Małe zbrodnie małżeńskie

tłumaczenie
Barbara Grzegorzewska
Petits crimes conjugaux

Inne wydania

Małe zbrodnie małżeńskie to przewrotna, zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi. Co zostało między nimi po 15 latach małżeństwa? Schmittowi udała się nie lada sztuka: napisał dramat, który czyta się jak najbardziej wciągającą powieść.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Sztokholm delete
Jens Lapidus

7 (8 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
mclena | 2016-02-10
Na półkach: 2016 ✔, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2016

"Kochać długo, kochać zawsze to wbrew naturze. (...) Więc żeby uczucie trwało, trzeba zgodzić sie na niepewność, wypłynąć na niebezpieczne wody, tam gdzie posuwa się do przodu tylko ten, kto ufa, odpoczywać, unosząc się na zmiennych falach zwątpienia, spokoju, ale nigdy nie zbaczac z kursu."

:) aż mi się sama gęba śmieje jak sobie pomyślę co też Lisa i Gilles zrobili, aby przywrócić ich uczuciu właściwy kierunek. Nie pamiętam kiedy ostatni raz zetknęłam się ze sztuką, ale podejrzewam, że było to gdzieś w szkole średniej i jestem w ciążkim szoku, że aż tak mi się spodobała. Krótka, ale za to bardzo bezpośrednia, z mocnym przekazem, wartościowymi wnioskami.

Gilles utracił pamięć w wyniku tajemniczego wypadku i teraz jego żona Lisa próbuje mu pomóc odzyskać wspomnienia. Od początku wydawało mi się, że wiem gdzie i w jaki sposób wszystko zmierza, lecz ogromnie się pomyliłam. Ilość kłamstw i niewypowiedzianych wcześniej słów, niewyrażonych uczuć jaka przelewa się podczas tego...

Gosia | 2014-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam już kilka książek E.E. Schmitta i zawsze się zastanawiam czym zaskoczy mnie następna jego pozycja. Tym razem jest to studium dotyczące małżeństwa. Krótka historia w formie dramatu, niespełna 100 stron i mnóstwo treści. Formą i głębią przypomina inna jego książkę "Oskar i pani Róża" i tak samo poraża swoją prostotą.
Krótka jednoaktówka przedstawia małżeństwo z 15-letnim stażem, Lisę i Gillesa. On wraca do domu ze szpitala z amnezją po doznanym wypadku . Ona stara się przywrócić mu pamięć, odmalowując idealną wizję męża i związku, jaki chciałaby mieć. Okazuje się, że on prowadzi grę, udając amnezję, aby dociec przyczyn rozkładu ich związku i poznać prawdę o żonie.
Ten krótki dramat jest wnikliwą analizą małżeństwa tych bohaterów, ale także ich samych, poszukiwaniem prawdy o sobie i o tym, co zniszczyło ich oboje, a także ich związek. Ciekawa intryga, która kończy się w zaskakujący sposób.
Schmitt stara się udowodnić, że długoletni związek wcale nie musi być synonimem...

ChicaDeAyer | 2013-10-24
Przeczytana: 23 października 2013

Treściwa mimo swej obszerności, przewrotna, zaskakująca, zwyczajnie prawdziwa. Autor ukazał pułapki, jakie czekają na ludzi, którzy w prozie życia zapominają o pielęgnacji związku. Rutyna potrafi zdławić nawet największe uczucie i rozluźnić najsolidniejsze więzi. Oddalić nawet idealnie dobranych partnerów. Kryzys może dopaść każdego z nas - dlatego nie można popełniać błędów głównych bohaterów i zapominać o dialogu.

gwiazdka | 2015-09-10
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2015

Utworek króciutki, za to wywołał podczas lektury uśmiech. Czyta się przyjemnie, szczególnie, że dało się wyczuć klimat kojarzący mi się z powieściami lat dwudziestych poprzedniego wieku. „Małe zbrodnie małżeńskie" skojarzyły mi się z definicją instytucji małżeństwa podaną w pigułce. Bardzo dobra lektura dla ludzi, którzy nie mają dużo wolnego czasu, bo czytanie jej zajmuje niecałą godzinkę. Mało stron, dużo treści, do tego mistrzowska żonglerka słowem. Bardzo polecam.

wiech | 2016-03-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 marca 2016

Psychodrama – mistrzowski, zabawny dialog.
Kobieta i mężczyzna - szalony związek. Wariacka miłość.
Czytałam i uśmiech nie schodził mi z ust.
Błyskotliwa szermierka słowna, wzajemne pretensje, intrygi, kłamstwa. Czarny humor… i wiele pytań.
Kto zabija miłość - on czy ona? Kto zawinił?
Kto kocha bardziej? Czy można kochać i nienawidzić?
Czy małżeństwo zabija miłość? Czy małżeństwo w ogóle ma sens?
Pytania można mnożyć, tylko odpowiedzi nie muszą być oczywiste.
Autor jest mistrzem dialogu i świetnym psychologiem.
Sprawiłam sobie ogromną przyjemność tą niebanalną, cudowną książeczką. Przeczytałam jednym tchem i jeszcze nie raz do niej wrócę. Polecam!!!

„Tak. Kochamy się, ale kochamy się źle.”

My_books | 2015-01-27

Bardzo, bardzo mi się podobał ten króciutki dramat. Pomimo swojej niewielkiej objętości jest to naprawdę mądry utwór, warty przeczytania przez każdego! Opowiada, co liczy się w małżeństwie, że nie można zdać się na rutynę, bo wtedy, wtedy... no właśnie!
Serdecznie polecam- mi "Małe zbrodnie małżeńskie" na pewno zapadną w pamięć :)

| 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Ta książka mnie struła. Na kilkudziesięciu stronach pokazała jak można kochać aż do nienawiści, jak można z miłości posunąć się do najgorszych myśli i czynów. Każdy z nas jest zbrodniarzem, każdy w jakiś mniej lub bardziej zawoalowany sposób zabija swój związek. Jedni nadmiarem czułości i wylewnością, inni oziębłością, oschłością czy niezrozumieniem, a rutyna zabija sama z siebie. Ważne tylko czy jesteśmy w stanie obudzić się z tego amoku, w którym działamy i w porę dostrzeżemy zagrożenie. Można wtedy "zabić" to, co złe w związku, i zacząć od nowa :)

eleanor_rigby | 2016-03-02

Fajne, lekkie i bardzo przyjemnie mi się czytało. Może i nie ma tu wielkiej literatury a dzieło - a raczej "dziełko" - niewielkich jest rozmiarów ale za to z polotem i humorem.
Dialog małżeński, trochę kłamstw, trochę wyolbrzymień - jak to między kobietą i mężczyzną. Szczególnie wtedy gdy są w ferworze kłótni.
Przyjemna lekturka.

tatiasza | 2015-12-03

Książka bardo króciutka, ale za to jakże wymowna. O miłości, nienawiści, zazdrości... Do czego może doprowadzić miłość, która przeradza się stopniowo w nienawiść? Polecam:)

Recenzja zamieszczona również na moim blogu: http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com/

"Kochać to coś irracjonalnego, to niedzisiejsza fantazja, coś czego nie da się wytłumaczyć, coś, co nie jest praktyczne, coś, co samo w sobie jest swoim jedynym usprawiedliwieniem". str. 87

Swoją przygodę z twórczością Erica-Emmanuela Schmitta rozpoczęłam od krótkiego opowiadania „Oskar i Pani Róża”, ta niewielkich rozmiarów książeczka okazała się opowieścią po brzegi wypełnioną emocjami, życiową mądrością i pięknym przesłaniem. Dlatego sięgnęłam po kolejne opowiadanie autora i było to „Dziecko Noego”, które w moim odczuciu było niezwykle mądre, refleksyjne i kształcące. Następnie w moje ręce wpadła „Tajemnica Pani Ming” i tym krótkim opowiadaniem E.E. Schmitt oczarował mnie już w zupełności. W zasadzie delektowałam się każdym fragmentem tej osobliwej opowieści. Autor w fascynujący i bardzo wysublimowany sposób wyraża swoje myśli, może dla wielu będą to banały, jednak ja czytam jego...

Na półkach