Małe zbrodnie małżeńskie

Okładka książki Małe zbrodnie małżeńskie Éric-Emmanuel Schmitt
Okładka książki Małe zbrodnie małżeńskie
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Petits crimes conjugaux
Znak
2005-01-01
2005-01-01
Barbara Grzegorzewska

Z zycia wziete dylematy malzenskie. Mimo dobrze zagranych rol aktorstwa Beaty Kawki i Miroslawa Zbrojewicza ( na marginesie dla mnie na zawsze Grucha z Chlopaki nie placza:-) mimo dobrych recenzji i zachwytow mnie nie porwala. Odsluchalam bez wiekszych emocji/uniesien, zachwytow czy podziwow. Ot milo sie sluchalo.

Co kto lubi... Mnie taka forma odpychała i męczyła, ale książka była na tyle krótka, że szkoda było mi już przerwać.

suuper! o dynamice emocji w związku, jak zazdrość i namiętność się ze sobą przeplatają, jak działa pożądanie w relacji damsko-męskiej.

Polecam audiobooka z Beatą Kawką i Mirosławem Zbrojewiczem w rolach głównych odtwarzających role małżonków w dramacie Erica-Emmanuela Schmitta. Piękna oprawa muzyczna, świetna gra aktorska - miód na uszy.

Uwielbiam błyskotliwość autora. Taka krótka książeczka a jaka treściwa. Jak się tak czyta to można dojść do wniosku że ludzie to są jednak naprawdę zwariowani, dziwni i pełni sprzeczności.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/male-zbrodnie-malzenskie/opinia/79490948 - anerra napisała, że nikt nie wystawił w teatrze Małych zbrodni małżeńskich. W Rzeszowie na deskach teatru im. Wandy Siemaszkowej jest aktualnie grany trn spektakl - zapraszam.

Czy ktoś, kiedyś wystawił tę sztukę? Nie? A powinien!

Ksiażka napisana jest tak przyjemnym stylem, że czyta się ją jednym tchem.
Zawiera w sobie całą paletę emocji. Przeplatają się ze sobą zarówno dobre jak i te złe uczucia.
Małżeństwo - tak rożni a zarazem tacy sami.

Nie spodziewałam się, że ta krótka pozycja tak mi się spodoba i będę doszukiwać się w niej... może siebie?
Polecam.👍

Czy ktoś, kiedyś wystawił tę sztukę? Nie? A powinien!

Ksiażka napisana jest tak przyjemnym stylem, że czyta się ją jednym tchem.
Małżeństwo - tak rożni a zarazem tacy sami.

Tylko ktoś to ma dostęp do siebie, do swoich emocji, bez wstydu i z akceptacją - tylko ktos taki zrozumie w pełni i doceni tę książkę

Powrót po latach do tej małej, ale pełnej treści książeczki.
Rozgrywki małżeńskie – zaskakujące przeciwstawnymi uczuciami, zmiennością nastrojów, łatwością wybaczania a przede wszystkim lekkością i komizmem.
Małżonkowie Lisa i Gilles, po 15 latach razem, kochają się i nienawidzą równocześnie, oszukują się nawzajem, bezustannie ranią i godzą się, ona gotowa jest nawet zabić. Jednak łączy ich specyficzne porozumienie duchowe i miłość, oczywiście. Dzielą kłamstwa, zazdrość, pretensje, żale.
Każde małżeństwo jest inne, można i takie uznać za wiarygodne.
Czyta się świetnie, rzecz błyskotliwa, żywa i zabawna. Sztuka jest grywana, chętnie zobaczyłabym ją na scenie.

Powrót po latach do tej małej, ale pełnej treści książeczki.

"Małe zbrodnie małżeńskie" Schmitta to naprawdę przewrotna sztuka. Przeczytałam ją bardzo szybko mimo poważnej i pokrętnej treści. Moja pierwsza myśl po ukończeniu lektury dotyczyła tego, że chętnie zobaczyłabym ją w teatrze w wykonaniu utalentowanych aktorów.

Małżonkowie Lisa i Gilles kłamią, oszukują, noszą maski, a jednocześnie mówią prawdę, są uczciwi i ukazują swoją prawdziwą twarz. Ta mała książeczka ma dwoistą naturę, jest jak yang i ying. W tej sztuce Schmitta małżeństwo przechodzi prawdziwy sprawdzian. Oczywiście nie zdradzę, jak się on zakończył.

Nie przepadam za tym rodzajem literackim, ale jeżeli miałabym czytać więcej dzieł podobnych do "Małych zbrodni małżeńskich", to mogłabym zmienić zdanie. Dramat niekiedy upraszcza pewne rzeczy, ale również pogłębia niektóre aspekty. Polecam.

• 2011
  • Literatura francuska