Warszawski spisek

2012-12-17
Opracowanie zbiorowe
sensacja sposek powstanie listopadowe

#WyzwanieLC2022 Listopad
Zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę, bo doskonale wpisuje się w tematykę listopadowego wyzwania. Książka o Polsce, której akcja toczy się na terenie naszego kraju i co ciekawe autor nie jest Polakiem. Kupiłam ją kilka lat temu zaintrygowana połączeniem polskich akcentów w tytule z zagranicznym nazwiskiem autora. Dopiero w domu doczytałam, że to ostatnia część trylogii. Głównie dlatego wylądowała ona na półce, chciałam najpierw przeczytać wcześniejsze części. Niestety nie udało mi się na nie trafić. mam nadzieję, że uda mi się kiedyś uzupełnić lekturę, bo to piękna opowieść , której akcja toczy się w okresie zaborów. Historia rodziny polskich patriotów, których losy związane są z losem ojczyzny. Powieść przepełniona miłością do naszego kraju, aż dziw, że autor z pochodzenia jest Irlandczykiem a nie Polakiem.

#WyzwanieLC2022 Listopad

3xtak:) cudownie historyczna, wartka akcja, ciąg dalszy genialnej historii. Polecam zacząć od pierwszego tomu i dać ponieść się tej cudownej opowieści.

Słabo to wyszło. Amerykanin wziął się za zrobienie fabuły dziejącej się na tle polskich wydarzeń historycznych. Plus za to, że musiał poznać tę historię, ale równie dobrze te wątki rodzinne mogłyby się dziać gdziekolwiek. A do tego słabe dialogi (wręcz na poziomie pogadanek szkoleniowych i reklam) pisane w jeszcze bardziej męczący sposób.

Zastanawiałam się dlaczego Amerykanin z Chicago napisał powieść tak bardzo wplecioną w historię Polski, dlatego też chciałam dowiedzieć się coś o J C Martin, nie za bardzo mi się to udało Może rodzina Stolnickich jest fikcyjną rodziną, ale fabułą została wpisana w autentyczne wydarzenia. Książkę można oceniać jako powieść - sagę rodzinną, abo właśnie jako powieść historyczną. W jednym i drugim wypadku oceniam ją dobrze.

2003

"Warszawski spisek" to już ostatnia książka o dziejach rodziny Stelnickich. A szkoda, bo zdążyłam bardzo zżyć się z bohaterami, ich życiem i problemami.
Tym razem Anna i jej rodzina biorą czynny udział w powstaniu listopadowym. Bohaterami jest jeż Iza (córka) Zofii, oraz Wiktor (Rosjanin mąż Barbary).
Bardzo ciekawa akcja, dużo się dzieje, jest też wątek miłosny.
Po przeczytaniu całej trylogii doszłam do wniosku, że jestem bardzo szczęśliwa, że nie przyszło mi żyć w tamtych burzliwych czasach. Anna od 1793 roku przeżyła aż trzy wojny.
Bardzo dobra powieść historyczna, którą serdecznie polecam.

Bardzo ciekawa akcja, dużo się dzieje, jest też wątek miłosny.
Po...

Sięgnęłam po "Warszawski spisek" z obawami, gdyż mam niezbyt dobre doświadczenia z powieściami o polskiej historii, które wyszły spod pióra zagranicznych pisarzy.

Książka pana Martina nie rozczarowuje, jeśli - zgodnie z reklamą zamieszczoną na okładce - potraktuje się ją jako "powieść sensacyjną o powstaniu listopadowym". Historia jest tu bowiem zobrazowana pobieżnie i nieco infantylnie jak dla polskiego odbiorcy.
Autor nie ustrzegł się też błędów rzeczowych, zwłaszcza anachronizmów, czego najdobitniejszym przykładem jest śpiewanie legionowej piosenki przez wracających spod Moskwy Polaków, którzy walczyli w armii Napoleona.

Poza tymi historycznymi wpadkami trudno coś zarzucić fabule. Spełnia ona wymogi powieści sensacyjnej, akcja jest wartka, pełna nagłych zwrotów i niespodzianek, trzyma w napięciu do końca. Może momentami autor uderza w zbyt górnolotne tony, gdy pisze patriotyzmie, ale nie jest to bardzo rażąca maniera.

Polecam jako odprężającą lekturę, przy której można doskonale się zrelaksować.

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Kryminał
  • Fikcja Historyczna
  • 2017 Kupione
  • Z wojną w tle

Dodaj cytat z książki Warszawski spisek