Ostatnie lato

Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
wojna Prusy Anglia miłość

Znakomicie przedstawiona prawda historyczna. Bardzo poruszająca

Znakomicie przedstawiona prawda historyczna. Bardzo poruszająca

Charlotte von Datski to młoda dziewczyna, która dopiero co wyszła za mąż, jednak jej szczęście i spokojne życie zostało nagle przerwane przez rozpoczęcie wojny. Charlotte musiała nagle stanąć twarzą w twarz z otaczającą ją przygnębiającą rzeczywistością. ,,Ostatnie lato" to powieść mocno dramatyczna, pełna smutku i trudnych decyzji. Catrin Collier udało się wykreować świat oczami młodej kobiety w czasach konfliktu militarnego, w czasach kiedy każdy drżał o życie swoje i swoich najbliższych co tylko przyczynia się do tego jak ciężko momentami przychodziło mi przesuwanie kolejnych stron. Jest to zdecydowanie dobra powieść oparta na historii matki i babki autorki. Polecam.

Szybko i dobrze się czyta, ale nie jest to wybitna książka…

Szybko i dobrze się czyta, ale nie jest to wybitna książka…

Najpiekniejsza, jaką przeczytałam przez ten ostatni rok.

Najpiekniejsza, jaką przeczytałam przez ten ostatni rok.

Piękna i wzruszająca.

Piękna i wzruszająca.

Wspaniała książka! 8,5.
Podobna w stylu do "Słowika", ale ta mi się bardziej podobała.
W książce poznajemy pamiętniki młodej hrabiny z Prus Wschodnich, która, gdy wybuchała II wojna światowa była zwolenniczką (jak i cała jej rodzina i znajomi) Hitlera. Poznajmy jej historię życia i jej najbliższych w czasie wojny i już po oraz przemianę podejścia do wojny i nazistów. Jest tu także spojrzenie na Rosjan oczami Niemców.
Aktualnie ta kobieta w książce jest już babcią i przyjechała po raz ostatni zobaczyć okolice jej dzieciństwa i młodości, jej rodzinnych stron. Prusy Wschodnie to obecnie m.in. okolice Olsztyna.
Podobało mi się spojrzenie na wojnę ze strony bogatej Niemki, która po wojnie nie mogła mieszkać tam gdzie mieszkała wcześniej, bo te ziemie przejęły inne państwa.
Książka jest ujmująca, piękna, no i też tragiczna. Jest tu wojna, miłość, przyjaźń, poświęcenie oraz trudne wybory.
Polecam każdemu kto lubi retrospekcje w książkach i ciekawie napisane historie. Czyta się to bardzo szybko.

Wspaniała książka! 8,5.
Podobna w stylu do "Słowika", ale ta mi się bardziej podobała.

Jest to już kolejna książka przeczytana w tym roku,ukazująca oblicze wojny oczami osób z innych krajów niż Polska.Muszę przyznać że "Ścieżki północy" i "Złodziejka książek" wysoko ustawiły poprzeczkę.
"Ostatnie lato" moim zdaniem wypada słabo. Nie polubiłam żadnego z bohaterów i te trabanty i wozy na Polskich drogach w latach 90:) Skąd autorka to wzięła. Może czas odpocząć od tematu wojny.

Niewątpliwie książka jest bardzo dobrze napisana. Collier świetnie prowadzi fabułę, czytelnik po kilku stronach dosłownie przepada, zaczytując się w losy Charlotte. Trudno Ostatniego lata nie porównywać do Słowika Hannah, niemniej jednak warto sięgnąć po obie pozycje dla porównania.

Po samej pierwszej części trudno coś powiedzieć, poza kompletnie oderwanym od rzeczywistości przedstawieniem przez autorkę Polski po roku 2000. Na poboczach stoją zepsute trabanty, bo "nie da się kupić części", na głównych trasach pełno wozów konnych, panująca wszędzie bieda i przestępczość. Autorka podobno była w Polsce, pracując nad tą powieścią, ale wiele lat wcześniej i najwyrażniej nie dostosowała swoich wrażeń do aktualnych czasów.

Już dawno powieść ta została zauważona i doceniona przez osoby lubiące czytać. W żadnej znanej mi księgarni nie można jej kupić w wydaniu papierowym. Zresztą posiadacze szeroko znanego Legimi też pozbawieni są możliwości przeczytania jej w wydaniu elektronicznym. Udało mi się zdobyć w sieci PDF, który po niewielkiej przeróbce na epub mogłem spokojnie przeczytać na swoim niezawodnym w takich okolicznościach PocketBooku.
Wspomniana powieść jest o tyle wyjątkowa, że po jej przeczytaniu każdy z nas odbierze ją inaczej. Będą osoby, które użyją tak dobrze znanego mi już schematu schematyczności, nawiązującego do ckliwości, łzawości a nawet naiwności.
Będą też takie, które zobaczą okrucieństwo wojny oczami Niemców i myślę, że na tym należałoby się skupić. Na tych latach trzydziestych dwudziestego wieku, kiedy to główna bohaterka zamieszkująca Prusy Wschodnie po wejściu w życie ustawy, która nakazywała każdemu niemieckiemu chłopcu i dziewczynie należeć do Hitlerjugend. Charlotte jak i większość jej znajomych należała właśnie do grona tych „dobrych nazistów”. Dorastająca niemiecka młodzież naprawdę wierzyła wówczas w to, że bycie dobrym obywatelem, to bycie lojalnym zwolennikiem Hitlera, który dał Niemcom to wszystko czego chcieli, a nawet więcej. To właśnie Charlotte była jedną z tych osób, które przyczyniły się do objęcia władzy przez Hitlera. To ona i jej znajomi głosili hasła: „Jeden kraj, jeden naród, jeden wódz.” Młodzież uwielbiała tę organizację i nie trzeba było ich specjalnie zachęcać. Możliwość wyjazdu daleko od domu i czujnego oka rodziców była wystarczającą zachętą. Charlotte przed wojną była na tournée w Rosji właśnie dzięki tej niemieckiej młodzieżowej organizacji stworzonej przez NSDAP. Pamiętnik, który zaczęła pisać w dniu swoich osiemnastych urodzin pochodził z tej pamiętnej podróży orkiestry Hitlerjugend do Rosji.
Ostatnie lato napisane jest w formie wspomnień, kiedy to główna bohaterka 86 letnia Charlotte w towarzystwie wnuczki udaje się w podróż poprzez ocean do Polski. „Moją ojczyzną były i na zawsze pozostaną Prusy Wschodnie”. Staruszka chce przed śmiercią wrócić do miejsca, w którym spędziła dzieciństwo. Wojna zabrała Charlotte dosłownie wszystko, nawet miejsce, które kiedyś było jej domem należało teraz do obcego jej państwa. Mam tu zupełnie inny punk widzenia okrucieństwa faszystowskich Niemiec, bo ukazany przez pryzmat Niemców, którzy nie zgadzali się z dyktaturą nowej władzy. Mamy nieudany zamach na życie Hitlera, w którym udział biorą najbliższe osoby z otoczenia Charlotte. Tym wysokim rangą dygnitarzom, pułkownikom i urzędnikom odmówiono prawa do honorowej śmierci przed plutonem egzekucyjnym zostali powieszeni jak zwykli kryminaliści. Jaki sens było w dalszym ciągu prowadzić machinę zagłady ludzkości, kiedy było już wiadomo, że Niemcy przegrały wojnę. Autorka idzie znacznie dalej, bo w pamiętniku Charlotte możemy przeczytać „Pokój jest możliwy tylko wówczas jeśli Hitlerowi i Stalinowi skończy się zapas żołnierzy, którzy mogliby wzajemnie powycinać się w pień”
Wrócę jeszcze do wspomnianego pamiętnika, który zawiera również wątki typowo kobiece. Mamy tutaj wspomnienia młodej dziewczyny, okres dorastania, obowiązki żony nazisty. W pamiętniku jest także opowieść o miłości zakazanej, takiej która nie powinna zaistnieć. Jest też strach, który powraca ze zdwojoną siłą. Jest również rosyjski żołnierz, który najpierw był przetrzymywany w niewoli przez Niemców, a potem wsadzony przez swoich rodaków do gułagu. Polecam.

• Z wojną w tle