O psie, który dał słowo

Okładka książki O psie, który dał słowo
W. Bruce Cameron Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Był sobie pies (tom 3) Seria: Był sobie pies literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Edyta Świerczyńska
pies reinkarnacja psa

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

"𝐎 𝐩𝐬𝐢𝐞, 𝐤𝐭ó𝐫𝐲 𝐝𝐚ł 𝐬ł𝐨𝐰𝐨" to trzecia część przygód czworonoga, który totalnie skradł moje serce! Choć nie czytałam dwóch poprzednich, to w niczym mi to nie przeszkodziło by zakochać się w tej historii.

Narratorem powieści jest Cooper, psi super bohater. Ma do wykonania bardzo ważną misję, dla dobra której nie pamięta swoich poprzednich wcieleń. I na tym poprzestanę, żeby nie odbierać Ci przyjemności czytania 😉

Świat widziany oczami Coopera jest beztroski i radosny. Żyje by spełniać trzy główne zadania- towarzyszyć, pomagać i bezbrzeżnie kochać swojego człowieka.

Jego bezwarunkowa miłość wzrusza, oddanie rozczula, a psi rozumek rozbawia do łez. Tak, to książka, która oprócz świetnej rozrywki da Ci porządną lekcję miłości i przyjaźni oraz solidną dawkę emocji.

Autor sprawnie żongluje przeróżnymi problemami, takimi jak fizyczna niepełnosprawność, rozstanie, zaniedbane i skomplikowane relacje międzyludzkie, walki zwierząt, zrobotyzowanie farm. Wszystko to przeplata się z prostym i pięknym światem Coopera.

Za każdym razem gdy ten przeuroczy zwierzak kończył swoją misję było mi przykro, jednak jego umieranie w kolejnych wcieleniach było wyrazem głębszego sensu.

Bardzo utożsamiam się z filozofią Autora, która zakłada, że pies jest istotą inteligentną, społeczną, emocjonalną.
W tej powieści każdy znajdzie coś dla siebie. Z przyjemnością polecam ją wszystkim Czytelnikom bez względu na wiek 😊
__
"To właśnie ludzki smutek jest powodem istnienia psów".
"Znalezienie sobie człowieka to nagroda dla grzecznych piesków".
"Pewnego razu podczas kolacji wszyscy życzyli Grantowi , co zawsze kojarzyło mi się z upajająco słodkim zapachem płynącym ze stołu. Choć nigdy nie miałem okazji skosztować tych delicji, na wszelki wypadek nie opuszczałem posterunku".

Mimo tego, że książka opowiada dosłownie o reinkarnacji (ponieważ to kontynuacja sławnej serii) oczekiwałam większego realizmu. Nie mam na myśli całej fabuły a zachowań psa. Były momenty które przez głupotę mnie rozśmieszały. Mimo to - jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie ksiązek. Serio.
Jest tam wszystko, romansidła, psiaki, dramaturgia - dla każdego coś!
Lubie to, jak starodawnie to wygląda. Typowy Burek, lata 90, zbieranie kartofli.
Książka przeczytana dość dawno, ale kusi by przeczytać jeszcze raz!

Jest tam wszystko, romansidła, psiaki, dramaturgia - dla każdego coś!
Lubie...

Pamiętacie serię o dzielnym psiaku Bailey? 🐶 U mnie trzeci tom zdecydowanie za długo czekał na swoją kolej. 🙈 Ale postanowiłam nadrobić zaległości i przeczytałam ją na początku miesiąca. 🤩 Dwa poprzednie bardzo mi się podobały, nie wiem więc, jak wytłumaczyć, dlaczego tak zwlekałam z ostatnią częścią?! 🙉

Tym razem Bailey powraca na świat jako mały, uroczy szczeniak - Cooper. Nie pamięta on swoich poprzednich wcieleń, ale wie, że teraz ma ważną misję do spełnienia. Trafia na farmę, gdzie ma za zadanie pomagać niepełnosprawnemu chłopcu. Jest idealnym towarzyszem dla Burke'a. Między nimi zawiązuje się mocna więź, a Cooper jest niezwykle pomocny w codziennych zmaganiach. Domownicy nieustannie podziwiają mądrego, rezolutnego psiaka i uważają go za członka swojej małej rodziny. W swym pieskim życiu poznaje też suczkę - Lacey, do której mocniej zabiło mu serce. Wraz z nią przeżywa mnóstwo przygód, nie tylko jako Cooper.

Historia opisana z perspektywy urzekającego czworonoga. 🐕😍 Ciepła i wzruszająca. Ukazuje bezwarunkową miłość i oddanie pupila, a także skomplikowane relacje rodzinne i wyzwania życiowe przed jakimi stają bohaterowie. A okładka? No spójrzcie tylko w te piękne, wierne oczęta. 🤎 Polecam nie tylko miłośnikom psów! 🥰

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwo.kobiece . ❤️

Tym razem Bailey powraca na świat jako mały, uroczy szczeniak -...

Na co dzień zajmuję się porzuconymi zwierzętami, więc ta książka jest mi wyjątkowo bliska. Poprzednich części nie czytałam, ale tą dostałam jako prezent świąteczny - wyjątkowo trafiony. Zwykle obawiam się takiej tematyki w książkach. Boję się, że będzie bardzo smutno. Tutaj wszystko jest połączone idealnie. Historie zarówno psia, jak i ludzka są mądre, ciekawe i poruszają te większe i mniejsze problemy. Umieranie głównego psiego bohatera ma tu sens. Polubiłam wszystkie postacie, bez względu na to ile łap, czy nóg mają. Zakończenie mnie zaciekawiło, chyba jeszcze bardziej ze względu na nieznajomość dwóch poprzednich książek.

Na półkach: , , , ,

Uwielbiam powieści Bruce'a Camerona z pieskami w rolach głównych. W najnowszej książce spotykamy Baileya, znanego nam już z poprzednich części tej serii. Pies ten odradzał się kilkukrotnie w różnych wcieleniach, pamiętając je. Jednak kiedy finalnie trafił do oazy spokoju, nieba czy też raju spotkał tam ludzi, których kochał najbardziej - Ethana oraz CJ. Mają oni do niego prośbę, by wrócił i spełnił obietnicę. To ma być szczególna misja - nie będzie nikogo ani niczego pamiętał.

Jak przystało na grzecznego pieska Bailey zgadza się i obserwujemy jego szczeniackie życie. To właśnie psi bohater jest narratorem. Jego oczami i zmysłami poznajemy kolejne dni, kiedy trafia do schroniska taty Sama i Avy, poznaje swoją miłość - suczkę Lacey a potem trafia do rodziny i zostaje Cooperem. Początkowo nie rozumie komend, które wydaje mu chłopiec o imieniu Burke, który jeździ na wózku inwalidzkim. Jednak z czasem uczy się coraz trudniejszych poleceń i próbuje po swojemu zrozumieć relacje łączące Babcię, Tatę Chase'a oraz jego synów Granta i Burke'a. Chłopcy są do siebie wrogo nastawieni - nie dość, że wychowali się bez matki (bo ich zostawiła) to jeszcze Grant jest zły na młodszego brata o niepełnosprawność.

Jaką rolę w ich życiu odegra Cooper? Czy odejdzie i odrodzi się ponownie? Jakie misje na niego czekają? Odpowiedzi znajdziecie w książce - gwarantuję Wam, że niespodzianek i zaskoczeń nie zabraknie.

Z wypiekami na twarzy obserwowałam skomplikowaną więź braterską, związki i rozstania bohaterów, nowe miłości, demony przeszłości, sposoby na wpasowanie się do grona rówieśników czy niezwykłe decyzje. Chyba mogę Wam zdradzić, że we wcieleniu Cooper'a pies nie ukończył misji i powrócił a wraz z nim wielokrotnie Ci sami bohaterowie (choć wciąż starsi), których relacje nieustannie się zmieniały. On sam wciąż szukał tropu ukochanej Lacey... i próbował pojąć, dlaczego psy wiedzą, że po zmianie wcielenia po prostu zmieniły wygląd a ludziom trudno jest zrozumieć, że to ich ukochany pies.

W tle przygód psa i rodziny, do której trafił, obserwujemy "walkę" człowieka z naturą oraz rozrastanie się zrobotyzowanych farm; pojawia się wątek walk zwierząt, próby linczu czy samochodów kierowanych przez drona.

Jak zawsze u Camerona jest konkretnie, bez zbędnych opisów a świat widziany oczami psa i formułowane przez niego myśli często rozbawiają. Autor podarował nam żonglerkę słowną, chwile napięcia, radości, ale i smutku. Pies często nie rozumie co robią ludzie, w jakim celu i czy to ma sens - przecież pies ma inne priorytety, choć jednym z nich jest towarzyszenie, pomaganie i kochanie człowieka.

Podsumowując - "O psie, który dał słowo" to powieść pisana od serca, ku pokrzepieniu serc czytelników, zwłaszcza tych, którzy maja i/lub kochają czworonożnych przyjaciół. Historia pełna humoru, ironii, ale też poczucia winy, bezsilności, strachu i uporu. W opowieści o psie, który wykonuje specjalne misje nauczymy się, że trzeba być pewnym tego, co się chce; walczyć o marzenia, miłość a czasami to co nieosiągalne, stanie się realne. Gorąco polecam!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trzecia książka z serii "Był sobie pies". Czytałam i miałam wrażenie, że cały czas mam w rękach jedną książkę. To nie jest przytyk, tylko chodzi o to, że autor tak spójnie prowadzi narrację pieska. Nic nie jest "od czapy". Nieraz się wzruszyłam. Najbardziej gdy Bailey w wcieleniu Oscara pomagał swojej psiej przyjaciółce na wózku. Początkowo najbardziej skupiałam się na historii Burke'a i Wenling. Jednak koniec końców to pies jest najważniejszy. Chociaż może trochę więcej dramatyzmu dodałoby brak informacji, że po kolejnych przygodach Bailey na pewno wróci do Ethana.

Bailey vel Toby vel Molly vel Koleżka…. Powraca! Tym razem w towarzystwie przyjaciółki – Lacey.

„O psie, który dał słowo” to kolejna pieska opowieść, która skradnie serca zwierzolubom. Powieści Camerona charakteryzują się specyficzną mieszanką tematów poważnych, jak choćby poruszane tu kwestie niepełnosprawności dziecka i jego radzenia sobie z nią, rozpadu związku, trudności w młodzieńczych relacjach, zarówno rodzinnych jak i koleżeńskich, oraz infantylności wynikającej z przedstawienia świata widzianego oczami psa. Ta, tak rzadko spotykana forma narracji z perspektywy zwierzaka, stanowi swoisty znak rozpoznawczy autora.

Niemniej czytając tę powieść miałam wrażenie wtórności… Poszczególne schematy, zdarzenia znane są z poprzednich dwóch części i, prawdę mówiąc, po „Był sobie pies 2” nie spodziewałam się kontynuacji – jak dla mnie było to idealne domknięcie tej dylogii. W przypadku tego typu serii książek opierających się na jednym, konkretnym motywie – w tym przypadku psiej reinkarnacji – łatwo jest przekroczyć tę cienką granicę dzielącą zainteresowanie historią i znużenie wtórnością motywów. Mam nadzieję, że autorowi uda się tego uniknąć, szczególnie jeżeli skusi się na stworzenie kolejnej części...

Według mnie najgorsza część przygód Baileya. Książka bardzo się dłużyła.

Według mnie najgorsza część przygód Baileya. Książka bardzo się dłużyła.

Na półkach: , , , , ,

Fajne zakończenie całej serii.

Fajne zakończenie całej serii.

Rewelacja

Rewelacja