Pójdę do jedynej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Opowieść o dwóch młodych chłopcach, podejmujących na progu dorosłości krok, który radykalnie odmieni ich życie. Różne pobudki i środowiska, inne charaktery, lecz ta sama decyzja – kariera zawodowego żołnierza. Czy wybór na całe życie, podjęty, kiedy osobowość człowieka dopiero się kształtuje, może być tym właściwym? Jaki wpływ na niepokornego, lekkomyślnego Karola będzie miało zderzenie z wojskowym drylem? Czy pochodzący z tradycyjnej wielodzietnej wiejskiej rodziny Paweł odnajdzie swoje miejsce w koszarach w nadgranicznym mieście? Czy w ogóle można mówić o własnej drodze, kiedy każdego dnia trzeba wykonywać czyjeś rozkazy?
Losy głównych bohaterów wielokrotnie splatają się ze sobą, łączy ich wspólna służba i pragnienie szybkiego awansu, ale przede wszystkim ta szczególna żołnierska przyjaźń, która rozpoczęła się jeszcze na początku kariery wojskowej i trwa, pomimo wielu zawirowań, na dobre i złe.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pojde_do_jedynej-p-34829-1-30-.html

Anna | 2017-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2017

„Pójdę do jedynej” Kasi Bulicz-Kasprzak to rewelacyjna powieść obyczajowa. Najlepsza z przeczytanych przeze mnie w ostatnim czasie z tego typu literatury polskiej .
Kasia Bulicz-Kasprzak pisze prosto, ale pięknie. Historia, której akcja toczy się w latach siedemdziesiątych jest tak realistyczna, że czytając w ogóle nie myślałam, że to fikcja literacka. Jestem pełna uznania dla autorki za te realia. Wnikliwie potraktowała temat i wyszło jej to zdecydowanie przekonywująco biorąc pod uwagę, że w latach siedemdziesiątych miała kilka lat. Dla mnie czytanie tej powieści to jak podróż w czasie. Powrót do młodości. Tym bardziej zaimponowała mi.
„Pójdę do jedynej” to historia dwóch młodych chłopaków o odmiennych temperamentach pochodzących z różnych środowisk. Obaj decydują się na karierę zawodowego żołnierza.
Karol wybuchowy, ostry i szorstki to chłopak z miasta. Syn milicjanta. Decyzja o pracy w koszarach nie do końca jest jego decyzją. Paweł spokojny, ułożony, zdolny pochodzi z...

Książkowo_czyta | 2017-10-22
Przeczytana: 18 września 2017

Kasia Bulicz – Kasprzak powróciła na księgarniane półki po blisko rocznej przerwie oddając w ręce czytelników kolejną w swoim literackim dorobku powieść pt. „Pójdę do jedynej”.

Akcja toczy się w latach 70-tych. Poznajemy losy dwóch młodych, wchodzących w dorosłe życie mężczyzn – Karola i Pawła – mężczyźni pochodzą z dwóch diametralnie różnych światów. Karol jest typowym chłopakiem z miasta wybuchowym i impulsywnym. Dodatkowo krew w jego żyłach „podgrzewa” trwający od lat konflikt z ojcem milicjantem.

Paweł natomiast pochodzi z wielodzietnej rodziny, wychowywał się w małej wiosce, jest osobą mocno stąpającą po ziemi. Mężczyzna przywykł do pracy na roli oraz pomocy rodzinie, w której spośród rodzeństwa to właśnie on jest tym najstarszym.

Los krzyżuje ze sobą ścieżki tych dwóch totalnie różniących się od siebie postaci, gdy każdy z nich, z właściwych dla siebie powodów, które poznacie podczas lektury, decyduje się na wstąpienie w szeregi wojska.

Autorka rozsnuwa przed...

Opowieść opowiadająca o dwóch chłopcach podejmujących na progu dorosłości krok,który radykalnie odmieni chłopców życie.
Kierują się różnymi pobudkami i środowiskami,innymi charakterami.A tą samą decyzje podejmują karierę zawodowego żołnierza.
Jaki wpływ na tego niepokornego,lekkomyślnego Karola będzie to miało na to całe zderzenie z wojskowym drylem.
A drugi z młodzieńców pochodzi z tradycyjnej,wielodzietnej rodziny wiejskiej,ale czy odnajdzie swoje tam miejsce w koszarach w nadgranicznym mieście?Czy w ogóle można mówić o własnej drodze,kiedy każdego dnia trzeba wykonywać w wojsku czyjeś rozkazy?
Dwójkę głównych bohaterów nie tylko łączy wspólna służba i pragnienie szybkiego,wysokiego awansu,a połączyła ich wyjątkowa,prawdziwa przyjaźń żołnierska.
Która rozpoczęła się ona jeszcze na samym początku tej kariery wojskowej tych młodzieńców i nadal trwa.

Okładka bardzo piękna
-niesamowita fabuła
-ciekawie skonstrowana książka
-pięknie napisana
-znakomita,dobra akcja i trzymała mnie w...

Bożena1 | 2018-04-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: kwiecień 2018

Bardzo ciekawa, ciepła i miła opowieść o tym, że nie zawsze my sami decydujemy o naszym życiu, bo los lubi nam robić "prezenty". A co my z tymi prezentami zrobimy, to już inna sprawa. Ta powieść jest o przyjaźni, takiej prawdziwej, na dobre i na złe, bo to przyjaźń dwóch zawodowych żołnierzy. Za jednego z nich zdecydowali o zawodzie rodzice, drugi mundur na całe życie wybrał sam marząc o lepszym życiu. To także powieść o miłości - tej dobrej i tej złej, o tęsknocie za tym, co było, o trudach podejmowania odpowiedzialnych i mądrych decyzji.

Teresa | 2018-03-01

Akcja powieści toczy się w latach 70-tych.Poznajemy losy dwóch młodzieńców wkraczających w dorosłe życie.Pochodzą z różnych rodzin i środowisk ,połączyła ich przyjażń żołnierska która zostanie wystawiona na próbę a ich losy będą się ze sobą splatać.W powieści mamy wzloty i upadki,miłość i trudne decyzje oraz konflikty z rodzicami.Książka lekka i przyjemna.Urzeka mądrością i poruszeniem trudnych tematów Polecam.

halmanowa | 2017-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2017

Osoby wkraczające w dorosłość nie mają łatwo. Stoją na rozstaju dróg, zastanawiając się, która będzie najwłaściwsza, najmniej kręta i forsowna. Muszą podjąć decyzje niełatwe, mające ogromny wpływ na ich przyszłość. Ale ci młodzi ludzie mają też marzenia, plany, własne wyobrażenia. Często dają im ponieść w swoich wyborach, odrzucając na bok racjonalne pobudki. Zdarza się również, że decyduje za nich ktoś inny - rodzice, sytuacja w domu, środowisko rówieśnicze. Ale plony zbierać będą sami, własnymi rękami.

Karol i Paweł, główni bohaterowie powieści, znajdują się właśnie na takim etapie życia. Dzieciństwo muszą zostawić za sobą, przed nimi wyboista ścieżka prowadząca ku dorosłości. Paweł wychowuje się w ubogiej, wielodzietnej wiejskiej rodzinie. Jest chłopcem wrażliwym, opiekuńczym, spokojnym i dobrze ułożonym. Pomaga ojcu w prowadzeniu gospodarstwa, czułością otacza młodsze rodzeństwo i matkę. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z biedy i odciążeniu rodziców, którzy z trudem...

Magda | 2017-09-24
Na półkach: E-booki, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 września 2017

Znakomita powieść. Fabuła nie jest oderwania od rzeczywistości, a bohaterowie nie są papierowi. Męska przyjaźń, choć wystawiana na próby, okazuje się trwała i silna. Tylko kobiety ukazane zostały jako te złe, czesto niewarte miłości i poświęcenia swoich ukochanych. Jak mnie denerwowały Irka i Krysia. Te ich fochy i wieczne niezadowolenie. A Karol i Paweł wrażliwi, a le silni i konsekwentni. Choć każdego z nich los pchnął w kamasze z innych powodów,niekoniecznie szczerych chęci, z oddaniem pełnili swoje obowiązki,by walczyć o lepsze życie. Najbardziejest urzekł mnie Karol,jego nieco romantyczne spojrzenie na świat połączone z melancholijnym usposobieniem, nieco szorstkim sposobem bycia oraz oddaniem w przyjaźni i miłości.
Otwarte zakończenie powieści daje nadzieję na ciąg dalszy. Czekam z niecierpliwością. ..

nieperfekcyjnie | 2018-10-20
Przeczytana: 16 października 2018

Pawła i Karola dzieli bardzo wiele, jednak łączy decyzja o zostaniu żołnierzem zawodowym. Nie jest to łatwy zawód, dlatego podjęcie się tego wpływa także na losy ich rodzin. Mężczyźni zaprzyjaźniają się, co okazuje się jednym z nielicznych jasnych punktów w ich życiu.

"Możesz człowieka znać całe życie, a nie poznać go wcale, a możesz znać kogoś chwilę i wiedzieć, jaki jest naprawdę." *

Czasami jeden incydent sprawia, że życie człowieka skręca w zupełnie niezamierzonym kierunku. Wspaniale jeśli konsekwencje są całkiem pozytywne, a główny zainteresowany nie żałuje. Gorzej dzieje się, gdy ktoś zbyt mocno próbuje ingerować w nasze decyzje oraz drogi, jakimi pragniemy kroczyć. Ta historia przedstawia także różne odcienie miłości - tej, która niekiedy przychodzi dopiero po kilku latach związku, jak również miłości totalnie ślepej i prowadzącej donikąd oraz takiej, gdzie jedynym wyjściem jest długie...

rudarecenzuje | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Karol i Paweł. Jeden wybuchowy, ostry, szorstki w obyciu. Drugi spokojny, wyważony, przynoszący dumę swojej rodzinie. Ich drogi krzyżują się na wojskowym szlaku, w czasach dla Polski niełatwych.

Kasia Bulicz- Kasprzak pisze naprawdę pięknie. Kolejne słowa zgrabnie układają się w dopracowaną i zapadającą w pamięć historię. Lekkie pióro sprawia, że objętość powieści zmniejsza się w zaskakującym dla czytelnika tempie, a strony przerzucamy właściwie tego nie dostrzegając. Od początku lektury byłam pod dużym wrażeniem jej dojrzałego stylu, pozwalającego mi przenieść się na czas czytania do świata bohaterów i mocno zaangażować się w tę historię. Opisy miejsc, przedstawienie postaci, powieściowe wydarzenia- każdy z tych elementów przepełniony jest widoczną miłością do pisania i tworzenia opowieści. Czyta się lekko, z dużą przyjemnością, a na czas lektury łatwo zrezygnować z własnego życia na rzecz codzienności książkowych bohaterów.

Tym, co szczególnie urzekło mnie w tej powieści, jest...

Aneta P-is | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

Napiszę krótko, bardzo żałuję, że zakończyłam przygodę z najnowszą książką Kasi Bulicz-Kasprzak.
Jest to historia zdecydowanie z górnej półki. Obok tak wyśmienicie dopracowanej w każdym aspekcie opowieści nie da się przejść obojętnie.
„Pójdę do jedynej” to książka napisana w sposób fascynujący. Czyta się ją po prostu błyskawicznie.
Karol i Paweł, młodzi chłopcy decydują się na karierę zawodowego żołnierza. Różni ich wszystko, środowisko, z którego pochodzą, charaktery, sposób bycia. Każdy z nich, podejmując decyzję, która będzie miała wpływ na całe jego życie, kieruje się swoimi pobudkami. Tych dwóch, tak zupełnie różniących się od siebie chłopców połączy wyjątkowa żołnierska przyjaźń. Ich losy wielokrotnie będą się ze sobą splatać. Przyjaźń będzie wystawiana na próby. I każdą z nich przetrwa. Czy wybór, którego dokonali spełni ich marzenia i oczekiwania?
„To jest życie, nic się nie układa tak, jak byśmy chcieli.” (s. 324)
Koszarowa codzienność, dyscyplina, trudne decyzje,...