Utracony dar słonej krwi

Okładka książki Utracony dar słonej krwi Alistair MacLeod Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Utracony dar słonej krwi
Alistair MacLeod Wydawnictwo: Wiatr od Morza literatura piękna
Michał Alenowicz
literatura kanadyjska Kanada Nowa Fundlandia Nowa Szkocja

Proza małych rzeczy

1956 14 299

Perełka literatury pełna przepięknych opisów nieprzystępnego oceanu, wyrażających zachwyt, ale też respekt. Zafascynowało mnie, jak w krótkiej formie można opowiedzieć dzieje całego rodu od końca XIX wieku. Bohaterowie są do bólu ludzcy, nieidealny, ale autor znajduje dla nich ciepło i wyrozumiałość. Na pewno do tego zbioru opowiadań wrócę.

Bardzo dobre opowiadania oscylujące wokół kanadyjskiego wybrzeża i oceanu, kopalni węgla kamiennego oraz losu ludzkiego, który często bywa trudny do zniesienia.
Zdecydowanie warte przeczytania.

Zdecydowanie warte przeczytania.

Piękna książka! To banalne stwierdzenie oddaje najlepiej to, czym ta książka jest. Wydarzenia opisane na jej kartach: smutne, wesołe, dramatyczne, zwyczajne są opisane w tak pięknym, malarskim stylu ekspresjonistycznego wyrazu, że każde opowiadanie jest jak piękny obraz. Zachwyca pięknem, ale i porusza do głębi! Łzy leciały mi podczas lektury kilka razy...

Przepiękna proza. Uderza mnie jedna obserwacja. W tych historiach jest nostalgia, wspomnienia przeszłości, fenomenalne opisy odczuć, reakcji ludzi i ich zachowań. Ale nie ma krytyki, nie ma tego ponurego, beznadziejnego nastroju i tonu, który jest tak powszechny w naszej literaturze, np. ze współczesny autorów J. Małecki byłby dobrym porównaniem, który mnie męczy, bo jest przesycony taką beznadzieją i szarością.

Książka stanowi zbiór prozaicznych opowiadań o mieszkańcach wschodniego wybrzeża Kanady. W piękny sposób autor przedstawia dotychczasowe życie w górniczych i nadmorskich miejscowościach oraz cały proces zmian jaki nadchodzi związany z „nowoczesnością”. Ludzi pędzących ku wykształceniu i karierze, łamiących dotychczasowe zasady życia i pragnących czegoś więcej oraz ich przodków, którzy z tęsknotą patrzą na mijający czas i trwogą na nadchodzące zmiany. Jest to czas, który odchodzi w przeszłość, który już nie wróci, nastaje nowe pokolenie z nowym poglądem na świat.
Z opowiadań zawartych w książce bije swojego rodzaju smutek związany ze zmianami jakie następują. Autor w piękny sposób opisuje cały ten proces pobudzając czytelnika do refleksji na temat przemijania. Ponieważ nic nie trwa wiecznie, życie brnie do przodu, zmienia się otocznie, zmieniają się też ludzie oraz poglądy na życie. Historie są przedstawione prostym ale zarazem barwnym językiem, który porywa nas w świat Kanady i jej zwyczajów.
Jest to subtelna opowieść o niezwykłych trudach życia i ludzkiej odwadze. Polecam ją wszystkim miłośnikom literatury pięknej. Ja niestety nie do końca odnalazłam się w tych klimatach. Muszę przyznać, że sięgając po tą książkę nie spodziewałam się spotkania z opowiadaniami. Choć jest to druga moja styczność z taką formą ksiązki, to tym razem nie do końca się w tym wszystkim odnalazłam. Przytłaczała mnie mała liczba dialogów. Ciągłe, choć piękne opisy nieco mnie nużyły i nie zachęcały do dalszego czytania. Myślę, że jest to pozycja dosyć specyficzna ale warta uwagi miłośników literatury pięknej.

Świetne opowiadania. Ostatnie wręcz genialne! Świat, który już niedługo wymrze o ile już nie zginął bezpowrotnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Alistair MacLeod Utracony dar słonej krwi, to zbiór opowiadań jednego z najwybitniejszych kanadyjskich prozaików XX wieku. Autor opisuje codzienne zmagania i trud życia mieszkańców górniczych i nadmorskich miejscowości w latach 60tych I 70tych XX wieku. To świat, który za chwilę odejdzie w zapomnienie, gdzie młodzi wyruszają coraz częściej na poszukiwanie lepszego życia a dziadkowie trwają wśród tego, na co całe lata ciężko pracowali. Opowiadania są bardzo klimatyczne, autor doskonale opisuje świat, który przemija, nostalgicznie spoglądając w przeszłość i z nadzieją wpatrując lepszego życia dla swoich bohaterów.

Chociaż w większości opowiadań częściej widoczna jest tęsknota, smutek i rozterki, to ich bohaterowie są na tyle silni, że prawdopodobnie poradzą sobie ze swoją teraźniejszością i przyszłością.

"Utracony dar słonej krwi" to siedem opowiadań o trudach życia.

Autor w niezwykły sposób opisuje zwykłe sprawy. Poznajemy pewne wycinki z życia bohaterów uchwycone w momencie, gdy stoją oni w obliczu wielkich zmian. Każdy z nich ma własną historię. Łączą ich specyficzne warunki w jakich zostali wychowani.

Opowiadania napisane są pięknym językiem. Autor nie szczędzi opisów przyrody, dzięki czemu bez trudu możemy poczuć atmosferę tamtych rejonów.

"Utracony dar słonej krwi" to siedem opowiadań o trudach życia.

Opowiadania napisane są pięknym językiem. Autor nie szczędzi...

To są opowiadania o pełnych znoju i trudu dniach powszednich mieszkańców Nowej Szkocji. Bardzo dobrze się czyta!

Minus za brak informacji na okładce, że jest to zbiór opowiadań.

Minus za brak informacji na okładce, że jest to zbiór opowiadań.

• 2017