Namiestnik

Cykl: Materia Prima (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Warszawa w kleszczach wojny. Niemcy się wycofali, ale wiele zostawili Polakom do obrony. Rosjanie wiedzą, że miasto to klucz do opanowania Europy, problem jednak w tym, że jest pełne zdeterminowanych, mocno wkurzonych i uzbrojonych, ludzi gotowych oddać życie za nowo odzyskaną ojczyznę. Ale tego starcia nie rozstrzygną tylko karabiny i bagnety. W ruch pójdą magiczne formuły i słowa mocy....

Warszawa w kleszczach wojny.

Niemcy się wycofali, ale wiele zostawili Polakom do obrony.

Rosjanie wiedzą, że miasto to klucz do opanowania Europy, problem jednak w tym, że jest pełne zdeterminowanych, mocno wkurzonych i uzbrojonych, ludzi gotowych oddać życie za nowo odzyskaną ojczyznę. Ale tego starcia nie rozstrzygną tylko karabiny i bagnety. W ruch pójdą magiczne formuły i słowa mocy. Obie strony dysponują ludźmi, na których jedno skinienie setki żołnierzy padają jak świeżo ścięte łany.

Alchemik Rudnicki musi dokonać najtrudniejszego wybory w życiu, a za każdą decyzją stoi śmierć.

Jakby tego było mało z Enklawy wychodzą istoty, przy których demony wydają się marnymi szczurami.

A to dopiero początek.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Magnis | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 29 listopada 2017

Namiestnik to druga część Adepta, który spodobał mi się. Przy kolejnej części miałem pewne obawy dotyczące jak potoczy się historia i czym tym razem nas autor zaskoczy. Czekałem, aby dostać ją w swoje ręce i przeczytać. Dlatego jak nadarzyła się okazja, po oczekiwaniu zabrałem się za czytanie.
Rosyjskie wojska zostały zepchnięte daleko i Warszawa trafia pod niemiecka okupacje. Olaf Rudnicki stroniący od mieszania się w politykę zostaje poproszony przez Niemców o zajęcie się sprawą dotyczącą zdrowia ważnej osobistości w Rosji. Dotychczas udawało mu się unikać opowiedzenia po któreś ze stron, lecz zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, gdzie stawką jest jego życie. Pomimo tego w enklawach zaczynają się pojawiać istoty, których intencje nie do końca są przyjazne wobec ludzi. W Europie zaczyna wrzeć i Rosjanie przygotowują się do kontrofensywy. W bitwach pomimo żołnierzy swój wkład będą mieli ludzie, którzy jednym słowem mocy czy magicznymi formułami mogą przeważyć rolę bitwy na którąś ze...

filozof | 2018-02-25

Chciałem sobie kupić,a tu proszę była w bibliotece.I już nie muszę wydawać pieniędzy.
W tej książce,są ładne ilustracje.Bardzo mi się podobają,ale o wiele ważniejszy jest tekst.
Owszem,nie mogę przytoczyć wszystkiego bo było by.Za długo ale może parę rzeczy tak
karty wizytowe
carska rodzina
enklawy znane z Adepta
opis wydarzeń wojennych z 1916 roku
powstanie Rzeczpospolitej Warszawskiej.
Teraz tylko czekać na tom trzeci.Fajnie będzie.

Łukaszo | 2017-07-01

"Adepta" czyli pierwszy tom cyklu "Materia Prima" odkryłem przypadkiem rok temu. Przyciągnęło mnie do niego to oryginalne połączenie powieści historyczno - sensacyjnej z fantastyką, Warszawa początku XX wieku, a na jej terenie Enklawa z tajemniczymi stworami. Drugi tom w niczym nie ustępuję miejsca pierwszemu, aczkolwiek momentami różni się w opowiadaniu fabuły. Autor tym razem podzielił opowieść na osobne rozdziały z alchemikiem Olafem Rudnickim i żołnierzem armii rosyjskiej Saszą Samarinem. Ten duet sprawdza się znakomicie, pomimo różnic, narodowości i często odmiennych zdań świetnie się uzupełniają, a ich dialogi nie są pozbawione pojawiających się od czasu do czasu wzajemnych docinków. Kreacja postaci i tła historycznego wyszła Adamowi Przechrzcie bardzo dobrze i to widać podczas dialogów i tempie akcji. Wszystko ma tu swoje miejsce i czas. Ponadto mamy tu do czynienia z Enklawami i ich mieszkańcami, którzy raczej nie należą do zbyt przyjacielskich. Co jeszcze warto podkreślić...

Piotr_M | 2017-06-25

Tradycyjnie zacznijmy od kwestii technicznych – wydanie jest po prostu piękne (jak zwykle w przypadku Fabryki Słów). Okładka doskonale wpasowuje się w klimat książki, papier jest wysokiej jakości, a słowniczek przydatnych w czasie lektury wyrażeń obcojęzycznych może okazać się bardzo przydatny (a przynajmniej taki był w moim przypadku).

Akcja “Namiestnika” rozpoczyna się w roku 1916 – trwa niemiecka okupacja, Rosjanie zostali zepchnięci daleko na wschód, wojna trwa w najlepsze. Adamowi Przechrzcie po raz kolejny udało się zgrabnie połączyć wątki historyczne z oryginalnymi elementami fantastycznymi – jest to według mnie jedna z największych zalet książki.

Znów mamy okazję spojrzeć na świat oczyma dwóch głównych bohaterów całego cyklu – polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i rosyjskiego wojskowego Saszy Samarina. Bardzo spodobało mi się że, szczególnie w przypadku tego pierwszego, w wyniku doświadczeń z “Adepta”, faktycznie doszło do rozwoju postaci. Nieco gorzej (ale z różnych...

konto_usuniete | 2017-12-12

Przyznam szczerze, że jestem nieco rozczarowany tym tomem.
Pomimo że jest tutaj sporo akcji i naprawdę wiele się dzieje powieści brakuje tego zaskoczenia, którym ujęła mnie cześć pierwsza. Brakuje elementu dobrej intrygi, mroczniejszej atmosfery i tajemnicy. Podczas czytania miałem wrażenie, że autor usiłuje upchać zbyt dużo pomysłów w jednym tomie przez co opowiadana historia traciła na atrakcyjności. Wszystko przychodziło bohaterom zbyt łatwo, praktycznie bezproblemowo i służyło jedynie do przeskoczenia na wyższy poziom rozgrywki byle się działo. A szkoda bo czasami aż prosiło się choćby o większy rozmach podczas bitew a raczej ich opis (bitwy są właściwie jedynie wspominanie przez bohaterów), dłuższe potyczki magów i adeptów oraz głębsze intrygi. Wątki miłosne i obyczajowe niezbyt udane i czasem wstawione jakby na siłę. A na koniec niestety sam główny bohater zaczął mnie irytować swoim sposobem bycia i zachowania.
Zobaczymy co przyniesie kolejny tom.
Oby było lepiej.
U mnie...

Cirya | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

dla mnie wspaniała lektura, od czasu do czasu zagłębiam się w świat fantasy i ciesze niezmiernie jak trafie na taka własnie powieść, pobudza wyobraźnie, zgrabnie napisana, czyta się lekko i z wypiekiem na twarzy, mnie się ogromnie podobało!
polecam i czekam na kolejną część!

Roshynski | 2017-07-03

Stało się. Mimo moich zapewnień sięgnąłem po tom drugi i dotrwałem do końca. Co za rollercoster.
A. Przechrzta jest twórcą który wypełnia bardzo wąsko określoną niszę i ma się z tym doskonale. Po jego książkach można spodziewać się tylko jednego - rozrywki i jest tak od samych początków jego twórczości. Czy to Pierwszy krok, czy Białe noce, Przechrzta trzyma ten sam poziom i nie zawodzi.
Niestety, nie rozwinął ani o jotę. Po drugim tomie serii o alchemiku Rudnickim zakup trzeciego zdaje mi się kompletnie nieuzasadniony. Nie dlatego że tom drugi był zły. Wręcz przeciwnie, zakupiony jako czasoumilacz do wielogodzinnej podróży pociągiem spełnił swoje zadanie znakomicie. Gorzej, gdy chce się go potraktować jako rzetelną literaturę fantasy.

Motywy i schematy po które sięga autor są identyczne do tych do których sięgał w przyszłości. Przechrzta tworzy książkę za pomocą checklisty. Marty Stu MC aka gospodin Rudnicki - jest.
Lojalny po grób towarzysz Martiego - graf Samarin -...

Krystian P | 2017-08-28

Świetny klimat Warszawy z tamtego okresu.

Marcin | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Tym razem tom drugi jest lepszy od pierwszego. Warszawa rok 1916 zmienia się okupant (rosjanie odchodzą a przychodzą niemcy) ale dla Olafa Rudnickiego jest to chyba zmiana na gorszę w jego hotelu rozsiadają się oficerowie (oczywiście nie płacąc) a wyprawy do ENKLAWY są zabronione. Akcja zaczyna się rozkręcać gdy dostaje od dowództwa niemieckiego propozycje nie do odrzucenia, ma pomóc ponownie synowi Cara i przy okazji trochę powęszyć. Akcja jest dynamiczna i wielowątkowa, na szczęście mamy możliwość obserwowania jej z dwóch perspektyw Olafa Rudnickiego oraz Saszy Samarina (aby było to bardziej pokręcone ciotka Saszy traktuje Olafa jak członka rodziny sic) Olaf po przybyciu do Sankt Petersburga zostaje wplątany w intrygę nie tylko na jego życie ale także carewicza. Naprawdę świetnie napisana potęgująca napięcie i jak zwykle zostawiająca nas w najlepszym momencie i czas poczekać na następny tom. Trochę szkoda, że tym razem pozostałe postaci drugoplanowe (Anastazja, Wiktoria itd.)...

Monika | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

MAGIĄ I MIOTŁĄ

W drugim tomie cyklu „Materia Prima” polityka gra pierwsze skrzypce, chociaż przybysze z enklaw również nie dają o sobie zapomnieć. Dzieje się.

Wiosną tysiąc dziewięćset szesnastego Warszawa znajduje się dla odmiany pod okupacją niemiecką. Nikt nie odwiedza enklawy, apteka ledwie prosperuje, a połowę hotelu Rudnickiego zajęli Niemcy. Były mistrz warszawskiej gildii alchemicznej broni się przed polityką rękami i nogami, jednak sława ma swoją cenę: z każdej strony otrzymuje propozycje nie do odrzucenia. Car, cesarstwo, sztyletnicy, alchemicy i Przeklęci – wszyscy próbują wciągnąć Rudnickiego we własne interesy. Trwa wojna, Rosjanie szykują się do kontrofensywy, Polacy widzą w tym szansę na odzyskanie niepodległości, a korytarze w enklawach poszerzają się do tego stopnia, że wędrują nimi już nie tylko pionki, ale też prawdziwi książęta z piekła (?) rodem. Sława Rudnickiego rośnie i biedak ma wzięcie jak najładniejsza panna na balu.

W „Namiestniku” wątek polityczny...