Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski
Wydawnictwo: Feeria Young
The List
Vaniliova

Piękno i brzydota nie zawsze są kwestią wyglądu. Wyobraź sobie, że gdy przychodzisz do szkoły, oczy wszystkich są wbite w jeden punkt. W listę. Czy znajdziesz na niej swoje nazwisko? A jeśli tak, to w której kategorii? Co roku ktoś - nie wiadomo, kto - wybiera dwie dziewczyny z każdego rocznika. Jedna zostaje okrzyknięta najpiękniejszą, druga - najbrzydszą. O tych spoza listy natychmiast...

Piękno i brzydota nie zawsze są kwestią wyglądu.

W listę.
Czy znajdziesz na niej swoje nazwisko? A jeśli tak, to w której kategorii?

O tych spoza listy natychmiast się zapomina. Wybrane nagle znajdują się w centrum uwagi całej szkoły.
Na liście są nazwiska ośmiu dziewcząt. W świecie po liście ich życie już nigdy nie będzie takie samo.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2017

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl

Książniczka | 2017-04-01

Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak dobra. Ma rewelacyjną fabułę i znakomicie nakreślone postaci. Autorka bardzo umiejętnie pokazała, jacy potrafimy być: złośliwi, wyrachowani, czasem po prostu podli, ale też dobrzy i szlachetni... Tutaj bohaterowie nie są czarno-biali, tylko skomplikowani i niejednoznaczni. Nie byłam w stanie przewidzieć, jak się zachowają. To jedna z największych zalet tej książki.

Kolejną jest sam pomysł na fabułę, ukazanie, jak wiele zależy od naszego wyglądu, a może raczej od tego, jak sami siebie postrzegamy. Stąd takie problemy jak chociażby anoreksja... Ale nie tylko, tytułowa fatalna lista najpiękniejszych i najbrzydszych dziewczyn nieźle namieszała w ich życiu, i to czasem w zupełnie inny sposób, niż byśmy się spodziewali.

Ta powieść jest świetna, wspaniale napisana i bardzo wciągająca. Jest też niebanalna i w mąddry sposób porusza ważne tematy. Warto dać jej szansę.

Jabłuszkooo | 2017-03-19
Przeczytana: 18 marca 2017

Autorka stworzyła niebanalną historię, która wciąga tak bardzo, że ciężko jest ją odłożyć i zająć się czymś innym. Pomysł dotyczący LISTY jest naprawdę ciekawy, intrygujący i... oryginalny. Nie spotkałam się wcześniej z podobną historią. Na upartego można znaleźć schematy, ale w żadnym razie określenie "schemat goni schemat" nie będzie tu trafne. Każda bohaterka jest inna, każda chce przekazać coś innego... Pani Vivian pokusiła się na naprawdę ciekawy i ryzykowny zabieg, którym jest perspektywa aż ośmiu bohaterek. Z początku do pomysłu można podejść sceptycznie, ponieważ od razu kojarzy się to z chaosem, jednak pisarka naprawdę dobrze poradziła sobie z tym wyzwaniem. Powiem więcej, był to genialny pomysł. Oprawa graficzna i wnętrze także jest na plus. Jedyną wadą jest zakończenie, choć pewnie zależy dla kogo, bo niektórzy uznają je za zaletę. Ja nie lubię otwartych zakończeń, wolę wiedzieć wszystko do końca, ale wiadomo nie każdy chce tego samego... Ogólnie rzecz biorąc bardzo,...

Gąska | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Nastolatki rządzą się swoimi prawami. To co dla dorosłych jest rzeczą nieistotną, dla nich jest sprawą życia i śmierci. Każdy chce być popularny, lubiany, piękny, choć bycie szarą myszką niewyróżniającą się w tłumie jest o wiele lepsze niż zostanie okrzykniętym najbrzydszą osobą wśród swoich rówieśników. Z takim właśnie problemem spotkały się cztery bohaterki „Fatalnej listy”, pozostałe cztery zostały wybrane najpiękniejszymi, więc nie mają się o co martwić. Czy na pewno? Takie mechaniczne szufladkowanie jest krzywdzące zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Piękno i brzydota nie zawsze są kwestią wyglądu.

W Mount Washington High School od lat istnieje pewna tradycja. W tygodniu, w którym ma odbyć się bal, ktoś rozkleja po całej szkole listę. Nie jest to zwykłe, nudne zestawienie, na które nikt nie zwróci uwagi, tylko coś, na co wszyscy czekają z niecierpliwością. Na owej liście znajduje się osiem nazwisk. Cztery z nich należą do dziewczyn uznanych za najpiękniejsze, a cztery do...

Kasia1101998 | 2017-03-25

Nie tego się spodziewałam po tak licznie dobrych opiniach. Chociaż pomysł na książkę jest fajny to jednak jej wykonanie już nie. Dawno nie czytałam nic tak nudnego. Nie polecam.

W szkołach nastolatki mają swoje prawa. Większość z nich uważa, że najważniejsza jest popularność, bycie pięknym i lubianym – nawet za cenę ukrywania prawdziwego siebie. Tak zwane szare myszki giną w tłumie i często są niezauważane lub wyśmiewane. Młodzież często wpada na szalone i nieprzemyślane pomysły, jednym z nich może być lista najbrzydszych i najpiękniejszych licealistek...

Magda | 2017-04-28

Czasy licealne są wspaniałym okresem w życiu człowieka. Pierwsze kroki w dorosłe życie, podejmowanie poważnych decyzji w kwestii naszej przyszłości i przyjaźnie, które nieraz zostają na całe życie. Jednak jest to też czas, w którym odkrywamy siebie. Co się stanie, kiedy z osoby z zewnątrz nas zaszufladkują? Jak poradzić sobie z tytułem, który definiuje nas jako ludzi? Z tym problemem musiały zmierzyć się bohaterki nowej książki Siobhan Vivian. Kiedy fatalna lista najpiękniejszej i najbrzydszej dziewczyny w każdym roczniku została ogłoszona, ósemka uczennic musiała zmierzyć się z jej konsekwencjami.
Książka napisana została z perspektywy uczennic, które znalazły się na liście ogłoszonej tydzień przed balem jesiennym. Każda z nich jest inna. Daniell, to zakochana pływaczka, która nadal żyje letnim obozem. Abby żyje w cieniu siostry prymuski. Candace to popularna dziewczyna, rządząca swoimi poddanymi żelazną ręką. Lauren, nieśmiała córka nadopiekuńczej matki, która dotychczas uczyła...

MałaPisareczka | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Co się stanie, jeżeli ludzie za bardzo uwierzą w czyjeś zdanie i zaczną je traktować jako własne? A przecież o podobną sytuację nie trudno. Wystarczy tylko corocznie pojawiająca się lista zawierająca kontrowersyjny temat piękności i brzydoty. I proszę bardzo - jedni się cieszą, inni płaczą! Choć może nie do końca?

Każdego roku licealistów z Mount Washington High, którzy w ostatni poniedziałek września wkraczali do szkoły, witała wywieszona na ścianie lista najładniejszych i najbrzydszych dziewcząt z każdego rocznika*. I tym razem tradycji stało się zadość, dzięki czemu owego dnia na liście pojawiły się nazwiska ośmiu dziewcząt: po jednej najładniejszej i najbrzydszej z czterech roczników.

I w tym przypadku nie powiem ani więcej. Mój opis jest w miarę zbliżony do tego z okładki i tak też miało być. Chcę, żebyście byli w podobnej sytuacji co ja. Kiedy wzięłam Fatalną listę do ręki nie wiedziałam, czego się spodziewać. A nieprzewidywalna fabuła okazała się niewątpliwym atutem....

Pati | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

"To, w jaki sposób postrzegamy piękno, jest sprawdzianem naszej moralności." ~ Henry David Thoreau
Piękna - to słowo pierwsze ciśnie mi się na usta kiedy myślę o tej książce. Czytając ją odczuważam wiele emocji, było mi bardzo żal niektórych bohaterek.Ukazano ich historię, można było poznać życie każdej z nich. Bardzo oryginalna fabuła, która została poprowadzona w naprawdę dobrym kierunku, nie sposób oderwać się od książki. Daje ona do myślenia i pozwala spojrzeć z perspektywy na pewne rzeczy. Nie zawsze wszystko jest takie jak mogłoby się wydawać. Gratulacje dla autorki za napisanie mądrej i pouczającej książki,która wzrusza i jest prawdziwa.

Sherry | 2017-03-27
Przeczytana: 26 marca 2017

To już tradycja. Każdego roku, na tydzień przed balem jesiennym, w liceum Mount Washington High pojawia się lista. TA lista. Zawiera osiem nazwisk dziewczyn, po dwie z każdego rocznika, nazywając jedne z nich najładniejszymi, a inne najbrzydszymi. Od tego dnia, ich życie zmienia się, czy tego chcą czy nie i niezależnie, w której kategorii się znalazły, zmiany nie zawsze muszą wyjść na lepsze.

Dorastanie to czas pełen wzmożonych uczuć i impulsywnych zachowań. To nieustanne patrzenie się za siebie i chęć przypodobania się innym ludziom. To pierwsze zauroczenia, pierwsze zazdrości, pierwsze złamane serca. Lista najbrzydszych i najładniejszych dziewczyn Mount Washington High, natomiast, staje się kolejnym czynnikiem zaburzającym spokojną sielankę licealnej rutyny i zakłócającym relacje pomiędzy ludźmi. Jak z nowymi zmianami poradzi sobie ósemka dziewczyn z tegorocznej listy?

Siobhan Vivian w swojej książce "Fatalna lista", wprowadza nas w świat młodzieńczych dramatów i licealnych...

Książkomania | 2017-04-02
Przeczytana: 27 marca 2017

Lista, która zmienia życia.

Czasami zachowanie nastolatków potrafi być okrutne. Siobhan Vivian przedstawia w swojej książce „Fatalna lista” właśnie taką jedną okrutność. Posłużyła się tutaj listą, która zmieniła życie kilku dziewczyn. Choć są to różne dziewczyny, to właśnie połączyła je ta fatalna lista. Zapewne w niejednej szkole są podobne tradycje, a dzięki tej książce niektórzy zrozumieją, jak bardzo takimi pomysłami mogą skrzywdzić innych.

„Prawda była taka, że nie mogła zmienić ich zdania na swój temat. Nie zdoła przekazać im lekcji, na którą nie ma w nich przyzwolenia.”

W Mount Washington High na tydzień przed balem jesiennym zostaje sporządzona lista, a na niej widnieją nazwiska ośmiu dziewczyn. Po jej wywieszeniu, życie każdej z tych dziewczyn na pewno ulegnie zmianie. Dla czterech z nich będzie to zmiana na lepsze, dla pozostałych może być koszmarem. Na liście umieszczone są bowiem nazwiska najładniejszych i najbrzydszych dziewczyn z każdego rocznika.

„Przy każdym...