomitą Pauliną Puślednik w roli Patrycji Pitz i Anny Przesik.

Karolina | 2012-02-15
15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.

Nowa książka Masłowskiej już w październiku

„Tysiące wypitych kaw i herbat. Kilogramy zjedzonych czekolad. Setki obgryzionych paznokci”. Na „Kochanie zabiłam nasze koty” musieliśmy czekać siedem lat.