Przypadki inżyniera ludzkich dusz. Entertainment ze starymi tematami życia, kobiet, losu, marzeń, klasy robotniczej, tajniaków, miłości i śmierci

Tłumaczenie: Andrzej Jagodziński
Seria: Meridian
Wydawnictwo: Pogranicze
Příběh inženýra lidských duší: Entrtejnment na stará témata o životě, ženách, osudu, snění, dělnické třídě, fízlech, lásce a smrti

"Przypadki inżyniera ludzkich dusz" to opowieść o pięćdziesięciu latach totalitaryzmów w naszej części Europy - napisana bez patosu, z humorem, ironicznym dystansem i autoironią. Tak, jak potrafią Czesi - Hrabal, Kundera, Filip czy właśnie Josef Škvorecký. To najważniejsza powieść tego autora, jego arcydzieło. Zabawne anegdoty i dramatyczne historie, pierwsze młodzieńcze miłości i pierwsze spotkania ze śmiercią, żart i groza, "absurdalny teatr świata". A wszystko to, w drobnych epizodach, połączonych ze sobą metodą montażu filmowego, tworzy niezwykły kolaż literacki i panoramę ludzkich losów. Choć powieść powstała przed trzydziestu laty, jej przesłanie jest (niestety) wciąż aktualne. Bo jak mówi narrator: "Świństwa powtarzają się w wariantach, których schematy są do siebie zawstydzająco podobne. Ab initio orbis terrarum".

Andrzej S. Jagodziński.

klaju | 2014-03-21

Książka-instytucja. Dzieło. Powieść która sprawiła, że zapomniałem o Hrabalach, Kunderach i innych Haskach. Prawdziwa środkowoeuropejska "Rozmowa w Katedrze". Tylko zdecydowanie nam bliższa i bardziej znajoma, napisana z tym charakterystycznym dla Czechów dystansem i fatalizmem. Opowieść o życiu i wojnie, muzyce, dojrzewaniu, miłości do dziewcząt i saksofonu, praskiej wiośnie i tajniakach, emigracji i tęsknocie za domem. Pełna humoru i autoironii, lecz równocześnie smutna i trochę melancholijna. Po prostu obraz nas i naszej historii - ze wszystkim tym co najlepsze i najgorsze w drugiej połowie dwudziestego wieku - widzianej oczyma kogoś, kto to wszytko ma już za sobą.
Podsumowując to jedna z najlepszych powieści jakie czytałem. Kiedykolwiek. Gdy skończyłem natychmiast kupiłem chyba wszystkie książki Skvorecky'ego, jakie wydano w Polsce. Było warto.

Iwona | 2015-02-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Nie lubię tego słowa — arcydzieło — ale co robić, do tej książki pasuje jak ulał. Gruba kniga pełna bon motów robi ogromne wrażenie. Erudycją, humorem, zdrowym dystansem do siebie i otoczenia oraz — last but not least — doskonałym warsztatem literackim. Każda książka Skvoreckyego trzyma poziom, ale ta jest wybitna. Być może nie docenią jej należycie 20-30-latkowie, bo czasy, o których mówi im znowu nic nie mówią. Ja z żalem ją zamknęłam.

Skvorecky ma dar: potrafi pisać o trudnych, bolesnych sprawach z ironicznym, prześmiewczym dystansem. I dotyka sedna. Zwykłe, czasem wręcz głupie, codzienne zmagania i okrutny, czasem wręcz miażdżący, dotyk historii. Dużo w tej książce polityki, takiej codziennej, widzianej oczami zwykłego zjadacza chleba, i tej groźniejszej, która potrafi złamać życie, a nawet, w imię sprawy, tego życia pozbawić. Ale czytając, o nudzie nie ma mowy. Bo ta polityka jest ważna o tyle, o ile wpływa na los bohatera. Danielowi (alter ego Skvoreckyego) przyszło...

Kayunia | 2015-09-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 07 września 2015

Rzecz o wielkich, często bardzo bolesnych, sprawach naszego ułomnego świata, pokazana w sposób lekki, zabawny, ironiczny, ciepły - bez krzty patosu. Uwielbiam czeski dystans, humor, a jednocześnie momenty, że nie sposób się nie wzruszać. W tej książce znalazłam to wszystko, a do tego napisana jest w sposób skrzący inteligencją i erudycją Autora, a pomysł na przemieszanie wydarzeń jest dodatkowym smaczkiem. Hmm, co tu dużo mówić... Żałuję, że lektura już poza mną, a poza tym... chyba zakochałam się w Smirzickym:)))

Maniera | 2014-06-24

Rewelacyjny wolumin. Świetne przemieszanie czarnego humoru, tragedii i absurdu. Lekkim problemem są jedynie nietłumaczone fragmenty w obcych językach - nie wiem, czy to zamysł autora, czy tłumacza.

Behemot | 2014-09-12

Jedna z kilku najlepszych powieści, jakie czytałem w życiu. Mistrzostwo.

rokita49 Boruta | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

W planie tworzenia społeczeństwa komunistycznego pisarze pełnili ważną rolę propagandowo-wychowawczą i w związku z tym byli nazywani "inżynierami dusz".

Musicus | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Wyborna.... przeczytałem dawno

Dorfred | 2016-10-18
Kobi | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016
Kwiat_Paproci | 2016-08-12
Angelus 2014

51 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 18 października.

Znamy finalistów Angelusa

Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału siódmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 października.