Občanský průkaz

Wydawnictwo: Afera
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788393212054
Tania

Praga (czy raczej - jak to u Šabacha - po prostu Dejvice), rok 1968. Niełatwo dorastać w późnych latach 60-tych, kiedy tajniacy legitymują nawet na trasie dom-śmietnik a brak dowodu osobistego może skończyć się tragicznie. Osobisty, chwilami szokujący, chwilami bardzo zabawny rozrachunek autora z jednym z najtrudniejszych okresów czeskiej historii. Na podstawie książki został nakręcony film pod takim samym tytułem (Občanský průkaz, 2010).

źródło opisu: http://www.wydawnictwoafera.pl/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoafera.pl/zapowiedzi.html

Krzysztof Sawicki | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Książka Petra Šabacha to średniej długości traktat o życiu, który swoją fabułę rozpoczyna od momentu odbioru dowodu osobistego (cz. občanský průkaz), który w Czechosłowacji otrzymywało się w wieku piętnastu lat. I tak to leci: szkoła, problemy z policją, szkoła, praca, życie dorosłe. W międzyczasie jeszcze trafiają się rok 1968 i rok 1989. Niby nic nadzwyczajnego, ale właśnie w tym rzecz. Właśnie to, że traktuje o sprawach codziennych i to w jaki sposób o nich mówi jest tą największą jej zaletą.
Książka została zekranizowana. Właściwie to stała się punktem wyjścia dla filmu o tym samym tytule, ponieważ wiele wątków jest innych lub zupełnie nowych. Warto jednak przeczytać książkę i obejrzeć film. Zawsze to trochę więcej spędzonego czasu z czeską kulturą :-)

Izoldka | 2017-09-04
moiclaudie | 2017-08-16