IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

Tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
Wydawnictwo: Muza
IKIGAI
ikigai, styl życia
poradniki
Aleksandra Wilk

Według Japończyków każdy człowiek ma swoje ikigai, które stanowi siłę napędową do życia. Niektórzy już je odnaleźli i są go świadomi, inni zaś noszą je w swoim wnętrzu, nadal go poszukując. To właśnie ikigai stanowi jeden z sekretów długiego, młodzieńczego i szczęśliwego życia mieszkańców japońskiej Okinawy, wyspy zamieszkanej przez najbardziej długowiecznych ludzi świata. W tej książce po...

W tej książce po raz pierwszy przedstawiono wskazówki japońskich stulatków, jak żyć pełnią życia i z optymizmem. Autorzy zdradzili tajniki ich diety, aktywności fizycznej, pracy zawodowej, relacji międzyludzkich oraz – co jest najpilniej strzeżonym sekretem – odnajdywania swojego ikigai, które nadaje ich życiu sens i zapewnia motywację, by dożywać setki w pełni formy.

Posiadanie jasnego i określonego ikigai, czyli wielkiej pasji, dostarcza satysfakcji, szczęścia oraz nadaje życiu sens. Misją tej książki jest to, by pomóc ci je znaleźć, a ponadto przekazać wiele kryjących się w japońskiej filozofii wskazówek, jak zapewnić zdrowie ciału, umysłowi i duchowi.

źródło opisu: http://muza.com.pl/poradniki/2591-ikigai-9788328704848.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/poradniki/2591-ikigai-9788328704848.html

Oficjalna recenzja
kako książek: 88

Dogonić długowieczność

Ogimi to japońskie miasteczko, kryjące w sobie nietypową tajemnicę. Otóż, ta mała miejscowość, położona na wyspie Okinawa, posiada najwyższy na świecie odsetek ponad stuletnich mieszkańców. Dwaj hiszpańscy dziennikarze, zaintrygowani tematem, postanawiają odwiedzić sędziwych mieszkańców Ogimi i wydobyć z nich sekret długowieczności. Projekt intrygujący i ambitny, ale czy do końca udany?

Tytułowe „ikigai” to japońskie pojęcie oznaczające w dużym uproszczeniu „sens życia”, ale może też być utożsamiane z natchnieniem twórczym lub generalnie z żywotnością. Ikigai ma być wewnętrzną siłą, która napędza nas do działania i tworzenia. Zdaniem autorów, zachodnim odpowiednikiem tego pojęcia może być francuskie „raison d'être” (fr. „sens istnienia”, „racja bytu”). Znawcom filozofii przypomni się zapewne bergsonowska definicja „élan vital” (fr. „pęd życiowy”). Czytelnikom może z kolei nasunąć się skojarzenie z – modnym ostatnio – duńskim pojęciem „hygge” (w wolnym tłumaczeniu: „błogość, przytulność, radość z chwili”).

Jak widać, już sam tytuł może być punktem wyjścia dla pogłębionych rozważań kulturowo-społecznych, dotyczących nie tylko filozofii Wschodu. Problem w tym, że – pomimo ciekawego punktu wyjścia – autorom udało się zaledwie naszkicować główny temat. Nie do końca trafionym wydaje się zestawienie pojęcia „ikigai” z popularnymi technikami terapeutycznymi, czy zasadami współczesnej „filozofii pozytywnego myślenia”. Może jest to i właściwy trop, ale uogólnione informacje i brak bibliografii mogą zniechęcić czytelnika, domagającego się konkretnych danych. Nieco lepiej wypada ukazanie „ikigai” na tle wybranych aspektów japońskiej kultury i filozofii (tu m.in. ciekawe spostrzeżenia dotyczące roli tradycyjnych japońskich zawodów rzemieślniczych).

Mam też wrażenie, że zbyt mało miejsca poświęcono głównym bohaterom książki. Nie liczyłam na szczegółowy reportaż, ale jeden rozdział to zdecydowanie za mało, by opisać specyfikę tak intrygującego miejsca. Owszem, przeczytamy o ciekawostkach, związanych z Okinawą. Poznamy też pokrótce dietę i styl życia mieszkańców Ogimi. Uśmiechniemy się nad humorystycznymi radami seniorów, którym udało się przekroczyć magiczną „setkę”. Gdzieś w tym wszystkim ginie jednak dreszcz odkrywania tajemnicy, którą zapowiadano czytelnikowi we wstępie poradnika. Rady dotyczące zasad zdrowego i szczęśliwego życia – mimo, że potencjalnie pomocne – mogą wydawać się zbyt oczywiste. Patrząc obiektywnie, większość z nich zdaje się odpowiadać mądrościom każdej lokalnej społeczności (żyjącej pod dowolną szerokością geograficzną), opierającej się na silnych więziach wspólnotowych i żyjących w zgodzie z naturą.

Pomimo tylu uwag, cieszę się, że książka o tej tematyce pojawiła się polskim rynku. „Ikigai” warto potraktować jako wstęp – punkt wyjścia do samodzielnego zgłębiania tematyki długowieczności i poszukiwania sensu życia. Punktów filozoficznego zaczepienia jest mnóstwo, więc kto wie, czy finalnie nie zajdziemy dalej niż autorzy tej skądinąd sympatycznej książki.

Katarzyna Pryga

"Żyć zdrowo i w porządku
Lekko na żołądku
Ostrożnie z lekami
Za to hojnie z zainteresowaniami
Niczym się nie przejmować
Bawić się i trenować
Unikać niepokoju
Nie zamykać się w pokoju
I stale działanie podejmować."

Każdy z nas zadaje sobie czasem pytanie na temat naszego istnienia. Żyjemy dla naszego ikigai – jest to "szczęście płynące z bycia stale zajętym". Posiadanie czegoś takiego pozwoli nam być szczęśliwym i długowiecznym. A skoro już o tym mowa...

Lektura w swojej zgrabnej formie opowie nam historię i sekrety długowiecznych ludzi - Japończyków z wyspy Okinawa. Pozwoli zrozumieć nasze ciała, dodać nam troszkę otuchy i zachęcić do nowych pasji i zmienienia swojego stylu życia.

"Tylko będąc aktywnym, będziesz pragnął żyć sto lat."

Króka lekura, która zostawia po sobie zadowolenie i bardzo dobre odczucia. Nie jest to jeden z tych "poradników", które mówią, że masz skończyć z ciastkami. Jest w niej poruszane wiele kwestii: ruch, przepływ, medytacja, kultura, jedzenie... Każdy...

malenstwo_83 | 2017-03-04
Przeczytana: 03 marca 2017

W sumie ta książka jest o niczym. Trochę (według mnie zupełnie zbędnej) psychologii, trochę opowieści o ponad stuletnich Japończykach, trochę o jodze i ćwiczeniach fizycznych. O ikigai jest jeden rozdział na początku i jeden na końcu, a w środku znajdziemy to co o zdrowym trybie życia już wszyscy chyba wiedzą. Strata czasu.

eyesOFsoul | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

ZABIEGANI

Kiedyś napisałam taką myśl: „Zamknięci w pikselach (z) czasem łączymy tylko trzy barwy…”. I coraz bardziej przekonuję się do tego, że miałam rację. Że zostaliśmy w zamknięci w facebooku, tweeterze, instagramie. Że teraz lepiej nam się żyje w sieci niż poza nią. Że uwiązaliśmy sobie na szyi smycz. I chodzimy z nią wszędzie. A w dodatku jesteśmy z pokolenia, które lubi narzekać. A narzekamy na wszystko. Bo ktoś urodził się w lepszej części miasta. Bo zajął lepsze miejsce w autobusie. Bo ma się lepiej. Lepiej zarabia. Lepiej wygląda… Tym wyliczeniom nie ma końca. Ale żeby coś zmienić… nikomu się nie chce. Bo trzeba byłoby ruszyć tyłek z kanapy. Że może pouczyć się języka? Poświęcić pół nocy na przejrzeniu ofert pracy? Żałujemy, że nasi rodzice nie wywodzą się z bogatszej klasy. Ale żeby nam się powiodło, dalej tkwimy w miejscu z kartką „niemożliwe”.

Diagnoza? Nie potrafimy się cieszyć z małych rzeczy i stwarzamy sobie cele, których nie umiemy osiągnąć.

A co za tym idzie?...

eR_ | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 maja 2017

"Ikigai kryje się w naszym wnętrzu i wymaga pewnej dozy pełnych cierpliwości poszukiwań, byśmy odnaleźli to, co w naszym istnieniu jest najgłębsze."
To cytat z tejże książki którą w końcu przeczytałem.
Opowiada ona o naszej wewnętrznej"mocy", którą każdy posiada, ale nie wszyscy umieją z niej korzystać.

Największy współczynnik osób które przekroczyły sto lat ma japońska wyspa Okinawa. Tutaj praktycznie każdy mieszkaniec ma szansę dożyć, a nawet przekroczyć ten "magiczny" wiek. Oprócz zdrowej japońskiej diety, najważniejszą cechą tych długowiecznych Japończyków, jest posiadanie przez nich ikigai. Autorzy starają się wyjaśnić w tej książce fenomen tychże mieszkańców, skupiając się właśnie na tym znaczniku jakim jest ikigai...

Wiecie coś z tego? No właśnie. Publikacja ta jest jedną z tych, które ja określam mianem "coś z niczego". Wystarczy znaleźć sobie jakiś temat, udać specjalistę i mamy gotowy przepis na sukces. Kolejna "zapchaj dziura", która zmusza nas do zgrzytania...

MoznaPrzeczytac | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Ikigai, to coś na styku pasji, misji, powołania i zawodu. Jest to czynność, aktywność, którą kochasz, więc wstajesz dzięki temu każdego dnia z łóżka. Przez to, co robisz, świat staje się trochę lepszy. Poza tym istnieje szansa, że ktoś ci za to zapłaci. I wreszcie, jesteś w tym dobry. Autorzy definiują ikigai w skrócie jako „szczęście płynące z bycia stale zajętym” i w tym też upatrują przyczyny długowieczności Japończyków, zwłaszcza mieszkańców Okinawy, wyspy charakteryzującej się jednym z największych wskaźników długowieczności na świecie. To tam udali się twórcy poradnika w celu odkrycia sekretu zdrowego i szczęśliwego życia, który obiecują zdradzić swoim czytelnikom.

Pełna recenzja książki na stronie:

Estrella | 2017-02-06

Czym jest ikigai? To japońskie pojęcie można przetłumaczyć jako „szczęście płynące z bycia zajętym” i wiąże się ono z długowiecznością Japończyków, a zwłaszcza mieszkańców wyspy Okinawa. Dlaczego Okinawa? Dlatego że to tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków. Autorzy książki przybili do Ogimi, aby poznać społeczność w której żyje najwięcej stulatków. Zebrane wnioski z obserwacji zapisali właśnie w Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia- pierwszej książce, która zgłębia tę filozofię z punktu widzenia psychologii popularnonaukowej i rozwoju osobistego.

Według Japończyków każdy z nas ma swoje ikigai, czyli powód dla którego wstajemy codziennie z łóżka. Jednak nie zawsze potrafimy zdefiniować naszego sensu życia. Ludziom którzy mają z tym problem przychodzi na pomoc logoterapia- terapia, która za cel stawia odnalezienie sensu życia przez pacjenta. Ikigai jest swego rodzaju terapią, która sprawia, że mieszkańcy Okinawy dożywają...

Mecha_Kulturacja | 2017-04-24

Stujedenastoletni Aleksander Imich, Polak, na pytanie o sekret długowieczności odpowiedział błyskotliwie: "Nie wiem. Po prostu nie umarłem wcześniej", podczas gdy jemu podobni seniorzy zachęcali do niejedzenia mięsa oraz wysypiania się. Przy tak różnych odpowiedziach Héctor García oraz Francesc Miralles postanowili zbadać zagadnienie tajemniczego, dłuższego niż przeciętne życia i stworzyli książkę: Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia.

Okinawa to japońska wyspa słynąca z długiej żywotności jej mieszkańców. Rzadko oni chorują, zaś pojęcie emerytury jest im nieznane. Mieszkańcy wyspy żyją we wspólnocie, która troszczy się o swoje finanse, zdrowie oraz pracę; są stale zajęci, wiecznie coś robią - właśnie to określają mianem ikigai. Porównuje się to do szerzej znanej logoterapii, która za cel stawia pacjentowi odkrycie sensu życia, poprzez dogłębne poznanie samego siebie. Autorzy poradnika zachęcają do określenia swojego ikigai, dzięki czemu będziemy szczęśliwsi, a...

robina | 2017-03-18
Przeczytana: 16 marca 2017

Jeśli nie ma się wielkich oczekiwań dotyczących metodologii badawczej (czy też jakiejkolwiek zresztą metody stojącej za doborem wymienianych tu "sekretów długowieczności") czy choćby skromnej bibliografii na poparcie tez stawianych przez autorów, a przy tym mało zna się omawiane zagadnienia (zdrowa dieta, kultura japońska, buddyzm, uważność, tai chi chuan, qi gong, medytacja, filozofia stoicka), to można po tę książkę sięgnąć.

Dobrze będzie się ona nadawać jako wprowadzenie do tych zagadnień (choć bardzo powierzchowne), a przy tym zadziała jak typowa książka czysto motywacyjna, w której jednak próżno szukać metod czy technik pozwalających na realizację opisywanych ćwiczeń, idei i filozofii.
I tak, żeby nie być gołosłowną: mowa jest o buddyzmie, ale nie dowiemy się, jak medytować ani jak żyć zgodnie z tą filozofią. Mowa jest o tai chi, qi gong i jodze, jednak choć przedstawiono tu nawet przykładowe ćwiczenia, ich realizacja nie będzie miała żadnego sensu bez pogłębienia wiedzy na...

kretek | 2017-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2017

Kolejna książka z serii o szczęściu. Po boomie na duńskie "hygge", czas na japońskie "ikigai". Dla mnie chwilami niestety książka jest za ogólnikowa (czasami miałem wrażenie "lania wody"), poza tym zawierała głównie informacje już mi znane (logoterapia Frankla, flow, niebieskie strefy, długowieczność Japończyków, buddyzm, stoicyzm) i w dużej mierze skrótowe/wyrywkowe. Jednak oczekiwałem czegoś lepszego/szerszego, tym bardziej że Autorzy wybrali się do miejscowości Ogimi (w regionie Okinawy) i przeprowadzali bezpośrednio wywiady z mieszkającymi tam, długowiecznymi Japończykami, ale podzielili się niestety tylko kilkoma i to krótkimi cytatami. Być może dla osób, które o szczęściu niewiele jeszcze czytały ta pozycja może stanowić ciekawe wprowadzenie w temat.

Elizabethczyta | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Nie będę ukrywać, że jednym z głównych powodów zakupu tej książki i jej przeczytania była moja pasja związana z Japonią. Ponad to już od jakiegoś czasu szukam źródeł inspiracji i motywacji do zmian w swoim życiu. Jestem bardzo mile zaskoczona! Pomimo tego, że książka nie jest długa, a sposób w jaki została napisana (bądź przetłumaczona, ciężko stwierdzić) jest czasami, powiedziałabym, wręcz infantylny, to i tak uważam, że warto poświęcić czas na jej przeczytanie i kontemplacje :) Znajduje się w niej wiele odniesień do różnych sposób na medytację, poznanie siebie i odnalezienie celu w naszym życiu, który sprawi, że każda chwila będzie cenna i przepełniona szczęściem. Zdecydowanie polecam ;)