Ostatnie lato

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
One Last Summer
9788376481975
wojna, Prusy, Anglia, miłość

Prusy Wschodnie, sierpień 1939 roku. Rodzice Charlotte von Datski wydają wspaniały bal, żeby uczcić jej osiemnaste urodziny. Tego samego wieczoru hrabia Claus von Letteberg prosi dziewczynę o rękę. Niestety zaraz po ślubie okazuje się, że wymarzone małżeństwo zupełnie nie przypomina naiwnych wizji, jakie snuła w swoim pamiętniku zakochana nastolatka. Przychodzi wrzesień, zaczyna się wojna i...

Przychodzi wrzesień, zaczyna się wojna i Charlotte musi natychmiast dorosnąć. Przyjdzie jej dokonywać dramatycznych wyborów i podejmować wyzwania przerastające możliwości młodej kobiety. A także ukrywać śmiertelnie niebezpieczną tajemnicę…

Wiele lat później Charlotte odwiedza Polskę i swoje rodzinne strony. Czytając na nowo dawne zapiski, wraca wspomnieniami do największej miłości swojego życia.

„Ostatnie lato” to wspaniała, tragiczna historia miłosna Charlotte i żołnierza Armii Czerwonej, który pracował przed wybuchem wojny w majątku jej ojca. Ich losy poznajemy dzięki dziennikowi Charlotte, który prowadziła jako młoda dziewczyna. Catrin Collier pisząc „Ostatnie lato”, wykorzystała wątki autobiograficzne. W 1995 roku pojechała wraz z matką do dawnych Prus Wschodnich, gdzie przeczytała pamiętniki matki i babki. „Ostatnie lato” powstało w oparciu o wspomnienia obu kobiet.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: proszynski.pl

motyl43 | 2014-02-05
Przeczytana: luty 2014

"...każde życie musi być przyprawione szczyptą goryczy, żeby coś mogło stanowić przeciwwagę dla szczęścia.Często przeklinamy los, że akurat nam przypadł cały garnek tej przyprawy." Catrin Collier.
Losy bohaterów "Ostatniego lata" również są tragiczne i gorzkie. Bohaterowie tracą ukochane osoby, miłość, zdrowie, domy,ojczyznę ... życie. Jednak potrafią cieszyć się drobnymi chwilami w życiu, gdyż doskonale znają jego ciemną stronę. Piękna historia o miłości, i szukaniu swoich korzeni w czasie wojennej zawieruchy. Gorąco namawiam. Poszukajcie. Przeczytajcie.
"TAK WIĘC TRWAJĄ WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ- TE TRZY
Z NICH ZAŚ NAJWIĘKSZA JEST MIŁOŚĆ"

Pela | 2014-03-15
Przeczytana: 12 marca 2014

Bardzo się cieszę że, dzięki LC i przede wszystkim Waszym opiniom, przeczytałam tą książkę. Na początku nie byłam zachwycona, ale w miarę czytania kolejnych stronic mój entuzjazm rósł. Mamy dwie płaszczyzny czasowe: okres od 1939 roku aż do lat osiemdziesiątych przedstawione w formie pamiętnika głównej bohaterki Charlotte von Datski i czasy współczesne - narracja w trzeciej osobie. Główny wątek historyczny dotyczy zakazanej miłości Charlotte do radzieckiego jeńca wojennego, który pracował w jej rodzinnym majątku w Prusach Wschodnich. Współcześnie, ponad osiemdziesięcioletnia Charlotte przyjechała po 60 latach w swoje rodzinne strony, ze swoją wnuczką Laurą... Wielokrotnie, szczególnie w czasie pobytów w dawnych Prusach Wschodnich, myślałam o zwykłych ludziach, którzy tak jak Polacy na Kresach,musieli opuścić swoje majątki, domy. Ileż tragedii i dramatów spotkało zwykłych ludzi przez chore ambicje polityczne i czy tego typu historie nie powinny być przestrogą? Co mi się...

Monika | 2011-11-14
Przeczytana: sierpień 2011

Piękna !!!
Czas wojny, traumatyczne przeżycia bohaterów, wielka miłość,
niewyobrażalne wręcz okrucieństwo człowieka wobec drugiego człowieka.
Naprawdę warto przeczytać, ale z paczką chusteczek w ręku.
Bez chusteczek nie da rady.
Marzenia się spełniają !!! - było wznowienie - kupiłam !!! mam własny egzemplarz i uśmiech zagościł na mej twarzy - postawiłam na półce wśród ulubionych - na pewno za jakiś czas do niej wrócę.
Polecam - to książka o której nie da się zapomnieć

Serdeczności

Monika

tatiasza | 2016-06-09

Nie mogłam się oderwać. Książka wzruszająca, porywająca, mówiąca o tylu różnych uczuciach...
Główna bohaterka to osiemnastoletnia, niemiecka dziewczyna z dobrego, zamożnego domu. Cały świat staje przed nią otworem... i wybucha druga wojna światowa. Jej losy i jej najbliższych nie należą do łatwych, często bywają tragiczne, pogmatwane...
Serdecznie polecam:)

mroźny_poranek | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Jestem pod wrażeniem "Ostatniego lata".
Przepiękna i wzruszająca książka opowiadająca o losach młodej Charlotte, która stawia czoła wojennej prawdzie i ludzkiemu okrucieństwu.
Przepięknie napisany pamiętnik wpleciony w książkę sprawił, że nie mogłam się od niej oderwać.
Dawno nie czytałam tak wspaniałej książki, która jest oparta na autentycznych zapiskach.
Nie sposób jej opowiedzieć, ją trzeba przeczytać.

Marzin | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Wspaniała i wzruszająca powieść. O ludziach żyjących w wiecznym strachu w czasie II wojny światowej na terenach Prus Wschodnich. Mieszkańcach ktorzy przez okrucieństwo wojny tracili wszystko po kolei, poczawszy od ukochanych mężow, synów i ojców a skończywszy na swych domach i wolności. To jednak przede wszystkim opowieść o wielkiej miłości dwojga młodych ludzi, o zakazanej miłości właścicielki niemieckiej posiadłości oraz młodego Rosjanina, który był jeńcem wojennym pracującym w tejźe posiadłości. Charlotte po 60-ciu latach wraca w swe rodzinne strony by ostatecznie przed śmiercią rozliczyć się z przeszłościa oraz pożegnać ze swym domem z dzieciństwa i młodości. Wzruszająca książka która długo pozostanie w mej pamięci, nie tylko ze względu na fakty historyczne i bezwzględnośc wojny ale rowniez ze względu na to wyjątkowe uczucie pomiędzy Charlotte i Saszą...Polecam wszystkim miłośnikom literatury pięknej.

kajsa | 2012-03-18
Przeczytana: 18 marca 2012

Świat młodzieńczych marzeń skonfrontowany z niełatwą,często tragiczną,życiową rzeczywistością.

W wieku 18 lat Charlotte von Datski rozpoczyna pisanie pamiętnika.Żyje w majętnej rodzinie z wielopokoleniowymi tradycjami,otoczona kochającymi ludźmi,darzy uczuciem przystojnego arystokratę.Jak więc może widzieć swą przyszłość,jeśli nie w najpiękniejszych barwach.

Szybko okazuje się,że marzenia rzadko przystają do tego,co pisze nam los.Wybucha wojna,po przyśpieszonym ślubie bohaterka uświadamia sobie,że pomyliła zauroczenie z miłością,a jej mąż,mimo że dżentelmen, jest mężczyzną pozbawionym wrażliwości,nastawionym na zaspokojenie własnych seksualnych potrzeb.

Wojna odbiera Charlotte poczucie bezpieczeństwa,najbliższych,spokój i stabilizację,ale też coś bardzo ważnego,odwagę cywilną,by przeciwstawić się złu,które dzieje się na jej oczach.Boi się zareagować,gdy widzi brutalne traktowanie jej dawnych żydowskich koleżanek. Tę bezwolność i przyzwolenie na okrucieństwo wyrzuca sobie do...

allison | 2012-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Sięgnęłam po tę powieść, gdyż zachęciła mnie okładkowa recenzja. Poza tym jakiś czas temu przeczytałam "Córkę Magdy" tej autorki i byłam zachwycona lekturą.
Teraz również nie mogłam oderwać się od książki, która nie tylko mnie zaciekawiła, ale i wzruszyła (tym bardziej, że wiele opisanych zdarzeń zainspirowanych zostało autentycznymi losami przedwojennych mieszkańców Prus Wschodnich).

Pięknie pokazana jest w powieści historia miłosna. Zauroczyły mnie losy głównej bohaterki, która - mimo tragicznych przeżyć - zachowała życiowy optymizm, wiarę w człowieka i umiała po wojnie zrealizować swoje marzenia. Wspaniałe jest też zakończenie - zaskakujące, poruszające w czytelniku najwrażliwsze struny i sprawiające, że nie sposób zapomnieć o tej książce nawet po odłożeniu jej na półkę.

Dużym plusem jest forma - bieżące zdarzenia, opowiedziane przez narratora wszechwiedzącego, są przeplatane fragmentami pamiętnika pisanego przez główną bohaterkę od lata 1939 roku.

Polecam z czystym...

rinos | 2016-11-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 listopada 2016

"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy:
Z nich zaś największa jest miłość."

Po przeczytaniu trylogii "Jeździec miedziany", szukałam książki o zbliżonej tematyce tj. II wojny światowej i losów ludzi, którym przyszło żyć w tamtych czasach. Recenzje na LC naprowadziły mnie na "Ostatnie lato" C. Collier.

Główną bohaterką jest Charlotte von Datski, typowa przedstawicielka szlachty pruskiej tamtego okresu. Poznajemy ją w wieku 18 lat, gdy w sierpniu 1939 roku wraz z innymi członkami orkiestry wraca do Prus Wschodnich, po zakończonym tournée po Rosji.

Książka napisana jest w sposób szczególny, gdyż obecne życie Charlotte przeplatane jest wraz z historią zapisaną w jej pamiętniku. Dzięki temu zabiegowi czytelnik czyta "Ostatnie lato" z większym zainteresowaniem; przeżywa wszystko to, co doświadczyła główna bohaterka, od czasów dzieciństwa, poprzez lata wojny, a kończąc na osiemdziesięcio-kilkuletniej staruszce, która przed śmiercią wybiera się do rodzinnego...

Pokrecona | 2013-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Ostatnie lato" to powieść,którą musi przeczytać młode pokolenie.Historia w niej opisana powstała na prawdziwych zdarzeniach.Przerażające opisy niemieckiego faszyzmu oraz bestialskie zachowania rosyjskich żołnierzy. Podczas II wojny światowej zostało zabitych ponad 6 milionów Polaków...
Biorąc do ręki tą książkę,sądząc po okładce myślałam ,że będzie to coś łatwego,lekkiego. Nic bardziej mylnego.
Losy Charlotte przeplatane są z jej starością oraz wracającymi wspomnieniami do czasów wojny.Poznajemy zatem życie kobiety po wojnie i w trakcie.Nasza bohaterka po wizycie u lekarza,który oznajmił jej że prawdopodobnie ma raka trzustki postanawia zamiast leczyć się-pojechać w jej rodzinne strony,gdzie spędziła swoje dzieciństwo do Prus Wschodnich-dokładnie do Allenstein. Jest to dzisiejszy Olsztyn.
Pomimo sprzeciwu rodziny ,postanawia jechać.Zabiera ze sobą wnuczkę Laurę.Zaczyna podróż do wspomnień.Czytamy jej pamiętnik -gdy jadąc pociągiem do domu ,właśnie skończyła osiemnastkę.Potem...