Dog's Purpose

Cykl: Był sobie pies (tom 1)
Wydawnictwo: Pan Macmillan
przygodowa
angielski
Justyna

This is the remarkable story of one endearing dog's search for his purpose over the course of several lives. More than just another charming dog story, this touches on the universal quest for an answer to life's most basic question: Why are we here? Surprised to find himself reborn as a rambunctious golden haired puppy after a tragically short life as a stray mutt, Bailey's search for his new...

Surprised to find himself reborn as a rambunctious golden haired puppy after a tragically short life as a stray mutt, Bailey's search for his new life's meaning leads him into the loving arms of 8 year old Ethan. During their countless adventures Bailey joyously discovers how to be a good dog. But this life as a beloved family pet is not the end of Bailey's journey. Reborn as a puppy yet again, Bailey wonders, will he ever find his purpose?

Heartwarming, insightful, and often laugh out loud funny, this book is not only the emotional and hilarious story of a dog's many lives, but also a dog's eye commentary on human relationships and the unbreakable bonds between man and man's best friend. This story teaches us that love never dies, that our true friends are always with us, and that every creature on earth is born with a purpose.

źródło opisu: Pan Publishing, July 5th 2012

źródło okładki: https://www.goodreads.com

Paco | 2017-05-03
Na półkach: Bejbikowo, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2017

Bracia mniejsi mają głos.
Do swych pupili mamy zaufanie pełne.
A czy choć raz przemknął nam Pendolino z myślą odwrotną ? Czy one mogą zaufać nam ? Czy jesteśmy dla nich przewidywalni ? Czy potrafimy kochać bez granic ?
One dają radę. I jeżeli jesteśmy dumni z podopiecznego, bo jest w stanie łapę podać i zabawkę rzuconą przynieść, to i on powinien być dumny z naszej przyjaźni. A co za tym idzie, czego nauczył nas. Bywa, że nie umiemy człowieka drugiego pokochać, a on, przez swe zaangażowanie, pokazuje nam tę drogę. Taki jest zwierzak książkowy i ten, który teraz przy kompie, u naszych leży stóp. Kolejny punkt – dzieci. Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, a będę umiał w przyszłości poradzić sobie z traumą rozstania. Z pieszczochem, przytulangą, czy zwykłym kochanym sierściuchem. Z tym , co nieuniknione.
Twarz mojego dziecka jest najszczerzej odzwierciedloną opinią.
Roześmiana, zaintrygowana, zadumana.
Dziecko powiedziało mi coś jeszcze – ,, Nie, nie śpię. Mam zamknięte oczy, bo...

Piotr | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miałem wielkie oczekiwania związane z książką. Po części dlatego, że jestem opiekunem dwóch czworonogów, po części powodem był spot reklamujący film na podstawie książki, którego notabene nie dane mi było obejrzeć.

"Był sobie pies" to historia czworonoga, którego spotykają różne przygody. Czytamy o jego życiu od narodzin, aż do śmierci(patrz - uśpienia). Oczywiście piesek odradza się w nowym życiu, w nowym ciele. To jakby coś w rodzaju reinkarnacji. Czy psy zawsze reinkarnują jako...psy? Nie wiem, nie znam się i raczej nie chcę poszerzać swojej wiedzy, a raczej niewiedzy w temacie.

Plusem książki jest wesoła historia, która nie zawsze jest optymistyczna, ale tak to bywa w psim życiu. W ludzkim ponownie. Książka napisana w lekkim, infantylnym tonie ( wszakże widzimy świat oczami psa), co momentami doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Nie znam się dobrze na naturze zwierząt, ale czy one cofają się w rozwoju z wiekiem? Na podstawie poczynionych obserwacji na swoim podwórku...

MarCyśka | 2017-02-21
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2017

"Ludzie byli zdolni robić tyle niesamowitych rzeczy, a mimo to tak często siedzieli bezczynnie, wypowiadając tylko słowa".

Był sobie pies; Toby, Bailey, Ellie, Koleżka..
Jaki jest sens życia? Zadajemy sobie to pytanie od wieków.
Główny psi bohater podróżował po świecie umierając, rodząc się ponownie i szukając w tym sensu. Z każdym życiem uczył się czegoś nowego, czegoś co potem pomogło mu odnaleźć to czego szukał.

Bardzo ciepła, pełna humoru i wzruszeń powieść, która spodoba się ludziom w każdym wieku. A gdyby psy potrafiły czytać im też na pewno by się spodobała :)
Polecam gorąco psią historię każdemu, a może i czytający odnajdzie dzięki niej swój sens życia.

Gosia | 2018-04-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Świat i ludzie widziani z perspektywy psa.
Fajnie się czyta tę opowieść snutą przez W. Bruce'a Camerona,
Chociaż wydaje mi się ona napisana raczej dla młodszego odbiorcy, to jednak dorosłym też może się spodobać. Szczególnie tym, którzy darzą psy prawdziwą miłością.
Opowieść o psiej miłości i prawdziwym przywiązaniu do chłopca sprawia, że każdy rodzic chciałby dla swojego dziecka takiego psa.
Zaskoczyło mnie kilka wcieleń życiowych, myślałam że będzie to raczej pojedyncza historia.
Momentami zabawna, szczególnie we fragmentach dotyczących kotów czy koni, dla których pies nie ma zbytniego poważania.
Fajnie oddany wysiłek z jakim pies w swoim prostolinijnym umyśle stara się zrozumieć intencje i spełnić oczekiwania człowieka.
Wydaje się, że sensem jego istnienia jest to, by wnieść do życia ludzi radość i szczęście.
Bardzo pozytywna książka. Czasem wzrusza, czasem śmieszy, na pewno pozwala docenić miłość czworonożnego przyjaciela.

veinylover | 2017-08-28
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Przepiękna książka o miłości napisana z perspektywy świadomości psa.
Może ogarnął mnie wtórny infantylizm, ale książka mi się szalenie podoba, a im dłużej się ją czyta, tym bardziej porusza.
Przeczytanie tej książki przypomniały mi moje refleksje o humanizmie zainspirowane kiedyś książką Bocheńskiego „100 zabobonów”.
Zacytujmy kilka zdań z tej książki:
„HUMANIZM. Prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony współcześnie zabobon. Zgodnie z rozpowszechnionymi poglądami wolno być czymkolwiek kto chce, tylko nie wolno nie być humanistą. Humanizm jest wspólnym wierzeniem większości kaznodziei, polityków, filozofów, dziennikarzy i tym podobnych. Kto się do niego nie przyznaje, uchodzi za podłego barbarzyńcę. A jednak humanizm jest kompromitującym zabobonem. Samo słowo “humanizm” ma kilka znaczeń. To, o które tu chodzi, można określić następująco: każdy człowiek bez wyjątku jest czymś istotnie, zasadniczo różnym od innych stworzeń, w szczególności od zwierząt. Człowiek żyje wprawdzie w...

Kiwi_Agnik | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Świat widziany oczyma psa jest fascynujący i pełen zapachów.
Psy czują ból i odczuwają strach, wyczuwają złe intencje i niebezpieczeństwo, potrafią czekać i kochać jak żadne inne zwierzęta, są wierne i bardzo cierpliwe, lgną do dobrych ludzi i mają niesamowity instynkt przetrwania oraz zapamiętywania. A co najważniejsze potrafią przebaczać.

Powieść obudziła we mnie nieznaną dotąd tkliwość, oraz zwiększyła uczucie czułości i wrażliwości, bo chociaż kocham psy od dawna ta książka dodatkowo pogłębiła moją miłość do tych zwierzaków i pozwoliła lepiej zrozumieć ich postrzeganie świata (a to my, ludzie jesteśmy dla nich dziwni)

Wyjątkowa pozycja.
Polecam, ta książka to mus dla każdego miłośnika czworonogów.

boookster | 2018-01-13

Z czystym sumieniem mogę polecić tą książkę jako wyjątkową. Książka jest o miłości z perspektywy psa. Psy kochają człowieka niezależnie od jego statusu społecznego, majątku czy poglądów politycznych. Pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka. Niby slogany ale jakże prawdziwe.
Głównym bohaterem jest pies, który pojawia się w wielu wcieleniach. W każdym z nich uczy się czegoś nowego, nabiera doświadczenia i szuka odpowiedzi na pytanie: "Jaki jest sens jego życia?"
Jedno zdanie z książki w pełni odpowiada na to pytanie.
"Sensem całego mojego życia było kochać go, być z nim i go uszczęśliwiać"
Polecam, naprawdę warto.

allison | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

Bruce Cameron udowodnił swoją powieścią, że nie tylko życie ludzi bywa fascynujące. Burzliwe perypetie psa Baileya zapierają dech w piersiach, wzruszając i bawiąc do łez.

Rzadko zdarza się w prozie, by narratorem było zwierzę. To pomysłowe, ale ryzykowne, bo pisarz musi wykazać się wnikliwą znajomością zachowań i psychiki swojego bohatera.
W polskiej literaturze udało się to niedawno Wojciechowi Cesarzowi i Katarzynie Terechowicz, autorom cyklu „Grzeczny pies”, który adresowany jest przede wszystkim do dzieci. Po powieść Camerona sięgnąć mogą wszyscy, gdyż to pełna ciepła i humoru, familijna historia, która podbiła serca milionów czytelników na świecie i doczekała się ekranizacji.

Główny bohater i narrator to sympatyczny pies Bailey, który opisuje swoje perypetie od momentu narodzin. I to kilka razy, gdyż z nieznanych początkowo przyczyn potrafi się odradzać, za każdym razem przychodząc na świat w innej psiej rodzinie.
Co...

Alicja | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

"Sensem całego mojego życia było kochać go, być z nim i go uszczęśliwiać" (str 213)
Poruszająca, ciepła historia psa opowiedziana przez niego samego. Pojawia się w paru wcieleniach, w każdym z nich uczy się nowych rzeczy, nabywa nowe doświadczenia, które wykorzystuje w kolejnym. Jego życiową misją jest ratowanie ludzi czy to przez zabawę, czy pracę, jest doskonałym obserwatorem, wyczuwającym ludzkie emocje. Ugruntowuje swoją wiedzę o świecie i rządzących nim prawach za pomocą zmysłów, przeczuć i odruchów i interpretuje je w swoim psim języku.Przedstawia swoje życie w stadzie, dominację silnych osobników, zasady w nim obowiązujące i przystosowanie się by przetrwać, i wśród ludzi gdzie dominujące znaczenie ma przyjaźń, oddanie i miłość. Historia obfitująca w wiele zabawnych sytuacji, ale też smutnych wydarzeń, których w codziennym życiu nie brakuje.
"Spełnił się sens mojego życia" (str 391)

Recenzja znajduje się także na moim blogu https://zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Potwierdzi to niemal każdy, kto miał swojego czworonoga. Jego oddanie, wdzięczność i bezwarunkowa miłość wielu osobom dodaje otuchy, a obecność towarzysza nie tylko redukuje samotność, ale i potrafi całkowicie odmienić życie. A jak to wszystko wygląda z perspektywy psa?

Gdy Bailey po raz pierwszy otworzył oczy, nie wiedział, na czym będzie polegać jego życie. Początkowo podążał za swoją psią mamą, bacznie obserwując swoje rodzeństwo, by następnie zacząć kierować się własnym instynktem. Podejmując swoje pierwsze decyzje nie wiedział czy robi dobrze, po prostu miał przeczucie, że to dobry wybór. Kiedy trafia do domu swojego chłopca, już wie, na czym będzie polegała jego misja - ma troszczyć się o Ethana.

Wśród licznych historii o przyjaźni ludzi i zwierząt ta niewątpliwie wyróżnia się nietypową narracją - pierwszoosobową, lecz...