Pójdę do jedynej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Opowieść o dwóch młodych chłopcach, podejmujących na progu dorosłości krok, który radykalnie odmieni ich życie. Różne pobudki i środowiska, inne charaktery, lecz ta sama decyzja – kariera zawodowego żołnierza. Czy wybór na całe życie, podjęty, kiedy osobowość człowieka dopiero się kształtuje, może być tym właściwym? Jaki wpływ na niepokornego, lekkomyślnego Karola będzie miało zderzenie z wojskowym drylem? Czy pochodzący z tradycyjnej wielodzietnej wiejskiej rodziny Paweł odnajdzie swoje miejsce w koszarach w nadgranicznym mieście? Czy w ogóle można mówić o własnej drodze, kiedy każdego dnia trzeba wykonywać czyjeś rozkazy?
Losy głównych bohaterów wielokrotnie splatają się ze sobą, łączy ich wspólna służba i pragnienie szybkiego awansu, ale przede wszystkim ta szczególna żołnierska przyjaźń, która rozpoczęła się jeszcze na początku kariery wojskowej i trwa, pomimo wielu zawirowań, na dobre i złe.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pojde_do_jedynej-p-34829-1-30-.html

Anna | 2017-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2017

„Pójdę do jedynej” Kasi Bulicz-Kasprzak to rewelacyjna powieść obyczajowa. Najlepsza z przeczytanych przeze mnie w ostatnim czasie z tego typu literatury polskiej .
Kasia Bulicz-Kasprzak pisze prosto, ale pięknie. Historia, której akcja toczy się w latach siedemdziesiątych jest tak realistyczna, że czytając w ogóle nie myślałam, że to fikcja literacka. Jestem pełna uznania dla autorki za te realia. Wnikliwie potraktowała temat i wyszło jej to zdecydowanie przekonywująco biorąc pod uwagę, że w latach siedemdziesiątych miała kilka lat. Dla mnie czytanie tej powieści to jak podróż w czasie. Powrót do młodości. Tym bardziej zaimponowała mi.
„Pójdę do jedynej” to historia dwóch młodych chłopaków o odmiennych temperamentach pochodzących z różnych środowisk. Obaj decydują się na karierę zawodowego żołnierza.
Karol wybuchowy, ostry i szorstki to chłopak z miasta. Syn milicjanta. Decyzja o pracy w koszarach nie do końca jest jego decyzją. Paweł spokojny, ułożony, zdolny pochodzi z...

halmanowa | 2017-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2017

Osoby wkraczające w dorosłość nie mają łatwo. Stoją na rozstaju dróg, zastanawiając się, która będzie najwłaściwsza, najmniej kręta i forsowna. Muszą podjąć decyzje niełatwe, mające ogromny wpływ na ich przyszłość. Ale ci młodzi ludzie mają też marzenia, plany, własne wyobrażenia. Często dają im ponieść w swoich wyborach, odrzucając na bok racjonalne pobudki. Zdarza się również, że decyduje za nich ktoś inny - rodzice, sytuacja w domu, środowisko rówieśnicze. Ale plony zbierać będą sami, własnymi rękami.

Karol i Paweł, główni bohaterowie powieści, znajdują się właśnie na takim etapie życia. Dzieciństwo muszą zostawić za sobą, przed nimi wyboista ścieżka prowadząca ku dorosłości. Paweł wychowuje się w ubogiej, wielodzietnej wiejskiej rodzinie. Jest chłopcem wrażliwym, opiekuńczym, spokojnym i dobrze ułożonym. Pomaga ojcu w prowadzeniu gospodarstwa, czułością otacza młodsze rodzeństwo i matkę. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z biedy i odciążeniu rodziców, którzy z trudem...

rudarecenzuje | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Karol i Paweł. Jeden wybuchowy, ostry, szorstki w obyciu. Drugi spokojny, wyważony, przynoszący dumę swojej rodzinie. Ich drogi krzyżują się na wojskowym szlaku, w czasach dla Polski niełatwych.

Kasia Bulicz- Kasprzak pisze naprawdę pięknie. Kolejne słowa zgrabnie układają się w dopracowaną i zapadającą w pamięć historię. Lekkie pióro sprawia, że objętość powieści zmniejsza się w zaskakującym dla czytelnika tempie, a strony przerzucamy właściwie tego nie dostrzegając. Od początku lektury byłam pod dużym wrażeniem jej dojrzałego stylu, pozwalającego mi przenieść się na czas czytania do świata bohaterów i mocno zaangażować się w tę historię. Opisy miejsc, przedstawienie postaci, powieściowe wydarzenia- każdy z tych elementów przepełniony jest widoczną miłością do pisania i tworzenia opowieści. Czyta się lekko, z dużą przyjemnością, a na czas lektury łatwo zrezygnować z własnego życia na rzecz codzienności książkowych bohaterów.

Tym, co szczególnie urzekło mnie w tej powieści, jest...

Kasia Chabło | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Wspaniała książka , o prawdziwej przyjaźni ,o szukaniu swojej drogi, o marzeniach, o które warto walczyć, czasami o błędach , których nie da się uniknąć.
Bardzo polecam nową książkę Kasi Bulicz-Kasprzak .

MałaMi | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

Napiszę krótko, bardzo żałuję, że zakończyłam przygodę z najnowszą książką Kasi Bulicz-Kasprzak.
Jest to historia zdecydowanie z górnej półki. Obok tak wyśmienicie dopracowanej w każdym aspekcie opowieści nie da się przejść obojętnie.
„Pójdę do jedynej” to książka napisana w sposób fascynujący. Czyta się ją po prostu błyskawicznie.
Karol i Paweł, młodzi chłopcy decydują się na karierę zawodowego żołnierza. Różni ich wszystko, środowisko, z którego pochodzą, charaktery, sposób bycia. Każdy z nich, podejmując decyzję, która będzie miała wpływ na całe jego życie, kieruje się swoimi pobudkami. Tych dwóch, tak zupełnie różniących się od siebie chłopców połączy wyjątkowa żołnierska przyjaźń. Ich losy wielokrotnie będą się ze sobą splatać. Przyjaźń będzie wystawiana na próby. I każdą z nich przetrwa. Czy wybór, którego dokonali spełni ich marzenia i oczekiwania?
„To jest życie, nic się nie układa tak, jak byśmy chcieli.” (s. 324)
Koszarowa codzienność, dyscyplina, trudne decyzje,...

zksiazkawreku | 2017-07-22
Przeczytana: 19 lipca 2017

Muszę przyznać, że zazwyczaj nie sięgam po takie książki, których akcja toczy się w przeszłości. Wolę powieści współczesne, najlepiej jak najbardziej aktualne. Jednak czytając opis na okładce „Pójdę do jedynej” coś mnie tchnęło i zdecydowałam, że pozycję tę muszę koniecznie przeczytać!

„Pójdę do jedynej” to bardzo intrygująca powieść o dwóch chłopcach - Pawle i Karolu, którzy u progu swej dorosłości, podejmują odważny krok mający radykalny wpływ na ich życie. Obydwaj postanawiają wybrać karierę zawodowego żołnierza. Główni bohaterowie bardzo różnią się od siebie i z różnych powodów wybierają taką a nie inną przyszłość. Paweł jest osobą rozważną, pochodzącą z tradycyjnej wielodzietnej rodziny. Zdecydował się na taką karierę głównie ze względu na możliwość dostania mieszkania. Natomiast Karol jest chłopakiem lekkomyślnym i impulsywnym. Niestety decyzji o pójściu do wojska nie podjął samodzielnie...

~*~

Książka naprawdę pozytywnie mnie...

Agaaa006 | 2017-06-16

Cantata | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Lubię książki obyczajowe. Są doskonałym przerywnikiem po krwawych horrorach lub wywołujących wielkie emocje powieściach. W przypadku książek tego gatunku zawsze nastawiam się na spokojną rozrywkę, na historię która mnie nie przytłoczy. Tak było i w tym przypadku. Autorka ma niesamowity dar snucia opowieści. Sama fabuła jest dość prosta, bohaterowie pełnowymiarowi a opisywany świat barwny i rzeczywisty. Jest do doskonała powieść na letnie dni. Nic tylko usiąść w ogródku ze szklanką mrożonej herbaty by cofnąć się w czasy polskiej demokracji ludowej widziane oczami młodych ludzi.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/07/pojde-do-jedynej-kasia-bulicz-kasprzak.html

Paula | 2017-07-27
Przeczytana: 06 lipca 2017