Nigdy w życiu!

Okładka książki Nigdy w życiu!
Katarzyna Grochola Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Żaby i anioły (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Żaby i anioły (tom 1)
W.A.B.
2001-03-30
2001-01-01
Judyta Tosia Adam

Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Ocena 6,6
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Niewidzialne: Stop przemocy Katarzyna Grochola, Michał Kasprzyk
Ocena 0,0
Niewidzialne: ... Katarzyna Grochola,...

Niestety bardzo się zawiodłam na książce. Wydaje mi się, że mogła być wielkim sukcesem rzeczywiście w czasie jej wydania, obecnie (na szczęście) postrzeganie feminizmu i roli mężczyzn w społeczeństwie bardzo się zmieniło.
Teoretycznie powieść jest pełna komicznych sytuacji, jednak Judyta wydaje się być osobą okropnie toksyczną. O wszystkie swoje porażki obwinia innych, nie potrafi zaakceptować czyjegoś światopoglądu oraz pogodzić się ze swoją obecną sytuacją życiową, gdy tylko ktoś nie ma dla niej czasu, od razu myśli, że nikt jej nie kocha i nikomu na niej nie zależy. Od innych osób wymaga bardzo dużo, a niewiele sama od siebie daje. Nie chciałabym się przyjaźnić z taką osobą w prawdziwym życiu.
Judyta jest po bolesnym rozstaniu, dlatego też jej opinia na temat mężczyzn jest wyjątkowo niepochlebna. Niekiedy aż ciężko czyta się te same oklepane żarty o niepunktualności, nieodpowiedzialności i niewierności mężczyzn. Słowo "feministka" jest uznawane za obrazę. Judyta radzi swoim czytelnikom, jak mają żyć, podczas gdy sama niekiedy nie rozumie znaczenia używanych słów.
Plusem książki jest narracja pierwszoosobowa w czasie teraźniejszym. Dzięki temu powieść szybko się czyta, a czytelnik czuje się "bliżej" głównej bohaterki.
Ogółem określiłabym "Nigdy w życiu" jako książkę na jeden raz bez głębszych refleksji dla niezbyt wymagających czytelniczek.

Krajowa Bridget Jones, za dystans Judyty i humor autorki: 7.

Krajowa Bridget Jones, za dystans Judyty i humor autorki: 7.

No dobrze. Może nie wybitna... Ale daję 8, bo jestem wdzięczna za liczne moje parsknięcia śmiechem. Bystra ta Grochola. Na pewno wrócę do niej.

To kompletnie nie moja bajka, nie mój temat, nie mój typ bohaterki. Nie rozumiem fenomenu. Płytkie, napisane dla niewymagających czytelniczek. Literatura babska w najgorszym tego słowa znaczeniu.

Pogodna, radosna i godna polecenia książka. Bardzo szybko się ją czytało.

Pogodna, radosna i godna polecenia książka. Bardzo szybko się ją czytało.

Niedawno widziałam w telewizji urywek filmu "Nigdy w życiu" z genialną Danutą Stenką i jakoś tak mnie naszło, by wreszcie sięgnąć po książkę, na którą kiedyś już miałam ochotę po udanej przygodzie z bohaterami "Przeznaczeni", ale na chęciach się skończyło. Tym razem postanowiłam dać jej szansę, lecz niestety okazała się gorsza. Mało śmieszna, czasami irytująca, np w chwili, gdy Judyta czytała listy do redakcji akurat o takich problemach, które dokładnie w tym samym momencie działy się w jej życiu.
(No bo ile może być takich zbiegów okoliczności?!!) i Judyta jak zwykle spieszy z dobrym słowem, ale w swoim życiu postępuje zupełnie odwrotnie, zaprzeczając mądrościom życiowym, którymi częstuje innych.
Styl pani Grocholi jest specyficzny, jak dla mnie dość męczący, ale mimo wszystko sięgnę raczej po kontynuację, choćby po to, by przekonać się czy związek Judyty z Adamem nie okaże się porażką, których jej akurat nie brakuje 😛

Świetna książka. Dostarczyła mi wiele radości podczas czytania. Jest to polski odpowiednik słynnej Bridget Jones. Równie zabawna i zaskakująca. Idealna na długie jesienne wieczory przy filiżance gorące herbaty. Jestem zachwycony.
Polecam

Polecam

Chwilę mi zajęło zanim zrozumiałam, że niechlujny styl narracji był zamierzony, a nie jest efektem niskich umiejętności autorki (choć jedno nie wyklucza drugiego...). Niemniej jednak mnie ten chaos niekończącego się zalewu babskiej paplaniny zmęczył. Pierwszoosobowa narracja upewniła mnie jedynie, że nie sympatyzuję z główną bohaterką i mam wrażenie, że na przeciwności losu, które ją spotykają ciężko sobie zapracowała. Niestety ta lektura nie wniosła niczego do mojego życia oprócz zaskoczenia, że w swoim czasie była głośnym bestsellerem.

Niestety zawiodłam się na książce, film był zdecydowanie lepszy. 3 gwiazdki daję za poczucie humoru, bo było kilka momentów, w których się śmiałam.

Dałabym 1, ale to już byłoby jakieś wyróżnienie. Książkę znalazłam na dworcu, w gablotce gdzie się oddaje/zabiera książki, wzięłam z ciekawości bo z polskimi pop-pisarkami jakoś nie było mi po drodze. I szczerze, to jest taka łopata, no nie wiem. Coehlo to jest przy tym awangarda. Nie bez powodu to badziewie dodawali za darmo do gazety (takie info było w kolofonie). Jak, i po co zrobiono tego film (równie bardzo nijaki), tego fenomenu nie zrozumiem. Dla koneserów rigczu dodam, książka wydana w miękkiej oprawie, gigantyczne marginesy, rozmiar fontu 12 w zwyż,
antyczny, tak samo interlinia, spulchniony papier. To w ręce się wydaje "książka", ale to jest sztucznie rozwleczone opowiadanie. Dziadostwo rozpulchnione, tyle w temacie.