Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości

Okładka książki Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości Hector García-Molina, Francesc Miralles Contijoch
Okładka książki Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości
Hector García-MolinaFrancesc Miralles Contijoch Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
El metodo ikigai
Muza
2018-04-04
2018-04-04
Jan Wąsiński
ikigai samodoskonalenie ćwiczenia pasja szczęście rozwój osobisty

Okładka książki Systemy baz danych. Kompletny podręcznik. Hector García-Molina, Jeffrey Ullman, Jennifer Widom
Systemy baz da... Hector García-Molin...

Po książkę sięgnąłem w nadziei, że dowiem się czegoś więcej o ikigai. Spotkało mnie wielkie rozczarowanie. Część dotycząca ikigai to mała część książki, za to pobieżnie omówione są chyba wszystkie koncepcje z zakresu rozwoju osobistego: od pomodoro przez zen po zasadę Pareto. Chociaż samo ikigai wydaje mi się ciągle ciekawym tematem, to koncepcja tej książki jest według mnie zupełną pomyłką. Szukam innej pozycji o ikigai

sporo banału

sporo banału

Warto od czasu do czasu zatrzymać się na chwilę, porzucić myśli o codziennych obowiązkach i zadać sobie pytania: Co jest moim najważniejszym celem? Czy robię wszystko jak należy by go osiągnąć? Co tak naprawdę daje mi szczęście? Na co chcę przeznaczać większość swojego czasu i sił? Książka oczywiście nie daje odpowiedzi, a raczej zadaje jeszcze więcej pytań, nad którymi musimy się zastanowić wedle własnego uznania. Ponadto, poszczególne rozdziały często są uzupełniane kreatywnymi zadaniami.

Czasami po prostu pojawia się taka potrzeba chwycenie za poradnik i uporządkowania siebie. Nie wiem czy książka w czymś pomaga, czy po jej czytaniu można powiedzieć, że coś się zmieniło. Z pewnością dostarcza kilku cenny wskazówek pobudzania kreatywności i organizowania czasem.
Książkę czyta się lekko z licznymi przerwami na przemyślenia w celu wykonania zadań.

Słyszeliście kiedykolwiek o japońskiej sztuce codziennej radości IKIGAI? Ja nie, dlatego postanowiłam zgłębić to pojęcie oraz podzielić się z Wami moimi przemyśleniami. W tym celu sięgnęłam po „Trening ikigai”, czyli praktyczne rozwinięcie filozofii życia, która od pokoleń zapewnia Japończykom spokój i pogodę ducha.

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

Moim zdaniem ta publikacja nie wnosi nic nowego. Tak naprawdę to zbiór porad, które można spotkać w wielu poradniach pojawiających się na rynku. Znajdziemy wiele wskazówek, ciekawostek z życia Japonii - szkoda tylko, że to taka szczypta, a nie cała potrawa. Jeśli ktoś już ma w swojej karierze wiele przeczytanych poradników, to raczej z tej publikacji nie wyniesie nic nowego.

Ikigai to sens życia, marzenie, które każdego dnia dodaje ci energii i motywuje do działania. W dosłownym tłumaczeniu brzmi „coś, z powodu czego warto żyć”. Hector Garcia i Francesc Miralles w nowej książce - "Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości", korzystając z wiedzy zdobytej w Japonii, przedstawiają ćwiczenia i metody dzięki, którym odnajdziemy swoje ikigai – marzenia, szczęście i pasje.

Trening ikigai skupia się na odnalezieniu równowagi pomiędzy nasza przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. Przeszłość niesie za sobą wiele życiowych lekcji, a przyszłość spełnienie pasji i marzeń. Aby odnieść sukces, odkryć swój potencjał i spełnić wyznaczone cele, trzeba podjąć działania już teraz, zrozumieć, że nie należy uginać się pod ciężarem przeszłości, ponieważ zawsze mamy swobodę podejmowania decyzji.

Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza część dotyczy podróży przez naszą przyszłość. Oczywiście nie wiemy co przyniesie nam kolejny tydzień, miesiąc czy rok, ale możemy wpływać na to jak nasze życie może wyglądać w tym czasie. Autorzy zabierają czytelnika w podróż pociągiem do określenia zamierzonych celów. Czytelnik w proponowanych ćwiczeniach określa swoje cele, zadania, które przybliżą go do ich osiągnięcia i przeszkody, które pojawią się na tej drodze. Jednocześnie autorzy ćwiczeń zamieszczają pomocne przykłady, które pomagają czytelnikowi jak najlepiej zrozumieć sens zadania.

Druga część książki zabiera czytelnika w podróż do przeszłości, która ma na celu przypomnieć czytelnikowi o jego marzeniach z dzieciństwa, rzeczach, które sprawiały mu radość i dawały szczęście oraz rozwija popularne pojęcie „slow life”. Trzecia część porusza kwestię chwili obecnej i zachowań, nad którymi warto popracować lub zmienić (np. organizacja czasu, wielozadaniowość). Jedną z porad, na którą zwróciłam szczególną uwagę było panowanie nad emocjami za pomocą pisania. Metodę tę potwierdzono naukowymi badaniami i wykazano, że osoby zapisujące swoje uczucia na papierze czuli się zdrowsi (pozbywali się negatywnego balastu emocji nagromadzonych w ciągu dnia) niż osoby, które tego nie robiły. Ostatni rozdział zawiera 35 praktycznych wskazówek, jak osiągnąć swoje ikigai.

"Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości" to bardzo dobre uzupełnienie poprzedniej książki autorów. Hector Garcia i Francesc Miralles opierając się na swoich doświadczeniach i wiedzy zdobytej podczas podróży do Japonii, napisali ciekawy poradnik samodoskonalenia, który zawiera w sobie mnóstwo ćwiczeń motywujących krok po kroku prowadzących czytelnika do osiągnięcia jego ikigai. Książka oprócz części praktycznej zawiera także wiele ciekawostek dotyczących kultury japońskiej, co dodatkowo działa na jej plus. Zadania proponowane w poradniku są uniwersalne i może wykorzystać je każdy, niezależnie od wieku. Ja przez najbliższy czas nie zamierzam wypuszczać go z rąk, wykorzystując w pełni porady w nim zawarte i zachęcam Was do zapoznania się z tą pozycją.

(...)

Książka stworzona przez Garcię i Mirallesa to doskonały przewodnik po samodoskonalenia się, przeprowadzający czytelnika za rękę jak małe dziecko przez całą filozofię, która ma za zadanie zmienić jego życie. Największym plusem jest przejrzystość lektury – jej genialność bazuje na prostocie, a jednocześnie angażu czytelnika za sprawą prostych zadań czy wciągających anegdot. W dodatku ciężko nie dostrzec, że już “pierwsza stacja” jest niezwykle mobilizująca, bo zaczyna od podstawy – zdefiniowania własnego ikigai, marzenia, celu, które będzie dla nas powodem do codziennego wstawania z łóżka.

Filozofia ikigai oraz zbiór doświadczeń autorów sprawia, że ich książka staje się także zbiorem cnót, do których warto dążyć. Wprost czytamy o sile cierpliwości i wytrwałości, o tym, że “kropla drąży skałę”. Uczymy się także nowych przyzwyczajeń – aby osiągnąć szczęście w życiu należy wyrzucić z niego wszystko co złe – niby to prawda oczywista, ale autorom udaje się w niezwykle skuteczny sposób znaleźć metody na uczynienie tego. Zakochałam się w rozdziale oraz towarzyszącym mu pytaniom dotyczącym zmianom środowiska znajomych czy przyjaciół, który udowadnia, że nasze szczęście jest zależne także od poziomu szczęścia pięciu osób, z którymi najwięcej przebywamy.

Autorzy hołdują także idei “slow life”, udowadniając na przykładach przyzwyczajeń ojców technologii, że nasze życie stało się od wszelkich gadżetów niezwykle zależne. Ostro krytykują także tracenie czasu, dając wskazówki jak go unikać czy przypominają, że wielozadaniowość, czyli właściwie wszystko, co tworzy nasz dzisiejszy świat oraz od czego trudno nam się uwolnić jest dla nas krzywdzące.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Masz ochotę coś zmienić w swoim życiu? Być szczęśliwszym, długowiecznym i codziennie robić coś dobrego dla siebie? W takim razie "Trening Ikigai" jest dobrą pozycją. Jednakże jest to tylko wstęp do twojej podróży, bo ty TY musisz wykonać całą brudną robotę. Nikt nie zadba o ciebie, tak jak ty sam. Czasem trzeba spojrzeć na wszystko z innej strony. Ta lektura będzie idealną pomocą do refleksji i różnych ćwiczeń.

"Tak, ale co może być ważniejsze niż zestrojenie się ze swoim ikigai?" Raczej nic. Przypominam, że nasze ikigai jest "szczęściem płynącym z bycia stale zajętym", dlatego tak ważne jest zdanie sobie z tego sprawy już teraz.

Japońska kultura jest tak różna od naszej, że aż głowa mała. Ja jako uczennica tego wspaniałego języka powoli wgłębiam się w cały ten świat i zakamarki Kraju Kwitnącej Wiśni (nawiasem mówiąć teraz jest moment, gdy można zobaczyć sakura, czyli właśnie kwiat wiśni). Jednakże pamiętaj – nie musisz być Japończykiem, aby tego spróbować. Nie bój się i miej otwarty umysł.

"Trening Ikigai" jest książką, która nie dość, że obfituje w dużą dawkę wiedzy i przeróżnych ciekawostek, to również pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie i wiele pozytywnych emocji. No a jak to wszystko wygląda? Lektura podzielona jest na 35 stacji i 3 miasta naszym superekspresem: Tokio, Kioto i Ise. Pomimo treści jest również miejsce na twoje notatki, których na pewno będzie sporo podczas czytania. Nie tylko znajdziesz sposoby na oderwanie się od negatywnych emocji cz wprowadzenie slowlife czy mindfulness, ale również dowiesz się o ćwiczeniu trzech mądrych małp, które fruwają po internecie w formie emotikonek.

Ja właśnie skończyłam moje 5 minut codziennego pisania dla zdrowia, a ty? Uważam, że autorzy kolejny raz wykonali kawał dobrej roboty! Polecam :)

• Poradniki
  • Japonia