Książka roku 2017
Literatura fantastyczna
1 890 głosów
Powiększ

Żerca

Cykl: Kwiat paproci (tom 3)
Wydawnictwo: W.A.B.
eriatarka

Solidna dawka humoru, słowiańskich wierzeń i babskiej przyjaźni! Kolejny – i nie ostatni – tom bestsellerowego cyklu "Kwiat paproci". Gosi udało się przeżyć Noc Kupały, ale kłopoty się nie skończyły. Młoda szeptucha zaciągnęła u Swarożyca dług, którego spłata z pewnością nie będzie przyjemna. W dodatku Mieszko przepadł bez śladu, a w wiosce pojawił się nowy, młody żerca, który chętnie...

Gosi udało się przeżyć Noc Kupały, ale kłopoty się nie skończyły. Młoda szeptucha zaciągnęła u Swarożyca dług, którego spłata z pewnością nie będzie przyjemna. W dodatku Mieszko przepadł bez śladu, a w wiosce pojawił się nowy, młody żerca, który chętnie pocieszyłby tęskniącą za ukochanym Gosię... Gdy wydaje się, że gorzej być nie może, w okolicy pojawia się tajemniczy myśliwy, który poluje na istoty nadprzyrodzone, a rusałka Sława, przyjaciółka Gosi, znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Tego już za wiele! Mimo że szeptucha zawiodła się na Sławie, żaden mężczyzna nie będzie mieszał się w babską przyjaźń! Gosława pokaże mu, gdzie raki zimują. Choćby miała zginąć (ale wolałaby jednak nie).

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2017

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl

| 2017-06-30

Rewelacja! Dawno się tak dobrze nie bawiłam, podczas czytania.

Władca Polan zniknął, lecz kto by się tam Mieszkiem przejmował, skoro na wioskę przyjeżdża, o bogowie, ucieleśnienie marzeń każdej teściowej, czyli Witek. Żerca jak się patrzy.

Gosława, obwieszona amuletami, biega po wsi, we wściekle różowych adidasach, Baba Jaga pojechała na waka... pielgrzymkę, lotawice napastują mężów, a młode panny wysmarowane miodem tańczą na golasa wokół ogniska. I to w środku lasu!

Dlaczego budowę domu trzeba zaczynać podczas pełni księżyca? Co wspólnego mają gałązka brzeziny i osoba, której się nienawidzi? Jak  rzucić na kogoś pijacką klątwę? Ja już wiem i nie żałuję ani złotówki wydanej na książkę.

Utopce, chmurniki, nocnice, śmiertelnicy i bogowie. Życie i śmierć. Jednym słowem chaos.
Jak to Swarożyc ujął: "Chaos jest wszystkim. Chaos jest przyszłością."
A co w przyszłości czeka Gosię? Ja już się nie mogę doczekać kontynuacji. Oby pisarka utrzymała poziom tej części.

Kiedy wyjdzie następny tom? No kiedy? Pytam się. Okrutna Autorka zostawia nas w takim momencie!

Na serio książka jest świetna. Tempo jest niby spokojniejsze niż w tomie drugim ale jest też parę spektakularnych zwrotów akcji.

Jak zwykle sporo dowiadujemy się o słowiańskich obrzędach i zwyczajach ale jest tu przede wszystkim miejsce na pogłębienie rysunku bohaterów i dużo miłowania.

Romansu jest bardzo dużo ( i dobrze, hi, hi), łącznie ze hm... tak zwanymi scenami i dogłębną dyskusją na temat skali i właściwości przyrodzenia założyciela państwa polskiego.Ale nie będę spojlerować...

Bardzo cieszę, że autorka nie spaliła całego pomysłu w jednym tomie tylko rozkosznie przedłuża ujawnianie tajemnic.

Polecam bardzo bardzo gorąco. I dziękuje Autorce,że wspomniała w notce na końcu o mojej własnej propozycji na nazwisko Mieszka (patrz dyskusja facebook).

Stokrotka | 2017-09-28
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 27 września 2017

„Żerca” to trzeci tom cyklu „Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Pierwsza część była niezła, druga bardzo mi się spodobała, a trzecia wydała mi się byle jaka. Książka liczy sobie prawie 500 stron, a jej fabułę można by streścić w kilku zdaniach. Niewiele się tu dzieje. Jedyne, według mnie, ciekawe fragmenty to rytuał zamawiania płodności i wizje przeszłości Mieszka. Wątek myśliwego zbyt oczywisty i od razu można rozszyfrować, kto nim jest. Dlatego zakończenie nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem. Ogólnie jestem rozczarowana, niestety.

Nina | 2017-05-27
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 25 maja 2017

Szeptuchą byłam zachwycona, druga część była niezła ale bez fajerwerków, część trzecia - znowu świetna. Z przyjemnością wróciłam do świata Gosi, do jej zwariowanego życia, do kolejnych perypetii. Szkoda tylko, że tak szybko się skończyła i Bogowie wiedzą ile trzeba będzie czekać na kontynuację. Bo ja to chciałabym już, szyb ko, najlepiej natychmiast. Autorka zostawiła czytelnika w takim momencie, że jest to po prostu niewybaczalne. Rozumiem, że to ma nas zachęcić do oczekiwania i zakupu kolejnego tomu, ale ja uważam, że to sadyzm :)
Gośka wracaj do nas szybko, ja muszę wiedzieć co się z Tobą dzieje!

Opinia w kilku słowach ?
TA KSIĄŻKA WARTA BYŁA KAŻDEJ MINUTY CZEKANIA
Opinia znacznie szerzej ?
Hmmm...
Zazwyczaj tak jest, że długie oczekiwanie na kolejną odsłonę, rozmywa nam klimat całej historii, a skleroza czytelnicza usuwa w cień przeżyte wcześniej emocje, oraz poznane fakty - i ciężko się na początku ponownie odnaleźć w kolejnym tomie.
Nie inaczej było teraz.
Mimo, że naprawdę niecierpliwie wyglądałam kontynuacji cyklu, początek tej części wcale nie powalił mnie na kolana. Historia toczyła się bowiem dość leniwie i nie wzbudzała we mnie żadnych żywszych emocji.
Tak było do momentu kiedy na scenę powrócił nasz „bohater marnotrawny” czyli Mieszko. Wtedy w fabule rozpętało się prawdziwe szaleństwo. Akcja z miejsca zaczęła pędzić jak wściekła, po drodze pokonując dziesiątki mniejszych i większych zawirowań fabularnych, w tempie wręcz zastraszającym.
Było zaskakująco, interesująco i nieprzewidywalnie.
Po relaksacyjnej pierwszej połowie, przeżyjemy coś w rodzaju szoku z...

Dorota | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

I rozwiały się wszystkie moje wątpliwości. To nie jest książka fantasy. To jest romans (i to raczej słabych lotów) lekko okraszony słowiańską fantastyką.
Jak dla mnie nadal za mało jest fantastyki w fantastyce. Za to zdecydowanie za dużo gołych klat, biegania po lesie nago i miłości głównych bohaterów.
Gosia jak zwykle irytująca. Owszem nie nosi już swojego ochronnego kombinezonu przeciw kleszczom, ale co z tego skoro pomyślunku to zdecydowanie jej brakuje (sama to z resztą wielokrotnie podkreśla). W dodatku stwierdzam, że nie powinna chodzić na obcasach. Za każdym razem się przewraca. No kuźwa ile można o tym pisać.
Mieszko też niczym nie zaskakuje. Dla mnie to nadal ponury osiłek bez większej iskry, który chyba przez te tysiące lat nie nauczył się do czego służy koszula/podkoszulek/T-shirt. Prawie nigdy go nie zakłada.
W dodatku czuję, że zostałam potraktowana jak kompletna idiotka. Bowiem Wydawnictwo chyba uważa, że jego czytelnik jest przygłupem. W końcu umieszcza...

wiejskifilozof | 2018-01-01

Ponieważ swoje przemyślenia,dałem już w dwóch poprzednich tomach.Ta opinia będzie krótka.

Ponownie spotykam się z Gosią,Mieszkiem.Sławą,Jarogniewą ,Bogami i Żywią.
Przyznam,że polubiłem ich.Świętnie opisane postaci przez Miszczuk.

Co mnie spotkało w tym tomie ? Same przyjemne rzeczy :-)
Nowy bohater Żerca Witek,okazuję się.Być postacią bardzo tajemniczą postacią.
Który powoli odkrywa swe tajemnice.

Na plus,to też wizyta matki Gosi,oraz ta zabawa Gosi i koleżanek ,nad ogniskiem.

Książka niesamowicie się kończy.Bardzo jestem ciekaw tomu numer 4.

Pozdrawiam Rodzimą Wiarę.

CuriousSoul | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Świetna!
Uwaga, ta magia działa, nie można się od niej oderwać!
Skończyłam ją czytać dosłownie przed chwilą, bo wciągnęła mnie bez reszty.
Fabuła zdecydowanie bardziej osnuta tajemnicą, pełna niespodziewanych zwrotów akcji i przede wszystkim ... to zakończenie!
Po lekturze czytelnik nie czuje niedosytu, ale wręcz wilczy głód przed następnym tomem.
Ja już czekam z ogromną dozą niecierpliwości, by kontynuować dalsze losy Gosławy i przystojnego Mieszka.

Księgowa | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

Z żalem żegnam cykl "Kwiat paproci". Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Trzeci tom okazał się najlepszy, więc mój żal, że to (na razie!) koniec jest tym większy. Tak bardzo polubiłam ten słowiański świat! Rzadko kiedy przy lekturze mam takie poczucie "zanurzenia się" w opisywanym świecie. A tu- przepadłam z kretesem!
Bardzo, bardzo polecam! Autorko- dziękuję :)

rinos | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 29 maja 2017

"Żerca" - czekałam na ten tom z utęsknieniem. Pierwsza część była świetna, druga tylko dobra, nie mniej jednak cała seria "Kwiatu paproci" przypadła mi do gustu, dlatego nie mogłam się doczekać dalszych losów Gosławy i Mieszka.

Trzecia część jest fenomenalna, intrygująca, niebanalna i zabawna. Wszystko jest dopracowane, pojawiają się nowi bohaterowie i nowe wątki. Część pytań pozostaje dalej bez odpowiedzi, przez co autorka zmusza czytelnika do układania własnych scenariuszy wydarzeń.

Ostatnio mam kryzys czytelniczy, ale od "Żercy" nie mogłam się oderwać.
Pani Kasiu, dziękuję za utwierdzenie mnie w przekonaniu, że ze mną jednak wszystko jest w porządku, że czytanie dalej może sprawiać przyjemność, że wystarczy trafić na świetną powieść, która za sprawą wprawnego pióra przenosi czytelnika w inny świat.
Jednak jednego darować Pani nie mogę: no jak tu wytrzymać do kolejnej (ostatniej) części?

Szczerze polecam!!! Tylko ostrzegam - "Żerca" kończy się w takim...

Katarzyna Berenika Miszczuk odpowiedziała na Wasze pytania!

Pod koniec września zbieraliśmy od Was propozycje pytań do pisarki - dzisiaj publikujemy jej odpowiedzi! Sprawdźcie, czy Katarzyna Berenika Miszczuk chciałaby być nieśmiertelna, czy ma swoje obsesje i rytuały, dlaczego chodzi w wiankach i jaka choroba psychiczna jest królową fotogeniczności!

Katarzyna Berenika Miszczuk odpowie na Wasze pytania!

Do 1 października będziemy zbierać propozycje pytań do Katarzyny Bereniki Miszczuk. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do pisarki, a jej odpowiedzi opublikujemy w serwisie. Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy najnowszą książkę autorki „Obsesja”, która jest początkiem nowej serii, której akcja będzie osadzona w środowisku medycznym.