Żerca

Okładka książki Żerca Katarzyna Berenika Miszczuk
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2017

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
6069 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
917
196

Na półkach:

Nie zaprzeczę: historią zassała mnie jak odpływ wodę, nie mogłem oderwać się od książki, mimo iż kuzynce powtarzałem: Czytadło dla nastolatek (ale czytałem, aż nie padłem); czytałem wszędzie, gdzie popadnie, wzbudzając raczej mieszane uczucia; z niecierpliwością czekam też na czwarty tom (a co, nabiję kabzę). Innymi słowy - bardzo dobre czytadło, nietuzinkowy i odkrywczy pomysł, nawet rewelacyjny i, chyba, dość chwytliwy obecnie (patrz "Wierni Bogom")

ALE

Jak można zniszczyć tak genialny pomysł? Pytam się – jak? Jak można nie przemyśleć kwestii historycznej, jeśli już o nią zahaczamy? Dlaczego stolica znajduje się w Warszawie a nie w Gnieźnie? Dlaczego nie ma tak ważnego Gopła? Dlaczego Toruń jest Toruniem, a ulice noszą nazwy znane nam obecnie? Dlaczego niedziela jest dniem świętym, skoro rządzi pogaństwo?!

Dalej.

Jak można sprowadzić wykształconą kobietę po studiach medycznych do poziomu nastolatki, w dodatku na każdym kroku zdającą się głupszą od pięcioletniego dziecka? Moje nieodparte wrażenie numer jeden – bohaterka nie dość że jest nagrzana jak chłodnica w starym warburgu, to jeszcze zdaje się nie w pełni rozwinięte emocjonalnie. No halo!!! To dojrzała kobieta po studiach (czyżby aluzja, że współczesne uniwersytety szlifują jednak węgiel a nie diamenty? Całkiem możliwe). Po drugie – napalona niemiłosiernie. Po trzecie – napalona i głupiutka. Po czwarte – jakim cudem można przez trzy tomy nie rozwinąć postaci bohatera? Drobne zmiany zaznaczone w tekście ot tak – ni z gruszki ni z pietruszki, nie sprawią, że bohaterka zaczyna przechodzić przemianę: bo nie boi się kleszczy, bo zaczyna czuć powołanie do bycia szeptuchą, bo chodzi boso po trawie i upojona miodem tańczy wokół ogniska? Sorka, nie wierzę. Mankell był zawsze dumny ze swoich bohaterów, twierdził, że przechodzą wewnętrzną przemianę i na początku każdej powieści różnią się od siebie z końca utworu. Tak samo Beckett trąbił na lewo i prawo: zachodzą w nas zmiany jakościowe i ilościowe. Gosia (jakoś nie mogę zdzierżyć tego imienia – nie mam nawet ku temu powodu, ale stało się dla mnie ucieleśnieniem niedorajdy i napalonej dziewczyny w jednym, bohaterki , która doskonale odnalazłaby się w tanim anime) jest oporna na wiedzę i zmiany. Można i tak. Ale, nic nie stoi w miejscu (chyba że Gosia!). NAWET papier toaletowy się rozwija, na litość boską!
I to jej podejrzane zamiłowanie do tyłka Mieszka wciśniętego w skórzane spodnie. Hm, może lepiej pociągnąć ten wątek, tak często podkreślany, Mieszko i skórzane spodnie, tyłek w skórzanych spodniach etc.

Całości nie ratuje, ale przynajmniej pozwala rozgrzeszyć Czytelnika, Baba Jaga – ona jedyna jest kobietą z krwi i kości i mózgiem w czaszce.

Smutne że na przeszło tysiącu stronach powieści nie znalazłem ani jednego godnego zapamiętania cytatu, złotej myśli, aforyzmu.

Smutno mi.

Nie zaprzeczę: historią zassała mnie jak odpływ wodę, nie mogłem oderwać się od książki, mimo iż kuzynce powtarzałem: Czytadło dla nastolatek (ale czytałem, aż nie padłem); czytałem wszędzie, gdzie popadnie, wzbudzając raczej mieszane uczucia; z niecierpliwością czekam też na czwarty tom (a co, nabiję kabzę). Innymi słowy - bardzo dobre czytadło, nietuzinkowy i odkrywczy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 991
  • Chcę przeczytać
    2 059
  • Posiadam
    1 464
  • Ulubione
    398
  • 2018
    289
  • 2019
    166
  • Fantastyka
    158
  • Teraz czytam
    115
  • 2020
    100
  • Fantasy
    94

Cytaty

Więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Żerca Zobacz więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Żerca Zobacz więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Żerca Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także