Kwarantanna

Tłumaczenie: Konrad Kozłowski
Wydawnictwo: Solaris
Quarantine

15 listopada 2034 zgasły gwiazdy. Cały Układ Słoneczny został otoczony nieprzepuszczalną barierą. Na temat jej pochodzenia i celu można snuć jedynie najprzeróżniejsze domysły. Zniknięcie gwiazd spowodowało na krótką metę szereg zamieszek, na dłuższą – rozkwit wszelkich sekt religijnych. Niektórzy odbierają ową oddzielającą nas sferę jako znak od Boga, inni jako ochronę ludzkości przed wszechświatem, co zadwdzięczamy obcym.

Mija jednak przeszło trzydzieści lat i ludzkość ani o krok nie zbliża się do rozwiązania owej zagadki. Prywatny detektyw Nick Stavrianos – o mocno zmodyfikowanym mózgu, co jest konieczne w jego zawodzie – otrzymuje zlecenie od anonimowego klienta. Ma odkryć, co się stało z niejaką Laurą Andrews – pacjentką szpitala psychiatrycznego z wrodzoną wadą mózgu, która po prostu rozpłynęła się w powietrzu.

WojteK | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Tekst z tylnej części okładki - "Fantastyka dla zaawansowanych"
I to dla bardzo zaawansowanych. Zabawa z mechaniką kwantową bez końca, pomieszanie z poplątaniem.

Książka, która aż kipi od wszelkich czysto scifi/cyberpunkowych/futurystycznych odniesień, pojęć, wątków i zdarzeń.
Trzeba mieć nie lada wyobraźnię aby ogarnąć tę całą kwantową historię.

Pozycja strasznie wymagająca od czytelnika gimnastyki mózgu. Musiałem czytać niektóre fragmenty po 2-3 razy aby je w pełni ogarnąć lub choć w części zrozumieć. Wszystko to może wydawać się pseudonaukowym bełkotem ale jeżeli zagłębić się w całość książki to tworzą one spójną strukturę.

A czy taką trudność w zrozumieniu tej powieści można uznać za wadę? Otóż nie! Po zakończeniu czytania byłem w lekkim szoku, jak po dużym wysiłku fizycznym. Z jednej strony miałem uczucie ulgi, że to już koniec, a z drugiej strony poczucie dobrze wykonanej roboty i satysfakcji z mocnej lektury.

Jeżeli ktoś nie boi się wymagającej pracy umysłowej podczas...

Derbeth | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016

Bardzo dobre współczesne science fiction. Sensownie i z namysłem rozwinięta wizja świata oparta na idei modyfikowania mózgu nanorobotami, trochę intrygujących tajemnic, ciekawy główny bohater. Nie trzeba być fizykiem, żeby móc czytać „Kwarantannę”, autor podaje trochę wyjaśnień, ale i tak trzeba porządnie się nagłowić, być uważnym, dobrze przemyśleć przedstawione pomysły, bo zdecydowanie nie są łatwe do zrozumienia, a czytelnik nie dostaje wszystkiego gotowego na tacy. Jeśli ktoś nie ma głowy do fizyki – to może nie być dobry wybór dla niego. Książka śmiała, prowokująca do myślenia, zaskakująca, nawet niepokojąca. Dokładnie czegoś takiego oczekuję od s-f. Nie ma dłużyzn – dla mnie kończy się akurat w dobrym momencie.

Marcin Knyszyński | 2013-10-22
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Jak do tej pory jest to najlepsza książka Grega Egana wydana w Polsce (będzie nią do czasu wydania Diaspory - jeśli, któreś wydawnictwo się odważy to wydać) i jedna z najlepszych książek gatunku hard SF w ogóle. Nie jest to książka, którą polubią zwolennicy prostej i pędzącej przed siebie akcji - tutaj chodzi o coś zupełnie innego, chodzi o koncept na którym zasadza się rzeczywistość powieści a tak naprawdę również i naszego świata. Literatura wymagająca, bezlitosna dla odbiorcy, nie dająca mu żadnej taryfy ulgowej. Dla miłośników SF - absolutny mus czytelniczy.

yokopoko | 2012-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Greg Egan ma niestety jakąś taką niefajną manierę, że tworzy niesamowicie wymyślne światy, rozpoczyna swoje powieści z hukiem, ale końcówka to się potem wręcz rozłazi w szwach... Trochę szkoda, bo pomysły to ten człowiek ma genialne. A tu nareszcie książka świetna od początku do samego końca, brawo brawo. :)

Hubert Lewiński | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Nie można tej książce odmówić niepowtarzalności. Nie miałem wcześniej do czynienia z twórczością Egana, więc sam fakt oparcia powieści sci-fi na zasadach mechaniki kwantowej rzucił mną o ziemię. Ale tak powinno być w hard sci-fi. Oczywiście - można książce zarzucić, że niepotrzebnie aspiruje do quasi strumienia świadomości - zbyt dużo tu przemyśleń, czucia, a za mało akcji, no i oczywiście głównego protagonistę - jak wyjętego z filmu sci-fi klasy B lat 80 - były SWATowiec, twardziel, zmarła żona, mistrz dedukcji, James Bond, Neo, Terminator i Scherlock Holmes w jednym. Ale wracając do meritum - książka jest dosyć mocno osadzona w realiach i tezach mechaniki kwantowej, więc dla kompletnego laika (albo człowieka bez wyobraźni) będzie kompletnie niezrozumiała, jednak dla osoby, która ma otwarty umysł raczej będzie strawna. Aha, miałem niestety wątpliwą przyjemność w połowie książki domyślić się zakończenia...

deprywacja | 2014-01-11

nie przepadam za cyberpunkiem. jakoś to sypanie nazwami podzespołów, programów, modów etc etc nie przemawia do mnie. Kwarantanna jest zdecydowanie dziełem osadzonym w tej stylistyce. Egan na samym początku atakuje (wytłuszczonym drukiem!) productplacementem że aż oczy bolą. podaje w nawiasach producentów i ceny zmyślonych produktów :D no ciężko traktować to serio.

ale wystarczy przetrzymać pierwszych kilkanaście stron i troszkę się uspokaja. można się skupić na fabule... zaraz. fabuła. aha. detektyw, zlecenie... ej no, cyberpunkowa opowieść o zblazowanym detektywie? to już było! owszem, ale o dziwo czyta się nawet nieźle.

i wreszcie dochodzimy do sedna całej historii, za które to dałem 6 gwiazdek, a dałbym nawet 7 gdyby nie wspomniane wcześniej mankamenty. bo trzeba przyznać, że autor odwalił kawał roboty - dał nam opowieść o przypadku, o stanach kwantowych, o możliwościach. trzeba się wysilić śledząc tok rozumowania bohaterów i prowadzonych przez nich eksperymentów. i fajnie, o...

mikolec | 2014-03-03

To zły znak, kiedy po przeczytaniu książki żałuję poświęconego na nią czasu. Tak niestety stało się w przypadku "Kwarantanny". Pierwszym ukłuciem był krótki opis z tyłu książki, który okazał się niesamowitym spoilerem. Jeżeli lubicie zwroty akcji i tworzenie własnych domysłów co do fabuły, to z całym sercem odradzam czytania okładkowej "recenzji". Klimat książki jest dosyć ciężki. Główny bohater ma problemy z własną osobowością. Nieudolnie się z nimi zmagając i wałkując wciąż te same mądre myśli, wprowadzał we mnie chęć uśmiercenia go lub co gorsza nie przeczytania książki do końca. Do sięgnięcia po tę pozycję w głównej mierze skusił mnie gatunek książki, czyli si-fi. Niestety, wizja przyszłości była opisana, w sposób wręcz naukowy. Budziła przez to takie samo zainteresowanie jak czytanie referatu na temat szczegółów badań matematyki abstrakcyjnej. Do całości możemy dodać zakończenie na ledwie kilka stron z wyprzedzającą je i ciągnącą się jak przyklejona do podeszwy guma akcją....

balwazar | 2014-12-22
Na półkach: Hard SF, Przeczytane

Greg Egan nie zawodzi, jego pomysły i wyobraźnia przy tworzeniu historii jest rzadko spotykana. W Kwarantannie ciekawy jest motyw modów nerwowych, zmieniania za ich pomocą ludzkiego umysłu i wynikające z tego rozterki. Czy chciałbym mieć mod który sprawi że będę bardziej efektywnie myślał, potrafił być bardziej skupiony kiedy tego potrzebuje i ogólnie mój umysł będzie bardziej sprawny? Prawdopodobnie tak. A czy chciałbym, żeby taki mod sprawił, że korporacja w której pracuję staje się sensem mojego życia i czuję pełnię szczęścia i spełnienia poświęcając dla niej czas? Przypuszczalnie nie. A jeśli w miejsce korporacji wstawimy rodzinę? A opiekę nad bezpańskimi psami lub rzeźbienie w drewnie? Jestem przyzwyczajony do wielu odważnych konceptów sf, ale zmiana własnego umysłu na tak fundamentalnym poziomie wydaje mi się w jakiś sposób niewłaściwa, sztuczna. Co jest dziwne, biorąc pod uwagę, że tego typu zmiany już są faktem, robimy to chociażby za pomocą wszelkiego rodzaju leków i...

Lena | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Dla fanów gatunku, których nie zrazi męczliwe kręcenie się wokół mechaniki kwantowej. Plusem dla mnie był impuls pobudzenia wyobraźni - co by było, gdyby... (tu należy wstawić obraz świata wykreowanego przez autora i ujętego w ramy zupełnie innych niż nasze zależności); minusem - dość kiepskie władanie piórem przy próbach określenia swoich wizji. Przebrnęłam przez powieść przeskakując fragmenty, w których bohater zapętlał się w rozważaniach i dociekaniach - to w formie dyskusji ze zmarła zoną, to z innymi bohaterami. Akcji tu niewiele, opisy nowinek technicznych montowanych w mózgach - ziew, końcówka nie zachwyca. Szkoda, bo wizja wielości zdarzeń i świeże spojrzenie na koty w pudełkach :) daje wiele ciekawych implikacji. Czy wszyscy faceci, którzy myślą muszą o tym opowiadać w tak nędzny sposób?

pmb | 2010-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2010

Książka kręci się wokół zagadnień mechaniki kwantowej, ciężko opisywać fabułę, bo 90% treści to przemyślenia głównego bohatera związane z różnymi tej mechaniki aspektami. Akcji jako takiej jest niewiele. Nim przeczytałem nie uwierzył bym, że coś takiego może mi się spodobać ale jednak całość jest tak skomponowana, że czytałem z zainteresowaniem.