Historia Polski od 11 listopada 1918 do 17 września 1939

Wydawnictwo: Universitas
97883-242-1714-4
historia

"Jak istnieją prawa ekonomiczne, jak istnieje prawo popytu i podaży, tak istnieje prawo rządzące polityką polską. Znaczenie polityczne Polski jest funkcją stosunków rosyjsko-niemieckich. Z chwilą, kiedy te stosunki są złe, znaczenie Polski urasta, Polska odzyskuje polityczną samodzielność. Kiedy stosunki rosyjsko-niemieckie naprawiają się, samodzielność polityki polskiej pada. W chwili niemiecko-rosyjskiej politycznej jedności działania – niepodległość Polski zamiera.
Rozbiory Polski poprzedzone były chwilą odrodzenia narodowego. Sejm Czteroletni, zwany Wielkim, zawarł przymierze zaczepno-odporne z Prusami, skierowane przeciw Rosji. Sejm ten potrafił stworzyć wojsko, skarb, przeprowadzić wielkie reformy ustrojowe i społeczne. Prusy żądają od Polski w zamian za przymierze antyrosyjskie Gdańska i Torunia. Polska odmawia. Prusy zdradzają nas, układają się z Rosją, która druzgocze Polskę, dzieląc się jej terytorium z Prusami i Austrią. Historia ta dość dokładnie przypomina ostatnią historię sprzed 1 września 1939 roku" (Stanisław Cat-Mackiewicz).

"'Historia...' przyciągała i może przyciągać nadal barwnością narracji, nagromadzeniem trafnie dobranego materiału anegdotycznego, sugestywnością sądów, plastycznością opisów, umiejętnością prostego, przekonującego wyjaśniania nawet skomplikowanych procesów historycznych. Trudno sobie wyobrazić, że ktokolwiek, kto interesuje się dziejami II Rzeczypospolitej, mógłby do niej nie sięgnąć" (prof. Czesław Brzoza).

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Historia_Pol...(?)

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Historia_Pol...»

Marcin | 2015-05-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, historia

Książka Stanisława Mackiewicza od pierwszej do ostatniej strony nie pozwala się nudzić. Nie jest to bowiem żaden wykład historii Polski doby dwudziestolecia międzywojennego. To raczej śmiała, niekiedy zasmucająca, choć czasem zabawna opowieść o II RP i tworzących ją ludziach, opowieść będąca dziełem znakomitego erudyty i polemisty, czasem też świadka, a nawet uczestnika opisywanych wydarzeń (był wszak Mackiewicz więźniem Berezy Kartuskiej). Początkowo książka miała nosić tytuł "Piłsudski i Dmowski", dla uznania rangi obu tych postaci. W istocie dla autora nie podlega dyskusji wielkość żadnego z nich. O ile wszakże sam Mackiewicz uważa się za Piłsudczyka, o tyle miażdżąca jest jego krytyka obozu sanacyjnego, zwłaszcza zaś postaci Śmigłego-Rydza i ministra Becka. Wątki to znane, z mniejszym lub większym powodzeniem podejmowane także przez współczesnych publicystów. Mackiewicz patrzy na historię krytycznie, nie szczędzi gorzkich słów tym, którzy "nie mierzyli sił na zamiary"...

moch | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2013

W pełni podzielam zdanie Krzysztofa Masłonia, że Cat-Mackiewicz powinien trafić pod strzechy. Kapitalna narracja, lekkie pióro i sugestywność ocen (przez nie Cat znalazł się nawet w Berezie). Niekoniecznie trzeba się z nimi zgadzać, chociaż warto zauważyć, że Cat będąc gorącym zwolennikiem Piłsudskiego, potrafił oddać co należne Dmowskiemu. Szalenie trafne jest jego stwierdzenie, że obaj byli geniuszami, a Polska miała po prostu pecha, że przydarzyli się jej w tym samym czasie.
Wiele przemyśleń Cata zachowało swą aktualność do dziś (np:"Łatwo można sobie wyobrazić, że od Rosji odpadnie Kaukaz, Turkiestan, nawet Syberia. Trudniej jest przypuszczać, że całość rosyjska pęknie na krawędzi pomiędzy Moskwą a Ukrainą."). Historia parlamentaryzmu międzywojennego jako żywo przypomina naszą dzisiejszą rzeczywistość polityczną, tylko niestety nie mamy nikogo na miarę Piłsudskiego. Dopiero Mackiewicz uświadomił mi z jakim "oporem materii" musiał walczyć Komendant.
Przytoczę jeszcze słowa...

Adrian F | 2015-03-02
Przeczytana: 18 lutego 2015

Świetna, bardzo się cieszę, że książki tego autora można znaleźć na półkach w księgarniach. Cat-Mackiewicz powinien dotrzeć do jak największej liczby osób.

kinzetka | 2013-10-02
Przeczytana: 2011 rok

Gwoli wyjaśnienia: czytałam reprint oryginału, stąd i pisownia tytułu jest jaka jest.
Stanisław Mackiewicz – wielbiciel Piłsudskiego, admirator Dostojewskiego, konserwatywny liberał, zwolennik opcji proniemieckiej, prawie nacjonalista, monarchista, „żubr kresowy”, a przede wszystkim – barwnie piszący publicysta.
Nie obchodzą mnie zbytnio poglądy Cata, istotne jest to, że miał giętkie pióro. Jego „Historję Polski...” czyta się bajecznie szybko. Mackiewicz nie ogranicza się do podawania suchych faktów, nie skupia się wyłącznie na programach politycznych, polityce rządów i tym podobnych dyrdymałach jakich pełno w podręcznikach historii. Mackiewicz ukazuje ludzi przez pryzmat historii i to jest właśnie ciekawe. Rąbie prosto z mostu prawdę, która niby oczywista, umykała jakoś większości polityków odrodzonej Rzeczypospolitej. Bez ogródek, żywiołowo obnosi się ze swoją niechęcią do Becka, Śmigłego-Rydza czy marionetkowego prezydenta Mościckiego. Przytacza anegdoty i mało znane fakty tak z...

Kamil Szaładziński | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Doskonałe pióro, poważna i obiektywna synteza historii II RP. Dzieło Cata jest cały czas aktualne i powinno być czytane nie tylko przez naszych decydentów.

Krzysiekn | 2016-06-02
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Książka Cata to nie podręcznik czy monografia, raczej refleksja o II RP osadzona na solidnym szkielecie faktów. Mackiewicz,jak sam to określa, przyglądał się kluczowym dla omawianego okresu wydarzeniom "siedząc w pierwszym rzędzie". Znał ludzi, którzy podejmowali decyzje i przedstawił czytelnikowi ich sylwetki. Do wielu postaci grających pierwsze skrzypce w międzywojennej Polsce miał emocjonalny stosunek - niektórych uwielbiał,innymi gardził ale w większości przypadków stara się zaprezentować zarówno zasługi jak i grzechy. Nie znajdziemy tu wielu uwag na temat codziennego życia w Polsce tudzież jej gospodarki co dla mnie stanowi pewna wadę. Rzecz jasna jednym z głównych plusów książki jest talent literacki autora, Mackiewicza czyta się bardzo przyjemnie.

Piotr Bies | 2013-11-02

Bardzo cenię tą książkę. Za język, formę w jakiej jest napisana, a także za wnikliwość spostrzeżeń i sądów w niej zawartych. Uważam ją za bardzo ciekawe źródło wiedzy o przedwojennej Polsce i polskiej polityce tamtego okresu. Wyjątkowo mocno cenię sobie komentarze na temat polskiej poliki zagranicznej, które są w niej napisane.

Łukasz | 2014-03-01

Obowiązkowa pozycja dla miłośników historii Polski pokazana inaczej niż w podręcznikach.

Spacerolog | 2016-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2016

Wybitna pozycja publicystyczna. Najważniejsza być może w całym dorobku starszego z braci Mackiewiczów. Wiele osób popełnia zasadniczy błąd chcąc w niej widzieć uporządkowany opis dziejów II RP, klasycznie pojmowaną syntezę historyczną. Powodowane to chyba zbyt niewłaściwym interpretowaniem tytułu albo traktowaniem zbyt serio zapewnień autora, że stara się być przede wszystkim bezstronnym historykiem w tej książce. Gdyby tak faktycznie było pozycja ta straciłaby całkowicie typowy charakter pism Cat-Mackiewicza: barwność opisów, żywa narracja i silnie podkreślany subiektywizm ocen autora. Autora, który nie kryje swoich sympatii. I chwała mu za to, bo dzięki temu mamy do czynienia z dziełem autentycznym.
Byłemu redaktorowi wileńskiego "Słowa" zależało na oddaniu atmosfery umysłowej (lub jej zatrważającego braku), emocji i typowych tylko Catowi ocen konkretnych posunięć. I udało się to mu, moim zdaniem, bardzo dobrze. Książka z jednej strony jest nieustannym peanem postaci Marszałka,...

Apfelbaum | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

Bardzo lubię Cata. W tej książce pokazuje siebie jako piłsudczyka choć nieortodoksyjnego (a może wręcz heterodoksyjnego), który dość mocno krytykuje Sanację. Dodany z tyłu aneks napisany przez prof. Czesława Brzozę trochę osłabia zarzuty wobec niej.

Książka jest świetnym wprowadzeniem w epokę, oraz zawiera wiele satyrycznych rysunków i anegdot. Pozwala również zrozumieć wiele zdarzeń lepiej niż czytając same fakty. Gorąco polecam.