La Bestia

Inne

Wyróżniona opinia i

La Bestia

przeczytanych książek 1144 napisanych opinii 1142

Zmarl 12 października 2023 r. w szpitalu więziennym w Valledupar (Kolumbia). Więzienie miał opuścić 3 listopada 2023 r. a ja mam nadzieje ze ktos mu pomógł .

Powiem tylko, że La Bestia była najcięższą, najtrudniejszą i najbardziej emocjonującą książką, jaką przeczytałam w życiu. Historia i wydarzenia opisane w niej, tak bardzo na mnie wpływały, że musiałam sobie robić przerwy, zająć głowę czymś innym, aby móc wrócić do czytania. Pominę to co myślę o Luisie Alfredo i jego czynach, bo jednak brak mi słów, aby to wyrazić. Nie mniej jednak, praca jaką wykonał Pan Piotrowski, jest olbrzymia i za to należą mu się ogromne gratulacje i ukłony.

Bardzo długo wzbraniałem się przed audiobookami, ale włączyłem sobie tę książkę na dłuższą drogę samochodem i trafiłem w dziesiątkę.
Przyznam szczerze, że nazwisko Luisa Alfredo Garavito było mi dotąd nieznane, podobnie jak jego pseudonim. Zapewne dlatego, że nie był nigdy bohaterem żadnego serialu, czy też filmu jak kilku głośnych amerykańskich psychopatów.
Garavito zasłynął z tego, że jest najokrutniejszym masowym mordercą w historii świata. W XX wieku grasując po Kolumbii gwałcił, torturował, mordował, a następnie ćwiartował, czy oskurowywał ciała małych chłopców. Często za ofiary wybierał sobie bezdomne sieroty, którymi nikt się nie interesował. Spotkanie z La Bestią przeżyło zaledwie kilku chłopców, cała reszta skończyła w bezimiennych grobach z rąk zwyrodnialca.
Przez wiele lat Garavito był nieuchwytny, częściowo przez skostniały system w Kolumbii, również przez bezimienność ofiar, a także dzięki swojej przebiegłości. Jak każdy jednak, również i on zaczął popełniać błędy. Jak już wpadł, to sporo czasu minęło, zanim udało się go osądzić. Ostatecznie Garavito poszedł na współpracę, co w połączeniu z jego pamiętnikiem i różnego rodzaju pamiątkami, jakie zabierał on swoim ofiarom, udało mu się udowodnić zabicie prawie 200 chłopców, jednakże podejrzewa się, że ofiar mogło być nawet trzy razy więcej.
Z powodu ułomności kolumbijskiego prawa karnego, za te zbrodnie nie można było go skazać na karę śmierci. Ba! Również zasądzenie dożywocia nie było możliwe, zatem otrzymał karę 30 lat więzienia, którą w wyniku współpracy z organami śledczymi, skrócono ją do 22 lat, absurd.
Garavito miał opuścić więzienie kilka lat temu, w końcu zmarł on w szpitalu w 2023 roku.
Polecam audiobook do tej książki, fenomenalnie przeczytany.

Garavito...

Piotrowski balansuje na naszych emocjach, czasem brutalnie i krwiście. Świetna pozycja dla miłośników dreszczyku i Piotrowskiego.

Dziwnie napisana, malo faktow, i ciagle "wroce do tego pozniej'

Dziwnie napisana, malo faktow, i ciagle "wroce do tego pozniej'

Ta pozycja to w zasadzie nie jest reportaż. To miks fabuły i reportażu, który niestety jest średni. Każdy rozdział składa się z dwóch części, w pierwszej z nich dostajemy fabularyzowany opis scen z życia Garavito, a w drugiej wspomnienia z podróży autora do Kolumbii (nawet ciekawe) wymieszane z wyjaśnieniami co w pierwszej części było prawdą, a co fikcją. No i tutaj zaczyna się problem, bo w większości rozdziałów autor sam przyznaje, że ta część fabularyzowana jest zmyślona (a fakty są trochę inne lub tak naprawdę nie wiadomo jak to było). A w części rozdziałów natomiast część fabularyzowana jest zgodna z prawdą i autor... jeszcze raz powtarza to co napisał przed chwilą. Czyta się to fatalnie i momentami jest to bardzo męczące. Na dobrą sprawę najlepiej wyszłoby chyba sklejenie każdego rozdziału w jedną część i zrobienie z tego reportażu z podróży wymieszanego z faktami z życia. No ale wiadomo, książka byłaby pewnie o połowę chudsza... Ta pozycja trafiła do mnie z listy plebiscytu LC ale nie jestem niestety w stanie zrozumieć nominacji.

Mocna rzecz. Widać, że autor odrobił pracę domową. Wizyta w Kolumbii pomogła mu napisać coś tak prawdziwego.

Witajcie, szanowni czytelnicy! Dziś mam zaszczyt przedstawić Wam arcydzieło mroku, książkę zatytułowaną “La Bestia” autorstwa Przemysława Piotrowskiego. O, jakże przerażająca jest ta lektura, jak cień w pełnym blasku księżycowym, jak szept w pustym korytarzu!

W tej książce, drodzy państwo, odsłania się przed nami historia najstraszniejszego i najokrutniejszego seryjnego mordercy w historii świata. Luis Alfredo Garavito Cubillos – to nazwisko, które nie jest tak rozpoznawalne jak Ted Bundy czy Jeffrey Dahmer, ale to właśnie on jest prawdziwym potworem. Oskarżony i skazany za zabicie 138 dzieci, choć niektóre szacunki mówią nawet o 600 ofiarach! Szczątki, które nadal są odkrywane na terenie Kolumbii, Ekwadoru i Wenezueli, wiążą się z jego zbrodniczą działalnością. To życie pisze najstraszniejsze scenariusze, a Garavito to ich bohater.

Niech więc wiatr niesie wieść o tej książce, jak dźwięk kroków w opuszczonym domu. Niech każdy z nas zrozumie, że to nie tylko opowieść o zbrodni, ale także o ludzkiej naturze, która potrafi być bardziej przerażająca niż najciemniejsze mroki. A jeśli ktoś mówi, że o tym nikt nie mówi – teraz już wie! 🌙📚💀

Przemysław Piotrowski bardzo poświęcił się tej książce co widać na każdym kroku. Całość jest lekko zabarwiona fabularnie, lecz jest to wyraźnie zaznaczone przez autora. Powieść śladami "Bestii" przeplatana jest reportażem, który świetnie uzupełnia i wyjaśnia wiele wątków. Pisarz kilka razy ryzykował swoje zdrowie/życie. Rzadko daję ocenę 10 z czystym sercem, a nie przez pewne sentymenty, ale tutaj samo poświęcenie wymaga takiej noty. Książka jest ciężka w odbiorze i zdecydowanie odradzałbym czytać jej ,,na raz". Pomijając postać samego przestępcy to pozycja ta świetnie przedstawia realia Kolumbii, która jest zła i niebezpieczna do szpiku kości.
Zdecydowanie polecam każdemu kto jest zainteresowany tematyką true crime. Warto też na koniec dodać, że całość jest zapisana w taki sposób by nie wykręcała flaków na drugą stronę.

Dość ciekawa propozycja od tego autora, bardzo dobre połączenie inspirowanej fikcji literackiej oraz reportażu z podróży.
Sama historia z cyklu "nie do uwierzenia", mroczne opisy, do których Piotrowski przyzwyczaił swoich stałych czytelników.

• Reportaż