Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Francesc Miralles ContijochAlex Rovira Celma Wydawnictwo: Czarna Owca literatura dziecięca
literatura dziecięca
Cuentos para quererte mejor
Czarna Owca
2020-12-09
2020-12-09
Katarzyna Kozioł-Galvis
literatura hiszpańska wiara dziecko poczucie wartości opowiadania

Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne. 35 historii, które dadzą ci siłę i pomogą pokonać przeciwności losu Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...
Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...

,,Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie" autorstwa Francesc Miralles, Alex Rovira są dla mnie wyjątkowe!

Jeśli wasze dzieci, są ciekawe świata 🌏 i zależy wam na tym, aby czuły się ze sobą dobrze oraz osiągały wyznaczone 🎯 cele w życiu, to nie mogliście trafić na lepszą książkę. Jeśli chodzi o dorosłych, to oni również z pomocą tych krótkich historii przypomną sobie o rzeczach ważnych i wyrwą swój umysł ze spirali negatywnych myśli. ⚫

Książki z tej serii zawierają 35 historii z różnym przesłaniem. Jednocześnie pod koniec opowieści są wyjaśnienia 📝 i często podane ciekawostki, które łączą się z poruszanym tematem. Ja jestem nimi zachwycona, 🤗 porządna oprawa, pięknie wydane i przede wszystkim pozytywne, budujące wnętrze. Takich książek na rynku nie ma zbyt wiele, są to perełki, które trzeba poznać. 👌

W momentach, kiedy czuję spadek energii, 🥺 czytam te historie i przypominam sobie, że są rzeczy ważniejsze, na które trzeba zwracać uwagę, po chwili czuję się już lepiej. Te książeczki to prawdziwa magia, 🔮🪄poprawiają mi humor w ciężkich chwilach i są wsparciem dla najmłodszych. Przede wszystkim zostały skonstruowane w taki sposób, aby trafiać do młodego odbiorcy 👧 i rozwiać jego wątpliwości, aby mógł jak najpewniej kroczyć przez życie oraz pokonywać trudności z podniesioną głową. Ponieważ z wielu z nich można wyciągnąć lekcje. Jak dla mnie są to książki uniwersalne, sprawdzą się przy młodszym i starszym czytelniku, bardzo polecam. 😁

Dzisiaj przychodzę do was z książką Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. Ja, fanka horrorów i thrillerów przy tej książce przepadłam. Jest przepiękna. Wydana w twardej oprawie. Na ilustracjach widać oddanie przy każdej kresce. Charakteryzują się ogromną dbałością o szczegóły. Poznajemy 35 historii, które pozwalają na poznanie siebie i docenienie tego co posiadamy. Im czytamy dalej, tym jest tylko lepiej. Zaznajamiamy się z naszymi zaletami i wadami, indywidualnością jednostki i siłą więzi. Motywują nas osoby inne, ciche, słabe, inne od założeń społeczeństwa. Po każdej historia jest strona Do przemyślenia. I to jest genialne. Rodzice mogą zmobilizować swoje pociechy do rozmowy a mają już podane gotowce.
Szkoda, że nie było takich pozycji, kiedy ja byłam mała 😬

Piękna książka, którą moim zdaniem powinno przeczytać każde dziecko. Bo wiara w siebie to jedna z najważniejszych spraw, żeby osiągnąć sukces. I mam tu na myśli nie jakieś wielkie sukcesy, a wszytskie te małe, drobne, z których składa się nasze życie. Czasem to będzie zawarcie nowej przyjaźni, a czasem występ przed publicznością. Nie ważne co to będzie, ważne żeby w siebie wierzyć.

#polkaAntosia

Niedawno, bo pod poprzednim postem napisałam, że warto w dziecku kształcić poczucie własnej wartości. A teraz polecę Wam książkę, która może w tym pomóc.

Podobnie jak w poprzedniej tak i tu znajdziemy krótkie opowiadania, idealne na czytanie przed snem.

35 opowieści, które naucza dzieci być pewnym siebie ale i nauczą szacunku do siebie i innych. Z pięknymi ilustracjami i komentarzem i nam dorosłym dostarczą tematów do dyskusji z dziećmi.
Dla dzieci w wieku 5 +, dla chłopców i dziewczynek.
Wierzę, że czas przy niej spędzony, nie będzie czasem zmarnowanym ♡

#polkaAntosia

Pomimo najlepszych chęci nie ocenię tej książki na lepiej niż "dobry". Wiele z zawartych tu opowiastek jest bardzo abstrakcyjnych, na poziomie który nie ma szans trafić do młodszych dzieci. Część objaśnień, stanowiących komentarz do każdej historyjki, jest z kolei zbyt łopatologiczna. Jakoś to nie gra. Opowieści jest 35, a może 15 uznałabym za naprawdę trafione.

Przede wszystkim zapadła mi (negatywnie) w pamięć opowieść o gniewie, na widok której każdy współczesny psycholog i terapeuta chwyciłby się za głowę - całe jej założenie jest błędne, bowiem trudne i agresywne zachowania nie dadzą się "wyleczyć" pokazaniem, że niemiłe słowa robią krzywdę innym. Zawsze mają gdzieś swoje źródło w niezaspokojonych potrzebach i najpierw trzeba znaleźć przyczyny, a dopiero potem szukać rozwiązań.

Na uwagę zasługuje za to ostatnia sekcja z podstawowymi radami dla rodziców, na co zwracać uwagę w relacji z dzieckiem. Niby są to rzeczy jasne, ale warto sobie o nich przypomnieć.

Sądzę, że rodzic powinien najpierw sam zapoznać się z książką i podjąć decyzję, które opowieści chce pokazać dziecku, a dopiero potem przeczytać je i omówić ze swoją pociechą.

Przede...

Dobór opowiadań ciekawy, choć większość to albo znane historie, albo znane historie ze zmienionymi imionami bohaterów.
Całość psują wyjaśnienia do opowiadań, hasła co przemyśleć.
Autorzy trochę zapomnieli że bajki uczą, gdy wciągają dzieci w historie i dziecko ją pamięta.
Szkoda, że mało jest historii autorskich, a nawet jeśli to dawne bajki to szkoda ze nie uwspółcześnione.

Całość psują wyjaśnienia do opowiadań, hasła co przemyśleć.

Mądry rodzic chce wychować dziecko, które będzie pewne swojej wartości, świadome swoich zalet i wad oraz potrafiące wykorzystać je w czasie pracy i tworzenia relacji z innymi ludźmi. Wielkie znaczenie ma też poczucie szczęścia, umiejętność docenienia tego, co się ma, pozytywne nastawienie do kolejnych wyzwań. Dobór odpowiednich lektur bardzo ułatwia sprawę. Mnie ostatnio zachwyciły dwie książki mające bardzo mylne tytuły, czyli „Opowieści dla dzieci”. Absolutnie nie są to historie tylko dla dzieci. Głównym adresatem są co prawda najmłodsi czytelnicy, ale myślę, że każdy z nas powinien od czasu do czasu po nie sięgać, aby przypominać sobie jak wiele mamy i ile wspaniałych przeżyć nas czeka. Każdy z tomów poświęcony jest innej tematyce: jeden pomaga w budowaniu pewności siebie, a drugi poczuciu szczęścia. Łączy je to, że opowiedziane historie znajdują się na jednej do trzech stron i zawierają pouczające podsumowanie, które może być punktem wyjścia do pracy nad określonym obszarem, rozmowy z pociechą na określony temat czy osobistych przemyśleń. Taki wstęp zachęca nas do codziennej refleksji. Oba tomy są fantastyczne, dlatego warto sięgnąć po każdy z nich i wybrać się w świat siedemdziesięciu historii (każda zawiera 35 opowieści).
„Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to historie pokazujące jak bardzo sposób postrzegania przez nas świata determinuje to, co udaje nam się osiągnąć, jakie relacje stworzyć, wyznaczyć cele. Dzięki nim dostrzeżemy, że poszukiwania lepszych krain nic nie dają, jeśli nie potrafimy docenić swojego otoczenia, wyznaczanie nieosiągalnych celów może pomóc nam w byciu najlepszym w określonej dziedzinie, ćwiczeniu umiejętności, przekraczaniu granicy własnej możliwości. Do tego dostrzeżemy, że nasze wady czasami mogą stać się zaletami i pomóc w tworzeniu piękniejszego świata. Ten tom przede wszystkim skupia się na tym, w jaki sposób widzimy zarówno otoczenie, jak i siebie. Są to historie o różnorodnych ograniczeniach, które tworzymy we własnej głowie i wyobraźni.
„Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” zawiera opowieści o wpływie przekonań na nasze osiągniecia, przekonujące do wychodzenia ze strefy komfortu, zachęcające do spojrzenia na problemy z innej strony, wykorzystywania złych rzeczy i niepowodzeń do własnych celów. Do tego pokażą nam, że warto mówić o swoich umiejętnościach w odniesieniu do teraźniejszości, bo w przyszłości wiele rzeczy możemy się nauczyć. Autorzy zachęcą nas też do wytężonego wysiłku, naśladowania osób, które nam imponują, myślenia o kolejnych pokoleniach i innych ludziach, budowaniu relacji z innymi. Ta ostatnia rzecz jest tematem, który bardzo często powraca. Pisarze uświadamiają nam jak niesamowicie ważne jest otaczanie się osobami życzliwymi i bycie życzliwym. Pokażą też, że często na wiele więcej rzeczy niż myślimy mamy wpływ.
Każdy z tomów zawiera wstęp będący wskazówką dla rodziców, w jaki sposób czytać i pracować ze swoją pociechą. Do tego historie przenoszą nas w różne kręgi kulturowe, podsuwają przerobione baśnie i legendy z pouczającym przesłaniem.
Książki są bardzo estetyczne, zawierają piękne, proste ilustracje doskonale dopasowane do treści poszczególnych opowieści. Strony z podsumowaniem są wyróżnione, dzięki czemu łatwiej jest czytać i rozplanować pracę z dzieckiem. Kartki bardzo dobrze zszyte i oprawione w solidną oprawę. Niedługie opowieści są doskonałe zarówno do przedszkolaków, jak i starszych odbiorców. Tomy mogą być wykorzystywane podczas sesji terapeutycznych. Wspólne czytanie to też świetny pretekst do budowania relacji z dzieckiem, lepszego poznawania go, wchodzenia w świat jego emocji, codziennych wyzwań. Zdecydowanie polecam.

Mądry przewodnik po prawdach, które pozwolą łatwiej przejść przez życie. Wypożyczyłam dla syna, ale po przeczytaniu jednej postanowiłam również zapoznać się z treścią tej wartościowej książki.

Wartościowa lektura. Cenne opowiadania i rozmyślania, nie tylko dla dzieci. Myślę, że książka przeznaczona dla dzieci co najmniej 8+, młodsze będą się nudzić... Opowiadania są często adaptacjami bajek/historii opowiadanych przez myślicieli i filozofów jak np Anthony de Mello, Sokrates, czy Benjamin Franklin.
Mądrości zawarte w tej książce są uniwersalne. Spodobał mi się fragment o tym, żeby zwracać uwagę na to, co mówimy, o 3 filtrach. Pierwszy - filtr prawdy - czy to, co opowiadam jest prawdziwe? Drugi - filtr dobra- czy to jest dobre? Trzeci - filtr przydatności - czy ta informacja jest komuś niezbędna, czy jest użyteczna?
Inna fragment o patrzeniu na życie z szerszej perspektywy - to co się zdaje pechem, może się okazać prawdziwym błogosławieństwem, a sytuacje, które bierzemy za dobrą monetę, czasami się okazują rozczarowujące. Polecam dla młodzieży i starszych:)

Mądrości zawarte w tej książce są uniwersalne. Spodobał mi się...

Te opowiadania to prawdziwa skarbnica wartości, które powinniśmy zaszczepić dziecku. Świat, w którym żyjemy oraz otaczający nas ludzie często próbują wmówić nam, że jesteśmy nic nie warci. Szczególnie podatne na takie informacje są dzieci… Dlatego gdy od początku cegiełka po cegiełce, zbudujemy w nich pewność siebie, która nie ma nic wspólnego z wywyższaniem się, powstanie piękny i solidny fundament na przyszłość. Tymi cegiełkami są właśnie opowiadania Alexa Roviry i Francesca Mirallesa. Jakie wartości są w nich ukryte?
Oto kilka z nich:
• Wychodzenie poza strefę komfortu pomoże Ci poszerzyć horyzonty
• Skupiaj się na swoich mocnych stronach
• Patrz na problem z innej strony
• Jak znajomość różnych okoliczności, może Cię uchronić przed krzywdzącą oceną innych?
• Żyj tu i tym co teraz
• Szczęściem jest dawanie innym
• Ciężka praca i wytrwałość pomaga Ci osiągnąć cel i się nie poddawać
• Akceptowanie samego siebie jest lepsze niż udawanie kogoś zupełnie innego
• Masz wpływ na swoje życie, czasem wystarczy dobrze się przyjrzeć
• Naśladuj tych, których podziwiasz
• Patrz na życie z dystansem, a ujrzysz szerszą perspektywę
• Doceniaj to co masz i bądź wdzięczny
• Masz wpływ na swoje życie i wybory
• Myśl o konsekwencjach swoich czynów i słów
• Przejawiaj empatię i myśl o innych
• Gdy pojawia się problem, skupiaj się na jego rozwiązaniu!
• Kochaj, ale daj przestrzeń i wolność drugiej osobie
• Stosuj potrójny filtr, gdy chcesz komuś powtórzyć informacje na jego temat

W książce rodzice znajdą także rozdział o budowaniu wartości u dzieci (12 kluczy). Myślę, że czas spędzony w gronie rodziny, jest wartością nadrzędną, której nie da się niczym zastąpić! W obecnym świecie mamy całe morze możliwości. Ale w tym morzu trudno jest nieraz wyłowić CZAS… A dla naszych dzieci, czas który im damy będzie okazją do budowania pewności siebie.
Musisz mieć tę książkę w domu!

• Dziecięce
  • Literatura dziecięca