Grzech

Nina Majewska-Brown Wydawnictwo: Rebis kryminał, sensacja, thriller
Rebis
2017-04-11
2017-04-11
kryminał literatura polska niebezpieczeństwo strach śledztwo tajemnica wieś zabójstwo zagadka kryminalna zemsta

Cisza, spokój, strach

Powieść wielu plusów ale również równie wielu minusów. Są elementy, które chciałoby się czytać w innych powieściach ale są też takie które czyta się w nich nadmiernie często oraz takie których się nie czyta bo są nietrafione.

Powieść łączy kryminał z obyczajem. Obie warstwy są dość dobre, ale dość niezgrabnie połączone.

Ostatecznie w połowie skali. Można jednak polecić bo mimo średniej oceny jest to dość nietypowa książka.

Ostatecznie w połowie skali. Można jednak polecić...

Polski kryminał . Ot jakich wiele innych . Ale przyznać muszę , że zakończenie wbiło mnie w łóżko . Nie spodziewałem się takiej końcówki .

Muszę przyznać, że okładka mnie skusiła, no i że miesiąc thrillerów... Inaczej pomyślałbym (zwłaszcza jakbym wcześniej zobaczył okładki poprzednich książek autorki),że kompletnie nie mój typ literatury, takie psychodramy. A jednak sięgam i… wciągam się.
Całkiem nieźle opowiedziana historia, intryga realistyczna i przekonująca, realia życia prozaiczne. Skandale, zbrodnie i zagadki na miarę naszych możliwości i naszej rzeczywistości. Zaskoczenie w finale świta nam w głowie na krótko przed ujawnieniem i rzeczywiście jest to pewien twist!..
Czuje się, że książka wyszła spod pióra pisarki, a nie faceta. Świetna obserwacja świata, duża empatia, doskonałe opisy relacji rodzicielsko-nastolatkowych i bałaganu w pokoju dorastającego dziecka.
Sprawna językowo jest autorka. Dobrze pisze dialogi (co jakoś w polskiej współczesnej literaturze jest rzadkie). Czasem jakieś drobne (jednak) stylistyczne potknięcia, ale nie zgrzyta za bardzo.
Do tego doskonale czytany audiobook (Magdalena Schejbal) - każda postać z własnym wyrazem!
Miłośnikom thrillerów z zacięciem obyczajowym - polecam.

Nic nie zapowiadało takiego zakończenia.

Matka i córka.
Zbuntowana nastolatka, która uważa, że wszystko wie najlepiej.
Irytuje, i to bardzo.
W końcu mamie udaje się namówić córkę na krótki wakacyjny wypad.
Mama wie dokładnie gdzie chce pojechać.
Skrywa mroczną tajemnicę.

Akcja w większości rozgrywa się w zapyziałej mieścinie daleko od Warszawy.
To nic nowego, ale sposób opowiedzenia tej historii zasługuje na uwagę.
Dramatyczne wydarzenia w okolicy zmieniają bezbarwnych wieśniaków w buzujące emocjami zbiorowisko, które nie może sobie poradzić z tym, co się wokół dzieje.
Momentami można się uśmiechnąć czytając rozważania i myśli Oli.
I gdy wszystko wydaje się zmierzać ku końcowi następuje wciskający w fotel finał.

Autorka w bardzo intrygujący sposób usypia czytelnika, sprawy, a przynajmniej ich część zostają wyjaśnione, relacje matki z córką wydają się wchodzić na właściwe tory i nagle dostajemy obuchem w skroń.
Nadzieja jednych kontra tragedia innych.

Mocna, świetnie napisana powieść.

8/10.

Nic nie zapowiadało takiego zakończenia.

Matka i córka.
Zbuntowana nastolatka, która uważa, że wszystko wie najlepiej.
Irytuje, i to bardzo.
W końcu mamie udaje się namówić córkę na krótki wakacyjny wypad.
Mama wie dokładnie gdzie chce pojechać.
Skrywa mroczną tajemnicę.

Akcja w większości rozgrywa się w zapyziałej mieścinie daleko od Warszawy.
To nic nowego, ale sposób...

Zaczynając czytać "Grzech" byłam przekonana, że sięgam po kryminał. Jednak po przeczytaniu mogę w zupełności stwierdzić, że jest to bardziej literatura obyczajowa🙂

Autorka pisze lekkim językiem, dzięki czemu książkę czyta się przyjemnie🙂 Nie wymaga za bardzo żadnego skupienia, przez co raczej za parę dni nie będę niestety pamiętać o czym była😅 Ogólnie jak dla mnie dosyć przewidywalne zakończenie, ale to może z tego względu, że ja już trochę książek w swoim życiu przeczytałam.

Ogólnie polecam wszystkim tym, co lubią czytać książki o polski wsiach, zwyczajach ich mieszkańców, tamtejszych ploteczkach, no i oczywiście tajemnicach, które każda szanująca się polska wieś posiada😉

Nina Majewska-Brown to jedna z moich ulubionych polskich pisarek, uwielbiam jej styl i poczucie humoru. W jej książka wszystko się może zdarzyć i bywają naprawdę zaskakujące zwroty akcji.
Tak jest i tym razem.
Powieść reklamowana jako pierwszy kryminał autorki. Moim zdaniem to kolejna książka obyczajowa z elementem kryminalnym. Co moim zdaniem jest tutaj na plus.
Książka z ogromną dawką humoru, bardzo przyjemnie się ją czyta. A końcówka tak zaskakuje, że aż nie mogłam uwierzyć. Tego oczekuje od dobrej książki!!!!

Tak jest i tym razem.
Książka z...

Wszystko zaczęło się od tego, że chciałem przeczytać horror lub inną straszną historię. O "Grzechu" czytałem kiedyś w magazynie "Pocisk" i tak książka Maciejewskiej-Brown wydawała się właśnie pozycją tego typu. Ale nie jest. To pozycja z rodzaju tego co pisze Katarzyna Puzyńska w swoim cyklu o Lipowie. To typowy kobiecy kryminał. A jak autorem jest kobieta to kolejny raz potwierdza się moja teza, że kobiety bardziej w kryminałach skupiają się na relacjach między ludzkich niż na krwawych opisach. Relacje matka-córka w każdej postaci. Normalnie pewnie bym się zanudził i książkę porzucił, ale ma w sobie taki element przyciągający. Na jednym posiedzeniu pochłonąłem ponad sto stron. Czy to wyraziste postacie, czy lekkość z jaką jest prowadzona narracja to sprawiły? Tu wszystko jest dawkowane powoli i w odpowiednim momencie. Im bliżej końca to dalej nie wiadomo, kto? co? dlaczego? Nie wspominając już o przewrotnym zakończeniu. Dla ludzi lubujących się w kobiecej literaturze jest odpowiednia. Dla ludzi szukających strasznych historii już nie.

Wieś jaka jest wszyscy wiedzą. Nic się nie dzieje, a jak już się coś dzieje to wszystko na raz. Co mają zabite koty do morderstwa kobiety? Zapraszamy do wsi Koniuszki.

Szybko i bez zbędnego skupienia się czyta ale dla mnie nic specjalnego. Oprócz zakończenia w końcówce.

Opowieść dziwna i przegadana po prostu nudna. Słuchałam do końca ze względu na lektora Magdalena Schejbal udźwignęła temat. Książkę pewnie porzuciłabym już po 1/3.

Ni to kryminał, ni to powieść obyczajowa. Gdybym ją miała komuś opowiedzieć, byłoby trudno...

• Biblioteka
  • Audiobooki