Ósmy kolor tęczy

Wydawnictwo: Videograf
dorosłość, tajemnice, uczucie
literatura piękna
Patricia

Minęło pięć lat, odkąd Lilka straciła wzrok. Dzisiaj stoi u progu dorosłości, a jej życie wydaje się szczęśliwe, choć nieco monotonne. Wszystko się zmienia, gdy na jej drodze pojawia się Tomek. Znajomość, która początkowo miała ograniczać się do zwykłych korepetycji z fizyki, dość szybko przeradza się w znacznie głębszą zażyłość. Lilka na nowo odkrywa świat, w którym żyje. Każdego dnia coraz śmielej przekracza własne granice i robi to, co wcześniej wydawało jej się niewykonalne. Jednak nowa rzeczywistość skrywa w sobie wiele tajemnic. Kim tak naprawdę jest Tomek? Dlaczego tak bardzo zależy mu na znajomości z Lilką? I wreszcie: co zrobi Lilka, gdy pozna odpowiedzi na pytania, których nikt nawet nie odważył się zadać?

źródło opisu: http://www.videograf.pl

źródło okładki: http://www.videograf.pl

Weronika Pabianek | 2019-09-08
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Cudowna historia pierwszej miłości, walki o dobro drugiego człowieka, wielkiej tragedii i zmagania się z jej skutkami każdego dnia.
Lilka straciła wzrok w wypadku, w którym zginęła jej mama. Żyje tak od kilku lat i zbliża się do matury. Prawie nigdy nie opuszcza swojego domu. Tam wie gdzie wszystko leży, stoi, ile kroków jest do salonu. Starsza siostra traktuje ją trochę jak własną córkę. Lilka uwielbia muzykę, ma całe półki płyt i jednego przyjaciela, którego wygląd nieopatrznie skomentował Tomek. Lila odgryza się Tomkowi, a później okazuje się, że ten będzie uczył ją fizyki. Czy to spotkanie było przypadkowe? Czy nie łączy ich wspólna przeszłość? I co z tym ma wspólnego chatka z piernika, która pojawia się w koszmarach Lilki? Polecam gorąco.

kowalinka | 2019-08-06
Przeczytana: 2019 rok

Bardzo ciekawa historia, szczególnie narracja, z punktu widzenia niewidomej dziewczyny. Cały czas próbowałam znaleźć punkt, w którym autorka popełniła błąd, ukazała więcej, niż osoba niewidoma powinna widzieć, wiedzieć. Niczego takiego nie znalazłam. Brawo!
Mimo, że jest to historia o miłości dwójki młodych ludzi (jak to w romansie bywa, miłość jest najważniejsza) została ujęta zgrabnie i nie męczy. Mogłaby być głębsza, ukazywać więcej różnych emocji związanych z całą sytuacją, ale nie jest źle. Jestem pozytywnie zaskoczona.

Agasiaaa | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Piękna porusza historia Lilki. Jej życie jest pełne życiowy h zakrętów i ona musi się z nimi zmagać. Już jako dziecko została oddana do domu dziecka, później mimo wszystko zostaje wzięta do cudownej rodziny zastępczej ale tam zdążą się wypadek. W którym jej „mama” traci życie a ona wzrok. Na swojej drodze jednak nie przypadkiem napotyka kolegę z domu dziecka... ale wszystko napisane w bardzo wciągający sposób dopiero na końcu książki się o tym dowiadujemy

Poetkaa | 2019-01-16
Przeczytana: 23 maja 2016

To jest pierwsza książka w mojej karierze czytelniczej gdzie wystąpił motyw niewidomej dziewczyny. Jakoś wcześniej takie książki po prostu nie wpadały w moje ręce i była to miła odmiana.

Lilka jest nastolatką, która wchodzi powoli w dorosłość. Przygotowuje się do matury, uczy się w domu dzięki pomocy korepetytorów. Pięć lat temu straciła wzrok w wypadku, w którym zginęła jej mama. Nie wychodzi z domu nie licząc ogrodu wokół domu. Boi się tego co może spotkać ją, niewidomą dziewczynę, na ruchliwych ulicach jej miasta.

Pewnego dnia poznaje Tomka i to w dość nie miłych okolicznościach. Poznaje go, gdy ten rozmawiając z przyjaciółką jej starszej siostry. Chłopak w tej rozmowie obraża najbliższego przyjaciela Lilki, z którym jedynie utrzymuje kontakt oprócz oczywiście swojego taty, siostry i jej przyjaciółki. Chociaż sobie wmawiała, że nie polubi tak aroganckiego chłopaka to jednak zaczęła się nim interesować. Zastanawiała się ktoś o tak miłym i przyjemnym dla ucha głosie może...

boziaczek | 2018-05-31

"Ósmy kolor tęczy" to może nie jest orginalna książka, ale jak to sie czyta fantastycznie:-) Historia rozwijającego się uczucia niewidomej dziewczyny i chłopaka, w której aż kipi od emocji, to jedna z lepszych książek new adult, które ostatnio przeczytałam. Autorce mogę zarzucić jedynie, że niektóre wątki potraktowała po macoszemu, tak jakby nie miała pomysłu na dalsze ich rozwinięcie...Wielka szkoda, że na czterech ostatnich stronach dostajemy prawdziwą bombę i już koniec... Myślę, ze dzięki zupełnie innemu rozwinięciu zakończenia, książa tylko by zyskała.
Polecam, warto przeczytać!

Asia | 2018-03-26
Przeczytana: 21 marca 2018

Cała recenzja: http://ksiazko-choliczka.blogspot.com/2018/03/osmy-kolor-teczy.html

Książka opowiada o nastolatce – Lilce, która przeżyła wypadek samochodowy. W wypadku zginęła natomiast jej mama, a ona sama ze względu na poważne obrażenia straciła wzrok. Lilka boi się wychodzić poza obręb własnego otoczenia, czyli domu i ogrodu. Izoluje się od świata. Pobiera lekcje indywidualne w domu przygotowując się do matury.
„Życie bez jednego zmysłu jest trudne, ale to wcale nie oznacza, że nie może być piękne.”
Pewnego dnia nauczyciel fizyki odchodzi i trzeba poszukać kogoś innego. Korepetytorem zostaje Tomek, który coraz częściej wyciąga Lilkę z domu i pokazuje jej na nowo otaczający ją świat. Pomału zdobywa jej zaufanie i wzmacnia jej poczucie własnej wartości i tego, że może jeszcze coś w życiu osiągnąć. Pomiędzy nimi zaczyna się rodzić głębsze uczucie, co niekoniecznie jest aprobowane przez wszystkich wokół.
Generalnie książkę czyta się szybko i przyjemnie, natomiast jest to raczej...

pacsirta | 2018-02-21

Jestem świeżo po lekturze książki i cały czas zastanawiam się, skąd tak wysokie oceny. Owszem, historia, choć nie porywa, wciąga i chce się czytać dalej. Jednak szybko okazuje się, że w gruncie rzeczy portret bohaterki zarysowany jest bardzo płytko a historia miłosna przedstawiona dość powierzchownie. Zakończenie to zaskoczenie i szczerze mówiąc, kicz. Ale może po prostu nie jestem wielbicielką romansów w stylu Harlequin...

Infinifable | 2017-11-21
Przeczytana: 30 października 2017

Książka niosąca radość, podrywająca do góry pomimo przeciwności, które nas ciągną w dół. Pozycja wprowadza w nas chęć zmian, mobilizuje do działania, do wyrwania nas ze stanów otępienia, których niekiedy doświadczamy. Zakorzenia w nas nadzieję również na miłość, która jest bezinteresowna, troskliwa, zaradna i wzajemna.

Cieszę się, że poznałam tę polską autorkę i jestem pewna, że sięgnę po jej kolejne pozycje.

rinos | 2017-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 października 2017

Pomysł autorki świetny, niestety wykonanie jest dalekie od ideału. Gdyby Pani Martyna nie potraktowała całej opowieści tak powierzchownie, historia Lilki i Tomka zdecydowanie zasługiwałaby na więcej gwiazdek. Aż się prosiło, by rozbudować niektóre wątki. A tu: ledwo się zaczęło, a już się skończyło.
Szkoda, mógł być bestseller.

monika126 | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Beznadziejna,jakby napisana przez nastolatkę dla nastolatek...