Wolny wybór

Okładka książki Wolny wybór Milton Friedman, Rose Friedman
Okładka książki Wolny wybór
Milton FriedmanRose Friedman Wydawnictwo: Aspekt nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Free to choose
Aspekt
2006-01-01
1985-01-01
Jacek Kwaśniewski, Ireneusz Jakubczak
stosunki społeczne władza

Świetna książka, która w dosyć prosty sposób wyjaśnia zasady funkcjonowania gospodarki. Książka ukazuje wiele przykładów zawodności rządowych programów (głównie w USA). Prosty język oraz wyczerpująca argumentacja podparta historią to główne powody dlaczego warto przeczytać tą pracę.

Książka ta odcisnęła duże piętna w patrzeniu na gospodarkę w moim życiu. Ale musi tzw "ale" rzeczywistość jest trochę inna i nie da się cudownie wolnym rynkiem wszystko załatwić i wyjaśnić.

to powinna być lektura w liceum

to powinna być lektura w liceum

Chicagowska szkoła ekonomii to nie moja bajka, dlatego zdecydowałem się ją lepiej poznać poprzez sięgnięcie po jej wybitnego założyciela (noblistę!). Jednak mocno się rozczarowałem, dużo tez rzuconych bez mocniejszego uzasadnienia (często uzasadnienie jest wręcz absurdalne i bardzo chłopsko rozumowe). Spora część książki to po prostu wywód ideologiczny nie podparty twardymi danymi.

Świetna lektura, szczególnie dla zainteresowanych ekonomią i liberalną myślą polityczną. Nie tylko dla fachowców! Napisana przystępnym językiem, bez zbędnego rozwlekania, przez co dobrze się ją czyta. Autor rzeczowo, klarownie i logicznie przedstawia swój punkt widzenia, znajdziemy u niego sporo błyskotliwych myśli. Oczywiście można znaleźć w niej coś, z czym można by polemizować, ale by to robić, to samemu trzeba mieć w zapisie bogaty arsenał argumentów, co świadczy o "kalibrze" autora.
Ta lektura to uczta intelektualna dla wszystkich miłośników wolnośći!

Bardzo dobra książka, choć wymagająca pełnego skupienia, momentami doprowadzająca do intelektualnego orgazmu! Państwo Friedmanowie bezwzględnie rozprawiają się z systemem państwa opiekuńczego, wskazując przewagę wolnego rynku nad interwencjonizmem państwowym. Całość oparta jest na historii gospodarki Stanów Zjednoczonych w latach 1900-1970. Rose i Milton Friedman pokazują krok po kroku przejście USA z kapitalizmu na interwencjonizm. Z książki dowiemy się między innymi czym jest wolny rynek, dlaczego inflacja jest zła, jak mógłby działać system oświaty w oparciu o bony edukacyjne oraz dlaczego najlepszą ochronę praw pracownika i konsumenta zapewnia wolnorynkowa konkurencja. Zdecydowanie jedna z ważniejszych przeczytanych książek.

Książka mocno postarzała się od daty jej wydania. Wiele jej teorii zweryfikował czas, niestety na niekorzyść autora. Może w latach 80tych było to odkrywcze, ale dzisiaj brzmi ona jak zwykły bełkot polityka zza ekranu, który niczego w życiu nie zrobił oprócz tego, że występował w telewizji.

Pozycja bardzo dobra upływ lat jej nie bardzo zaszkodził. Prawdy ekonomiczne tak jak matematyczne się nie dezaktualizują.
To powinna być lektura obowiązkowa, ale nigdy nią nie będzie bo ludziom u władzy było by to nie na rękę.
Fascynujące że ludzie zamiast zdobywać rzetelną wiedzę wolą oglądać jakieś tiktoki

SUPER

SUPER

Państwo Friedman tłumaczą zagadnienia ekonomiczne od strony wolnorynkowej. Książka zawiera mnóstwo faktów opartych na empirycznych przykładach. Można się nie zgadzać, ale uważam, że znać trzeba.

• Ekonomia
  • Biznes