Wolny wybór

Free to choose
978-83-922697-6-2
stosunki społeczne, władza,
gregpyp

Wolny wybór - to książka wyjątkowa! Idee i treści w niej zawarte wpłynęły na gospodarcze losy wielu krajów świata. Pomimo czasu, jaki upłynął od jej pierwszej publikacji, wciąż stanowi ona doskonale udokumentowany, pasjonujący wykład na temat stosunków społecznych w dzisiejszym państwie. Książka pokazuje mechanizmy sprawowania władzy, cele jakie jej przyświecają i rolę jaką odgrywa władza i poszczególne jej agendy, w życiu współczesnego człowieka. Pokazuje też efekty tego wpływu na życie, zarówno całych społeczeństw, jak i poszczególnych jednostek.

Przemek Kasprzykowski | 2015-03-13
Przeczytana: 12 marca 2015

Milton Friedman to żyd urodzony w Nowym Jorku w 1912 roku. Swoją żonę poznaje na Uniwersytecie Chicagowskim, gdzie w przyszłości stanie się jednym z najsłynniejszych ekonomistów tej uczelni. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii 1976 roku za dokonania zakresie analizy konsumpcji, historii i teorii monetarnej oraz za pokazanie złożoności polityki stabilizacji.

Książka popularyzuje wolny rynek, jest napisana prostym językiem, dość łatwo przyswajalnym dla laika. W książce znajdziemy oczywiście dwie flagowe argumentacje Friedmana: cztery sposoby wydawania pieniędzy oraz słynną historię o ołówku (która, jak się dopiero z tej książki dowiedziałem, jest tak naprawdę autorstwa Leonarda Reada). Niewtajemniczonym zdradzę, że chodzi o tezę, według której nikt na całym świecie nie potrafiłby sam wyprodukować ołówka. Dlaczego? Jeśli się nie domyślacie, to zapraszam do lektury książki.

„Wolny wybór” nie jest w żadnym razie niczym w rodzaju biblii dla wolnościowców z dwóch powodów. Po...

Pawc | 2012-01-03

Niezwykle przyjemnie czyta się książki, które są odbiciem logiki i zdrowego rozsądku. Wydawałoby się, że każdy człowiek, uważający klasycznie zdefiniowaną wolność i sprawiedliwość za wartości nadrzędne mógłby się pod nią podpisać obiema rękami. A jednak, po ostatnim 'hicie internetu' nasuwa się pytanie: ilu jeszcze polityków wypacza podstawowe prawa ekonomii?

Łukasz Rasiński | 2012-10-24
Przeczytana: lipiec 2012

Świetnie napisana książka ekonomiczna, tłumaczące w wyjątkowo prosty sposób podstawowe procesy społeczno-ekonomiczne. Obowiązkowa lektura dla każdego świadomie uczestniczącego w życiu politycznym obywatela.

Tomasz | 2012-08-02

Klasyczna pozycja dla zwolennikow liberalnej gospodarki, napisana przejrzystym i przystepnym jezykiem. Nie traci na aktualnosci mimo uplywu czasu. Naprawde warto! :)

mcbobski | 2013-04-03

Książka ze wszech miar istotna, lektura obowiązkowa nie tylko dla zwolenników wolności gospodarczej, ale i każdego uważnego obserwatora wydarzeń zachodzących w świecie polityki i ekonomii. W prowadzonym wykładzie za Friedmanem stoją pokolenia wybitnych myślicieli szkół uznającej liberalizm i leseferyzm za najwyższe wartości, co w połączeniu z lekkim piórem autora stanowi nie tylko pouczającą, ale i przyjemną lekturę.

Nie można jednak spocząć na laurach i uznać się za alfę i omegę po poznaniu "Wolnego wyboru". Lektura ma swoje ograniczenia: była pisana przede wszystkim z myślą o przekonaniu czytelnika o wyższości liberalizmu gospodarczego nad innymi systemami. Czyni to z niej bardziej "propagandówkę", niż rzetelne i ostateczne źródło wiedzy. Niemniej, stanowi ona świetny początek na drodze do poznania tajników ekonomii.

cinash | 2014-01-31
Przeczytana: 02 marca 2012

Jak Biblia dla każdej osoby, której bliska jest wolność jednostki.

Krzysztof1993 | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Jeszcze kilka miesięcy temu dominowało w moim myśleniu przekonanie o wybitnie liberalnej gospodarce Stanów Zjednoczonych. Niestety, ale myliłem się. Milton Friedman udowadnia bowiem na łamach książki, że już prawie pół wieku temu (nie wspominając o Nowym Ładzie), gospodarka USA znajdowała się w szponach wszelakich agencji i urzędów, które oczywiście zawsze działają pod płaszczykiem dobra ogółu. Bliźniacza sytuacja ma niestety miejsce w ówczesnej Europie. Skutkiem tego są coraz wyższe podatki, większe wydatki na konsumpcję aniżeli inwestycje, rozrastająca się władza urzędników, marnotrawstwo, centralizacja władzy i, co najważniejsze, słabsze tempo rozwoju gospodarczego. Dziwię się jednak, iż profesor Friedman optował za stabilizacją cen, wiedząc bardzo dobrze, jak ważną pełnią one funkcję informacyjną, determinującą działania przedsiębiorców i jak niebezpieczne jest manipulowanie nimi. W tym przypadku akurat zdecydowanie bliżej mi do apologetów austriackiej szkoły ekonomii, a w...

Eomer | 2016-04-29

Bardzo dobra jako wstęp do ekonomii wolnego rynku. Nie polecam tylko ostatniego rozdziału o inflacji - w sprawach monetarnych austriacka szkoła ekonomii jest dużo lepszym źródłem.

magiczny_krzysztof | 2016-11-13
Vredak | 2016-11-07