ew_cia

Kiedy Kamil poznaje Maję, ta planuje właśnie wrzucenie swojego starego opla do Wisły. Pełna energii i mająca ogromny apetyt na życie dziewczyna od początku fascynuje przystojnego studenta, ale też od razu wyraźnie stawia granicę: Obiecaj mi, że nigdy się we mnie nie zakochasz. Początkowo Kamil nie widzi w tym nic złego. Dopiero przeprowadził się do Warszawy, zaczął studia. Mogą być kumplami z...

Początkowo Kamil nie widzi w tym nic złego. Dopiero przeprowadził się do Warszawy, zaczął studia. Mogą być kumplami z akademika. Albo przyjaciółmi. Albo friends with benefits…
Ale czy taka relacja jest w ogóle możliwa? Skoro są tylko przyjaciółmi, to dlaczego Kamil ma ochotę rozszarpać każdego faceta, który zbliży się do Mai? I jaka tajemnica nie pozwala Mai na planowanie przyszłości?

Wszystkie twoje marzenia to nowa powieść Agaty Czykierdy-Grabowskiej, najpopularniejszej polskiej autorki new adult. Jej poprzednia książka, Jak powietrze, była nominowana do nagrody Książka Roku 2016 serwisu lubimyczytac.pl w kategorii Literatura obyczajowa, romans.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 868

Wszystko albo nic

Agata Czykierda-Grabowska w 2016 roku została okrzyknięta pierwszą polską pisarką new adult. Przeczytałam jej pierwszą powieść trochę z ciekawości i okazało się, że „Jak powietrze” to strzał w dziesiątkę. Była emocjonalna, z ciekawymi bohaterami, wielką miłością w tle i dużymi problemami do rozwiązania. „Wszystkie twoje marzenia” to już czwarta książka spod pióra pisarki, która wciąż pozostaje wierna gatunkowi powieści dla młodych dorosłych.

Kamil przeprowadza się do Warszawy na studia i poznaje Maję, która wywiera na nim duże wrażenie. Dziewczyna jednak od razu wyznacza mu granicę, mogą być tylko przyjaciółmi z akademika. Szybko okazuje się, że Kamil chce czegoś więcej. Jaką tajemnicę skrywa Maja? I czy Kamilowi uda się przebić przez jej mur?

Autorka ponownie ukazuje pewien schemat. Jest chłopak i dziewczyna, niemal od razu się w sobie zakochują, ale coś nie pozwala im być razem. Każdy z nich ma swoje problemy i trudną przeszłość. Uczucie jest jednak tak silne, że mimo wszystko nie mogą się od siebie oderwać. Akcja jest przewidywalna i nie ma co ukrywać, autorka niczym nowym nie zaskakuje. Mimo wszystko książkę czyta się lekko i przyjemnie. Sam wątek „nie możemy być razem” jest zawsze atrakcyjny, bo każdy z chęcią czyta o bohaterach, pomiędzy którymi jest duża chemia, coś ciągnie ich do siebie, ale cały czas się opierają.

To typ literatury, która pozwala nam się zrelaksować, pomarzyć o idealnym, wrażliwym i czułym „tym jedynym”, jak Kamil oraz o wielkiej miłości. Przeniesienie new adult do polskiego środowiska studenckiego z pewnością pobudzi wyobraźnię wielu czytelniczek, bo w końcu mamy bohaterów, z którymi możemy się identyfikować. Nie są z oddalonej od nas Ameryki, gdzie wszystko jest inne i obce. Znajdują się w Warszawie, a dzięki temu polska młodzież ma w końcu książki ze swojego podwórka.

Co nie znaczy, że „Wszystkie twoje marzenia” to najlepsza powieść autorki. „Jak powietrze” było zdecydowanie lepsze. Tutaj brakuje większej dynamiki akcji, pisarka rozwija relację pomiędzy bohaterami, równocześnie wplatają w fabułę inne wątki, jednak to trochę za mało, jak na tak obszerną pozycję. Miałam wrażenie, że dopiero pod koniec fabuła nabrała tempa i zaczęło się coś rozkręcać. Autorce zabrakło pomysłu na wypełnienie historii, stworzyła postaci, skupiając się na ich uczuciach i zapominając trochę o samym tle powieści.

Styl jest lekki, pisaka używa potocznego języka charakterystycznego dla młodzieży. Miejscami niektóre fragmenty były zbyt górnolotne, pełne pięknych wyznań, co trochę mi przeszkadzało. Jednak takie są uroki new adult i czytając, trzeba o tym pamiętać. Narracja jest trzecioosobowa, co daje nam szerszy obraz przedstawionego świata i większe pole manewru dla pisarki – może równocześnie ukazywać uczucia Kamil, jak i Mai. Książka zawiera sceny zbliżeń postaci, ale są one napisane bardzo subtelnie i dobrze się je czyta. Mimo wszystko polecam ją starszej młodzieży. To literatura typowo kobieca, sama już od kilku lat nie zaliczam się do młodzieży, a wciąż chętnie sięgam po tego rodzaju książki.

„Wszystkie twoje marzenia” opowiada o podążaniu za tym, czego się pragnie. Autorka po raz czwarty zmierzyła się z gatunkiem powieści młodzieżowej, opowiadając o studenckim życiu Kamila i Mai. W tej pozycji znajdziecie trochę uśmiechu, bo są zabawne fragmenty, trochę się zarumienicie, bo bohaterowie nie umieją trzymać rąk przy sobie i po prostu będziecie się dobrze bawić.

Gabriela Rutana

Gosia | 2018-03-31
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2018

Maja i Kamil poznali się przypadkiem, mieszkają w tym samym akademiku na różnych piętrach. Pomiędzy nimi rodzi się uczucie, ale dawna miłość Mai nie daje jej spokoju. Czy ich przyjaźń jest w stanie przerodzić się w wielkie uczucie i przetrwać wszystkie przeciwności losu?
Literatura New Adult, ale mnie również przypadła do gustu.
Bardzo dobrze i szybko się czytało, polecam!
Kolejna ciekawa książka pani Agaty.

Tatiasza Aleksiej | 2017-11-02

Opowieść o przyjaźni, która przeradza się w miłość. Główni bohaterowie to młodzi ludzie, ciężko doświadczeni przez los.
Akcja toczy się szybko, chociaż jest przewidywalna.
Duża dawka dobrego humoru.
Przyjemna, czytało się lekko i z przyjemnością.

WampirkaJustynka | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Książka dobra ale jak dla mnie nieco słabsza od "Jak powietrze". Oczywiście jak przystało na gatunek mam motyw choroby. Na szczęście autorka nie poszła całkowicie w dramat i da się czytać. W sumie to polubiłam Kamila i Maję. Jedyny dla mnie minus to mało akcji. Właściwie nic tu się nie dzieje oprócz rozwijającej się znajomości głównych bohaterów. Dopiero pod koniec autorka serwuje niewielką akcję ale to tyle. Podsumowując czyta się przyjemnie i książka idealnie nadaje się na letnie wieczory.

Pistacia_Vera | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 czerwca 2017

historia lekka, zanurzona w środowisku studenckim. dużo miłości, trochę seksu, szczypta dramatu. główny bohater jak zwykle w takich książkach piękny z zewnątrz i wewnątrz, idealny po prostu, bez wad, słodki jak miód więc Pszczółka Maja też na niego leci.

FairytaleePrincess | 2017-07-22
Przeczytana: 18 lipca 2017

"Wszystkie Twoje Marzenia" nie wywołało we mnie tak wielkich emocji jak "Jak powietrze" jednak uważam, że jest to książka lekka i przyjemna, do pochłonięcia na 1-2 wieczory. Minusem Była przewidywalność akcji, oraz niektóre z humorów głównej bohaterki, których mimo trudnej sytuacji nie potrafię zrozumieć - jak na przykład okłamywanie samej siebie. Wielki plus za humor, niejednokrotnie głośno wybuchałam śmiechem, a w Majce - pomijając powyższe okłamywanie się - dopatrzyłam się siebie! Też jestem Maja, też ruda, niska i zadziorna. ;) Ogólnie rzecz biorąc polecam! :)

mania_kch | 2017-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2017

Majka i Kamil para studentów, poznają się przypadkiem i od razu coś między nimi iskrzy choć oboje starają się tej iskry nie zauważać.
Ona skrywa tajemnicę i za wszelką cenę unika związków, on męczony koszmarami chce zaryzykować i stworzyć z dziewczyną coś wyjątkowego...

Chciałabym napisać, że książka jest dobra a tylko ja jestem zbyt dojrzała na takie historie... niestety, ale nie mogę :( Ta książka jest kiepska od początku do końca. Powiela jedynie i to nieudolnie znane schematy. Postacie nijakie bez polotu, ona pełna sprzeczności, niespójna, on uroczy do przesady.
Styl pisania drażniący, mieszanie górnolotności z płytkością sprawiał, że bardzo często miałam ochotę odłożyć książkę i jej nie kończyć. I przede wszystkim nie było w niej niczego nowego, kompletnie niczego czym mogłaby autorka zainteresować.
Nie polecam.

agusia96a | 2018-08-14
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Po historii Kuby i Leny widzimy jak potoczyły się losy jego brata - Kamila.
Kamil zaczął studiować w Warszawie, mieszka w akademiku i często odwiedza swojego brata i jego dziewczynę. Wracając w nocy do domu widzi dziewczynę, która wściekła kopie w swój samochód. Od razu wpada mu w oko. Maja nie chce nic więcej niż przyjaźń, ciężko jest mu się z tym pogodzić i dostaje szału, gdy kręci się przy niej jakiś facet.

Miło i szybko się ją czytało, Agata Czykierda-Grabowska to jedna z lepszych polskich pisarek. Moim zdaniem niektóre wątki nie były potrzebne, strasznie irytowały.
Mocne 7!

mala1x9 | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Jestem dosłownie oczarowana tą książką :) To druga pozycja tej autorki jaka udało się mi przeczytać. Już nie mogę doczekać się kolejnej. Odpowiada mi jezyk jakim posługuje się autorka. Historia przede wszystkim miłosna, z lekką nutą humoru ale tez dramatu wszystko doskonale wyważone :) Szczerze polecam.

Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, albo czytania - jak kto woli.
Nie jestem tą książką zachwycona, bo pani Agata skutecznie rozgrzała mój apetyt swoimi dwiema pierwszymi książkami. Mój entuzjazm lekko opadł po przeczytaniu tej historii.
Nie mówię, że jest zła - broń Boże! Ja po prostu oczekiwałam czegoś innego, głębszego.
Czytało się szybko, lekko i sympatycznie.

Ruthless_Woman | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Z twórczością Agaty Czykierty-Grabowskiej miałam już styczność w powieści "Jak powietrze". Muszę przyznać, że "Wszystkie twoje marzenia" wypadają słabo na tle poprzedniczki.
Nudziłam się przy niej, momentami irytowała mnie bohaterka swoim zachowaniem. Nie mniej jednak nie była zła.