IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

Okładka książki IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia Hector Garcia Piugcerver, Francesc Miralles Contijoch
Okładka książki IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia
2017-02-01
2017-09-18
Katarzyna Mojkowska
Japonia Japończycy Okinawa ikigai styl życia szczęście

Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne. 35 historii, które dadzą ci siłę i pomogą pokonać przeciwności losu Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...
Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...
Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...
Okładka książki Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości Hector García-Molina, Francesc Miralles Contijoch
Trening ikigai... Hector García-Molin...

Dogonić długowieczność

„Ikigai: japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” to wciągająca książka, która zagłębia się w starożytną japońską koncepcję odnajdywania celu i znaczenia w życiu. Ta pouczająca lektura, której współautorami są Héctor García i Francesc Miralles. Badją powody, dla których mieszkańcy Japonii, zwłaszcza mieszkańcy Okinawy, konsekwentnie prowadzą długie, zdrowe i satysfakcjonujące życie.
Styl pisania jest jasny i wciągający, dzięki czemu książka jest dostępna dla szerokiego grona czytelników. Autorzy umiejętnie splatają anegdoty z życia stulatków, badania naukowe i osobiste refleksje. Każdy rozdział kończy się praktycznymi wskazówkami i ćwiczeniami, które pomogą czytelnikom odkrywać własne ikigai i wprowadzać pozytywne zmiany w swoim życiu.

Książka ciekawa (zwłaszcza druga połowa) i lekka, chociaż stanowczo za krótka. Wiele wątków, które zostały tylko "liźnięte", ale jest to dobry wstęp do poznania zagadnień, które należy już zgłębić na własną rękę (tak było w moim przypadku).

Mam wrażenie, że autorzy po prostu skrócili treści, które w innych książkach są opisane znacznie bardziej szczegółowo. To, co miało stanowić główny temat, czyli "pilnie strzeżony sekret" stulatków w Okinawy, zostało zbadane bardzo powierzchownie i chaotycznie - jest jakimś dodatkiem do zapożyczonych idei. Wg mnie pozycja wypada trywialnie, ale jeśli ktoś lubi pep talk to będzie zadowolony.

Pierwsza połowa książki wywołała u mnie spore rozczarowanie, spodziewałam się bardziej konkretnej treści. Natomiast druga część zawiera już bardziej szczegółowe informacje. Autorzy przedstawiają różne metody, ćwiczenia oraz wskazówki, które pomogły bohaterom ich rozmów, dożyć sędziwego wieku w dobrej kondycji. Jest to lektura zawierająca podstawowe podstawy, ale jeśli ktoś dopiero rozpoczyna podróż z taką tematyką, to będzie to dobry pomysł na start.

Relaksująca książka o długowiecznych japońskich staruszkach.

Relaksująca książka o długowiecznych japońskich staruszkach.

Spoko ale trochę prze hajpowana.

Spoko ale trochę prze hajpowana.

Miła, lekka i przyjemna, z pewnością warto czerpać z doświadczeń ludzi, którzy na własnej skórze doświadczają długiego, spełnionego życia!

Książka opowiada o sekrecie długowieczności. Autorzy rozmawiają ze staruszkami (100-120 lat),którzy dożywają sędziwego wieku w zdrowiu i w świetnej kondycji fizycznej i psychicznej. Jak tego dokonują? Co im w tym pomaga? Jaki jest ich sekret?

Okazuje się, że jest kilka punktów na liście z czynnościami i zaleceniami, które powtarzają się u każdego szczęśliwego stulatka. Okazuje się też, że są miejsca na mapie świata, które dodatkowo wspomagają długowieczność. Styl życia, słońce i konkretny klimat panujących w pewnych krajach wspomaga długowieczność. Przy czym pamiętajmy, że nie mówimy tutaj o latach do dziewięćdziesiątki. Takie osoby były nazywane w społecznościach jako „młodziki”. Rozmawiamy o 120-latkach. To robi duże wrażenie. Bardzo ciekawa i pouczająca książka. POLECAM

Książka przedstawiająca Japońską metodę życia nazywaną jako IKIGAI. To dzięki niej Japończycy dożywają sędziwego wieku. Omówienie zasad IKIGAI, wyjaśnienie rutyn ludzi kierujących się tymi zasadami.

Duży niedosyt. Poradnik i wstęp do znaczenia Ikigai, ale mało wciągający i motywujący do działania. Ba! Momentami nawet męczący.
Było kilka ciekawostek, a nawet drogowskazów do zrozumienia i znalezienia drogi Ikigai, ale całościowo
pozycja wydawała się powierzchowna, tak jakby nie chwytała całej tematyki a tylko jej wyrywki. Aczkolwiek może to być dobry wstęp do tematu, tak by się nim zaciekawić i sięgnąć po inne pozycje z tej kategorii.

• Poradniki
  • Japonia

Dodaj cytat z książki IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia