Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Louise Bay
9781910747377
angielski
lulamae

THE KING OF WALL STREET IS BROUGHT TO HIS KNEES BY AN AMBITIOUS BOMBSHELL. I keep my two worlds separate. At work, I’m King of Wall Street. The heaviest hitters in Manhattan come to me to make money. They do whatever I say because I’m always right. I’m shrewd. Exacting. Some say ruthless. At home, I’m a single dad trying to keep his fourteen year old daughter a kid for as long as...

THE KING OF WALL STREET IS BROUGHT TO HIS KNEES BY AN AMBITIOUS BOMBSHELL.

I keep my two worlds separate.

At home, I’m a single dad trying to keep his fourteen year old daughter a kid for as long as possible. If my daughter does what I say, somewhere there’s a snowball surviving in hell. And nothing I say is ever right.

When Harper Jayne starts as a junior researcher at my firm, the barriers between my worlds begin to dissolve. She’s the most infuriating woman I’ve ever worked with.

I don’t like the way she bends over the photocopier—it makes my mouth water.

I hate the way she’s so eager to do a good job—it makes my dick twitch.

And I can’t stand the way she wears her hair up exposing her long neck. It makes me want to strip her naked, bend her over my desk and trail my tongue all over her body.

If my two worlds are going to collide, Harper Jayne will have to learn that I don't just rule the boardroom. I’m in charge of the bedroom, too.

źródło opisu: http://www.louisebay.com

źródło okładki: http://www.louisebay.com

lulamae | 2017-04-07
Przeczytana: 19 lutego 2017

Harper Jayne zaczęła pracę w firmie króla Wall Street - King & Wspólnicy - Maxa Kinga. Jednak wyobrażenia a rzeczywistość pracy z słynnym Maxem Kingiem znacząco się od siebie różniły.
Max King to mężczyzna, który oprócz tego, że jest Królem Wall Street, jest także ojcem, który samotnie wychowuje nastoletnią córkę Amandę.
W pracy jest zimny, bezkompromisowy i dupkowaty, ale czy taki sam obraz przedstawia w życiu prywatnym?

Zbieg okoliczności sprawia, że pomimo walki w pracy - Max i Harper zaczynają romans. A jak to z romansami bywa, często przeradzają się w coś więcej.

Łączenie pracy z życiem prywatnym nie zawsze bywa łatwe, a co jeśli dodatkowo pojawiają się rodzinne problemy Harper połączone z interesem firmy Maxa? To może wróżyć kłopoty.

King of Wall Street nie jest może książką wybitną ani z oryginalną fabułą, ale jest napisana na tyle dobrze, że czyta się ją z przyjemnością i jest ona dobrą rozrywką. Była to książka przy, której mogłam się zrelaksować.

Jeśli ktoś ma...

kiniaz5 | 2017-03-20