Nigdy w życiu!

Cykl: Żaby i anioły (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
1 727
1 453
1 361
Judyta, Tosia, Adam

Inne wydania

Judyta kończy trzydzieści siedem lat, ze złością wspomina mężczyznę, który ją porzucił, i nieuleczalnie marzy o wielkim uczuciu. Sama buduje dom na wsi i sama wychowuje nastoletnią Tosię. Udziela porad w piśmie kobiecym i nie zarabia tak dobrze jak Bridget Jones ani nie czuje się, jak ona, kobietą sukcesu. Nie wstydzi się swoich słabości i kompleksów, ma poczucie humoru, a po każdym kryzysie wybucha w niej nowa bomba energii.

Od autorki: "Myślę, że wszystkie jesteśmy podobne. W każdej z nas tkwią tęsknoty, do których niechętnie się przyznajemy. Również za wielką romantyczną miłością i księciem na białym koniu. Otóż ja jestem za tęsknotą."

źródło opisu: [ W.A.B., 2001]

Magdalena | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Polubiłam książki Katarzyny Grocholi, ale dopiero teraz spotkałam się z książką ,,Nigdy w życiu". Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że powieść jest lepsza od ekranizacji. W wielu momentach ocierałam łzy ze śmiechu. Przypominała mi Bridget Jones, ale mniej zrzędziła. Judyta to dorosła, niemłoda kobieta, która została porzucona przez męża. Rozpoczyna nowe życie i przeprowadza się do nowo wybudowanego domku na wsi wraz z córką. Judytka odpowiada na listy kierowane do redakcji, w której pracuje. Służy pomocą wielu osobom i pewnego dnia pisze do niej porzucony przez kobietę mężczyzna, Niebieski. W między czasie poznaje Hirka na wycieczce w Cyprze oraz Adama. Będzie się działo : ) Polecam :>

Anastazja | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Właściwie wypożyczyłam tą książkę dla mamy ale skoro już ją mam, to czemu nie przeczytać. Cóż, nie zachwyciła mnie, moją mamę, która lubi tego typu literaturę też nie.
Odnoszę wrażenie, że książka w zamierzeniu miała być zabawna, być może mam kiepskie poczucie humoru ale nie ubawiła mnie specjalnie. Przez większą jej część nie wiele się dzieje, zwykłe szare codzienne życie, nic co sprawiłoby, że chce czytać dalej.
Jedyną jej zaletą, którą jestem w stanie wyłapać to, że czyta się ją lekko i szybko oraz jej mała objętość. Zdecydowanie nie zostanę fanką Grocholi i nie zamierzam wracać do jej książek, to nie moja bajka.

Koala | 2014-10-17

Nie przypadła mi do gustu ta powieść, mimo tego, że lekko i względnie przyjemnie się ją czytało, a także mimo przeuroczej głównej bohaterki. Bardziej podobał mi się film. Książka jakaś taka bez wyrazu, nic po sobie nie zostawiła, no może oprócz nutki rozczarowania.

denudatio_pulpae | 2014-08-09
Przeczytana: 07 lipca 2014

Do przeczytania tej książki bardzo namawiała mnie moja przyjaciółka. Długo się wzbraniałam, ale w końcu wpadła mi w ręce na jakiejś wyprzedaży i skoro "wszyscy to już przeczytali" to dlaczego ja sama nie miałabym się przekonać? Niestety nie było to najlepiej wydane 7zł w moim życiu ;)
Książka jest lekka, początkowo nawet całkiem mnie śmieszyła, ale później niestety coraz gorzej. Według mnie do historii o Bridget Jones jej daleko.
Za to niewątpliwym plusem jest to, że objętościowo wystarczy na jeden wieczór i dzięki temu nie zmęczyła mnie za bardzo.
Może jeszcze kiedyś spróbuję przeczytać coś tej autorki dla porównania i zweryfikowania mojej opinii, ale myślę że nie nastąpi to w najbliższym czasie.

Alexandra | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

To moje drugie zetknięcie się z twórczością Kasi Grocholi, wrażenia jak poprzednio, b.pozytywne ;)
Autorka umie ,,zaczarować'' czytelnika swoim stylem pisania- oprócz ukazywania z humorem życiowych perypetii bohaterów z którymi styka się chyba każdy z nas, używa prostego, codziennego języka, można powiedzieć nawet, że potocznego - osobiście nie razi mnie to.
Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę. Humor i śmiech gwarantowany w trakcie :) Dobrze sięgnąć po tak ,,lekką'' literaturę, szczególnie w wakacje.

Tosiaczek | 2013-09-13
Przeczytana: 13 września 2013

Czytając tę książkę, widziałam przed sobą twarze Stenki, Brodzik, Żmijewskiego. A szkoda, zawsze wolałam najpierw przeczytać książkę, a potem obejrzeć film. Wtedy bardziej można uruchomić wyobraźnię.

Jaka jest ta książka? Przypomina mi pamiętnik. Można powiedzieć, że jest to taki bardziej dokument z życia kobiety około czterdziestki, kobiety zdradzonej, porzuconej, zadającej sobie pytania w stylu: "co takiego ma tamta druga czego nie mam ja?" Judyta, główna bohaterka, potrafi się jednak podnieść, nie załamuje się, wręcz przeciwnie dokonuje w swoim życiu wiele zmian. W tym wszystkim pomagają jej przyjaciele. Zawsze może na nich liczyć. Na swej drodze spotyka też prawdziwą miłość. Co więcej - mężczyzna, którego poznaje, potrafi dogadać się z jej nastoletnią córką Tosią.

Fabuła wydawałoby się przypomina prawdziwe życie wielu kobiet, ale tak wcale nie jest. Według mnie za dużo w niej z bajki, jak dla mnie jest zbyt "cukierkowata".

Na koniec powiem tak: książkę czyta się szybko, ale...

Święta racja. Nigdy w życiu!

Przeczytałam bardzo dawno temu, szzęśliwie nie posiadam, na nerwy działają mi książki stojące na półce których szczerze nie lubię.

Dzieło to zniechęciło mnie do czytania polskich autorek na lata.

Kompletnie nie rozumiem fenomenu tej autorki.

Gwiazdek jedna a powinno być zero. Wystarczy jak coś w księgarni stoi obok Grocholi już jestem zniechęcona.

mroźny_poranek | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Lekka, miła książka, napisana humorystycznie i z małym przekąsem w stosunku do mężczyzn.
Czytało się szybko, z uśmiechem pod nosem, chociaż całość była trochę pogmatwana i chaotyczna.
Jednak ogólnie może być.

Katarzyna Busłowska | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Czytałam Grocholę już wcześniej i zawsze odkładałam książkę ze świadomością, że to kawał dobrej literatury. Że nie jest o niczym, że daje do myślenia, że otwiera oczy. Nigdy jednak nie byłam aż tak zachwycona.

Zazwyczaj, gdy czytam książkę po obejrzeniu filmu męczę się niesamowicie. Znam już wszystkie wątki i niewiele może mnie zaskoczyć. W tym przypadku było inaczej. Widziałam „Nigdy w życiu!” jakieś dziesięć razy, ale książka trafiła w moje ręce dopiero teraz. Myślę, że żaden scenarzysta ani reżyser nie jest w stanie przenieść poczucia humoru i talentu pani Katarzyny Grocholi na srebrny ekran. Film jest bardzo dobry, ale to nie to samo co powieść.

Lubię historie, które kończą się dobrze. Uwielbiam, gdy autor ciska swoim bohaterom kłody pod nogi, rzuca ich na kolana, a potem aplikuje zastrzyk optymizmu i każe się podnieść i iść dalej. Takie właśnie wydaje się życie Judyty: jak bieg przez płotki. Została porzucona przez męża. Straciła dach nad głową. Rozpoczęła budowę domu, który...

"Kobiety powinny się żenić wyłącznie z kobietami. Jest im o wiele lepiej razem. Oczywiście, jeśli chodzi o seks, mogą dopuszczać raz na jakiś czas mężczyznę. Jeśli chcą. Ja na pewno już nie chcę mieć do czynienia z żadnym facetem. Nigdy w życiu.
Sięgając po książkę chciałam się przekonać, co szczególnego posiada w sobie ta pozycja, że osiągnęła ogromny rozgłos w naszym kraju. Prawdę powiedziawszy spodziewałam się infantylnej powiastki dla kobiet, ale miło się zaskoczyłam. Katarzyna Grochola pisze bardzo ciekawie, prosto i spontanicznie. Do tej pory ewidentnie można było odczuć brak tego typu powieści w polskiej prozie współczesnej. Nic więc dziwnego nie ma w tym, że autorka zdobyła sobie wierne czytelniczki (a może też i czytelników?), co można stwierdzić po liczbie sprzedanych egzemplarzy tej i następnych powieści Grocholi.
"Nigdy w życiu" to opowieść o Judycie - kobiecie powoli dobiegającej 40-stki, która po rozejściu się z mężem samotnie wychowuje nastoletnią, buntowniczą córkę....

Najlepsza rekomendacja na świecie?

Nie należę do osób, które lubią rzucać się w oczy w przestrzeni publicznej. Staram się raczej wtapiać w tłum i nie akcentować swojej obecności nazbyt żywiołowo. Zazwyczaj mi się to udaje. Piszę „zazwyczaj”, bo gdy czytam książkę w miejscu publicznym, to (niestety) nie panuję nad emocjami.

Katarzyna Grochola odpowie na Wasze pytania!

W związku z premierą najnowszej powieści „Houston, mamy problem”, Katarzyna Grochola, jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl!