Obrońca

Wydawnictwo: Filia
Defender
apokalipsa, dystopia
Szymon

Siedem lat temu świat jaki znamy uległ zagładzie. W zrujnowanym pustkowiu, znanym dotąd jako Stany Zjednoczone, resztki ludzkości za wszelką cenę próbują jakoś przetrwać. Formują się w grupy, wyżynają się nawzajem i wśród gruzów miast i stert ludzkich zwłok szukają zapasów broni i pożywienia. W tym świecie, gdzie zaufanie jest towarem deficytowym, pewien mężczyzna postanawia posłuchać głosu w...

W tym świecie, gdzie zaufanie jest towarem deficytowym, pewien mężczyzna postanawia posłuchać głosu w swojej głowie, który każe mu na środku pustej drogi zatrzymać motocykl obok młodej dziewczyny. Ten moment splata ze sobą ich losy – Pielgrzym spotyka Lacey nie bez powodu. Razem wybierają się przez postapokaliptyczną pustynię w podróż pełną niewyobrażalnych niebezpieczeństw.

Pielgrzym obiecuje dziewczynie, że pomoże jej dotrzeć do zgliszcz Vicksburga, w którym przed tajemniczą katastrofą mieszkała jej starsza siostra. Po drodze przekonają się na własnej skórze, do jakich okrucieństw jest zdolny człowiek w obliczu końca świata, i zrobią wszystko, by przeżyć.

„Wybija się ponad inne powieści ze swojego gatunku”.
– Guardian

„Ta książka zasługuje, by umieścić ją w kanonie gatunku obok »Bastionu« Kinga”.
– John Connolly

„Wciągająca, pełna napięcia i niesamowicie oryginalna”.
– Lee Child

źródło opisu: www.wydawnictwofilia.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofilia.pl

Matylda Saresta | 2017-04-20

I ponownie książka pada ofiarą wykrzykników z okładki... Gdyby nie apetyczne wypowiedzi i zachęty, byłoby inne nastawienie, gdzieś już o tym pisałam...
No cóż...
W każdym bądź razie, opowieść nawet daje radę, klimat post apokalipsy w stylu Mad Maxa i Księgi Ocalenia jest, to fakt.
Poza tym wiele, WIELE pozaczynanych i niewyjaśnionych tematów, mających chyba na celu podsycić tajemniczość i atmosferę grozy, ale (o ile autor nie planuje napisać kontynuacji) w sumie w rezultacie wybieg ten bardzo (moim zdaniem) przypomina wielowątkowość z Lostów, gdzie różne, ISTOTNE dla widza/Czytelnika tematy nie zostają wyjaśnione:)
Napiszę tak - jeśli ma być kolejna część, z pewnością ją przeczytam.
Jeśli nie - autor pozostawił duże pole do popisu naszej wyobraźni:)

Polecam.

Do powieści podchodziłam z ciekawością, ale bez jakichś specjalnych oczekiwań. I rzeczywiście. Na początku nic ciekawego się nie działo. Przyjemnie mi się czytało, acz bez fajerwerków. W miarę upływu czasu moje zainteresowanie rosło, a ja niezauważalnie wciągałam się w historię. To naprawdę kawal dobrej fantastyki, takiej nakłaniającej do przemyśleń. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

satyr77 | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Dość ciekawa powieść postapo z masą pytań, które czekają na rozwiązanie. Pierwsza część większego cyklu.

Maciej Domagała | 2017-05-23

„Obrońca” to książka solidna. W pewien sposób przemyślana i umiarkowanie intrygującą. Pomimo tego, że autorka wrzuca do swojego dzieła elementy mistyczne, to jednak solidnie stąpa ścieżkami realizmu. Fakt oparcia książki na relacjach między parą bohaterów sprawił, że inne elementy „Obrońcy” są potraktowane po macoszemu. Najbardziej cierpi na tym element podróży i opisu krajobrazu świata, a to zdecydowanie podniosłoby immersję. Mimo powyższych książkę przeczytałem szybko i całkiem nieźle się przy niej bawiłem.

Zapraszam też do recenzji:

BringMeThatHorizon | 2017-05-22

Super! Wreszcie coś innego, interesującego i wciągającego. Dla tych, którzy stawiają na dobrą akcję. Klimaty postapokaliptyczne, do tego nieszablonowi bohaterowie. Świetny styl, połyka się ją jednym tchem. Polecam i niecierpliwie czekam na więcej.

Wkp | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

(Post)Apokalipsa i pielgrzym

Na początek zapomnijcie o wszystkich hasłach reklamowych i poleceniach zamieszczonych na okładce tej książki, w przeciwnym razie będziecie rozczarowani. „Obrońca” nie jest powieścią oryginalną, nie jest nawet odkrywczy w (pod)gatunku, który reprezentuje – podobnych utworów było już mnóstwo, lepszych i gorszych, pisanych przez mistrzów pióra oraz całkowitych debiutantów. Nie jestem fanem „Bastionu”, do którego przyrównuje się niniejszy tytuł, ale nie potrafię zrównać ze sobą obu tytułów. Czy to oznacza, że książka G.X. Todd jest zła? Nie, to po prostu lekka, niewymagająca lektura, przeznaczona stricte dla miłośników tego typu literatury.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7857/35/

blazej | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017