Cząstka ciebie i mnie

Tłumaczenie: Grażyna Woźniak
Wydawnictwo: Świat Książki
The Little Pieces of You and Me
Ag2S

Wzruszająca książka autorki bestsellerowego Klubu Porcelanowej Filiżanki. Wymarzona lektura dla fanek powieści Lucy Dillon. Co byś zrobiła, gdyby Twoje życie nagle legło w gruzach? Poddałabyś się czy walczyła dalej? Dwie najlepsze przyjaciółki Isla i Sophie jeszcze na studiach obiecały sobie, że nigdy nie pozwolą, by życie przeciekło im przez palce. Wiele lat później Isla jest szczęśliwie...

Dwie najlepsze przyjaciółki Isla i Sophie jeszcze na studiach obiecały sobie, że nigdy nie pozwolą, by życie przeciekło im przez palce. Wiele lat później Isla jest szczęśliwie zakochana, mieszka zagranicą i spełnia swoje marzenia. Dla Sophie los okazał się mniej łaskawy - nie udało jej się zrealizować wielu planów.
Nagle życie obu kobiet bezpowrotnie się zmienia. Czeka je szereg trudnych decyzji i niepewna przyszłość. Na szczęście nawet w najgorszych momentach mogą na siebie liczyć. Czy wyjdą na prostą?

Podnosząca na duchu powieść o starych przyjaźniach i nowych początkach.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 660

Miłość przychodzi i odchodzi – przyjaźń jest na zawsze

Obyczajowa powieść Vanessy Greence to pouczająca książka, którą przeczytałam z wielką przyjemnością, uśmiechem na ustach i refleksją, że przyjaźń jest jednak najważniejsza. Ta historia ma w sobie sporo ciepła i skłania nas do małej sentymentalnej podróży – przypomnienia sobie wygłupów z przyjaciółmi, wspólnych sekretów, żartów, chwil przepełnionych zabawą, ale i smutkiem, gdy potrzebne było dobre słowo i ramię do wypłakania. „Cząstka ciebie i mnie” opowiada również o związkach, miłości i tym, że los bywa nieprzewidywalny.

Isla i Sophie to dwie najlepsze przyjaciółki, które na studiach złożyły sobie obietnicę, że spełnią swoje marzenia. Wiele lat później Isla jest samodzielną, żywiołową aktorką, dodatkowo szczęśliwie zakochaną. Świat stoi przed nią otworem. Natomiast Sophie musiała zrezygnować ze swoich planów. Nagle wszystko wywraca się do góry nogami. Isla musi zmierzyć się z trudną decyzją, a Sophie odkrywa okrutną prawdę.

Przyznam, że podczas czytania starałam się postawić na miejscu obu bohaterek i dosyć przerażające było zmierzenie się z tym, co ich spotkało. Wniosek jest taki, że przez kilka lat planujesz sobie życie, a jeden dzień, kilka chwil, dosłownie je rujnuje. To szokujące doświadczenie, ale równocześnie może w pewien sposób orzeźwiające? Wówczas mamy możliwość do zmiany i przemyślenia sobie swoich celów na nowo. Autorka uświadomiła mi, jak ważne jest posiadanie obok siebie osoby, na którą zawsze można liczyć. Przyjaźń – to główny motyw tej pozycji. Isla i Sophie razem stanowią niezniszczalny duet. Udowadniają, że w kobietach tkwi siła! Cudnie czyta się tę książkę również z tego względu – ukazuje ona wiele pięknych wartości, które czasem trudno znaleźć w naszym życiu.

To życiowa i dojrzała powieść. Nie jest to kolejna wydmuszka, wręcz przeciwnie – autorka zawarła w niej sporo serdeczności, ciepła, miłości i uroku. Życie bohaterek nie jest idealne, ale przecież mają siebie i wielu dobrych ludzi w swoim otoczeniu, a to już naprawdę dużo. Tej relacji można im pozazdrościć!

Sama fabuła podzielona jest na trzy części: wprowadzenie, punkt kulminacyjny, w którym Sophie i Islę spotyka coś niespodziewanego oraz faza radzenia sobie z tym wydarzeniem czy informacją – może jest w tym pewien schemat, jednak i tak urzekła mnie dobroć płynąca z tej powieści, dlatego też nie jest to takie istotne. To emocje się tutaj liczą i bardzo dobrze wykreowane postaci. Greence udało się zbudować naturalne, błyskotliwe i kompletnie różne bohaterki. Isa jest bardziej żywiołowa, wygadana i pewna siebie, z kolei Sophie uchodzi za rozsądniejszą, spokojniejszą i podchodzącą do życia z dystansem.

Z tą książką spędziłam przyjemne chwile, dostarczyła mi ona sporo wzruszeń i skłoniła do refleksji. Jednak pod koniec przydałoby się jeszcze ze dwa, trzy rozdziały. Autorka urwała zakończenie, niby wyjaśniając najważniejsze wątki, ale w dosyć pośpieszny sposób. Zabrakło mi kropki na i, kontynuacji losów Sophie, jakiegoś urywku z dalszego życia jej przyjaciółki – więcej konkretów, mniej ogólnych epilogów, które zbyt wiele nie wnoszą. Miałam wrażenie, że fabuła dopiero nabrała rozpędu, zaczęło się tak naprawdę robić ciekawie i nagle trach, koniec.

Okładka od razu przyciąga wzrok. I przyznam, że to ona skłoniła mnie do sięgnięcia po tę książkę – no, bo kogo nie skusiłyby dwie filiżanki kawy? Graficy wiedzą, co dobre.

„Cząstka ciebie i mnie” to książka, która spodoba się wielu kobietom. Ma w sobie romantyczny wątek, historię pięknej przyjaźni, sympatycznego i przystojnego właściciela księgarni, małżeńskie zawirowania, sporo emocji – co tu dużo pisać, to idealna powieść na leniwy, relaksujący wieczór!

Gabriela Rutana

bibliofilka | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Zostać lekarzem.
Wystąpić na Broadwayu.
Ukończyć triatlon.
Obejrzeć zorzę polarną.
Nauczyć się robić czekoladę w Paryżu.
Obejrzeć zachód i wschód słońca jednej nocy
Nauczyć się akrobacji na traperze.
Uszyć kołdrę ze skrawków.
Nauczyć się tańczyć tango.

Każdy człowiek ma marzenia i cele. Szczególnie, gdy się jest młodym i jeszcze o nic nie trzeba się martwić. Listę takich celów zrobiły sobie dwie bohaterki książki Vanessy Greene – Isla i Sophie. Z biegiem czasu zapomina się o zamierzeniach, które chce się osiągnąć. Te młode kobiety jednak nie zapominały. I choć każdej życie ułożyło się na inny sposób, gdzieś tam na dnie serca zostało wspomnienie niezrealizowanych marzeń.

Isla – wyjechała do Amsterdamu i realizowała się jako aktorka, występowała na scenie i miała stałą grupę przyjaciół. Natomiast Sophie została w Anglii. Wyszła za mąż za swojego wykładowcę ze studiów. Liam był sporo straszy od niej i aby się z nią związać musiał najpierw rozwieść się ze swoją pierwszą żoną....

WielkiBuk | 2017-04-19
Przeczytana: kwiecień 2017

„Cząstka ciebie i mnie” to powieść obyczajowa o kobietach i dla kobiet – wzruszająca, lekka, chwilami dająca do myślenia. To historia niezwykle silnej więzi, przyjaźni na dobre i na złe, takiej, której pragnie wielu, a tylko niektórzy mają szansę przeżyć. To także poruszająca opowieść o nadziei oraz sile marzeń i wierze, że można osiągnąć wszystko, jeśli ktoś będzie przy nas trwał, nawet w tych najtrudniejszych chwilach, kiedy nie wszystko zdaje się mieć sens. Jednocześnie porusza temat, którego obawia się wielu, ale może po lekturze łatwiej będzie ten lęk oswoić i wypowiedzieć na głos. Vanessa Greene stworzyła życiową, przystępną fabułę i bohaterki, z którymi nie sposób się w jakiś sposób nie utożsamić. To powieść na uroczy wieczór lub dwa, taka, którą można podzielić się z najlepszą przyjaciółką, podać dalej, a zadziała jak przysłowiowy miód na serce.

Keenyah | 2017-04-22
Przeczytana: 2017 rok

Każdy z nas powinien sporządzić listę rzeczy, które chce zrobić w życiu by na stare lata móc powiedzieć: "zrobiłam/em wszystko to co zaplanowałem".
Powinniśmy trzymać się tej listy choćby nie wiem co. Żadna choroba, żadne złe doświadczenia i żadne wypadki nie powinny nam przeszkodzić w osiągnięciu celu.
Bądźmy dla siebie surowi, ale nie do końca. Spójrzmy czasem na siebie oczami innych ludzi, bo być może widzimy się nie tak jak powinniśmy.

Moc tych przesłań będzie mi towarzyszyć jeszcze bardzo długo.

Polecam

Wielbicielka-książek | 2017-03-31

Zastanawiałam się od kilku dni, jak mogłabym zacząć moją opinię o książce "Cząstka ciebie i mnie", której z ogromną niecierpliwością wyczekiwałam. Przyznaję, że jestem sroką okładkową (o czym zapewne większość z Was już wie), zatem dużą uwagę przywiązuję do opakowania danej książki, a jeśli takowe mnie urzeknie i zauroczy, wówczas zapoznaję się z opisem, a następnie podejmuję decyzję o lekturze konkretnej powieści (zdaję sobie sprawę, że to nie jest tak do końca słuszne podejście). Oczywiście, tak było i tym razem. Oprawa powieści Vanessy Greene niewątpliwie mnie ujęła swą prostotą, kolorystyką, klimatem oraz pozwoliła sądzić, iż kryje się za nią ciepła i poruszająca opowieść. Cóż... Po raz kolejny okazało się, że urokliwa i budząca zachwyt okładka nie oznacza pięknej i zniewalającej historii. Zapraszam na moją opinię.

Vanessa Greene - brytyjska powieściopisarka, koneserka herbaty i wielbicielka garażowych wyprzedaży. Mieszka w Londynie. Jej powieści Klub Porcelanowej Filiżanki i...

Powieści, w których mowa o przyjaźni, zawsze podnoszą mnie na duchu. Wtedy myślę o swoich przyjaciołach, na których zawsze mogę liczyć. Główne bohaterki też mogą na sobie polegać, mimo wielokilometrowej odległości. Autorka wykreowała sympatyczną i pełną dobrej energii Islę, którą szczerze polubiłam. Jej upór w dążeniu do celu i postawa po usłyszeniu diagnozy sprawiła, że widziałam w niej osobę, z która sama bym się zaprzyjaźniła. Niemniej jednak, nie w każdej sytuacji zachowałabym sie tak jak ona. Zwłaszcza w przypadku podejmowania zawodowych decyzji. Gorzej wypada tu Sophie. Po prostu ofiara losu i postawa "przepraszam, że żyję". Rozumiem wyrozumiałość dla niektórych osób i zdarzeń, ale kurczę! Trochę walki o siebie, o swoje marzenia. Przez niemal całą książkę miałam wrażenie, że Sophie w ogóle nie myśli o sobie. Tkwiła trochę w poczuciu winy i wyglądało to tak, jakby udawała, że jest szczęśliwa i zadowolona z tego, co dostała od życia. Odniosłam nawet wrażenie, jakby obie...

LaLoba | 2017-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Bardzo optymistyczna i ciepła książka o odnajdywaniu się w różnych trudnych sytuacjach życiowych.... Jestem pod wrażeniem.. Naprawdę polececam 😊

agaw | 2017-05-24
Przeczytana: maj 2017

Do tej książki przyciągnęła mnie ładna okładka. Po przeczytaniu prologu nabrałam jeszcze większej chęci na zatopienie się w lekturze. Niestety, w moim mniemaniu, to właśnie prolog i epilog są najmocniejszą stroną tej powieści. Treść rozczarowała mnie – wydaje się, że czytając o problemach, życiowych wzlotach i upadkach wspólnie z bohaterkami powinniśmy przeżywać ich emocje. Mnie to nie spotkało – ciągle miałam wrażenie że zawarte tam zdarzenia opisywane są w sposób infantylny, schematyczny i „papierowy”, a prolog i epilog to najgłębsze, zawarte w książce myśli.

dziabaducha | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Słabo nawet jak na literaturę kobiecą. Książka nie wzbudza kompletnie żadnych emocji i jest napisana w bardzo, bardzo słabym stylu.

katherine1st | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Nic ambitnego, nic odkrywczego, takie sobie słodkie ple-ple z nieuleczalną chorobą w tle.

niedoczytana | 2017-06-11
Na półkach: Przeczytane, E-book, Legimi, 2017
Przeczytana: 13 czerwca 2017
Patronaty tygodnia

Kolejne ekscytujące nowości pojawią się w tym tygodniu w księgarniach. Przedstawiamy siedem z nich. Wśród nich znajdziecie m.in. rasowy thriller psychologiczny, opowiedziana na nowo baśń tysiąca i jednej nocy, skandynawski kryminał, fantastyka z Norwegią w tle i biografię człowieka, który stworzył amerykańską literaturę XX wieku. Sprawdźcie!