Obrońca

Wydawnictwo: Filia
Defender
apokalipsa, dystopia
Szymon

Siedem lat temu świat jaki znamy uległ zagładzie. W zrujnowanym pustkowiu, znanym dotąd jako Stany Zjednoczone, resztki ludzkości za wszelką cenę próbują jakoś przetrwać. Formują się w grupy, wyżynają się nawzajem i wśród gruzów miast i stert ludzkich zwłok szukają zapasów broni i pożywienia. W tym świecie, gdzie zaufanie jest towarem deficytowym, pewien mężczyzna postanawia posłuchać głosu w...

W tym świecie, gdzie zaufanie jest towarem deficytowym, pewien mężczyzna postanawia posłuchać głosu w swojej głowie, który każe mu na środku pustej drogi zatrzymać motocykl obok młodej dziewczyny. Ten moment splata ze sobą ich losy – Pielgrzym spotyka Lacey nie bez powodu. Razem wybierają się przez postapokaliptyczną pustynię w podróż pełną niewyobrażalnych niebezpieczeństw.

Pielgrzym obiecuje dziewczynie, że pomoże jej dotrzeć do zgliszcz Vicksburga, w którym przed tajemniczą katastrofą mieszkała jej starsza siostra. Po drodze przekonają się na własnej skórze, do jakich okrucieństw jest zdolny człowiek w obliczu końca świata, i zrobią wszystko, by przeżyć.

„Wybija się ponad inne powieści ze swojego gatunku”.
– Guardian

„Ta książka zasługuje, by umieścić ją w kanonie gatunku obok »Bastionu« Kinga”.
– John Connolly

„Wciągająca, pełna napięcia i niesamowicie oryginalna”.
– Lee Child

źródło opisu: www.wydawnictwofilia.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofilia.pl

Wkp | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

(Post)Apokalipsa i pielgrzym

Na początek zapomnijcie o wszystkich hasłach reklamowych i poleceniach zamieszczonych na okładce tej książki, w przeciwnym razie będziecie rozczarowani. „Obrońca” nie jest powieścią oryginalną, nie jest nawet odkrywczy w (pod)gatunku, który reprezentuje – podobnych utworów było już mnóstwo, lepszych i gorszych, pisanych przez mistrzów pióra oraz całkowitych debiutantów. Nie jestem fanem „Bastionu”, do którego przyrównuje się niniejszy tytuł, ale nie potrafię zrównać ze sobą obu tytułów. Czy to oznacza, że książka G.X. Todd jest zła? Nie, to po prostu lekka, niewymagająca lektura, przeznaczona stricte dla miłośników tego typu literatury.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7857/35/

Matylda Saresta | 2017-04-20

I ponownie książka pada ofiarą wykrzykników z okładki... Gdyby nie apetyczne wypowiedzi i zachęty, byłoby inne nastawienie, gdzieś już o tym pisałam...
No cóż...
W każdym bądź razie, opowieść nawet daje radę, klimat post apokalipsy w stylu Mad Maxa i Księgi Ocalenia jest, to fakt.
Poza tym wiele, WIELE pozaczynanych i niewyjaśnionych tematów, mających chyba na celu podsycić tajemniczość i atmosferę grozy, ale (o ile autor nie planuje napisać kontynuacji) w sumie w rezultacie wybieg ten bardzo (moim zdaniem) przypomina wielowątkowość z Lostów, gdzie różne, ISTOTNE dla widza/Czytelnika tematy nie zostają wyjaśnione:)
Napiszę tak - jeśli ma być kolejna część, z pewnością ją przeczytam.
Jeśli nie - autor pozostawił duże pole do popisu naszej wyobraźni:)

Polecam.

Do powieści podchodziłam z ciekawością, ale bez jakichś specjalnych oczekiwań. I rzeczywiście. Na początku nic ciekawego się nie działo. Przyjemnie mi się czytało, acz bez fajerwerków. W miarę upływu czasu moje zainteresowanie rosło, a ja niezauważalnie wciągałam się w historię. To naprawdę kawal dobrej fantastyki, takiej nakłaniającej do przemyśleń. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

eR_ | 2017-06-03
Na półkach: Przeczytane, Współpraca, Ella
Przeczytana: 29 maja 2017

Ciężkie życie ludzi, którzy przeżyli jakąś katastrofę i walczą przede wszystkim między sobą o przetrwanie, nie jest żadnym nowym pomysłem. Ostatnimi czasy nastąpił wręcz wysyp powieści, których akcja dzieje się właśnie w jakimś zniszczonym miejscu. Garstka, prawie że wybrańców robi co może żeby przeżyć, jednak nie jest to proste. Niektóre z tych powieści są doskonałe i nie sposób się oderwać od lektury. Inne skłaniają czytelników do rzucania, nie tylko wzmiankowaną książką. Do takich które uwielbiam, należy np "Bastion", czy "Strażak". A gdzie plasuje się "Obrońca"? Gdzieś po środku. Ale może od początku.

Siedem lat temu świat uległ zagładzie. Nieważne jak do tego doszło. Grunt, że nie wszyscy zostali unicestwieni. Ci którzy przetrwali, miast trzymać się razem, walczą zażarcie między sobą. O pożywienie, o bezpieczne miejsce, o wszystko. W takim świecie przyszło żyć Pielgrzymowi. Pewnego dnia powodowany impulsem, lub jak kto woli tajemniczym wewnętrznym głosem postanawia pomóc...

Przeczytana: 04 czerwca 2017

"Teraz żył wyłącznie z dnia na dzień i niczego nie pragnął."
Świat uległ zagładzie zniszczony od wewnątrz. Ludzi opanowały tajemnicze Głosy zachęcając ich do wzajemnego mordowania i samobójstw. Dzisiaj nikomu nie można ufać, zdegenerowane niedobitki plądrują, gwałcą i mordują. Ten ponury, pusty krajobraz przemierza Pielgrzym – tajemniczy mężczyzna, któremu również towarzyszy Głos. Kim są obaj i dokąd poprowadzi ich los? Stawiając na ich drodze dziewczynę oferującą lemoniadę całkowicie odmienia kierunek podróży Pielgrzyma. Jaką rolę w historii będzie pełnić Lacey, która chce się dostać do niewidzianej od kilku lat siostry...
Jak pewnie zauważyliście ostatnio sporo u mnie recenzji książek o tematyce postapokaliptycznej. Z jednej strony dlatego, że coraz więcej na rynku ukazuje się ciekawych pozycji z tego gatunku. Z drugiej strony dlatego, że fascynuje mnie ich fenomen – należą do fantastyki a jednak są tak bardzo prawdopodobne... Czyż "Rok 1984" Orwella albo powieści Lema...

satyr77 | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Dość ciekawa powieść postapo z masą pytań, które czekają na rozwiązanie. Pierwsza część większego cyklu.

Maciej Domagała | 2017-05-23

„Obrońca” to książka solidna. W pewien sposób przemyślana i umiarkowanie intrygującą. Pomimo tego, że autorka wrzuca do swojego dzieła elementy mistyczne, to jednak solidnie stąpa ścieżkami realizmu. Fakt oparcia książki na relacjach między parą bohaterów sprawił, że inne elementy „Obrońcy” są potraktowane po macoszemu. Najbardziej cierpi na tym element podróży i opisu krajobrazu świata, a to zdecydowanie podniosłoby immersję. Mimo powyższych książkę przeczytałem szybko i całkiem nieźle się przy niej bawiłem.

Zapraszam też do recenzji:

BringMeThatHorizon | 2017-05-22

Super! Wreszcie coś innego, interesującego i wciągającego. Dla tych, którzy stawiają na dobrą akcję. Klimaty postapokaliptyczne, do tego nieszablonowi bohaterowie. Świetny styl, połyka się ją jednym tchem. Polecam i niecierpliwie czekam na więcej.

Mich | 2017-05-29
Przeczytana: 2017 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawy pomysł zmarnowany w nieciekawy sposób. Głos można by przeciwstawić bohaterowi do przedstawiania argumentów obu stron w dyskursie etycznym. Zamiast tego jest czymś w rodzaju szumu w tle- nie wnosi nic ciekawego, ot niepotrzebne udziwnienie. Główny bohater, typ udręczonego samotnika, kreowany jest na człowieka który przetrwa wszystko, tymczasem postępuje jak idiota szukający śmierci. Ulżyło mi kiedy ją znalazł. Nie ucieszyłem się kiedy zmartwychwstał. Nawet ten zwrot akcji opisano nieciekawie. Ani "Bastionu" ani "Mad Maxa". A porównywanie tej pozycji do "Drogi" to porównywanie szopy na narzędzia z gotycką katedrą.

Michail | 2017-06-04

Dla fanów postapokalipsy godna polecenia