„Tajemnica Dąbrówki“ - Katarzyna Berenika Miszczuk

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.09.2022

Ogromny sukces słowiańskiego uniwersum Katarzyny Bereniki Miszczuk, pomysłowość i swego rodzaju misja autorki, aby szerzej promować wizję Polski słowiańskiej, rdzennej i autentycznej, przyczyniły się do powstania serii książek dla dzieci. I tak powstał cykl Klub Kwiatu Paproci.

„Tajemnica Dąbrówki“ - Katarzyna Berenika Miszczuk

[Opis wydawcy] Rodzeństwo Lipowskich po raz kolejny musi zmierzyć się ze słowiańskimi demonami.

Trwają gorące wakacje, ale mama musi wrócić do pracy. W związku z chorobą cioci Mirki pojawia się pomysł zatrudnienia niani.

Zagorzałą przeciwniczką nowych opiekunek staje się ośmioletnia Tosia, która uważa się za już prawie dorosłą. W wyniku kłamstw dziewczynki zatrudniona w roli niani zostaje tajemnicza pani Sroga, która od razu łapie świetny kontakt z Dąbrówką.

Ze wszystkich członków rodziny jedynie Tosia jest nieufna wobec nowej niani. Pani Sroga wydaje jej się nie do końca zwyczajnym człowiekiem.

Nikt jednak nie wierzy dziewczynce, ponieważ wszyscy uważają, że znowu kłamie

Katarzyna Berenika Miszczuk oparła swoje słowiańskie uniwersum na błyskotliwym cyklu „Kwiat paproci”. Już pierwszy tom „Szeptucha” stał się bestsellerem, a kolejne części – „Noc Kupały”, „Żerca” i „Przesilenie”, uzupełnione o prequele „Jaga” i „Gniewa" – tylko umocniły pozycję autorki na polskim rynku literatury fantastycznej i obyczajowej, ale też były świetnym wskaźnikiem literackich potrzeb naszych rodaków. Bo oto znaleźliśmy się we współczesnej Polsce, która wygląda nieco inaczej niż w znanej nam rzeczywistości. Już nie jest Polską, ale Królestwem Polskim, rządzonym przez Piastów, ponieważ decyzją Mieszka I nasz kraj wiele wieków temu nie przyjął chrztu.

- Szeptucha nigdy nie przechodzi na emeryturę – powiedziała z mocą Tosia. – Przecież demony się takimi rzeczami nie przejmują.
- De... demony? – wyjąkała kobieta i zerknęła z lękiem na dom.
- No tak. Mieszka z nami kilka. Niedawno musieliśmy pozbyć się biedy. Złamała cioci nogę, a potem chciała nas po kolei pozabijać. Ale proszę się nie martwić, biedy już nie ma. – Dziewczynka zawiesiła głos. – Na razie... bo wie pani, ona podobno lubi wracać.

„Tajemnica Dąbrówki”, Katarzyna Berenika Miszczuk

Bożego Narodzenie nigdy się nie przyjęło, a mieszkańcy Królestwa obchodzą Szczodre Gody, jajka malują z okazji Jarego Święta, odwiedzają groby zmarłych podczas Dziadów, a miłość celebrują podczas czerwcowej Nocy Kupały. Mieszkańcy Królestwa wierzą w prasłowiańskie bóstwa, a słowiańskie demony biegają sobie po lasach i domach. Zamiast lekarzy są mądre Baby, szeptuchy, które nie tylko pełnią funkcję pierwszej pomocy i znachorki, ale też wspomagają potrzebujących stosownym zaklęciem.

Ogromny sukces serii, pomysłowośi swego rodzaju misja autorki, aby szerzej promować wizję Polski słowiańskiej, rdzennej i autentycznej, przyczyniły się do powstania serii książek dla dzieci. I tak powstał cykl „Klub Kwiatu Paproci”. Mocne wyjście w stronę młodego czytelnika zapewnił już pierwszy tom Tajemnica domu w Bielinach. I właśnie teraz ukazała się druga część fantastyczno-przygodowej serii „Tajemnica Dąbrówki”. I co w niej znajdujemy? Trochę życia i dużo magii! Mama Bogusi, Leszka, Tosi i Dąbrówki musi wrócić do pracy, ciocia Mirka jest chora, więc w ich domu pojawia się nowa osoba – niania! Pani Sroga od razu łapie świetny kontakt z rodziną Lipowskich, nie wzbudza zaufania jedynie Tosi, która stara się wyjaśnić pozostałym członkom rodziny, że nowa niania nie jest zwykłym człowiekiem. Niestety, Tosia już wcześniej lubiła kłamać i teraz nikt nie chce wierzyć w jej słowa.

Wydawca pokusił się o umieszczenie opinii dzieci na okładce książki, z których dowiadujemy się, że dziewięcioletnia Alicja „trochę się bała, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło. A najbardziej podobał mi się jej wybuch!”. Trzynastoletni Filip uważa, że to „fajna historia, chociaż spodziewał się innego rozwiązania. I doskonale rozumie Leszka, bo też ma siostrę kłamczuchę”. Ośmioletnia Oliwia chciałaby zobaczyć ekranizację Dąbrówki, zaś jej rówieśnik Michał „bardzo chciałby mieć takiego kotka, ale takiej okropnej niani nie”.

Pomysł sprowadzenia rodziny do Bielin wydał jej się nagle bardzo, ale to bardzo zły. Oczywiście miała świadomość, że świat nadprzyrodzony, to nie jest tylko wiejskie gadanie. Dzieciaki były tak samo narażone na spotkanie na swojej drodze upira w Warszawie, co i w świętokrzyskiej wsi. Mimo wszystko miała wrażenie, że u podnóża Łysej Góry częściej będzie dochodzić do takich incydentów. Być może dlatego, że w dzieciakach płynęła jej krew, krew szeptuch obdarzonych szóstym zmysłem. Demony musiały to przecież wyczuwać.

„Tajemnica Dąbrówki”, Katarzyna Berenika Miszczuk

A co myślą o niej dorośli? Marcin Paleta, dziennikarz literacki ze Słowiańskiej Agencji Prasowej, pisze: „Świat wokół skrywa tak wiele magii i tajemnic, że wystarczy chwila skupienia, by zauważyć to, czego dorośli już nie potrafią”. Warto też dodać, że książkę zilustrował ceniony artysta Marcin Minor, a jego grafiki genialnie odzwierciedlają oniryczny klimat powieści. Dajcie więc szansę dzieciakom na poznanie naszej słowiańskiej tkanki oraz – po prostu – na przeżycie kolejnej świetnej przygody razem z dziećmi z Bielin.

O autorce

Katarzyna Berenika Miszczuk (wł. Katarzyna Zając) – pisarka, scenarzystka, lekarka, współzałożycielka Wydawnictwa Mięta, a także wiecznie zabiegana mama. Pierwszą powieść pt. „Wilk” napisała w wieku piętnastu lat. Książka ukazała się trzy lata później (2006). To wszechstronna autorka, której znakiem rozpoznawczym jest nieoczywista mieszanka literackich światów niezmiennie doprawiona dużą dawką humoru. Chętnie sięga po fantasy, science-fiction, a także kryminał i powieść obyczajową. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt powieści oraz opowiadań.

Największe uznanie czytelników przyniosły jej: seria diabelsko-anielska: „Ja, diablica” (2010), „Ja, anielica” (2011) oraz „Ja, potępiona” (2012), „Ja, ocalona” (2021) oraz bestsellerowy cykl „Kwiat paproci”: „Szeptucha” (2016, Książka Roku 2016 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl), „Noc Kupały” (2016), „Żerca” (2017, Książka Roku 2017 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl), „Przesilenie” (2018, Książka Roku 2018 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl) oraz „Jaga” (2019, Książka Roku 2019 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl). W 2021 r. premierę miała jej pierwsza książka dla dzieci pt. „Tajemnica domu w Bielinach”.
Także w 2021 roku na podstawie jej powieści grozy „Druga szansa” (2013) powstał sześcioodcinkowy serial „Otwórz oczy” w reżyserii Anny Jadowskiej oraz Adriana Panka, wyprodukowany dla platformy Netflix przez Mediabrigade. Serial, dostępny globalnie w na całym świecie, okazał się dużym sukcesem na polskim netflixie.
Współpracę z Wydawnictwem Mięta rozpocznie od powieści „Gniewa” z uniwersum „Kwiatu paproci”.

Przeczytaj fragment książki „Tajemnica Dąbrówki”:

Tajemnica Dąbrówki

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Tajemnica Dąbrówki” jest dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.09.2022 16:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post