Rodzinne sekrety. 1943-1945

Okładka książki Rodzinne sekrety. 1943-1945 Nina Majewska-Brown
Okładka książki Rodzinne sekrety. 1943-1945
Nina Majewska-Brown Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Zakładnicy wolności (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Zakładnicy wolności (tom 3)
Świat Książki
2022-03-09
2022-03-09
literatura polska

Trzeci tom smutnych i burzliwych losów rodziny Zabierzyńskich. Tocząca się II wojna światowa sprawia, że w ich życiu nic nie będzie tak samo, zaś kolejne troski zaczynają się przed nimi piętrzyć. Nieoczekiwanie do ich dworku powraca ciężarna Wiktoria, która wyjawia rodzicom, iż jej ukochany mąż został bestialsko zamordowany przez banderowców. Również Marysia i jej mąż narażają swoje życie ukrywając w swoim domu Żydówkę z jej córką. Kiedy Zabierzyńscy dowiadują się, że ich była kucharka doniosła o tym esesmanom, uzyskują pomoc z niespodziewanej strony. Relacja Zosi i Luki spotyka się z niechęcią ze strony Konstantego i Filomeny, którzy posądzają chłopaka o sprzyjanie Hitlerowi. Również i kontakty Wandy z niemieckimi żołnierzami i Erną budzą niepokój u Zabierzyńskich, obawiających się tego, iż najmłodsza córka z tego powodu ściągnie na nich kłopoty. Ponadto sama Seweryna swoim ingerowaniem w każdą sprawę oraz traktowaniem innych członków rodziny z góry coraz mocniej odpycha ich od siebie.

Trzeci tom cyklu "Zakładnicy wolności" przepełniony jest smutkiem, grozą oraz tragizmem. Choć Zabierzyńscy starają się pomagać osobom potrzebującym i udzielić im schronienia, to jednak na skutek tragicznych zdarzeń przestają ufać swoim sąsiadom. Coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość. Wojna nieodwracalnie zmienia ich życie i stosunek do świata.

Choć "Rodzinne sekrety" są według mnie udanym zwieńczeniem cyklu autorstwa Niny Majewskiej-Brown, to uważają, że odstają one nieco poziomem od dwóch pierwszych tomów. Moim zdaniem akcja rozgrywa się zbyt szybko, zaś samo zakończenie urywa się w najmniej spodziewanym momencie. Mankamenty te wpływają niewątpliwie na moją ocenę tej książki.

'' Na końcu będziesz pamiętał nie słowa wrogów, lecz milczenie przyjaciół.''
Gdy wojna przetacza się nad głowami Zabierzyńskich, wydaje się, że limit nieszczęść został już wyczerpany. Tymczasem niespodziewanie okazuje się, że uciekając, można wpaść w jeszcze większe kłopoty, i że zamiast rodzinie trzeba zaufać obcym.
Jaką cenę zapłaci Marysia za ukrywanie Żydówki? Czy przetrwa Powstanie Warszawskie i odnajdzie drogę do domu? Czy Wiktoria, ocalona z pogromu wołyńskiego, zatopi się w nowej miłości do synka? Czy ciężarna Zosia ucieczką uratuje życie sobie i ukochanemu Luce, który jako esesman stacjonuje w dworze w Koszutach?
Jak po wojennej traumie ułożyć sobie życie na nowo? Jak sobie zaufać i nie zatracić tego co najważniejsze – rodzinnej bliskości.

'' Na końcu będziesz pamiętał nie słowa wrogów, lecz milczenie przyjaciół.''
Jaką cenę zapłaci Marysia za ukrywanie Żydówki? Czy...

Ostatnia część cyklu opowiadającego o rodzinie ziemiańskiej z Ziemi Średzkiej. Tym razem nad głowami głównych bohaterów przetacza się machina IIWŚ. Niestety książka napisana bardzo powierzchownie, żaden z wątków nie został porządnie rozwinięty, a ich nagromadzenie jest wręcz absurdalne. Mamy więc wplecione w życie tylko 4 sióstr: Rzeź Wołyńską, Powstanie Warszawskie, ukrywanie Żydów, romans z "dobrym Niemcem". Zdecydowanie za dużo.

Szczerze mówiąc bardziej podobały mi się poprzednie części, a w szczególności wstawki z wycinków z gazet w nich zamieszczone. Mam wrażenie, że fabuła książki została nagle urwana, może będzie kolejna część. Niepotrzebny "Aneks" na końcu książki zajmujący 1/4 jej objętości.

"Rodzinne sekrety" to tom trzeci sagi Zakładnicy Wolności autorstwa Niny Majewskiej - Brown opowiadającej o losach ziemiańskiej rodziny posiadającej majątek w okolicach Poznania.

Tym razem Autorka skupia się na okresie II wojny światowej, a głównymi bohaterkami powieści stają się dorosłe córki Florentyny i Konstantego - Wiktoria, Marysia i Zosia. Nie mogłoby jednak zabraknąć upierdliwej, ale bardzo charyzmatycznej babci Seweryny, która jak zwykle osiąga szczyty w irytowaniu synowej, a także totalnym braku przystosowania się do życia okupacyjnego.

W tej części dostajemy całe mnóstwo ciekawych wątków tj. jak zakazana miłość do niemieckiego żołnierza, ukrywanie Żydów, kolaboracja czy też przesiedlenia Niemców na tereny wcielone do Rzeszy.

W moim odczuciu jednak ta część jest nieco słabsza od poprzedniej i brakuje w niej trzymających w napięciu wydarzeń. Myślę też, że Autorka ciut za idealnie pokazała życie za czasów okupacji niemieckiej, bo nasi bohaterowie jakimś cudem przemieszczają się bezpiecznie przez zieloną granicę albo szczęśliwie uciekają dzień przed obławą i o dziwo nie skutkuje to masakrą okolicznej ludności.

Szkoda też, że sama powieść zajmuje jedynie 280 stron, a pozostała część książki to materiały historyczne. Z jednej strony fajnie, że pomyślano o czytelnikach mniej zorientowanych w historii i przybliżono im wydarzenia o których mowa w powieści, ale z drugiej według mnie można było bardziej skupić się na powojennych losach bohaterów. Jednak to lakoniczne zakończenie stawia pod znakiem zapytania m.in. losy Zosi, a więc liczę na to, że saga będzie kontynuowana :)

Polecam jak zawsze - wszystkim fanom sag rodzinnych :)

„ Florentyna i Konstanty"1916-1924,
„ Cztery siostry” 1925-1943,
„ Rodzinne sekrety” 1943-1945 z cyklu „Zakładnicy wolności" Niny Majewskiej-Brown,
Autorka od pierwszego tomu, przedstawiła na przestrzeni dziejów państwa polskiego - od zaborów, poprzez niepodległą Polskę międzywojenną i okrutną II wojnę światową, pełną wzruszeń, dramatów sagę rodzinną.
Jest to opowieść prawdziwa; o rodzinie, o jej losach i perypetiach, które rozgrywają się wokół głównych bohaterów w tych niebezpiecznych i niepewnych czasach.
W całym cyklu „Zakładnicy wolności" autorka porusza wiele ważnych tematów. Ukazuje problemy ekonomiczne, polityczne, przemiany społeczne i różnice w pokoleniach początku XX wieku. Dramatyczną nędzę chłopów, analfabetyzm, różnice społeczne i wszelkie zjawiska, które rodzą nienawiść. Ponadto każdy tom wzbogacony został o liczne archiwalne dokumenty, artykuły prasowe, wycinki z gazet, archiwalne zdjęcia, dzięki czemu książka staje się ciekawsza i przenosi nas w ten realistyczny świat. Dawno już nie czytałam tak ciekawie przedstawionej historii.
Polecam, miłośnikom powieści historycznych i sag rodzinnych, klimatyczna, wspaniała saga na długie jesienne i zimowe wieczory. A ja czekam na kolejny tom.

„ Florentyna i Konstanty"1916-1924,
„ Cztery siostry” 1925-1943,
Jest to opowieść...

To już trzeci tom sagi o rodzinie spod Środy Wielkopolskiej. Sympatyczna opowieść pisana ze zmieniającej się perspektywy Florentyny i jej córek. Niby akcja toczy się z dala od wielkiej historii, a jednak ta wielka historia mocno wpływa na członków rodziny. Tym razem są to lata 1943-1945.
Powieść jest mocno udokumentowana źródłami, odtwarza losy prawdziwych postaci. Warto czytać całość od razu.

Nina Majewska-Brown powraca, a wraz z nią powraca rodzina Zabierzyńskich i ich niezwykłe dzieje na tle tej wielkiej historii.

Nina Majewska-Brown ma prawdziwą lekkość pióra. Potrafi pisać o sprawach ważnych i najważniejszych jakby mimochodem, serwując czytelnikom nie tylko smakowitą rozrywkę w postaci sagi rodzinnej, ale też zmuszając do rozmyślań, do rozstrzygania dylematów, do pochłania porcji wiedzy, by lepiej zrozumieć historię. Powtórzę znów to, co piszę od pierwszego spotkania z Zakładnikami Wolności: całość jest lekka jak piórko, a przecież nosi w sobie cały ciężar tamtych lat i wydarzeń historycznych, które naznaczyły pokolenia.

Warto pamiętać: jak to z sagami bywa, warto zacząć od początku, czyli od „Florentyny i Konstantego”, by kontynuować sagę w „Czterech siostrach” i teraz w „Rodzinnych sekretach”.

"Rodzinne sekrety" to już trzeci tom rewelacyjnej sagi Zakładnicy Wolności autorstwa Niny Majewskiej-Brown.
Akcja powieści ma miejsce w latach od 1943 roku do końca wojny.
Zabierzyńscy z trudem przystosowują się do okupacyjnej rzeczywistości, ale cały czas mają nadzieję, że wojna wkrótce się skończy. Codziennie zmagają się z kolejnymi problemami, które życie przed nimi stawia. Florentyna nieustannie martwi się o córki, których los nie oszczędza.
W powieści oprócz części fabularnej znajdziemy również mnóstwo zdjęć, not biograficznych, informacji historycznych, a nawet przepisów kulinarnych. Wszystko to łączy się w interesującą całość i pozwala lepiej przybliżyć czytelnikowi ówczesną atmosferę i klimat tamtych czasów.

Akcja powieści ma miejsce w latach od 1943 roku do końca wojny.

• Biblioteka
  • Szukam