W cieniu Pałacu Zimowego

The House of Special Purpose
978-83-247-2017-0
sensacja
Lucy_Cruel

Powieść obyczajowa, rozgrywająca się przez kilkadziesiąt lat XX wieku. Młody Georgij niezwykłym zbiegiem okoliczności trafia do carskiego pałacu w Petersburgu, gdzie poznaje rodzinę Mikołaja II i zakochuje się w księżniczce. Gdy wybucha rewolucja, ucieka na Zachód i osiada z żoną w Londynie. Nostalgiczna opowieść o wpływie młodości i wielkiej historii na całe życie. Wątek sensacyjny (szpiegowski), świetna psychologia i panorama ważnych wydarzeń minionego stulecia. Nowa książka autora powieści „Chłopiec w pasiastej piżamie”.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Bardzo ciekawa i klimatyczna powieść ma dobry klimat.
Wzrusza,ciekawi książka.
Poruszona jestem książką,chwytająca za serce.

Ella | 2019-05-12

Dawno żadna książka nie będąca kryminałem czy thrillerem tak bardzo mnie nie wciągnęła i nie zachwyciła. Po części to zasługa znakomitego warsztatu pisarskiego autora ( czułam się jak dziecko z wypiekami na twarzy czytające baśń )ale i temat jest intrygujący.
Fascynujące losy carskiej rodziny Romanowów u schyłku panowania cara Mikołaja z nawiązaniem do licznych spekulacji o ocaleniu carewny Anastazji z egzekucji jej rodziny.
Świetna lektura.

alexa | 2018-12-08
Przeczytana: 06 grudnia 2018

"Chłopiec na szczycie góry" i "W cieniu pałacu zimowego" te ksiąźki łączy coś i ja oceniam duźo słabiej niestety tą drugą.Mimo wydarzeń, rewolucji, miłości, zmagań i przeróźnych dziejów czegoś mi brakowało i głównego bohatera jakoś do końca nie udało mi sie polubić.To taka moja wewnętrzna walka ale widocznie John Boyne taką postać chciał stworzyć.Jest co czytać, kawałek historii ale trochę się zawiodłam.

Szewczynka | 2018-11-02

Georgij wychowuje się w Kaszynie, małej rosyjskiej wsi. Gdy ratuje życie stryja samego cara trafia do Pałacu Zimowego w Petersburgu, by strzec carewicza. Tam poznaje księżniczkę Anastazję. Jest rok 1916 , przeddzień rewolucji rosyjskiej, już wkrótce Rosja będzie wyglądać zupełnie inaczej...
Towarzyszymy Georgijowi i jego żonie Zoi w Paryżu i Londynie, gdzie nie mają juz nic oprocz siebie. Dlaczego Zoja usiłowała popełnić samobójstwo, dlaczego ciągle się boją, że ktos ich znajdzie?
Polecam.

Yoka | 2018-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 25 lipca 2018

Zawsze oceniaj książkę po okładce. Praktykuję ten sposób już ponad trzydzieści lat i zawiódł mnie on dosłownie kilka razy. Ta książka również skusiła mnie okładką. Wygląda bajkowo i bogato, a jednocześnie tajemniczo i nostalgicznie. Taka właśnie jest ta opowieść.
Geogrij Daniłowicz Jachmieniew w wieku siedemdziesięciu kilku lat jest po prostu spokojnym, starszym panem, pracownikiem londyńskiej biblioteki, mężem umierającej żony. Natomiast całe jego wcześniejsze życie dalekie było od spokoju.
W młodości, chcąc ratować przyjaciela, ocalił ważnego członka rodziny carskiej i trafił na dwór Romanowów jako osobista ochrona carewicza Aleksego. Żył z carską rodziną, poznał Rasputina, widział rewolucję i koniec Romanowów. Wychowany w miłości do cara musiał uciekać z Rosji. Podróżował, założył rodzinę, osiadł w Londynie, poznał premiera, doczekał wnuka. To zadziwiające jak dziesiątki lat można streścić w jednym zdaniu. Szczęśliwie John Boyne ma dar malowania słowem. Pięknie opisuje czasy...

Kasia_K03 | 2018-07-06

Wszyscy lubimy spekulować na temat tego co się wydarzyło. Czy to co widzieliśmy, usłyszeliśmy znaczyło zupełnie coś innego niż to co my zrozumieliśmy? Czy rzeczy mogły potoczyć się inaczej? I jaki miałoby to skutek? Takie pytania nachodzą nas od czasu do czasu. Ta książka jest poniekąd odpowiedzią na takie pytania.
Jak wyglądałoby życie Anastazji Romanowej gdyby nie została zabita w Jekaterynburgu?
Książka jest napisana w świetny sposób, który powoli dozuje nam całą historię Anastazji i jej ukochanego co sprawia, że nie można się od niej oderwać. Z powodu stylu tego autora gdy skończyłam czytać tę książkę, musiałam sobie powtarzać, że ta historia to tylko fikcja literacka i to wszystko nie wydarzyło się naprawdę.

MizzVintage | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Sentymentalna opowieść o miłości syna chłopa z Kaszyna Georgija Daniłowicza do carskiej córki Anastazji. Bardzo podobało mi się, jak autor wdzięcznie posłużył się historią rodziny Romanowów i osnuł wokół niej wątek miłosny. Boyne przeplata ze sobą różne płaszczyzny czasowe, ale robi to bardzo zręcznie, cały czas trzymając czytelnika w napięciu. Autor wykorzystuje tajemnicę, która przez wiele lat otaczała okoliczności śmierci carskiej rodziny i buduje na niej w zasadzie całą narrację. Efekt jest bardzo udany. Warto.

Justyna | 2018-03-01

Ciekawa forma powieść rozgrywająca się w różnych przestrzeniach czasowych. Trochę historii, dużo miłości i cała historia życia jednego człowieka.

KociaMama | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Bardzo dobra książka.

Frolis | 2018-02-07
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Wzruszająca opowieść o chłopcu, który trafia do pałacu zimowego i zostaje ochroniarzem przyszłego cara Rosji. Jako dorosły już mężczyzna opisuje dzieje swojego długiego życia. Książka to powieść podszyta elementami historycznymi, wzrusza ale jednocześnie uczy.