Warszawski spisek

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Bellona
The Warsaw Conspiracy
Bożena

Najmłodszy potomek Stelnickich - Józef - angażuje się w spisek podchorążych, który w konsekwencji doprowadza do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej. Pomimo usilnych prób Michałowi nie udaje się odwieść brata od powziętej decyzji. Niebawem, na trop spiskowców wpada carska tajna policja i funkcjonariusze znienawidzonego przez wszystkich Polaków Trzeciego Departamentu, na czele którego stoi, ukrywając ten fakt w tajemnicy przed bliskimi, mąż Barbary, Wiktor. Czy Michał zdoła ocalić młodszego brata od wojennej zawieruchy, tak jak poprzysiągł to matce? Czy Wiktor pokrzyżuje śmiałe plany spiskowców w nadziei na awans?

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=7341&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/7341.jpg

allison | 2015-02-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 02 lutego 2015

Sięgnęłam po "Warszawski spisek" z obawami, gdyż mam niezbyt dobre doświadczenia z powieściami o polskiej historii, które wyszły spod pióra zagranicznych pisarzy.

Książka pana Martina nie rozczarowuje, jeśli - zgodnie z reklamą zamieszczoną na okładce - potraktuje się ją jako "powieść sensacyjną o powstaniu listopadowym". Historia jest tu bowiem zobrazowana pobieżnie i nieco infantylnie jak dla polskiego odbiorcy.
Autor nie ustrzegł się też błędów rzeczowych, zwłaszcza anachronizmów, czego najdobitniejszym przykładem jest śpiewanie legionowej piosenki przez wracających spod Moskwy Polaków, którzy walczyli w armii Napoleona.

Poza tymi historycznymi wpadkami trudno coś zarzucić fabule. Spełnia ona wymogi powieści sensacyjnej, akcja jest wartka, pełna nagłych zwrotów i niespodzianek, trzyma w napięciu do końca. Może momentami autor uderza w zbyt górnolotne tony, gdy pisze patriotyzmie, ale nie jest to bardzo rażąca maniera.

Polecam jako odprężającą lekturę, przy której można...

basik | 2016-01-23

"Warszawski spisek" to już ostatnia książka o dziejach rodziny Stelnickich. A szkoda, bo zdążyłam bardzo zżyć się z bohaterami, ich życiem i problemami.
Tym razem Anna i jej rodzina biorą czynny udział w powstaniu listopadowym. Bohaterami jest jeż Iza (córka) Zofii, oraz Wiktor (Rosjanin mąż Barbary).
Bardzo ciekawa akcja, dużo się dzieje, jest też wątek miłosny.
Po przeczytaniu całej trylogii doszłam do wniosku, że jestem bardzo szczęśliwa, że nie przyszło mi żyć w tamtych burzliwych czasach. Anna od 1793 roku przeżyła aż trzy wojny.
Bardzo dobra powieść historyczna, którą serdecznie polecam.

Violetta Kaczyńska | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Zastanawiałam się dlaczego Amerykanin z Chicago napisał powieść tak bardzo wplecioną w historię Polski, dlatego też chciałam dowiedzieć się coś o J C Martin, nie za bardzo mi się to udało Może rodzina Stolnickich jest fikcyjną rodziną, ale fabułą została wpisana w autentyczne wydarzenia. Książkę można oceniać jako powieść - sagę rodzinną, abo właśnie jako powieść historyczną. W jednym i drugim wypadku oceniam ją dobrze.

Daniel | 2017-01-29
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Słabo to wyszło. Amerykanin wziął się za zrobienie fabuły dziejącej się na tle polskich wydarzeń historycznych. Plus za to, że musiał poznać tę historię, ale równie dobrze te wątki rodzinne mogłyby się dziać gdziekolwiek. A do tego słabe dialogi (wręcz na poziomie pogadanek szkoleniowych i reklam) pisane w jeszcze bardziej męczący sposób.

Alicja | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

3xtak:) cudownie historyczna, wartka akcja, ciąg dalszy genialnej historii. Polecam zacząć od pierwszego tomu i dać ponieść się tej cudownej opowieści.

Krzysztof Polowczyk | 2017-02-10
Przeczytana: 19 lutego 2017