Ostatni wykład

2008-01-01
978-83-7534-052-5
Jan Kabat
Randy Pausch śmierć choroba

Fajny concept, ale za bardzo idzie w coaching. +1, że na faktach.

Fajny concept, ale za bardzo idzie w coaching. +1, że na faktach.

"Ostatni wykład" Randy'ego Pauscha to inspirująca opowieść o życiu, determinacji i perspektywie w obliczu trudności. Pausch, stawiając czoła śmiertelnej chorobie, dzieli się mądrością i refleksjami, które poruszają i skłaniają do zastanowienia się nad wartościami życiowymi. To książka, która skłania do refleksji nad tym, co naprawdę jest istotne i jak czerpać radość z każdego momentu.

Po książkę sięgnąłem bez żadnych większych oczekiwań, ot stała na półce, potraktowałem ją jako luźniejszy przerywnik czytelniczy, być może tzw. "balsam dla duszy". Nieco obawiałem się nadmiernej ckliwości oraz new age'owego pierdololo - i o ile elementy bardziej ckliwe, wzruszające istotnie występują (i dobrze),to żadnej agendy new age nie wychwyciłem, zamiast tego niestety sporo groteskowego coachingu, ale na poziomie "do wybaczenia". Ogólnie książka pozwala na chwile głębszej refleksji nad przemijanieniem, życiowymi priorytetami itp., jednakże z drugiej strony autor niejednokrotnie irytował mnie swoimi radami i pomysłami na życie. Czyta się bardzo łatwo i szybko, dla osób będących w zdrowotnym kryzysie oraz ich rodzin/bliskich, być może będzie to pozycja dużo mocniej oddziałująca. Mi do gustu przypadła średniawo, nie wystawię jednak oceny, gdyż po prostu źle bym się czuł oceniając niezbyt wysoko przeredagowany emocjonalny wykład umierającego człowieka, skierowany w dużej mierze do jego dzieci. Spoczywaj w pokoju Randy.

Krótka i konkretna książka będąca zapisem ostatniego wykładu profesora informatyki W Carnegie Mellon University. Randy Paush na kilku przykładach ze swojego życia mówi o tym, co w życiu najważniejsze. Uświadamia nam, że są to wszystko proste sprawy, a mimo to na co dzień bardzo często o nich zapominamy. Opowiada o potędze dążenia do spełnienia swoich dziecięcych marzeń. Zdecydowanie warta przeczytania. Dla każdego.

O jakże się cieszę, ze ta ksiazka wpadła mi w ręce. W sposób prosty i jasny opisane wartości życiowe i rady człowieka, który usłyszał wyrok: rak trzustki. Polecam.

Nienajgorsza, ale nic nie wniosła w moje życie. Dobra może dla nastolatków.

Nienajgorsza, ale nic nie wniosła w moje życie. Dobra może dla nastolatków.

Książka "Ostatni Wykład" jest pełną cennych treści podróżą przez życie prof. Randy'ego, przedstawioną w formie tytuowego wykladu. Jest to opowieść człowieka który u przedwczesnego schyłku swojego życia zostawia swoim dzieciom, studentom oraz nam, czytelnikom receptę na spełnienie marzeń, pokonywanie murów i sięganie gwiazd.

Książka przypomina o kilku wartościach, zachowaniach, które pomagają wciągnąć z życia jak najwięcej. Są to niby rzeczy banalne, o których wie każdy z nas, ale jeśli się nad tym zastanowić to, czy faktycznie z nich korzystamy? Czy na co dzień staramy się nie przejmować głupotami?
Warto przeczytać tę książkę choćby właśnie po to, żeby przypomnieć sobie, co tak naprawdę jest w życiu ważne i chociaż spróbować zapamiętać kilka wskazówek jak nie marnować czasu.

Może ta książka nie zawiera jakichś odkrywczych życiowych prawd, niemniej jednak jej przesłanie jest piękne, no i ta idea - umierający ojciec zostawia dzieciom kilka najważniejszych życiowych rad. Ta książka totalnie porwała moje serce! Niesie mnóstwo otuchy, uczy czerpać radość z życia i dostrzegać wartość w każdej drobnostce. Warto czasem przypomnieć sobie te najprostsze prawdy o ludzkim życiu.

Wzruszająca historia chorego na raka naukowca, męża i ojca rodziny. Dobrze napisana i zawierająca pełno cennych życiowych mądrości. Czytając nieraz miałem refleksje dotyczące życia i jego kruchości. Napewno podejście autora motywuje i inspiruje do działania. Doceniam też krótkie rozdziały dzięki którym łatwiej było mi czytać książkę

• 2011