Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe

Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe
Francesc Miralles ContijochAlex Rovira Celma Wydawnictwo: Czarna Owca literatura dziecięca
literatura dziecięca
Cuentos para niñas y niños felices
Czarna Owca
2023-04-26
2023-04-26
9788382520927
Katarzyna Kozioł-Galvis
literatura dziecięca psychologia

Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne. 35 historii, które dadzą ci siłę i pomogą pokonać przeciwności losu Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...
Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...

"Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe" to książka którą dawkowałam zarówno sobie jak i Amelce. Dlaczego? Otóż uważam, że każda z historii na jaką tu trafiłam okazała się bardzo wartościowa i warto było ją przemyśleć. 35 krótkich ale za to naprawdę ciekawych, chwytających za serce i ważnych opowieści. Na książce jest oznaczenie, że są one przeznaczone dla dzieci 9+ i właściwie słusznie, ponieważ jest to wiek w którym prędzej zrozumieją już sens czytanych historii. Moja córka jest jeszcze nieco młodsza i momentami podchodziła do nich z przymrużeniem oka, ale wiem że tak czy inaczej jej się podobały ponieważ chętnie wieczorem sięgała po książkę prosząc o kolejną opowieść.
Książka charakteryzuje się nie tylko wartościowymi historiami, ale również przepiękną okładką i uroczymi, aczkolwiek skromnymi ilustracjami. Czego chcieć więcej?

Wydaje się mnóstwo książek, a specjaliści od promocji dwoją się i troją, aby ta konkretna czymś się wyróżniała, jakoś przywołała czytelnika. Opowiem wam dziś o publikacji, która ma wyjątkowo chwytliwy i nieco prowokujący tytuł: „Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe”. I jak nie kupić takiej książki, skro dla naszych dzieci pragniemy przede wszystkim szczęścia?

Jest to zbiór krótkich opowiadań autorstwa Àlexa Roviry oraz Francesca Mirallesa. Mi kojarzą się one z przypowieściami z różnych stron świata. Te proste historyjki mają jedno zadanie. Przekazać mądrość na temat istoty bycia szczęśliwym. Idea jest przepiękna. Autorzy piszą o cieszeniu się życiem i jego wszystkimi przejawami niezależnie od tego kim jesteśmy i co posiadamy. Pochwalają umiar, spokój i samoakceptację. Sugerują zatrzymać się i cieszyć się chwilą, a nie gonić z „językiem po pas”.

Bajki zebrane w tej publikacji są doniosłe, a momentami patetyczne. Wyobraźcie sobie mistrza siedzącego pod drzewem, który dyskutuje ze swoimi uczniami. Opowiada im jakąś historię, aby przekazać mądrość. Podobną rolę obierają Àlex Rovira i Francesc Miralles. Nauki płynące z ich bajek raczej nam nie umkną. Po tytule pojawia się jedno zdanie wprowadzające w temat bajki, a po każdej z nich następuje fragment zatytułowany „Przemyśl to!”, gdzie autorzy jeszcze raz, bez używania metafor, tłumaczą istotę opowieści. Wydawca oznaczył książkę jako 9+ i w mojej ocenie, jest to słuszna cezura wieku. Zebrane bajki nie są długie, ale wartości jakie promują, sposób ich prezentacji i nazwania raczej nie trafi do młodszych dzieci. Chyba, że wyjątkowo dojrzałych egzemplarzy.

„Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to bardzo mądra książka. Stoi w opozycji do konsumpcjonizmu i ciągłemu samodoskonaleniu się. Uczy miłości, tolerancji, akceptacji, radości. Trochę mało w niej elementu rozrywkowego. Ja preferuję książki napisane na większym luzie. Natomiast nie mogę zaprzeczyć, że treść jest przepiękna i zmusza do refleksji. Refleksji na temat tego, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi.

„Nie chodzi o to, by spełniać marzenia, ale by dzięki nim się rozwijać.”

Bardzo podobają się nam, mnie i moim młodym uczestnikom czytelniczego klubu, książki z serii opowieści dla dzieci, które… Udany pomysł przedstawienia wartościowych historii z przesłaniem. Łatwo i celnie trafiają do młodych odbiorców. Oprócz wymiaru edukacyjnego proponują radosną rozrywkę. Nie tylko dzieci przyjemnie spędzają przy nich czas, również dorośli przypominają sobie, o tym, co w życiu najważniejsze, owocuje osobistym rozwojem i przynosi szczęście. Alex Rovira i Frances Miralles pomagali już w zdobywaniu odwagi („Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne”) i wiary w siebie („Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”),a teraz koncentrują się na byciu szczęśliwym.

Trzydzieści pięć znakomicie opracowanych mini opowieści bazujących na dobrze opracowanym kompasie wartości, pozwalającym stawiać czoła przeciwnościom losu, wyznaczać priorytety i podejmować właściwe decyzje w trakcie podróży przez życie. Kierunek życzliwości, solidarności, sprawiedliwości, etyki i piękna prowadzi ku tworzeniu silnych więzi i docenianiu tego, co mamy, czerpania z życia pełnymi garściami, dostrzeganiu i stwarzaniu okazji, wyciąganiu wniosków z błędów.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/01/opowiesci-dla-dzieci-ktore-chca-byc.html

„Nie chodzi o to, by spełniać marzenia, ale by dzięki nim się rozwijać.”

,,Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe" Alex Rovira, Francesc Miralles

Sięgasz czasami po książki przeznaczone dla dzieci? 😝

Ta książka zawiera sporo ciekawych historii, ale nie takich zwykłych, jak to może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ponieważ każda z tych opowieści niesie ze sobą pewną naukę i to taką, o której my dorośli czasami zapominamy. 😛

Książka dedykowana dla dzieci 9+ a to dlatego, że aby odszukać przesłanie płynące z danej historii, trzeba się zastanowić i przemyśleć wiele rzeczy. Dlatego młodszy czytelnik może tu mieć spore trudności, 🧐 aby wszystko dokładnie zrozumieć. Ułatwieniem są podsumowania pod koniec każdej bajki, które dają odpowiedzi na pytanie, co autor miał na myśli. 😁

Uważam, że ta książka to najlepsza, jaką można wybrać, aby nauczyć dzieci doceniania tego, co mają i uświadomienia im, że wcale tak wiele do szczęścia nie trzeba, a wszystko, co jest nam potrzebne, często mamy w sobie. ☺️

Opowieści są mądre i żałuję, że gdy byłam dzieckiem, nie było jeszcze tej książki, 🥹 bo mogłaby znacznie ułatwić mi życie. Jeśli macie problemy z wyborem odpowiedniej lektury dla swoich dzieci, to gwarantuje wam, że tego zakupu nie pożałujecie. Z założenia znajdziemy tu historie, które są terapeutyczne i faktycznie tak jest, mogą pomóc dzieciom poradzić sobie z lękiem i niepewnością, a nawet dorosłym. 🤗

Jednak jest to książka, którą zalecam czytać wspólnie z dzieckiem, ponieważ może pobudzić do wielu ciekawych rozmów. 💬

Sięgasz czasami po książki przeznaczone dla dzieci? 😝

Książka...

#polkaAntosia

35 wyjątkowych opowiadań które pokazują wartości, które są naprawdę ważne. W sam przed snem, ponieważ większość to 3/4 strony z pięknym komentarzem, który wzbudzą do przemyśleń i dyskusji.
Historie są inspirowane najmądrzejszymi tradycjami ludzkości.
Bardzo miło spędziliśmy przy nich czas i z racji, krótkiej formy z pewnością jeszcze nie raz do nich wrócimy.
Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci jest niezwykle ważne. A ta książka jest dobrym drogowskazem.

#polkaAntosia

Historie są inspirowane najmądrzejszymi tradycjami ludzkości.

Opowieści dają zarówno dziecku jak i dorosłemu lekcje jak zachowywać się w czasach, które podlegają nieustannym zmianom. Chodzi przede wszystkim o to, aby wierzyć we własne umiejętności i kierować się określonymi wartościami.

Opowiadania są przeróżne. Mamy swoje ulubione np. o pewnym łuczniku, o siedmiu cudach świata czy też o pewnej rywalizacji zwierząt, które chciały być doskonałe.

Książka to nie tylko sam tekst- są też ilustracje, które w świetny sposób odzwierciedlają historię.

Więcej w recenzji:

Już dzisiaj ostatni dzień września. Ostatnia książką z którą do Was przychodzę jest książka dla dzieci. Sugerowany wiek to 9+ i po przeczytaniu śmiało stwierdzam, że nadawałaby się na lekturę szkolną.

35 opowieści, z której każda ma jakiś morał. Każda przedstawia mądre przesłanie. Najbardziej podobało mi się opowiadanie numer 25, zatytułowane Powitalne kulki. Po każdym z opowiadań znajdziemy krótkie podsumowanie z opisem- Przemyśl to.

Książka w twardej oprawie. Prawie 170 stron świetnej zabawy i na pewno każdy z nas wyniesie coś mądrego.
Żeby doskonale podsumować musiałabym streścić każde z osobna.
Świetny pomysł na prezent 🎁🎁🎁

Z mojej strony na pewno polecam 💪💪

"Gdy jesteśmy pewni wyznawanych przez nas wartości, dużo łatwiej możemy stawiać czoła przeciwnościom losu, wyznaczać priorytety i podejmować właściwe decyzje w trakcie podróży przez życie, które tak często wystawia nas na próbę. Ponadto, kierując się wartościami, tworzymy silniejsze więzi z innymi i bardziej doceniamy to, co mamy".

Książka zawiera 35 pięknych, wartościowych opowiadań. Nie są to wcale wymyślne historie, ale takie z życia wzięte. Po każdym z nich jest strona- przemyśl to! Czyli interpretacja przeczytanego opowiadania.
Podtytuły w tej książce także są istotne, to jakby wniosek z danej opowieści. Są to takie drogowskazy dla nas, wędrujących przez życie.

Historie zawarte w tej książce uczą nas życia. Mówią o uprzedzeniach, wytrwałości w dążeniu do celu, że włożony w jego osiągnięcie wysiłek kształtuje nas, pójście na skróty, może zaszkodzić. O tym, że to, co ważne w życiu, jest niematerialne. Że nie musimy być doskonali, a nasze wady czasem bywają zaletą. A także o przyznawaniu się do błędów oraz wybaczaniu.

"Prawdziwie bogaty jest ten, któremu niewiele potrzeba"

Więc doceniamy to co mamy, dbajmy o relacje z ludźmi, uśmiechajmy się do świata, dobro wraca i procentuje.
Pamiętajmy, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia, nie poddawać się, gdy przeszkody trafimy po drodze, to właśnie trud włożony w osiągnięcie celu daje nam większą satysfakcję kiedy coś osiągamy.
To działa w obie strony, więc pamiętać należy, by nie obdarowywać bez powodu, nie pomagać kiedy nie jesteśmy proszeni o to, nie dajmy się wykorzystywać. Każdy sam musi mieć możliwość rozwinięcia skrzydeł, dawanie wszystkiego na tacy nie jest wcale przysługą, a może krzywdzić.
Nie dajmy zamknąć się w ramy, nie ulegajmy schematom.

Ta książka daje wiele do myślenia także dorosłym. Przyznaję, że wiele wyniosłam z lektury tej książki, zaznaczyłam wiele ważnych dla mnie zdań.

Ta książka stwarza nam okazję do porozmawiania z dziećmi o tym co ważne w życiu, warto na koniec każdej przeczytanej historii rozwinąć temat, byś może dziecko podzieli się swoimi przemyśleniami, wyciągnie jakieś wnioski.

"Wartości przekazuje się nie tyle słowami, ile własnym przykładem, a nasze córki i synowie szybciej przyswajają to, co widzą, niż to, co słyszą".

"Najcenniejszą rzeczą na świecie jest umiejętność bycia tu i teraz, nawet jeśli nigdzie się nie ruszamy, bo życie jest jedną wielką podróżą".

"Ci, którzy zatracają się w grze sprzeczności, zatruwają sobie życie, pragnąc tego, czego nie mają, i zawsze skupiają się na tym, czego im brak, tracąc przez to najlepsze chwile życia".

"Życie jest bardzo proste, tylko my, ludzie, lubimy je sobie komplikować".

"Prawdziwa mądrość to zdolność wyboru tego, co istotne".

My jesteśmy zachwyceni tą pozycją, będziemy wielokrotnie wracać do tych historii. Być może spotkają nas podobne sytuacje, wtedy odnajdziemy odpowiednią opowieść i znajdziemy właściwe wyjście.
Polecam!

Książka zawiera 35 pięknych,...

„Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to zbiór 35 krótkich opowiadań. Każde z nich ma za zadanie przekazać nam jedną wartość. Wartość, która sprawi, że nasze życie stanie się radośniejsze, pełniejsze, pełne miłości i empatii dla drugiego człowieka.

Poszczególne opowieści skonstruowane są w następujący sposób:

🍂tytuł: „O dwóch podróżnych”,
🍂temat: „Przez pochopne osądy tracimy to, co w życiu najlepsze”,
🍂treść opowiadania,
🍂przemyśl to!: „powiedz mi kim jesteś, a powiem Ci, co odnajdziesz”.

------------

Autorzy w przystępny sposób chcą uzmysłowić nam kilka ważnych rzeczy. Najważniejsza z nich to wg mnie ta, że wartości przekazuje się nie tyle słowami, ile własnym przykładem, naszym codziennym zachowaniem.

Szczęśliwe dzieciństwo, pełne miłości i szacunku dla dziecka to solidne fundamenty pod jego dorosłe życie.

Szczęście ma swoje źródło w wartościowym życiu, które oparte jest na wprowadzaniu wartości w czyn. Należy wyzbyć się przekonania, że sława, trwonienie pieniędzy, spełnianie każdej zachcianki to klucz do szczęścia.
Szczęście karmi się wartościami, które dodają głębi relacjom międzyludzkim: osobistym, rodzinnym czy społecznym.

Jeśli nasze dzieci wychowują się w domu pełnym szacunku, zaangażowania, obecności, wdzięczności, empatii, hojności, czułości, równości czy odpowiedzialności to niewątpliwie będą bardziej świadomymi i szczęśliwymi ludźmi.

Każda opowieść jest opatrzona refleksją skłaniającą do dialogu pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
Książka przeznaczona jest dla dzieci 9+ i myślę, że to odpowiednia grupa wiekowa, dlatego, że większość opowiadań należy czytać metaforycznie.

Poszczególne opowieści skonstruowane są w następujący sposób:

🍂tytuł: „O dwóch podróżnych”,
🍂temat: „Przez...

Lubisz się przytulać? Ja wręcz uwielbiam :D

„aby przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba nam ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba nam dwunastu uścisków dziennie.” Uściski przecież nic nie kosztują, a są cenniejsze od najdroższych prezentów świata.

Rodzice, zawsze szukają odpowiednich książeczek, historii, wierszyków czy opowiadań, które będą dla jego dziecka nie tyle fajne z ciekawą ilustracją, ale również wartościowe. I taka właśnie jest powyższa książka.

„Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to zbiór 35 bardzo fajnych, ciekawych i przede wszystkim mądrych historii, które mogę zasiać lub zasieją szczęście w odbiorcach tej książki. Wszystkie opowiadania bardzo mi się podobały. Co fajne, są to krótkie opowiadania, a każde z nich zakończone jest krótkim PRZEMYŚL TO, które ma za zadanie trochę wyjaśnić opowiadanie, gdyby dziecko nie zrozumiało. Ponadto, możemy w tej części znaleźć również wiele ciekawostek i mądrych cytatów. Ilustracje w książce, są bardzo minimalistyczne, ale dosłowne, ładne i bardzo estetyczne. Książka jest w twardej oprawie, co myślę jest zdecydowanym plusem dla dzieci, które same będą ją czytały. Opowiadania są przeznaczone dla dzieci w wieku od 9 roku życia, ale myślę że spokojnie można zacząć wcześniej, poświęcając trochę więcej czasu na rozmowę z dzieckiem.

Warto o niej pomyśleć. Naprawdę polecam.

Lubisz się przytulać? Ja wręcz uwielbiam :D

Rodzice, zawsze szukają odpowiednich książeczek, historii, wierszyków czy...

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2023
  • Współpraca
  • Dziecięce/młodzieżowe
  • Książka recenzencka

Dodaj cytat z książki Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe