Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata

Okładka książki Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata Nina Majewska-Brown
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
2022-09-28
2022-09-28
Auschwitz II wojna światowa
Inne

Pozostając w klimacie obozowym polecam Wam "Ocaloną z Auschwitz" spod pióra @ninamajewskabrown .

Jest to piękna historia miłości i poświęcenia w trudnym czasie działania największego obozu koncentracyjnego w Oświecimiu. Autorka starannie opisuje codzienne życie mieszkańców zamieszkujących sąsiedztwo obozu. Doskonale zdają sobie oni sprawę z tego co się dzieje na jego terenie, a gdy widzą SSmanow na ulicy odwracają wzrok i zajmują się swoimi rzeczami. Mimo okrutnych czasów nie zapominają o człowieczeństwie i starają się pomagać więźniom, przerzucając jedzenie, leki i wiadomości od rodziny. Czesto też ryzykując własnym życiem pomagają uciekinierom. Z jednym z nich muszą sobie poradzić bohaterowie powieści Franciszka i Wawrzyniec Kulig.

Ciężko uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Bardzo dobra, jednak tak mogę powiedzieć tylko o 1 części tej książki. Druga połowa to zbiór informacji o obozach i innych ludziach niezwiązanych z samą historią. Szkoda, bo historię czytało się z zapartym tchem, a potem suche fakty już nie pasowały i było ich zdecydowanie za dużo.

Ta książka to prawdziwa petarda jeśli chodzi o wzruszenie, poruszenie i emocje jakie wywołuje podczas czytania. Ta powieść jest po prostu wyjątkowa i na pewno duże znaczenie ma to, że jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach. Autorka ukazuje nam historię rodziny Kuligów. Franciszka i Wawrzyniec mieszkają na wsi niedaleko obozu Auschwitz. Wiodą zwykłe życie pracując na roli. Mają trójkę dzieci: Stefanię, Marysię i Frania. Z czwartym dzieckiem Franciszka jest w ciąży. Ich spokojne życie zamienia się w koszmar gdy decydują się udzielić pomocy Janowi Nowaczkowi - więźniowi zbiegłemu z Auschwitz. Konsekwencje podjętej decyzji rujnują ich życie. Pomimo tego, że chcieli pomóc a Nowaczek zarzekał się, że ich nie wyda. To jednak stało się inaczej. Z książki możemy dowiedzieć się więcej o obozach koncentracyjnych. Załączone są do niej również zdjęcia rodzinne Kuligów. Historia napisana jest bardzo ciekawie. Szczególnie wzrusza i wywołuje łzy wielka miłość Wawrzyńca do żony Franciszki, który za wszelką cenę chce ocalić swoją żonę nawet kosztem swojego życia. Czytając tą książkę aż trudno jest uwierzyć, że takie rzeczy mogły się zdarzyć. W powieści jest zawarte tak dużo emocji jak: okrucieństwo, cierpienie, strach, miłość, że nie sposób jest przy czytaniu nie uronić łzy. Ja płakałam jak "bóbr" a powieść Pani Niny na długo zostanie w moim sercu i głowie. Gorąco polecam tą powieść a za możliwość przeczytania książki w ramach Book Tour dziękuję organizatorkom bloga " Czytam dla przyjemności".

Chwytająca za serce historia, która wydarzyła się na prawdę.
Opowiada o losach rodziny Kulig, którzy odważyli się pomóc uciekinierowi z obozu Auschwitz-Birkenau. Ponieśli za to surowe konsekwencje, jakie w późniejszych latach odbiły się na ich życiu.
Książka jest skarbnicą wiedzy w temacie Auschwitz i najbliższych okolic. Jest przejmująca, smuta i dobitnie ukazuje, że nie zawsze warto pomagać.
Podoba mi się duża ilość ciekawostek i przypisów, a nawet zdjęć.
Gorąco polecam!

Chwytająca za serce historia, która wydarzyła się na prawdę.

Piękna książka. Pokazuje ciężką stronę pomagania. Ryzyko że sąsiedzi doniosą blednie przy donosie kogoś, komu się pomogło … przykre ale tak też niestety było.

Jak oceniać historię, która wydarzyła się naprawdę?! Czy fakt, że ktoś ocalił ją od zapomnienia i tchnął w nią nowe życie, nie zasługuje na najwyższe uznanie? Bo jak wiele historii zatarł czas! Odeszło w zapomnienie!
Czepiają się, że to w fikcję literacką obleczone fakty. Nie zgadzam się z tym! Dopóki historia będzie traktowała tylko fakty, jako najważniejszy element, świat będzie ciągle zataczał "koło". To człowiek jest najważniejszy w historii świata, bo to on jest twórcą historii i odbiorcom jej efektów.
Dlatego ta książka jest tak ważna, bo traktuje o ludziach w czasach wielkiej tragedii. To człowiek jest bohaterem tych dramatycznych chwil i to człowiek jest najważniejszy!

Za możliwość przeczytania dziękuję autorce i dziewczynom z Czytam dla Przyjemności!

Wzruszająca książka o tematyce wojennej. Poznajemy rodzinę Kuligów mieszających blisko obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pomoc drugiemu człowiekowi w obliczu niebezpiecznych gestapowców okazuje się tragiczna w skutkach. Lektura przedstawia życie zwykłych ludzi w tych trudnych czasach, gdzie strach i bieda zaglądają w oczy, ale rodzina, miłość i wsparcie bliskich są pomocne w codzienności. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisała miejsca i życie prostych ludzi, ich chęć niesienia pomocy oraz poświęcenie wynikające z miłości. Książka wzrusza, momentami złości, ale też wiele uczy. Jestem zachwycona i bardzo polecam.

Książka opowiada o prawdziwej historii ludzi mieszkających w pobliżu Auschwitz podczas wojny. Historia głównych bohaterów jest poruszająca i ciekawa. Kilka akcentów mi nie pasowało - takich jak język bohaterów, który z pewnością nie był tak "wyszukany".
Duży plus za umieszczenie relacji byłych więźniów i świadków ludobójstwa w Auschwitz.
Można się dużo dowiedzieć o historii tego przerażającego miejsca.

Można się dużo dowiedzieć o...

Książka, która pokazuje zycie ludzi, którzy musieli żyć obok obozu w Auschwitz. Wzruszająca

Ból, cierpienie, strach i rozpacz to uczucia, które towarzyszyły 1 300 000 ofiarom obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Opisanie wydarzeń jakie miały tam miejsce i emocji osób tam przebywających, wzięła na swoje barki Nina Majewska-Brown, autorka bestsellerowych książek opartych na prawdziwych historiach z Auschwitz i Birkenau.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl za co jestem niezmiernie wdzięczna.
1 września 1942 roku w mundurze esesmana i na rowerze ucieka z obozu Jan Nowaczyk. Uciekając, trafia do gospodarstwa Franciszki i Wawrzyńca Kuligów, gdzie pomimo strachu przed karą śmierci udzielają mu schronienia. Ku zdziwieniu obojga, kilka miesięcy później w towarzystwie dwóch esesmanów pojawia się Nowaczyk zdradzając wszystkich, którzy pomogli mu w ucieczce. W wyniku tego, będąca w dziewiątym miesiącu ciąży Franciszka zostaje zabrana do obozu a także jej siostra Stefania i wiele innych osób. Zrozpaczony 36-letni Wawrzyniec podejmuje najcięższą w swoim życiu decyzję. Choć nie ma pewności, że jego plan się powiedzie, wyrusza do Auschwitz aby zamienić się z ukochaną na życie. W drodze do obozu zupełnie siwieje. Wie, że wyrusza w podróż tylko w jedną stronę.
Historia Franciszki i Wawrzyńca to piękna opowieść o sile miłości i poświęceniu a także o okrutnej wojennej rzeczywistości. W książce umieszczonych jest wiele szczegółowych informacji opisujących życie w obozie. Autorka na pewno zadała sobie niemały trud, aby odnaleźć i skontaktować się z potomkami rodziny Kuligów.
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Uważam, że naprawdę warto ją przeczytać, bo nawet zwiedzając z przewodnikiem Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz nie poznamy tak wyraźnie uczuć osób tam przebywających. Książka dostarczyła mi wielu emocji. Popłakałam się czytając i nieraz zastanawiałam się jak bym się zachowała będąc na miejscu głównych bohaterów. Czy byłabym w stanie oddać własne życie za życie innego człowieka?
Nina Majewska-Brown to niesamowita osoba, na pewno sięgnę po kolejne książki jej autorstwa. Szczerze polecam i zachęcam do przeczytania.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu...

• Powieść historyczna
  • Wojenne

Nina Majewska-Brown Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata Zobacz więcej