Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości
Francesc Miralles ContijochAlex Rovira Celma Wydawnictwo: Czarna Owca literatura dziecięca
literatura dziecięca
Cuentos para quererte mejor
Czarna Owca
2020-12-09
2020-12-09
Katarzyna Kozioł-Galvis
literatura hiszpańska wiara dziecko poczucie wartości opowiadania

Okładka książki Szczęście czy fart? Alex Rovira Celma, Trias de Bes Fernando
Ocena 7,5
Szczęście czy ... Alex Rovira Celma, ...

Okładka książki Książka o bąkach. Leksykon pierdów. Hannah Dreyer, Stine Dreyer
Ocena 7,6
Książka o bąka... Hannah Dreyer, Stin...
Okładka książki Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców Karrie Fransman, Jonathan Plackett
Ocena 8,1
Królewna w lśn... Karrie Fransman, Jo...
Okładka książki Smoki Alessandra Fusi, Tamara Macfarlane
Ocena 8,4
Smoki Alessandra Fusi, Ta...

Jakaż to fantastyczna lektura. Już po samym tytule wiedziałam, że będzie ona perfekcyjną wskazówką nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
Znajduje się tu 35 krótkich przypowieści, a każda z nich zakończona jest puentą "przemyśl to", gdzie znajduje się cenna porada, jak zachować się w danej sytuacji. Te piękne stare legendy pokazują co jest w życiu najważniejsze, najcenniejsze, co może dać nam najwięcej szczęścia. Jak osiągnąć to, czego pragniemy, jak doceniać to, co mamy. Uświadamiają, że odwaga i chęć rozwoju mobilizują do działania, a zamartwianie działa destrukcyjnie. Budują poczucie własnej wartości, samoakceptacji, szczęście na swoich zasadach. Uczą miłości i szacunku do innych.
Opowieści wiele uświadomią również dorosłym, ponieważ w prosty i przyjemny sposób mówią o fundamentalnych wartościach.
Na końcu znajdziemy 12 kluczy dla rodziców, jak budować poczucie wartości u dzieci.
Opowiadania opatrzone są w piękne magiczne obrazki, które spodobają się nie tylko najmłodszym. Cieszę się, że książka jest w twardej oprawie i ma grube kartki, dzięki czemu długo posłuży. Z całego serca polecam czytelnikom w każdym wieku.

Ostatnio wieczorami królują u nas "Opowieści dla dzieci..".
To krótkie opowiadania maksymalnie na 4 strony, z barwnymi, przyciągającymi oko ilustracjami. Umilają całej naszej rodzince wspólny czas przed snem. Nas dorosłych czasem bawią, czasem pokazują coś co jest oczywiste, a rzadko się nad tym zastanawiamy. Dzieci zaś pobudzone wołają "cytaj jesce", zaciekawione wpatrują się w każdy drobny rysunek lub.. zwyczajnie zasypiają wtuleni w jednego z rodziców.

Przy dłuższym zastanowieniu opowiadania mogą budzić chęć do działania, refleksji, pocieszyć tak jak w historii o królu i rolniku ("to też minie"), rozbawić i jednocześnie pokazać, że najprostsze rozwiązanie może okazać się tym najlepszym.

Książka zdecydowanie dla każdego w każdym wieku. Dodatkowym plusem dla rodzica jest duża czcionka, przy słabym świetle przed snem nie niszczymy wzroku, a maluchy również mogą przy niej łatwiej ćwiczyć umiejętność czytania.

Książka jest w twardej oprawie, zawiera 35 opowiadań, ma wszytą zakładkę, po każdej historii umieszczone jest rozwinięcie "Przemyśl to", a na końcu książki umieszczono kilka kluczy, jak budować pewność siebie u dzieci.

Ostatnio wieczorami królują u nas "Opowieści dla dzieci..".

Każdy z nas zasługuje w życiu na szczęście, miłość i szacunek innych ludzi. Jako dzieci powinniśmy dorastać w przekonaniu, że jesteśmy wyjątkowi i wspaniali, tacy jacy jesteśmy, bo to rzutuje na nasze poczucie własnej wartości. Tak też powinniśmy wychowywać własne dzieci. Dlaczego, więc tak wiele dzieci nie radzi sobie z życiem? Nie czuje się kochanymi, akceptowanymi? Nie potrafi walczyć o swoje przekonania? Często wydaje nam się, że jesteśmy dobrymi rodzicami, ale właśnie słowo "wydaje" jest tu kluczowe. "Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości" Francesc Miralles to książka, którą powinien przeczytać każdy dorosły, każdy rodzic, choć jest skierowana do dziewczynek i chłopców. Ja czytałam ją z moim ośmioletnim synem. Opowiadania są krótkie. Inspirowane legendami, ludowymi podaniami, opowieściami lub cytatami sławnych ludzi, takimi jak np. Platon, Mahatma Ghandi, czy Steve Jobs. Nie wszystkie jednak były zrozumiałe dla dziecka w jego wieku. Każde z opowiadań niesie jakieś przesłanie lub morał, który pomaga zrozumieć wieńcząca je wskazówka pt.: "Przemyśl to". Opowiadanie + wskazówka są świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem na poruszany w nich temat. Ja najpierw pytałam, co zrozumiał, a potem rozmawialiśmy o tym, co można zrobić w danej sytuacji? Jak się zachować? Czy zna jakieś przykłady, które może opowiedzieć. To właśnie sprawiało, że opowiadania stawały się bardziej zrozumiałe i jest szansa, że wyciągnięte z nich wnioski zapadną mu w pamięci. Na końcu książki znajdziemy rozdział z 12 wskazówkami skierowanymi do rodziców, zatytułowanych "Jak budować poczucie wartości u dziecka?". Całość opatrzona jest oryginalnymi ilustracjami.
Zdecydowanie warto mieć tę pozycję w domowej biblioteczce! Dorosłym uzmysłowi, bądź przypomni, a dzieciom pomoże zrozumieć, co robić, aby czuć się kochanym, szczęśliwym, pewnym siebie, być asertywnym, wyciągać właściwe wnioski z popełnianych błędów, akceptować siebie takim, jakim się jest, nie mieć poczucia, że nie spełnia się czyiś oczekiwań, jak być otwartym, tolerancyjnym i szanować innych. Bo nic innego, jak to wszystko zapewni dziecku siłę i mądrość potrzebną do osiągnięcia szczęścia w życiu. A nam być dobrymi rodzicami.

Bardzo ładne wydanie zachęcające do przeczytania książki. Idealny prezent dla młodzieży 😊 #książka zawiera krótkie opowiadania z morałem.
Najbardziej zapamiętałam historię mężczyzny, który chciał mieć dużą rodzinę, ale szukał całe życie kobiety idealnej. Kiedy w końcu ją znalazł, okazało się, że i ona szuka ideału 🌹 Także nauczył się pokory 🐝🍀

dla małych i dużych. naprawdę warto czytać dzieciom.

dla małych i dużych. naprawdę warto czytać dzieciom.

"Światło, które od nas bije, oświetla też drogę innym."

Tak jak przeczuwałam, bardzo wartościowa propozycja czytelnicza. Podczas wspólnego czytania zyskują nie tylko dzieci, ale również dorośli. Nie jest to książka na jeden wieczór czytelniczy, ale zbiór szalenie cennych przekazów na cały rok, warto do nich powracać w wolnych chwilach, wsłuchiwać się w to, co mają do powiedzenia, inspirować się materiałami do poszerzania opowieści. Ciekawa forma przedstawienia wskazówek, najpierw krótkie opowiadanie, z przenikającym się światem realnym i nierealnym, już samo ich czytanie wyzwala wiele interesujących myśli, z przygodą niesie przemyślenia, a dalej podsumowanie myśli przewodnich, ujętych z odmiennych stron, wyrażonych zróżnicowanymi słowami, tak aby trafić do wyobraźni i serca każdego czytelnika. Podobają mi się zarówno opisowe fragmenty, jak i konkluzje, autorzy stawiają na bogactwo i uniwersalność, zadają frapujące pytania, udzielają wyczerpujących odpowiedzi. Opowieści poprzedzają esencjonalne zdania o pozytywnym wydźwięku, niczym drogowskazy naprowadzają myśli na wybrany tor.

Żałuję, że taka publikacja nie wpadła w moje ręce, kiedy byłam w szkole podstawowej, w okresie intensywnego budowania własnej wartości, szacunku do siebie, samoakceptacji i samooceny. Jednak w każdym wieku można zabrać się za pielęgnowanie miłości do siebie i pewności własnej wyjątkowości. Prześledzenie trzydziestu pięciu opowiadań wyzwala i wzmocnia konieczne dla każdego z nas pragnienia. Książka wymaga obecności dorosłego podczas poznawania przez dziecko, potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia, często uproszczenia, a nawet dopowiedzenia, wiele zależy od wieku młodego czytelnika. Na końcu publikacji znajduję dwanaście kluczy do budowania poczucia wartości u dzieci, cenne wskazówki, warto się nimi kierować, lecz brakuje ich pogłębienia, szerszego rozpracowania, zupełnie jakby pisane w pośpiechu tworzyły zlepek myśli z powszechnych poradników. Na słowa uznania zasługuje oprawa graficzna książki, nieszablonowa, lekko zamglona, a jednak wyrazista, z atrakcyjną kreską, przyjemnie koresponduje z treścią.

bookendorfina.pl

"Światło, które od nas bije, oświetla też drogę innym."

"Dziecko będzie przyswajać poczucie wartości, jakie zaobserwuje w otoczeniu. Musimy mieć świadomość, że jesteśmy jak lustra stojące naprzeciw siebie, w których przyglądamy się sobie nawzajem."

Szacunek.
Podziw.
Miłość.
To właśnie podstawy poczucia własnej wartości.
W jaki sposób zbudować ją u naszych dzieci?
I jak ją później wspierać?
Zadanie to wbrew pozorom nie zawsze jest łatwe! Dlatego ważne abyśmy zrozumieli, jak wiele zależy właśnie od nas, rodziców.
Musimy umacniać w dzieciach poczucie, że są w stanie dokonać rzeczy, w ich przekonaniu "niemożliwych".
Musimy chwalić ich dokonania, choćby te najbardziej, wydawałoby się, błahe.
Musimy zawsze być obok, by je wysłuchać, pocieszyć, przytulić.
Bądźmy ich wsparciem!
I zawsze, niezależnie od wszystkiego..
Szanujmy!
Podziwiajmy!
Kochajmy!

Ta książka to kilkanaście wspaniałych opowieści.
Opowieści z niezwykle ważnym przesłaniem.
Opowieści, które uczą, jak pielęgnować pewność siebie.
Opowieści zabawnych, dodających odwagi, dających nadzieję, niekiedy zabawnych, czasem smutnych.
Opowieści, do których będziemy wracać podczas naszego rytuału wspólnego czytania ❤️
Do czego i was zachęcam!
#jako_taka_matka

Szacunek.
Podziw.
Miłość.
To właśnie podstawy poczucia własnej wartości.
W jaki sposób zbudować ją u naszych dzieci?
I jak ją później wspierać?
Zadanie to wbrew pozorom nie...

Zostając rodzicami pragniemy, aby nasze dziecko wyrosło na mądrego człowieka. Patrząc na to z perspektywy młodej matki to nie lada sztuka.

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić zbiór 35 opowiadań pełnych pięknej treści. Każda historia jest wyjątkowa i wartościowa. Na końcu każdej znajdziemy podsumowanie "Przemyśl to" będące dodatkowym wyjaśnieniem przesłania. W książce znajdziemy przepiękne ilustracje, a na końcu książki, na rodziców czeka 12 kluczy, opisujące jak budować poczucie własnej wartości u młodego człowieka. Jednym słowem pięknie wydana książka, którą każdy rodzic powinien mieć w domu.

Problem związany z poczuciem własnej wartości nie dotyczy tylko dzieci. Również dorośli mają z tym problem, choć swoje źródło ma on zazwyczaj w dzieciństwie. Błędy wychowawcze popełnione przez w dzieciństwie zarówno przez rodziców, jak i nauczycieli, pozornie niewinne nawet komentarze kolegów czy innych osób – wszystko to może osłabić poczucie własnej wartości i sprawić, że dorosłe osoby wciąż nie są szczęśliwe, wciąż za czymś gonią usiłując zadowolić wszystkich, wciąż desperacko szukają zaspokojenia potrzeby akceptacji, nawet za cenę swojej krzywdy.
W jaki sposób można to zmienić? Pomocą w tym służyć może książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca pt. „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”. Tak naprawdę jednak Álex Rovira i Francesc Miralles stworzyli książkę dla każdego, niezależnie od wieku, a mimo iż przesłanie ukryte jest w baśniowych historiach, to ich uniwersalne przesłanie trafi do każdego i ma moc zmiany, a przynajmniej do tej zmiany inspiruje. Trzydzieści pięć opowieści zebranych w książce, opatrzonych komentarzem, można czytać jako całość, czytając jedna po drugiej, lub też wybierać poszczególne. Choć taką drogę polecam wybrać dopiero wówczas, kiedy zapoznamy się z całością. Wówczas bowiem zrozumiemy, że każda z tych historii czemuś służy, każda ma swój cel, zaś kwestia poczucia własnej wartości została tu potraktowana holistycznie. Co więcej, teksty te można wykorzystać nie tylko do wspólnego czytania wraz z dzieckiem w domowym zaciszu, ale mogą one stać się inspiracją do zajęć szkolnych, zaś poruszone w nich tematy sprawdzą się nie tylko w trakcie godziny wychowawczej.
Poznamy zatem historię orła, który nie chciał latać do momentu, kiedy zmuszony był opuścić swoją strefę komfortu. Przekonamy się, że w grupie tkwi siła, czytając opowieść o dwóch włóczęgach, którzy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i mimo konfliktu byli zmuszeni zjednoczyć się w działaniu. Wielki mały łucznik przekona nas, że warto marzyć i dążyć do realizacji tych marzeń, zaś historia rozgrywająca się w autobusie pokaże, że należy ostrożnie wydawać sądy i wstrzymać się z opinią, jeśli nie znamy szczegółów sytuacji.
Opowieść o cesarzu i wieśniaku dowodzi, że nic nie trwa wiecznie – przemijają tak dobre, jak i złe chwile, zaś rozmowa turkawki z sobą utwierdza nas w przekonaniu, że jeśli lubimy samego siebie, to wszędzie będzie nam dobrze. Opowieść o studencie poszukującym różnicy pomiędzy niebem a piekłem pokazuje nam, że pomagając innym, pomagamy też sobie, zaś historia o trzech lwach i wyborze nowego króla dowodzi, że często jeśli czegoś bardzo pragniemy i będziemy się starać, to stanie się to osiągalne.
To zaledwie część z zawartych w książce opowieści i wskazówek dotyczących tego, w jakim kierunku iść, jak nad sobą pracować. Przesłanie kryjące się w każdym z tekstów pozwala nam dostrzec właściwy sposób postępowania i pokazuje, w jaki sposób żyć w zgodzie z sobą i własnymi przekonaniami, jak opierać się na fundamentalnych wartościach. Książka stanowi wskazówkę również dla dorosłych, wciąż nieszczęśliwych, uwikłanych w toksyczne związki, poszukujących szczęścia tam, gdzie znaleźć go z pewnością nie można. „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” są tym samym pozycją wyjątkową, a szata graficzna stanowi tylko przysłowiową wisienkę na torcie.