Z powstania do Auschwitz

Wyróżniona opinia i

Z powstania do Auschwitz

przeczytanych książek 1489 napisanych opinii 1168

Recenzja

"Z Powstania do Auschwitz"

Autorka
@ninamajewskabrown

Wydawnictwo
@wyd_bellona

Książka bardzo przejmująca i wzruszającą . Bardzo lubię takie książki poznawać historię osób którzy żyli w czasie drugiej wojny światowej i nie tylko tej .To był bardzo trudny czas dla wszystkich osób zwłaszcza dla młodzieży , właśnie zaczynali dorosłe życie lecz dla nie których nie dane było im poznać świata ,lecz też byli Ci co przeżyli ten dramat . Właśnie autorka opisuje Powstanie Warszawskie i Auschwitz tak ważne tematy i wspomnienia .

Gdy nadzieja zmieniła się w żałobę, a żałobę przyćmił strach.
Mieszkaliśmy w kamienicy przy Żurawiej 28, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie.
Tego dnia z mamą drylowałyśmy wiśnie, a tata jak zwykle z kanapką w kieszeni poszedł do pracy. Nigdy już z niej nie wrócił.
Ten letni sierpniowy dzień stał się początkiem apokalipsy, która przetoczyła się nad naszymi głowami. My, zwykli cywile, zapłaciliśmy za nią najwyższą cenę. Nikt nas nie pytał o zdanie. Nikt nas nie uprzedził. Niespodziewanie znaleźliśmy się w wirze historii, który pochłonął setki tysięcy niewinnych, bezbronnych ludzi.
I choć przetrwałam, doświadczając piekła obozu Auschwitz, nie miałam do kogo i do czego wracać.
Moje życie zakończyło się 1 sierpnia 1944 roku

W książce znajdziemy też zdjęcia i wspomnienia głównej bohaterki Marii i jej córki Zofii męza Henryka i pozostałych dzieci . Poznajemy ich losy przed Powstaniem
Warszawskim aż po piekło obozu Auschwitz.
Autorka skrupulatnie wyszukała wszystkie najważniejsze punkty na mapie Warszawy z okresu Powstania Warszawskiego , najważniejsze pojęcia, Kalendarium lat okupacji Powstania Warszawskiego 1944 roku
Pięknie wydana książka tak bardzo ważna do przeczytania dla młodzieży którzy chcą poznać i zrozumieć ludzi żyjących w tym czasie.Dla tych co przeżyli i dla tych co zginęli .
Polecam książkę.

Bardzo dziękuję za możliwość zrecenzowania książki wydawnictwu @wyd_bellona
i za egzemplarz.

#zpowstaniadoauschwiz#ninamajewskabrown#wspomienia#współpracareklamowa#wydawnictwobellona#

Recenzja

"Z Powstania do Auschwitz"

Autorka
@ninamajewskabrown

Wydawnictwo
@wyd_bellona

„Z powstania do Auschwitz” to bestsellerowa powieść Niny Majewskiej-Brown. Jest to książka historyczna. Przedstawia czasy drugiej wojny światowej w tym głównie zaangażowanie młodzieży w Powstanie Warszawskie oraz bezwzględną politykę niemieckich władz.

Książka opowiada o przygotowaniach do planu „Burza”, przebiegu powstania, oraz tego, co się dzieje po nim. Zawiera wiele przykrych wspomnień i przedstawia wydarzenia okiem mieszkańców Warszawy tamtych czasów. Autorka ukazuje uczucia bohaterów. Początkowo nadzieję i zapał do stawiania się okupantowi, które stopniowo zostaje przyćmione strachem, niepewnością oraz bólem. Opisuje ból po stracie najbliższych oraz malejącą z każdym dniem nadzieję na powrót szczęśliwego, spokojnego życia. Jest również opisany pobyt w obozie przejściowym w Pruszkowie, a następnie pobyt w Auschwitz.

Książkę czyta się bardzo szybko i płynnie. Zawiera ona dużo przypisów, które są szczegółowo wyjaśnione na ostatnich stronach utworu. Jest również wiele ilustracji, a wszystkie miejsca, które się pojawiają, są przejrzyście opisane. Szczegółowo przedstawia trudne sytuacje w domach oraz na ulicach poruszają czytelnika. Pojawiają się również refleksje na temat życia lub Boga. W powieści zawarte są również autentyczne fragmenty z m.in. artykułów prasowych, przemówień radiowych, różnego rodzaju ogłoszeń czy rozkazów.

Osobiście książka mi się bardzo podobała i polecam ją osobom, które interesuje okres II wojny światowej. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna odkrywać historię tamtego okresu, książka ta może bardzo dobrze wprowadzić go w ten temat.
W.G.
Szkolny Klub Recenzenta

Daje wysoka ocenę za wciągające dwie pierwsze części książki. Kolejne dwie są przeznaczone (moim zdaniem) dla miłośników historii, dla „zwykłego” czytelnika mogą stanowić pewna ciekawostkę. Ja pominęłam te części. Szkoda, ze w książce nie znalazło się więcej historii osób, które doświadczyły represji nazistów.

Nina Majewska-Brown w swojej książce "Z Powstania do Auschwitz" przedstawia poruszającą historię jednego z najtragiczniejszych okresów w dziejach ludzkości. Autorka bada skomplikowane i bolesne wydarzenia, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej, skupiając się na dwóch kluczowych wydarzeniach: Powstaniu Warszawskim i holocauście w Auschwitz.

Książka ta wyróżnia się nie tylko za sprawą swojej szczegółowej dokumentacji, ale również za wnikliwe badania i empatię, jakie autorka włożyła w opisanie tych wydarzeń. Majewska-Brown skrupulatnie zbiera i analizuje różnorodne źródła, w tym relacje świadków, dokumenty historyczne i wspomnienia ocalałych. Jej praca badawcza jest nieoceniona, ponieważ przypomina nam o ważności zachowania pamięci i dokumentowania przeszłości, szczególnie w kontekście tak traumatycznych wydarzeń.

Jednym z najważniejszych elementów książki jest jej zdolność do oddania głosu ludziom, którzy przeżyli te okropne chwile. Autorka przywołuje ich historie, uczucia i doświadczenia w sposób bardzo sugestywny i trzymający w napięciu. Czytelnik ma okazję poznać osobiste historie bohaterów i odczuć ich cierpienie, determinację i nadzieję na przetrwanie.

"Z Powstania do Auschwitz" autorstwa Niny Majewskiej-Brown to poruszająca i ważna książka, która przypomina nam o okrucieństwie wojny i potrzebie pamiętania o przeszłości. To niezwykle dobrze napisana i starannie zbadana praca, która zachęca do refleksji nad ludzką naturą, historią i znaczeniem pamięci. Polecam ją wszystkim, którzy interesują się historią II wojny światowej oraz chcą lepiej zrozumieć, jakie konsekwencje niesie za sobą brak zrozumienia i tolerancji.

Współpraca recenzencka.

Książka ta wyróżnia się...

" [...] Sie­kiera, mo­ty­ka, bim­ber, szklan­ka

W nocy nalot, w dzień ła­pan­ka.

Sie­kiera, mo­ty­ka, świa­tło, prąd,

Kie­dyż oni pójdą stąd? [...]"

Nina Majewska-Brown w bardzo dobry sposób przedstawia historie ludzi, którzy żyli w najtrudniejszych czasach dwudziestego wieku. W swojej najnowszej książkę przedstawia losy ludzi, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim i znaleźli się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Czy po tak dramatycznych przeżyciach mogli prowadzić normalne życie?
Tej książki nie da się czytać lub słuchać bez wzruszenia. Dziękuję Bogu, że nie urodziłam się w tamtych okropnych czasach. Mimo tego uwielbiam czytać i słuchać książek związanych z tym tematem.
W książce "Z Powstania do Auschwitz" znajdziecie czarnobiałe fotografie i piękne ilustracje.
Głównymi bohaterkami są: Maria i jej córka Zofia.
Maria razem ze swoim mężem Henrykiem wychowywali czwórkę dzieci: Zosię, Anielę, Jasia i Stasia. Mieli gosposię o imieniu Zula. Czy Maria była z niej zadowolona? Zofia jest typem buntowniczki. Nie chce siedzieć w domu, gdy inni narażają swoje życie dla ojczyzny. Czy jej to wyjdzie na dobre? Ma przyjaciela Tadka, który dodatków ją nakręca. Czy spełni się ich marzenie i wypędzą Niemców, gdzie pieprz rośnie? Czy czeka ich niestety ogromne rozczarowanie? Oczywiście my z historii wiemy, jak to się skończy, ale nasi bohaterowie nie mają o tym bladego pojęcia.

Zżyłam się z bohaterami tej powieści.

Oprócz wymienionej wyżej rodzinki poznacie również inne postacie. Czy wszyscy nasi bohaterowie przeżyją te okrutne czasy?
1 sierpnia 1944 roku jest pamiętnym dniem. Wtedy o 17:00 wybuchła godzina W. Generał Bór wydał rozkaz do ataku. Czy żołnierze Armii Krajowej i ochotnicy dadzą radę odepchnąć niszczycielską siłę nazistów?
Jak Powstanie Warszawskie przeżywali zwykli obywatele?
" [...] Czasem się zasta­na­wiam, co Bóg myśli o na­szych mo­dłach, bo bła­ga­jąc o li­tość dla nas, siłą rze­czy mo­dli­my się o śmierć dla Niemców... [...]."
Przeczytacie wspomnienia naocznych świadków tamtych okrutnych czasów, między innymi: Janiny Kotańskiej, Wandy Chmielewskiej i Romany Gołębiewskiej. Nie ukrywam, że słuchając tych relacji, łzy płynęły mi ciurkiem.
Pod koniec książki znalazłam wytłumaczenie najważniejszych pojęć. Moim zdaniem bardzo przydatne informacje.
Nie mogło zabraknąć również skrótowego kalendarium lat okupacji i Powstania Warszawskiego. Dla wszystkich miłośników historii i drugiej wojny światowej to bardzo interesująca niespodzianka.

Znalazłam tutaj również domowy przepis na szampon z szarego mydła. Kto wie, może kiedyś go wypróbuję.
Dziękuję ślicznie Ninie Majewskiej-Brown za podziękowania. Cieszę się, że autorka pomyślała o swoich czytelnikach.

Ta książka będzie idealna dla wszystkich miłośników historii, a zwłaszcza drugiej wojny światowej.

Polecam.

" [...] Sie­kiera, mo­ty­ka, bim­ber, szklan­ka

W nocy nalot, w dzień ła­pan­ka.

Sie­kiera, mo­ty­ka, świa­tło, prąd,

Kie­dyż oni pójdą stąd? [...]"

Książka w formie opowieści różnych osób jak z powstania trafili do obozów. Do tej pory czytałam w innej formie książki na temat obozów także trochę dla mnie było to chaotyczne bo zaczęłam wczuwać się w historię jedna to zaraz była kolejna. Na sam koniec książki było trochę jak z podręcznika do historii trochę informacji historycznych

Jeśli lubicie książki, które opowiadają nam o czasach wojny, to myślę, że ta autorka, spełni Wasze oczekiwania. Przygodą, którą opisała, bardzo was zainteresuje. Autorka zawsze wzoruje się na zebranych materiałach, wywiadach i opowieściach ludzi, którzy pamiętają tamte czasy. Zbiera mnóstwo materiału i bardzo się przygotowuje do napisania książki. Na kartach tej książki znajdziecie zdjęcia ludzi. Ludzi, którzy opowiadają swoje historyczne przeżycia. Zdjęcia te dodają tej książce większej wyrazistości. Książki Niny Majewskiej-Brown najczęściej podzielone są na części. Ta książka zawiera ich pięć.

W pierwszej będzie piękna, lecz bardzo smutną opowieść, tamtych chwil, tuż przed Powstaniem Warszawskim.

Poznamy jedną z rodzin, małżeństwo z czwórką dzieci. Ich los był okrutny i nie opowiem Wam nic, by nie zrobić spojlera. Na pewno będzie to bardzo emocjonująca opowieść o walce o życie swoje i dzieci. Zobaczymy ból po rozłące, bo każdy z nich będzie musiał sobie radzić. Ta rodzina mieszkająca na wolności w kamienicy jednego dnia, a drugiego trafia do obozu, gdzie życie przekracza ludzkie wyobrażenie. Czy komuś z nich uda się wyjść z tego piekła?

Druga część książki to opowieści ludzi, którzy jeszcze żyją i opowiadają wspomnienia z tamtych chwil w formie reportażu. Poznamy Warszawę i mieszkańców z ulicy Żurawiej, w dniu 1 sierpnia 1944 roku, dla wielu życie się skończyło, dla innych zaczęło się życie przez mękę. Wspomnienia są pięknie opowiedziane, dzięki czemu możemy się wczuć w panujący wtedy klimat i zobaczyć ludzi zagubionych, nieprzygotowanych na to, co ich czeka.

Trzecia część opisuje ważne i znaczące miejsca w Warszawie, z okresu Powstania Warszawskiego.

Czwarta część to najważniejsze pojęcia i nazwy, które dla nas są nieznane i nieużywane. W tamtych latach poszczególne nazwy miały istotne znaczenie. Bardzo ciekawe wiadomości są tam zawarte, o tajnych operacjach i kryptonimach. Wyjaśnienia tych pojęć podnoszą półkę gatunkową tej książki. Wielokrotnie przy czytaniu danych książek spotykamy się ze słowami, które znamy ogólnikowo, a tu mamy szczegółowe wyjaśnienia, temu opowieść ta staje się znacznie wyraźniejsza.

W piątej części jest kalendarium. Skrótowe kalendarium lat okupacji i Powstania Warszawskiego 1944 roku. Gdzie możemy prześledzić prawie dzień po dniu, jak to powstanie się rozgrywało i jakie działania miały tam miejsce. Z wielką przyjemnością czytałam tę książkę, czując się troszkę jak na lekcji historii.

Chcę Wam zaprezentować książkę jaką niedawno skończyłam czytać: "Z powstania do Auschwitz" autor: Nina Majewska-Brown.

Książka przedstawia historię pewnej rodziny: Marii i jej męża Henryka, córek Zofii i Anieli oraz dwóch synów. Główni bohaterowie przed Powstaniem Warszawskim mieszkali przy ulicy Żurawiej 28 w Warszawie. Pierwsza część książki opisuje Powstanie Warszawskie oczami zwykłych ludzi. Jest to historia o nadziei, odwadze, niepewności, strachu oraz przede wszystkim realiach życia jakie musieli wieść mieszkańcy Warszawy. Druga część to opowieść do życiu i śmierci w obozach.

W książce Autorka przybliża najważniejsze punkty Warszawy z czasów Powstania. W prezentowanym tytule wyjaśnione zostają również używane wtedy pojęcia oraz kalendarium okupacji.

Po recenzjach jakie widziałam, spodziewałam się ciekawej książki, ale po przeczytaniu jej muszę powiedzieć, że zdecydowanie przerosła ona moje oczekiwania. Mogę stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w tym roku.

W mojej ocenie 10/10. Szczerze polecam 👍

Dobrze, że są takie książki przypominające o tych okrutnych czasach. To dzięki takim tytułom powinniśmy pamiętać do czego nigdy nie powinno się ponownie dopuścić. Powyższy tytuł zdecydowanie zmusza do refleksji...

#współpracarecenzencka

Nina Majewska-Brown ,,Z powstania do Auschwitz " to moje pierwsze spotkanie z autorką. Należało do bardzo udanych, autorka podbiła moje serce. Ta niezwykle wartościową książka.
,,Z powstania do Auschwitz " to gorzka historia o miłości, młodości, śmierci, odwadze, o walce o swój kraj i piekle tamtych wojennych lat. Książka podzielona jest na dwie części.

Autorka przedstawia nam historię Marii i Henryka i ich córek Anieli i Zofii oraz dwóch synów, którzy przed Powstaniem Warszawskim mieszkali przy Żurawskiej 28. Bombardowania, głód, łapanki i egzekucje na ludności cywilnej wykonywane codziennie przez Nazistów mrożą krew w żyłach.

Cześć druga nie jest łatwiejsza bo opisuje wspomnienia z obozu koncentracyjnego.
W książce znajdziemy także zdjęcia, które dopełniają całości.

Ja jestem głęboko poruszona tą pozycją.
Niech każdy wyciągnie z niej lekcje dla siebie.

Czytajcie bo warto !

Autorka...

Sierpień to wyjątkowy czas w Warszawie. Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego zawsze wywołują u mnie ciarki i chwilę na zadumę. Uwielbiam ten moment, gdy stolica zastyga. Jak wszyscy z ciągłego biegu nagle po prostu się zatrzymują. Jak zaczynają wyć syreny. Jak miasto pokrywa się dymem od rac, a Powstańcy razem z nami śpiewają Zakazane piosenki. Ten wyjątkowy moment w tym roku połączyłam z wyjątkowa książka.

Historia, która porusza. Zwykła rodzina, mąż, żona, dzieci, a obok nich okupant. To oni walczyli o swoje lepsze jutro, zachowywali pozory normalności i wierzyli, że wszystko będzie dobrze. Następne historie dotyczą już życia w obozie. Mocne i łapiące za serce wspomnienia obok, których nie da się przejść obojętnie.

Polecam!

• Przeczytane 2023