Lochy Watykanu

Les Caves du Vatican
Antym, Julius de Baraglioul
historyczna

Inne wydania

Lochy Watykanu to niewątpliwie najbardziej znana powieść Gide'a, głównie za sprawą kontrowersji, które wywołała: oskarżano ją o herezję i niemoralność, a jej autora odsądzano od czci i wiary. Materia utworu jest jednak dużo bardziej skomplikowana, niż chcieliby tego jego adwersarze. Jest to przede wszystkim błyskotliwa satyra na mieszczaństwo i religijne konwenanse, z dominującym wątkiem...

Jest to przede wszystkim błyskotliwa satyra na mieszczaństwo i religijne konwenanse, z dominującym wątkiem rzekomego spisku masonerii, polegającego na porwaniu i więzieniu papieża w tytułowych podziemiach stolicy apostolskiej.

wicher_Lab | 2013-10-23

Chciałoby się, żeby słynny Andre Gide napisał przewodnik po Watykanie z uwzględnieniem jego mrocznych zakamarków. Fajnie by było, gdyby wszedł w nocy do papieskiej sypialni i zapalił światło. Pozycja o takim tytule mogłaby być opatrzona dla większej jasności ilustracjami. No niestety...

Tytuł zrobił większą karierę od samej książki. "Lochy Watykanu" obiecują dzisiejszemu czytelnikowi niesłychanie wiele i z każdym rokiem coraz więcej. Ale książka powstała na początku XX wieku, w epoce bardzo subtelnej i wrażliwej intelektualnie. Chociaż fabuła jest mocno zarysowana, postacie charakterystyczne, a akcja wyrazista, to jednak nie o to chodzi. Fabuła nie płynie z prądem, a jest popychana siłą, jaką autor (znawca Dostojewskiego i Nietzschego) starał się pokazać.

Gide, zdaje się, oparł powieść na "karamazowskich" ("Bracia Karamazow"). Każdy z braci przedstawia skrajnie odmienną naturę. Jest wśród nich - jak Smierdiakow u Dostojewskiego - bękart, który zataja swoje wysokie...

Tymomateusz | 2010-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2010

Ostatni rozdział jeszcze ratuje tę książkę... przez wcześniejsze cztery brnie się jak przez gęste błocko. I co z tego wszystkiego wynika? Albo jestem za stary na te historyjki, albo wręcz przeciwnie, może umknęło mi w niej coś niezwykle istotnego, rozwijającego i mądrego. Wydała mi się po prostu naiwna. Nie mam już ochoty sprawdzać, za co Gide dostał Nobla, w każdym razie na pewno nie za tę książkę.

Ewa | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Napisana w 1914 roku powieść "Lochy Watykanu" to satyra kościoła katolickiego w roli egoistycznej instytucji, wykorzystującej biedaków, naiwność dewotek, konfiskującej mienie wolnomularzy i nie podlegającej krytyce i ocenie. Ukazanie w krzywym zwierciadle życia klas społecznych: ludzi z dobrych rodzin oraz nizin i półświatka, próżniaczego mieszczaństwa i arystokracji XIX - wiecznej Francji i Włoch oraz ich różne podejście do wiary, w zależności od sytuacji.
To również studium psychologiczne człowieka, który dokonuje morderstwa bez powodu, zwanego czynem bezzasadnym, odrzucenie przez niego norm moralnych i społecznych, jego silny indywidualizm. Narzuca się refleksja, co z sumieniem?
Główni bohaterowie to postaci, których łączy wspólne pokrewieństwo a głównym wątkiem jest tajemnicza wiadomość o uwięzieniu papieża przez spiskującą masonerię, która to wiadomość jest kluczem do ich zachowań.
Z pozoru nic nieznaczące opowieści o każdym bohaterze, nagle rozwijają się w...

mm8371 | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

nie pytaj mnie dlaczego
zabiłem go!!!!

Intrygująca książeczka....Zaczyna się jak satyryczny kryminał z domieszką arystokratycznej telenoweli pt.Gdzie są wszystkie moje dzieci?. Zabawna intryga z uprowadzonym papieżem bawi i obnaża dewocję,naiwność i łatwowierność ludzi dla których kościół instytucjonalny jest organizacją nie podlegającą krytyce i kontroli.Najlepszym przykładem takiej postawy jest Amadeusz i jego tragikomiczna podróż i misja.Nieoczekiwanie w książce pojawiają się poważniejsze wątki...ale odsyłam do lektury po to pozycja na jedno popołudnie...mimo wszystko czuję rozczarowanie..

mko | 2013-09-30
bnch | 2015-06-14
Przeczytana: 07 czerwca 2015

"Lochy Watykanu" to zabawna, ciekawie skonstruowana książka. Gide spogląda na bohatera, po czym go porzuca i wraca do niego w innej części utworu. Ostatecznie wątki zapętlają się w historię zbudowaną na półprawdach i niedomówieniach. Według mnie jest to przede wszystkim powieść o manipulacji, o tym jak łatwo wmówić człowiekowi kompletny nonsens, a nawet skłonić go do działania. Ponoć, gdy książka wyszła to motyw Lafcadia Wluikiego odczytywano jako opowieść o buncie jednostki przeciwko "starym" i społeczeństwu, a młodzi utożsamiali się z tą postacią. Według mnie jest to raczej hochsztapler, okrutnik, z którym nie chcę mieć nic wspólnego. Autor zostawia szerokie pole do interpretacji i samodzielnego odczytywania książki. "Lochy Watykanu" dobrze się czyta. Bez wątpienia dziś znacznie jest to dzieło mniej skandalizujące, niż gdy wychodziło 100 lat temu, ale wciąż ciekawe.

Mario | 2013-03-26

Byłem niezwykle rozczarowany. Spodziewałem się dociekań socjologicznych czy nawet politycznych, a tu taki niewydarzony kryminalik właściwie, nudnawy, płytki, niepotrzebny. No i teraz - czytać "Fałszerzy" czy nie czytać, oto jest pytanie...

Martin | 2015-11-20
Przeczytana: 1996 rok

Świetna rzecz. Po stu latach nie jest już skandalem ani ze względów religijnych ani etycznych, ale przecież to nie skandalizm czyni powieść wybitną. To jedna z tych książek, w których samo streszczenie ujawnia niezwykłą oryginalność pomysłu i całej fabuły. Podobno Gide wyczytał gdzieś notatkę prasową o grupie oszustów, którzy wmawiając pobożnym bogaczom, jakoby papież został podmieniony: prawdziwy uwięziony w lochach watykańskich, fałszywy ulokowany na tronie Piotrowym – i z tej komicznej informacji ukuł jeszcze znacznie komiczniejszą akcję. Humor towarzyszy nam od początku, w opisach wolnomularza Antyma, który na zmianę dąsa się na Boga lub godzi z Nim w zależności od stanu swojego guza na karku. W drugiej części pojawia się główny bohater, Lafcadio, jedna z najoryginalniejszych postaci w literaturze. Jest to, jak wiadomo, realizacja nietzscheańskiego ideału nadczłowieka, w pełni panującego nad swoją wolą i stojącego poza dobrem i złem. (Wpływ Dostojewskiego oczywisty, ale chyba...

Aldona | 2012-11-10
Na półkach: Przeczytane, Słuchałam
Przeczytana: 10 listopada 2012

Odrobinę anachroniczna - w warstwie literackiej. Mocno aktualna w opisie postaw i moralności katolickiej. Awangardowe - zwłaszcza jak na czas powstania książki - zakończenie.
Nieco przypominała mi "Zbrodnię i karę", ale ciekawsza i w warstwie fabularnej, i w podjętych rozważaniach. Zło czynione dla samego zła, pierścień Gygesa i inne takie przyjemne rzeczy :)

PS Ktoś sobie wpisał tu, że chce ją przeczytać, żeby pogłębić wiedzę o Watykanie. Tak. Ta osoba szczególnie powinna poczytać Gide'a ;)

Rebel | 2014-02-22

Czegoś mi brakowało w tej ksiażce. Niby język powieści ok, ciekawe spostrzeżenia o naturze ludzkiej, ale bez wielkich fajerwerków niestety. Szkoda, bo spodziewałem się więcej.