W cieniu Pałacu Zimowego

978-83-247-2017-0
sensacja
historyczna
Lucy_Cruel

Powieść obyczajowa, rozgrywająca się przez kilkadziesiąt lat XX wieku. Młody Georgij niezwykłym zbiegiem okoliczności trafia do carskiego pałacu w Petersburgu, gdzie poznaje rodzinę Mikołaja II i zakochuje się w księżniczce. Gdy wybucha rewolucja, ucieka na Zachód i osiada z żoną w Londynie. Nostalgiczna opowieść o wpływie młodości i wielkiej historii na całe życie. Wątek sensacyjny (szpiegowski), świetna psychologia i panorama ważnych wydarzeń minionego stulecia. Nowa książka autora powieści „Chłopiec w pasiastej piżamie”.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Opinie czytelników (1978)
nadzieja1925 | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

„Mieliśmy tylko siebie. Wierzyłem, że to bardzo dużo.”
XX wieczna Rosja pod panowaniem cara Mikołaja II Romanowa.
„Od śmierci Anastazji krążyły plotki o jej rzekomej ucieczce, podsycane faktem, że miejsce jej pochówku nie było znane przez dziesięciolecia rządów komunistów. W masowym grobie koło Jekaterynburga w 1991 roku odkryto szczątki cara, jego żony i trzech córek, ale ciał Aleksieja Nikołajewicza i jednej z jego sióstr – Anastazji lub jej starszej siostry Marii – tam nie odnaleziono.”
Pan Boyne nie przeszedł obojętnie obok tak świetnie nakreślonej historii i dodał swoje 3 grosze w świecie literatury. Historia carskiej Rosji, opis Pałacu Zimowego i ówczesnego życia na dworze cara oraz małej wioski...
„Nie mogliśmy tego zmienić, tak jak nie mogliśmy zmienić koloru oczu.”
Geogrij Daniłowicz Jachmieniew, który uratował w rodzinnym Kaszynie Mikołaja Mikołajewicza, zostaje pod jego rozkazem przeniesiony do Pałacu Zimowego, aby chronić carewicza Aleksego.
Jak to zwykle w bajkach...

Pola | 2016-05-11
Przeczytana: maj 2016

„W cieniu pałacu zimowego” – och co to jest za książka, to arcydzieło !!!
Ale zacznę może od początku.
Główny bohater to osiemdziesięcioletni Grigorij Jachmieniew mieszkający w Anglii.
Urodził się w Rosjii i ma za sobą bardzo burzliwe życie. Opowiada nam o swoich losach wracając wspomnieniami do młodych lat, kiedy to trafił do carskiego pałacu w Petersburgu.
Wszystko układało się jak najlepiej, ale coraz gorsza sytuacja polityczna i nadciągająca rewolucja zmieniła i bardzo skomplikowała jego losy. W konsekwencji jego ukochany i wymarzony pałac i wspaniałe życie jakie chciał w nim wieść, stał się dla niego początkiem tragicznego losu.

Czytając o życiu Grigorija i jego rodziny, przeniosłam się w inny świat, wspaniały świat historii, czułam się jakbym tam była, razem z nimi.
Książkę mogłam przeczytać jednym tchem, ale specjalnie odkładałam ją i się nie śpieszyłam (choć strasznie korciło), aby czytać ją jak najdłużej i być razem z bohaterami tej powieści, która ma niestety tylko 400...

Shimik | 2016-03-14

Dynastia Romanowów, Rasputin i Bolszewicy. W takiej atmosferze rozgrywa się akcja książki. Jest podzielona pomiędzy tym co przeżyli bohaterowie przed i w trakcie rewolucji, a ich losami już po ucieczce z Rosji. Jedna i druga historia jest ciekawa. W pierwszej jest pokazany podział klas społecznych i to jak niektórym udaje się tam awansować, jak to było w przypadku Georgija który dostał się do pałacu cara. Został tam opiekunem carewicza, znał cara Mikołaja II oraz cały dwór. Zakochał się w księżniczce Anastazji ze wzajemnością. Miłość ta jest nie do zaakceptowania i tylko młodzi w nią wierzą. Starają ukryć się ją przed światem, aby nie zostali rozdzieleni.

Książka jest bardzo dobra i po prostu przeczytajcie ją, a nie pożałujecie!

kajsa | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Petersburg-Wenecja Północy,miasto,które odwiedziłam w wakacje,miasto,które wzbudziło mój zachwyt,zapierało dech w piersiach swym pięknem,majestatem i rozmachem.
Zaraz po powrocie postanowiłam przeczytać powieść Johna Boyne'a. Chciałam jeszcze raz poczuć atmosferę miejsc,które widziałam,klimat dawnej carskiej Rosji.Cieszę się,że sięgnęłam po tę książkę.
Opowieść Grigorija Jachmieniewa,głównego bohatera i narratora, dostarczyła mi wielu wzruszeń i przywołała obrazy odwiedzanych miejsc:Pałacu Zimowego,Carskiego Sioła,Peterhofu i przede wszystkim Newy,ogromnej,rozległej rzeki z wieloma mostami,nad którą spacerowałam podczas białych nocy i wśród ludzi różnych narodowości oglądałam podnoszenie mostów.
Historia życia Grigorija przedstawiona dwupłaszczyznowo-retrospektywnie i współcześnie ukazuje dramatyczne losy prostego,wiejskiego chłopca,który przez przypadkowe zdarzenie,opłacone śmiercią przyjaciela,trafił na dwór carski i będąc osobą chroniącą carewicza Aleksego, miał możliwość...

Anna | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Książka wciągająca niemal od pierwszych stron, pełna wspomnień, wzruszeń, nieprzemijających uczuć, dramatycznych zdarzeń, a wszystko z historią Rosji i Europy w tle.
Ponad 80-letni Georgij Jachmieniew jest rosyjskim emigrantem, który w 1918 roku uciekł z Rosji przed bolszewicką rewolucją; początkowo przebywał w Paryżu, a po kilku latach przeniósł się wraz z żoną do Londynu.
Jego żona - Zoja jest w ostatnim stadium raka. Georgij spędza z nią każdą wolną chwilę i nadal ma nadzieję na jej wyzdrowienie. To doskonały czas na powrót do przeszłości, do wspomnień z okresu służby w rodzinie carskiej, kiedy jako piętnastolatek trafił tam w charakterze opiekuna carewicza Aleksego. Główny bohater wraca do tamtych dni świetności i wspaniałości dworu ostatnich Romanowów za panowania cara Mikołaja II, jego rodziny, do pierwszych uczuć i nieśmiałej miłości do najmłodszej córki cara - Anastazji, do intryg, roli Rasputina oraz powolnego upadku dynastii.
Książka napisana pięknym językiem i stylem,...

Stokrotka | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

„W cieniu Pałacu Zimowego” to opowieść rosyjskiego emigranta Georgija Jachmieniewa, który – mając szesnaście lat – staje się oficjalnym obrońcą i opiekunem carskiego syna Aleksego Romanowa. Bohater snuje swą opowieść niespiesznie, niezgodnie z chronologią wydarzeń, mimo to czytelnik ani przez chwilę się nie nudzi i nie gubi wątków. Książka nie jest powieścią historyczną, ale fikcją literacką, więc nie mam zamiaru wskazywać błędów czy nieścisłości. Przez wiele lat snuto przypuszczenia odnośnie losów najmłodszej córki cara Mikołaja II, księżniczki Anastazji. John Boyne puszcza wodze literackiej fantazji i podsuwa kolejną możliwość. Pięknie to opisane, ze smakiem i bez zbytniego sentymentalizmu.

Basia | 2014-12-14

Bardzo dobra , wciągająca powieść.Główny bohater to starszy człowiek liczący 80 lat ,wspominający swoje lata młodzieńcze. A istotnie ma co wspominać , bowiem będąc młodym chłopcem niespodziewanie trafił na dwór cara Mikołaja II.

Książka warta przeczytania !

Madi | 2016-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2016

Przepiękna historia.
Wypożyczając tę książkę nie spodziewałam się tak pięknej i bajkowej opowieści i to opowieści o Anastazji-ostatniej z rodu Romanowów.
Dlaczego?
Bajka "Anastazja" jest moją najpiękniejszą bajką jaką dotąd oglądałam wraz z córkami i gdy po paru stronach zorientowałam się,że jest to opowieść właśnie o Anastazji już wiedziałam ,że od książki nic mnie nie oderwie.
Teorii na temat przeżycia ostatniej z rodu Romanowów było wiele i choć są to zawsze zmyślone historie,to zawsze chwytają za serce i oglądam z zapartym tchem przenosząc się w świat baśni.(teoria ta została obalona w 2008r.)
Książka jest świetnie napisana , z teraźniejszości przeskakujemy do wspomnień raz bardzo odległych ,raz bliższych,które tworzą niewyjaśnione tajemnice ,zwiększają napięcie i pobudzają fantazję .
Jest to powieść nie tylko o treści historycznej ,ale przed wszystkim o wielkiej miłości i oddaniu,miłości ,która zrodziła się w wieku młodzieńczym ,a kończy się w późnej starości.

edit3008 | 2015-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 16 września 2015

Zachęcona pozytywnymi opiniami wielu czytelników skusiłam się na przeczytanie tej opowiastki.
Spodziewałam się bajeczki, ale nie tak naiwnej i infantylnej.
Owszem czyta sie lekko, ale bez specjalnych emocji.
Nie oceniam tutaj zgodności z historią bo nie liczyłam na to, jednakże bohater pochodzący z ludu, który dostąpił takiego awansu społecznego i z prostego chłopa staje się znawcą języka rosyjskiego ( gdy w czasie wojny rozszyfrowuje tajne meldunki dostarczane przez agenta ) i zaufanym cara to już przesada.
Zastanawiam się czy zabrakło mi jakiś rodziałów, że przeoczyłam jego edukację ?
Na kartach powieści tylko dwa razy miał książkę w ręce i raz ją czytał w tym poematy Puszkina - których jak autor pisze nie bardzo mógł zrozumieć, dlatego ja też tego nie rozumiem skąd jego znakomita znajomość rosyjskiego ( idiomów itp) przecież czytać nauczyła go siostra - chłopka ( która też nie wiadomo skąd umiała czytać).
Nawet jak na romansidło to całkowity brak znajomości realiów...

allison | 2011-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Książka pochłonęła mnie całkowicie! Dosłownie ją "połknęłam".
To pięknie i ciekawie opowiedziana historia związku dwojga ludzi, uciekinierów z ogarniętej szaleństwem bolszewizmu Rosji. Bardzo interesujące są liczne retrospekcje, ukazujące dzieciństwo i młodość głównego bohatera. Są one kluczem do rozwiązania pewnej rodzinnej zagadki.
To także powieść o bezgranicznej miłości, przyjaźni, poświęceniu, ale i zdradzie, cierpieniu oraz strachu przed widmami przeszłości.
Cenny jest też walor historyczny - autor bardzo przekonująco przedstawił stosunek Rosjan do caratu i rewolucji z 1917 roku.

zobacz kolejne z 1968