Tajemnica z Auschwitz

Świat Książki
2022-09-28
2019-11-13
II wojna światowa głód Auschwitz

Nie będę pisać o czym jest ta książka ponieważ jest opis i wiele recenzji o tym mówiących.... Od siebie dodam natomiast, że to jedna z niewielu książek a raczej historii w niej zawartej ktora mnie tak poruszyła. To uczucie dodatkowo potegowaly zawarte w książce fotografie i zdjęcia. Podziwiam za siłę i wolę walki wszystkie te kobiety i mam nadzieję że nigdy nikomu nie przyjdzie przeżyć czegoś podobnego. Uważam, że powinna to być pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego człowieka.

Zawsze najbardziej ubolewam w książkach gdy osoby które się kochały nie mogą ze sobą być. Tu tym bardziej ubolewam i mam łzy w oczach że pani Stefania i oficer niemiecki nie mogli nawet zostać po wojnie w kontakcie. Że tyle pomógł i zginął. Bolało gdy dziewczynki zostały same w domu obezwładnione przez lęk. I boli nadal głód i poniżenie w obozie koncentracyjnym. Bardzo polecam tę prawdziwą historię przeczytać.

Wstrząsająca opowieść z życia pani Stefanii, z jej pobytu w obozach koncentracyjnych, oraz z życia jej bliskich.
Historia jest oparta na faktach, została oprawiona zdjęciami i wieloma ciekawostkami historycznymi. Podoba mi się pomysł z objaśnieniami poszczególnych zagadnień na marginesach.
Ciężko mi opisać słowami, jak bardzo ta książka mnie poruszyła. Jest emocjonująca, trudna i smutna. Żal mi było bohaterki i jej córek, bo przeszli koszmar. Czułam złość na jej męża egoistę, a wątek z Jurgenem złamał mi serce. Opisuje również jakie traumy zostały bohaterom, po przeżytym horrorze.
Jest to jedna z najlepszych książek o Auschwitz jaką czytałam.
Jedynie mogę się przyczepić do rozdziałów opowiadanych przez małą Ewę. Trochę to nierealne, żeby dwuletnie dziecko układało takie pełne i złożone zdania, oraz rozumowało jak dorosły.
Książka szokuje i doprowadza do łez.
Polecam.

Poruszająca historia i ważny temat. W książce przedstawione są losy kobiet, które trafiły do obozu jako zakładniczki za swoich mężów. Po wojnie ich mężowie byli odznaczani, a one pozostawały w ich cieniu. Główna bohaterka-Stefania-odbywa karę za mężczyznę, którego nie kochała i który był złym mężem i ojcem. Z tej dwójki to ona była bohaterką. Jej gospodarność i spryt pozwalały rodzinie przetrwać wojnę. Każdego dnia walczyła, by jej dzieci nie były głodne. Tymczasem jej mąż walczył o ojczyznę, zaniedbując rodzinę. Jest więc to kolejna pozycja ukazująca bohaterstwo kobiet w czasie wojny. Bohaterstwo ciche i często niedoceniane. Ważna, skłaniająca do refleksji książka. Polecam.

Poruszająca powieść oparta na faktach. Podczas czytania wczuwamy się w główna bohaterkę, pozwala nam uświadomić czym były dla tych osób obozy i jaki ślad zostawiły po sobie. Chociaż czuję troszkę niedosyt związany z jej córkami, chciałabym żeby został rozwinięty wątek o ich przeżyciach i jak one wpłynęły na nie w przyszłości.

Niesamowicie jednostronna. Patrzymy na swiat tylko z punktu widzenia jednej osoby a wszyscy inni zli. Jest to swiat glownej bohaterki gdzie nie ma miejsca na uczucia kogos innego niz jej i jej najblizszych co jej sprzyjaja. Nie ma tutaj informacji na temat punktu widzenia meza, nie ma tutaj punktu widzenia innych wiezniarek na sytuacje z niemcem w obozie.
Los bohaterki byl bardzo smutny i nie zasluzyla na to co ja spotkalo, jak wszystkie ofiary jednak forma tej ksiazki i pokazany swiat nie jest pelny. Latwo kogos krytykowac gdy tylko pokazuje sie jedna strone medalu.

Los bohaterki byl...

Napisana prostym, przystępnym językiem książka oparta na wspomnieniach osób, które przeżyły niemieckie obozy koncentracyjne, obozy zagłady. Świadomość, że ta historia jest prawdziwa nie ułatwia czytania. Gdyby to było literacka fikcja łatwiej byłoby się z nią pogodzić. Tymczasem to " ludzie ludziom zgotowali ten los". Jak można ulec takiemu zezwierzęceniu? Nie rozumiem. Ale wierzę, że wśród tych zgniłych, złych do szpiku kości oprawców znalazł się jeden Niemiec, który ocalił bohaterce życie. Mojego dziadka także uratował Niemiec. Ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę. Większość napawała się swoją władzą, zajmowaną pozycją itd. Czytajcie książkę bo warto dowiedzieć się od świadków jakim ogromnym złem jest wojna.

"Tajemnica z Auschwitz" to historia Stefanii Stawowy- żony żołnierza AK, który okazał się tchórzem i nie podjął jakichkolwiek działań, gdy jego żona została aresztowana przez Niemców. Gdy on zajmował się walką w partyzantce, jego żona była zmuszana do ciężkiej, niewolniczej pracy, a także cierpiała z powodu głodu i okrucieństwa ze strony esesmanów, a przede wszystkim z powodu rozłąki ze swoimi ukochanymi córkami. Miała nadzieję, iż po zakończeniu gehenny w jakiej się znalazła, będzie jej dane ujrzeć dzieci oraz nacieszyć się ich obecnością. Nieoczekiwanie pomoc zyskuje od jednego ze strażników Jürgena. Dzięki niemu Stefanii udaje się przetrwać piekło, zaś ona sama po zakończeniu wojny powraca do swojej rodziny.

Z tej wstrząsającej i pełnej emocji książki wyłania się obraz kobiety odważnej i zdeterminowanej, dla której najwyższą wartością jest miłość do córek. W ciężkich, obozowych warunkach Stefania walczy o przetrwanie, zaś w tym samym czasie jej mąż Florian (kobieta została zmuszona do małżeństwa z nim przez swoich rodziców) nie podejmuje jakichkolwiek starań, by uwolnić swoją żonę, a jednocześnie zaniedbuje córki, którymi opiekują się bliscy Stefanii. Skupia się jedynie na akcjach sabotażowych i dywersyjnych, zaś on sam nie interesuje swoją żoną oraz ich pociechami, przez co odwracają się od niego nie tylko bliscy Stefanii,(którzy wcześniej uznawali go za odpowiedniego partnera na męża dla swojej córki),ale także jego właśni rodzice.

Jakiś czas temu miałem okazję wysłuchać fragmentu "Tajemnicy z Auschwitz" w formie audiobooka. Nagranie zachęciło mnie do sięgnięcia po tę książkę w formie papierowej. I nie żałuję tej decyzji. Jest to jedna z lepszych książek, jeśli chodzi o "literaturę obozową". Nina Majewska-Brown pokazała tutaj okrucieństwo wojny w całej swej okazałości, bezduszność owładniętych ideologią esesmanów wobec niczemu niewinnych ludzi, a przede wszystkim historię kobiety, której udało się wykazać niesamowity hart ducha i mimo lęku przetrwać obozowe piekło. Polecam.

Poruszająca opowieść o losach kobiety, więźniarki obozów Auschwitz, Ravensbrück, Flossenbürg.
Matki, która została więźniarką polityczną, zakładniczką wskutek głupoty oraz skrajnego tchórzostwa męża, a która mogąc być uwolniona, i nie trafić do obozów, jednak została wywieziona przez kolejną tępotę i nieczułość swojego ślubnego. Nie wybrała tego debila, zrobili to za nią rodzice, i ten pech pociągnął za sobą kolejne nieszczęścia.
Siłę do przetrwania piekła dawała jej jedynie myśl, tęsknota i miłość do małych córek.
Jak każda opowieść obozowa, z czasów II wojny światowej jest nieco przygnębiająca, ale i niesie otuchę, lekkie pocieszenie.
Odmiennie od podobnych publikacji książka nie kończy się wraz z wyzwoleniem bohaterki, ale zostaje przeciągnięta do lat 50-tych XX w., na kilka akapitów.
Warta przeczytania.

Główna bohaterka doświadczyła piekła za "grzechy" egoistycznego męża. Historia, która nie powinna się wydarzyć - dramatyczna, pełna bólu i cierpienia, tęsknoty i poniżania, która ukazuje, że życie po obozach koncentracyjnych wcale nie wróciło do normalności, nie da się zapomnieć tych przeżyć i żyć tak jakby się nic nie stało.

Kolejna historia, która dała mi dużo do myślenia i bardzo wzruszyła.

Kolejna historia, która dała mi dużo do...